Nawigacja

 • ,,ZWIEDZAMY PASIEKĘ”

  Lucyna Skop, Aleksandra Adamczyk
  W dniach  13 i  14 czerwca uczniowie klas II- gich  i klasy VI wybrali się do pobliskiej pasieki. Osobą, która oprowadzała przybyłych po sadzie z ulami był pan  Ryszard Krawczyk. Na początku pszczelarz opowiadał o  życiu pszczół i ich hodowli, mówił o tym bardzo szczegółowo. Wszyscy bacznie słuchali nowych informacji, o których właściwie nie mieli pojęcia. Następnie kilku ochotników ubrało specjalny strój pszczelarza i udało się oglądać w ulach życie owadów. Pszczelarz opowiadał o metodach dokarmiania, o tym jak dbać o pasiekę, co robić by zapobiec pasożytom groźnym pszczołom, tłumaczył jaką rolę odgrywa rój z  królową na czele.  Na koniec spotkania uczniowie zadawali nurtujące ich pytania, a potem wszyscy poczęstowali się  miodem z tej właśnie pasieki.  Po zakończonym spotkaniu wszyscy wyszli ze świadomością trudu jaki trzeba włożyć, by prowadzić taką hodowlę. Ich wiedza  poszerzyła się o nowe doświadczenia  oraz zrozumieli jak ważną rolę w przyrodzie odgrywają pszczoły.

 • GMINNY PRZEGLĄD TEATRÓW PROFILAKTYCZNYCH

  Anna Podraza, Ewelina Wiącek - Sasor
  13 czerwca 2018 r. odbył się po raz kolejny  Przegląd Teatrów Profilaktycznych organizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borowej. Uczniowie z gminy Borowa zaprezentowali swoje umiejętności teatralne o charakterze profilaktycznym. Przedsięwzięcie miało na celu przede wszystkim promocję zdrowego trybu życia, trzeźwości i abstynencji przez upowszechnianie wzorców i postaw prozdrowotnych. Uczniowie naszej szkoły z klasy VI, czyli „Wesoła gromadka”, zaprezentowali spektakl pt. „Bajki z innej bajki”. Cały zespół otrzymał nagrodę. Indywidualną nagrodę dla najlepszego aktora zdobył uczeń Jurkowski Józef.  Opiekunami „Wesołej gromadki” były panie -
  Anna Podraza i Ewelina Wiącek - Sasor.
  Gratulujemy wszystkim aktorom!

   

 • SUKCES ZOSI LUBASZEWSKIEJ

  Marta Załucka
  Zofia Lubaszewska z klasy II b została laureatem Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Zawsze Razem” organizowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Rzeszowie. W naszej szkole w klasach edukacji wczesnoszkolnej był realizowany program pt. „Zawsze Razem”.  Poprzez udział w tym programie uczniowie kształtowali właściwe postawy i zachowania. Pogłębili wiedzę dotyczącą chorób zakaźnych i przewlekłych. Uczyli się podejmowania zdrowych wyborów życiowych, unikania sytuacji ryzykownych dla zdrowia oraz tolerancji. Podsumowaniem programu był udział w konkursie plastycznym „Zawsze Razem”.
  W konkursie wzięło udział 10 uczniów naszej szkoły. Zofia Lubaszewska została laureatem tego konkursu.

 • "PRZEZ OKRĄGŁY ROCZEK " W KLASIE II B

  Alicja Mazur
  Przez okrągły roczek to projekt teatralny realizowany w klasie IIb. To cykl inscenizacji wystawianych w ciągu roku szkolnego dla kolegów z klas starszych i młodszych. Za pomocą tańca,  recytacji i śpiewu uczniowie opowiadali w swoich przedstawieniach  o zmieniającej się przyrodzie. O jej rytmie, o tym jak się zmienia, ile ma barw i odcieni, wreszcie o wpływie na nasze zdrowie. Kochamy wiosnę  pachnącą  cudownie.  Kochamy lato, że jest takie ciepłe i kolorowe. Jesień za to, że pozwala nam się pluskać w kałuży,  a zimę, że jest jak wielka puchowa poduszka.

 • ZAKOŃCZENIE AKCJI "PRZYWRÓĆMY DZIECIOM UŚMIECH"

  Marta Załucka
  Zakończyła się akcja „Przywróćmy Dzieciom Uśmiech” organizowana przez fundację Przyjazny Świat Dziecka.

  Przez cały rok szkolny 2017/2018  uczniowie naszej szkoły zbierali makulaturę. Pieniądze ze zbiórki tego surowca wtórnego mają pomóc Rodzinnym Domom Dziecka. Do akcji włączyło się 36 uczniów wraz z rodzicami oraz nauczyciele. Łącznie zebrano 1877,50 kg makulatury.

  Do uczniów, którzy zebrali największą ilość makulatury w szkole należą:

  Klaudia Polak kl. VII a – 365 kg

  Kamil Rzeźnik kl. III a – 203 kg

  Arkadiusz Karkosza kl. V a – 117 kg

  Jakub Rządzki kl. VI – 100 kg

  Uczniowie, którzy najaktywniej włączyli się do akcji otrzymali dyplomy i nagrody.

  Wszystkim, którzy angażowali się w akcję serdecznie dziękuję.

   

 • SPOTKANIE Z MISJONARZAMI

  ks. Stanisław Polek
  W dniu 19 czerwca 2018 r. w naszej szkole miało miejsce szczególne wydarzenie. Przybyli do nas księża pracujący w Republice Środkowej Afryki, ks. Leszek Zieliński - rodak borowski i ks. Stanisław pochodzący z diecezji Bonar.  Przybliżyli nam prace na misjach oraz trudne warunki, w jakich żyją i uczą  się dzieci w tym kraju poprzez  relacje i zdjęcia, które wyświetlali. Zachęcali dzieci i młodzież do modlitwy za ten kraj oraz podejmowania trudu  zdobywania wiedzy, by móc wyjechać w te tereny do pracy jako misjonarze,  misjonarki czy wolontariusze świeccy.

 • TURNIEJ WIEDZY „BEZPIECZNE WAKACJE”

  Małgorzata Sierpina
  18 czerwca 2018 r. dzieci z oddziałów zerowych uczestniczyły w ostatnim już turnieju wiedzy z cyklu „Jestem mądrym sześciolatkiem” pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Głównym celem turnieju były planowane działania wychowawczo- edukacyjne na rzecz profilaktyki bezpieczeństwa. Wszystkie zadania w tym obszarze tematycznym dostosowano do poziomu dzieci przedszkolnych. Dotyczyły one wiadomości na temat odpowiedniego zachowania się w sytuacji zagrożenia, orientowania się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach, wykazania się wiedzą na temat zagrożeń płynących ze strony obcych ludzi, roślin, zwierząt i unikania ich,  samodzielnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego w miejscach dozwolonych, a także zachowania ostrożności przy korzystaniu z urządzeń technicznych. Ku naszemu zaskoczeniu przedszkolaki wykazały się dużym zasobem wiadomości i potrafiły odpowiedzieć na pytania, jak zachowałyby się w konkretnej sytuacji. Wiedza z tych dziedzin na pewno będzie przydatna w ich życiu nie tylko podczas wakacji i pozwoli uniknąć przykrych doświadczeń. Teraz każdy przedszkolak  powie: „Wiem, jak podczas wakacji dbać o bezpieczeństwo własne i zdrowie”.  Na zakończenie turnieju wszystkie dzieci otrzymały symboliczne nagrody i poczęstowały się bananami.

   

 • ROWEROWA  SZCZAWNICA

  Tomasz Pierzchała
  15 czerwca grupa 20 sportowców naszej szkoły wyruszyła na coroczną wycieczkę do Szczawnicy. Po dojechaniu na miejsce pożyczyliśmy rowery i piękną trasą wzdłuż Dunajca pojechaliśmy do Czerwonego Klasztoru. Kilku śmiałków spróbowało kąpieli w zimnym Dunajcu. Następnym punktem był wyjazd na Palenicę i wyjście na Szafranówki. Po takim intensywnym dniu obiad w Łososinie bardzo smakował. Do domu wróciliśmy o 20.30

 • KONKURSY PRZYRODNICZE

  Ilona Drozdowska Nieć, Alicja Polak

  Międzyklasowy konkurs przyrodniczy w klasach 4 
  pt. „Tajemnice przyrody”

  W konkursie wzięli udział wszyscy czwartoklasiści. Największą wiedzą przyrodniczą wykazali się:

  I miejsce – Paweł Stafiej kl. IV a

  II miejsce – Patryk Szlęk kl. IV b

  III miejsce – Oliwier Piątek kl. IV a

  Międzyklasowy konkurs przyrodniczy w klasach 5  
  pt. „Tajemnice przyrody”

  Był to konkurs poprzedzony eliminacjami, w których udział wzięło 10 uczniów z obu klas piątych. Do II etapu przeszło sześcioro uczniów: Izabela Kułaga, Wiktoria Zych, Aleksandra Groele, Filip Skop, Michał Rucki i Jakub Peret - wszyscy z klasy V a.

  Ostatecznie największą liczbę punktów osiągnęła Izabela Kułaga zdobywając pierwsze miejsce w konkursie. Na drugim miejscu uplasował się Filip Skop, a na trzecim Jakub Peret.

  Międzyklasowy konkurs przyrodniczy w klasie 6 
  pt. „Tajemnice przyrody”

  W konkursie wzięło udział 25 uczniów z klasy VI. Największą wiedzą przyrodniczą wykazali się:

  I miejsce – Mateusz Gawżyński

  II miejsce – Józef Jurkowski

  III miejsce – Aleksandra Adamczyk

   

 • SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM – PODRÓŻ DO TAJLANDII!

  Ilona Drozdowska Nieć
  15 czerwca 2018r. uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję spotkać się z prawdziwym podróżnikiem! Pan Maciej Kras - podróżnik należący do grupy "trzask.pl" przybliżamy ludziom świat odwiedził naszą szkołę i z wielką pasją opowiedział uczniom o swojej podróży do Tajlandii.

  Z zapałem i fascynacją uczniowie wsłuchiwali się w opowieść pana Maćka. Nasz podróżnik opisywał zwyczaje i życie codzienne tajskiej ludności. Prezentacja wzbogacona była egzotycznymi rekwizytami takimi jak: tajskie stroje, nakrycia głowy, tkaniny. Wielką atrakcją stały się prawdziwe odchody słonia! Była to niesamowita lekcja geografii i biologii w połączeniu z historią, ciekawymi anegdotami i komentarzami podróżnika. Uczniowie mieli okazję obejrzeć mnóstwo zdjęć z każdego etapu wyprawy. Dzięki profesjonalnej prezentacji fotografii uczniowie mogli m.in. sprawdzić, czy faktycznie Bangkok jest najbardziej zakorkowaną stolicą, zobaczyć słynny most na rzece Kwai, poznać postać króla Bhumibola, Ramy IX - jednego z najdłużej panujących władców na świecie, spędzić czas w wiosce, w której żyją kobiety żyrafy - plemię Padaung, obejrzeć słonie, tygrysy, małpy, nietoperze i inne zwierzęta zamieszkujące Półwysep Indochiński. Była to też okazja do poznania życia uchodźców z Birmy na wysypisku śmieci w okolicy Mae Sot. W czasie spotkania najbardziej aktywni uczniowie, którzy odpowiadali na pytania, w nagrodę otrzymywali słodycze!

  Przekaz przepełniony pasją do podróżowania, wzbogacony o zdjęcia pozwolił w ciekawy sposób poznać środowisko, kulturę i zwyczaje Tajlandii - jakże dzikiego dla nas kraju! Nasz podróżnik - pan Maciek zaraził nas dodatkowo radością i dobrym humorem!

   

 • OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH ,, WARTOŚCI UKRYTE W BAJKACH”

  Alicja Mazur, Elżbieta Wieczerzak
  Miło nam poinformować, iż dwoje uczniów  klas IIa i IIb Nikola Pęgiel i Radosław Niwa wzięli udział w ogólnopolskiej wystawie prac plastycznych "Wartości ukryte w bajkach" ramach XIII Edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych w Zespole Szkół Specjalnych nr 90 w Warszawie. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne na wystawę dla swoich kolegów realizując projekt "Książki poznajemy, tworzymy,  czytamy”.  Jest to szeroka współpraca środowiska osób niepełnosprawnych ze swoimi rówieśnikami z innych szkół. Temat szlachetny i cenny w dobie dzisiejszej cywilizacji, gdyż wartości ukryte w bajkach są źródłem dobrych zachowań i rozwijania empatii w kontaktach z innymi ludźmi.

  Bardzo cieszymy się,  że mogliśmy przyczynić się do powstania tak pięknej wystawy, którą podziwiają dzieci ze szkół odległej od naszej o 300 km.  

   

 • OGÓLNOPOLSKI KONKURS Z BIOLOGII "TAJEMNICE DOKTORA FRANKENSTEINA"

  Ilona Drozdowska Nieć
  Konkurs zorganizowany przez Olimp School w Łodzi. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów. Oto wyniki:

  • Emilia Peret – 14 miejsce
  • Angelika Kalicka – 16 miejsce
  • Kinga Przebięda – 17 miejsce
  • Magdalena Drożdż – 21 miejsce
  • Dawid Basztura – 21 miejsce
  • Wiktoria Miłoś – 23 miejsce
  • Joanna Sapała – 28 miejsce
  • Monika Adamczyk – 29 miejsce

   Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa. Gratulujemy!

   

   

 • NAGRODA W KONKURSIE WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ

  Joanna Gil
  15.06. 2018 r. Bartosz Kilian, uczeń z klasy VI, reprezentował naszą szkołę na podsumowaniu XVIII edycji Powiatowego Konkursu „Wydajemy własną książkę”  pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Pana Zbigniewa Tymuły. Na konkurs napłynęło 58 książek z 21 szkół powiatu mieleckiego.  Wystawa tych unikatowych dzieł przyciągała wzrok i uwagę przybyłych na uroczystość uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszyscy chcieli zobaczyć te piękne dzieła literacko – plastyczne młodych twórców. A było co oglądać. Prace zostały ocenione przez Jury w kategorii klas I – VI oraz klas VII i gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.  Książka  Bartka pt. „Od Kościuszki do Piłsudskiego” otrzymała nagrodę za oprawę plastyczną i zasiliła niespotykaną nigdzie indziej Bibliotekę Białych Kruków, którą można odwiedzić w GOK w Grochowem. Aby uświetnić tę ważną uroczystość,  młodzież pracująca z instruktorami w miejscowym domu kultury przygotowała dla przybyłych gości ciekawy program artystyczny, w którym zaprezentowali fragmenty książek z poprzednich edycji, które zostały nagrodzone mianem „Złotej książki”. Ale najważniejsze i najprzyjemniejsze były ...... oczywiście laury i nagrody dla zwycięzców, którzy chętnie stanęli do pamiątkowego zdjęcia. To kolejny już przykład, który powinien zachęcić innych uczniów do twórczego wysiłku i brania udziału w konkursach, bo warto!

  Fotograficzną relację z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii na naszej stronie.

 • KONKURSY GEOGRAFICZNE

  Alicja Polak
  Konkurs dla uczniów klas siódmych pt. „Z atlasem przez świat”

  Wzięło w nim udział siedmioro siódmoklasistów  z obu klas. Był to również konkurs dwuetapowy, który dotyczył umiejętności korzystania z atlasu i interpretowania różnych map tematycznych oraz wykresów i diagramów w nim zawartych. Spośród uczniów biorących udział w konkursie najlepiej atlasem posługuje się Patryk Stefanowicz z klasy VII b, który bezapelacyjnie zdobył pierwsze miejsce. Drugie miejsce zdobyła Klaudia Polak a trzecie Emilia Peret i Wiktoria Zofia Miloś.

  Konkurs geologiczno-przyrodniczy

  W dniu 23 maja 2018 roku w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego- Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie odbyła się uroczystość rozdania nagród XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego Nasza Ziemia środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro pod hasłem „Tajemnice karbońskich lasów”. Uczeń naszej szkoły z klasy V a – Witold Walas otrzymał VIII wyróżnienie i wspaniałą nagrodę  w finale regionalnym części plastycznej. Oprócz Witolda Walasa w konkursie wzięło udział 4 innych uczniów klas piątych: Michał Rucki, Magdalena Dziadzio, Oliwia Wyzina i Gabriela Gaj. Konkurs polegał na zilustrowaniu fragmentu tekstu dotyczącego życia w karbońskim lesie.

   

 • III EDYCJA KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO Z CHEMII DLA UCZNIÓW KLAS VII

  Ilona Drozdowska Nieć
  Konkurs zorganizowany przez Olimp School w Łodzi. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z klas siódmych.

   

  Oto wyniki:

  • Wiktoria Zofia Miłoś – 17 miejsce
  • Klaudia Polak – 19 miejsce
  • Monika Adamczyk – 21 miejsce
  • Kinga Przebięda – 21 miejsce
  • Angelika Kalicka – 24 miejsce
  • Maja Serafin – 25 miejsce
  • Patryk Stefanowicz – 25 miejsce
  • Emilia Peret – 29 miejsce
  • Dawid Szczerba – 29 miejsce
  • Wiktoria Miłoś – 29 miejsce
  • Dawid Basztura – 34 miejsce
   Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa. Gratulujemy!

   

   

 • ZAKOŃCZENIE SPOTKAŃ BIBLIOTECZNYCH W ZERÓWKACH

  Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
  14 czerwca 2018 r. dzieci z oddziałów zerowych po raz ostatni w tym roku szkolnym odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Borowej. Kończymy już nasze tegoroczne spotkania biblioteczne pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie z bajką- i my też czytamy”. Wiodącym tematem naszej wizyty w bibliotece było zachowanie bezpieczeństwa podczas wakacyjnych zabaw. Pani bibliotekarka wykorzystując utwory literackie przekazała dzieciom cenne wakacyjne rady. Podczas tego spotkania niektórzy nasi wychowankowie zostali nagrodzeni za udział w bibliotecznym konkursie plastycznym „Piękna nasza Polska cała”. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale „Przyjaciela książki i biblioteki”. A my w podziękowaniu wręczyliśmy Paniom kwiatki. Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom bibliotekarkom za współpracę oraz organizację ciekawych i kształcących spotkań bibliotecznych, służących rozwijaniu zainteresowań czytelniczych u naszych przedszkolaków.   

 • UNIHOKEJ  W  GLINACH  MAŁYCH

  Tomasz Pierzchała
  11 czerwca  odbył się turniej unihokeja o Puchar Dyrektora szkoły w Glinach Małych. Drużyna dziewcząt i chłopców klas gimnazjalnych zajęła II miejsce a młodsi koledzy i koleżanki ze szkoły podstawowej zajęli III miejsce.

 • GRECKI DZIEŃ W ZERÓWKACH

  Leokadia Polak
  W związku ze zbliżającymi się wakacjami ostatnim krajem naszej "Wędrówki po Europie" była Grecja – kraj słońca, bogów i oliwek. Któż z nas po  długim roku szkolnym nie chciałby spędzić kilku dni wakacji na jednej z malowniczych wysp tego kraju? Rodos, Mykonos, Santorini, Kefalonia, Kos, a może Kreta?  Dzieci w tym dniu wystąpiły w pięknych antycznych strojach. Po sali spacerowali przystojni bogowie oraz piękne boginie. Na samym początku odwiedziliśmy górę Olimp – uważaną za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Zwiedziliśmy również Ateny – stolicę Grecji, Akropol, świątynię Posejdona. Znamy już kolory Grecji (biały i niebieski), flagę, godło i hymn. Nie obca nam jest historia teatru oraz igrzysk olimpijskich. Właśnie pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji i były  rozgrywane co 4 lata. Na czas tych igrzysk zaprzestawano wszelakich wojen, by wojownicy mogli wziąć udział w zawodach, a widzowie bezpiecznie dotrzeć do Olimpii.  Nagrodą dla zwycięzcy był wieniec z gałązek oliwnych – laur olimpijski. Wiemy, co przedstawia flaga olimpijska. Pięć złączonych okręgów symbolizuje przyjaźń mieszkańców i sportowców pięciu kontynentów. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy niektórych bajek Ezopa, których przesłania są aktualne mimo upływu czasu (Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe, Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada, Powolny, ale wytrwały wygrywa  wyścig itp.). Równie ciekawe były mity greckie. My poznaliśmy Mit o początku świata i Mit o Prometeuszu. Gdy dobrze opanujemy technikę czytania na pewno przeczytamy je wszystkie. Dowiedzieliśmy się też ,co lubią jeść Grecy. Nam najlepiej smakowała  sałatka grecka z serem feta, oliwkami, pomidorami, ogórkami, papryką i czerwoną cebulką – była przepyszna. Na koniec uczyliśmy się podstawowych kroków słynnego tańca greckiego – Zorby. Przygoda z Grecją trwała cały dzień, szkoda, że tak szybko się skończyła.

  Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji cyklu „Wędrówek po Europie”.

 • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

  Anna Podraza
  8 czerwca 2018 roku o godzinie 10.00 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły jednocześnie czytali wybrane przez siebie książki. Tym samym wzięliśmy udział w III edycji największej akcji czytelniczej w Polsce „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest promowanie czytania dla przyjemności. Bez przymusu, w miłej atmosferze, wraz z rówieśnikami, nauczycielami, często rodzicami. Symbolem tej wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.
  Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli do ręki dowolną książkę i w ten sposób zaznaczyli swój udział w akcji masowego czytania.

 • SZKOLNY KONKURS LITERACKI – CZY ZNAMY BAŚNIE?

  Lucyna Wal
  W dniu 29 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs literacki – Czy znamy baśnie? przeznaczony dla uczniów klas IV i  V.

  Jego celem było:

  • rozwijanie zainteresowań tematyką baśni,
  • rozbudzanie wrażliwości, fantazji oraz wyobraźni twórczej,
  • skierowanie uwagi dzieci i młodzieży na ponadczasowy przekaz wartości zawartych w baśniach,
  • odróżnianie świata prawdopodobnego od fantastycznego,
  • kształcenie sprawności posługiwania się językiem literackim.

  Uczniowie chętnie zmierzyli się z zagadnieniami dotyczącymi świata baśni i jej twórców. Najlepsze wyniki w zmaganiach konkursowych uzyskali:

  • I miejsce  - Paweł Stafiej – klasa IV a
  • II miejsce  - Magdalena Dziadzio – klasa V b
  • III miejsce  - Martyna Skop – klasa V b

  Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Borowej
  39-305 Borowa 248
 • 175815594

Galeria zdjęć