• PORADY DLA RODZICÓW

Ćwiczenia oddechowe jako element ćwiczeń wstępnych
          w pracy z dzieckiem z zaburzoną artykulacją

Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne

Ćwiczenia logopedyczne dla trzylatków i czterolatków – bawcie się razem w domu

O co chodzi z tym oddychaniem w terapii logopedycznej…...

Na sprawność artykulacyjną ma wpływ wiele czynników, w tym oddychanie. Podejmowanie działań profilaktycznych i terapeutycznych związanych z oddychaniem wpływa na rozwój narządu żucia, jamy nosowej, systemu fonetyczno-fonologicznego dziecka.

Nieprawidłowe oddychania może skutkować przetrwałym, infantylnym połykaniem, brakiem pionizacji języka, wystąpieniem wady zgryzu.

Noworodek początkowo oddycha przez nos, później nabywa umiejętności oddychania ustami. Wraz z rozwojem zmienia się sposób oddychania dziecka. Związany jest z wykonywaniem czynności. Zarówno u dziecka jak i osoby dorosłej podczas snu oddychamy nosem, a podczas dużego wysiłku oraz podczas mowy jamą ustną. Oddychanie przez nos powoduje, że dziecko jest dotlenione i lepiej funkcjonuje, efektywnie pracuje  i jest mniej zmęczone.

Pozycja spoczynkowa języka jest wtedy, gdy język "przyklejony” jest do podniebienia, wznosi się szeroko w pozycji wertykalnej. Możliwe to jest dzięki zamkniętej jamie ustnej i oddychaniu przez nos (jeśli jama nosowo- gardłowa jest drożna).

Pozycja spoczynkowa języka wiąże się z prawidłowym połykaniem (wtedy język również znajdzie się na podniebieniu). Długotrwałe oddychanie przez usta może powodować wady narządu żucia oraz wady wymowy.

Podejmowanie działań profilaktycznych i terapeutycznych związanych z oddychaniem jest priorytetem w prowadzonej terapii logopedycznej.

Opracowanie: Ewa Lubera- neurologopeda

Bibliografia:

Forum logopedyczne nr 21/2013 Izabela Malicka, logopeda The International School of Krakow (ISK) Oddychanie jako jedna z funkcji prymarnych

O czym powinni pamiętać Rodzice:

SPRAWDŹ SWOJE DZIECKO

Rodzic może sam wstępnie sprawdzić poziom rozwoju mowy swojego Dziecka

poprzez zapoznanie się z poniższą tabelą.

WIEK DZIECKA

MOWA DZIECKA

Pierwszy miesiąc życia

Dziecko komunikuje się za pomocą krzyku.

2.–3. miesiąc życia

Niemowlę zaczyna wydawać przypadkowe dźwięki jest to tzw. głużenie albo gruchanie.

Ok. 6. miesiąca życia

W drugiej połowie pierwszego roku życia obserwujemy gaworzenie czyli powtarzanie usłyszanych dźwięków.

1.– 2. rok życia

Dziecko używa wszystkich samogłosek: a, o, e, u, i, y.

Wymawia następujące spółgłoski: p, b, m, t, d, n, k, ś czasem ć, pozostałe spółgłoski zastępowane są innymi o zbliżonym miejscu artykulacji.

Dziecko upraszcza grupy spółgłoskowe, wymawiając najczęściej pierwsze sylaby lub końcówki.

Z końcem pierwszego roku życia pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, tata, baba.

2. – 3. rok życia

W mowie dziecka pojawiają się proste zdania.

Dziecko wymawia wszystkie samogłoski w tym również nosowe ę, ą, chociaż w jego mowie mogą występować odstępstwa, np. zamiana samogłosek a=o; e=a; i=y.

Dziecko wymawia następujące spółgłoski:

w, f, wi, fi, ś, ź, ć, dź, ń, l, li, k, g, ch, ki, gi, chi, j, ł, s, z, c, dz.

Zwiększa się liczba wypowiadanych słów. W wieku 2 lat jest ich około 300, w wieku 3 lat ok. 1000.

4 – 5 rok życia

Pojawia się głoska r  oraz głoski sz, ż, cz, dż, choć mogą być jeszcze wymawiane jak s, z, c, dz.

5 – 6 rok życia

Utrwalane są głoski: sz, ż, cz, dż

Mowa dziecka jest w zasadzie zrozumiała.  Głoska r powinna być już wymawiana

U dzieci sześcioletnich mowa powinna być już opanowana pod względem dźwiękowym.

7 rok życia

Dziecko ma już opanowaną technikę mówienia.

Jeżeli Twoje dziecko ma wadę wymowy:

1. Ćwiczymy z dzieckiem systematycznie.
          2. Ćwiczymy 1 raz dziennie 30 minut lub 2 razy po15 minut każdego dnia.
          3. Ćwiczenia usprawniające wykonujemy wspólnie z dzieckiem przed lustrem.
          4. Ćwiczenia utrwalające wymowę wywołanej głoski powtarzamy każdego dnia (jeśli do utrwalania mamy  np. utrwalanie głoski sz na początku wyrazu – powtarzamy te wyrazy codziennie, jeśli dziecko ma za zadanie ułożyć zdania to układa te zdania każdego dnia, jeśli odpowiedzieć na pytania do tekstu to również powtarza tę czynność codziennie, itp.).
          5. Ćwiczenia logopedyczne polegają na powtarzaniu; jeśli dziecko wykonuje dane ćwiczenie pisemnie, to powinno je również powtórzyć każdego dnia ustnie .
          6. Jeżeli dziecko ćwicząc z Państwem poprawnie wymawia utrwalaną głoskę, to zwracamy mu również uwagę na właściwą jej wymowę poza ćwiczeniami. Dziecko w taki sposób uczy się kontrolować swoje wypowiedzi.

Wszelkich informacji o postępach dziecka można uzyskać w godzinach pracy logopedy.

Zapraszam również Państwa do obserwacji ćwiczeń logopedycznych Waszego dziecka w gabinecie