• Teatrzyk

1. Przeprowadzenie zajęć w formie teatrzyku z wykorzystaniem zabawek przedszkolnych lub samodzielnie wykonanych pacynek nt. kontaktów z nieznajomymi. W starszej grupie można wprowadzić elementy dramy. Przedstawione sytuacje mają na celu zachowanie daleko idącej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, którzy proponują poczęstunek, chcą poznać nasz adres, odprowadzić, coś ciekawego pokazać, wybranie odpowiednich postaw w danej sytuacji. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu.

W październiku dzieci z najmłodszej i starszej grupy przedszkolaków brały udział w zajęciach mających na celu poznanie zagrożeń wynikających z kontaktów z nieznajomymi osobami. Dzieci oglądały dwa przedstawienia z wykorzystaniem pacynek: „Czerwony Kapturek” i „Trzy świnki”. Bajki pokazały dzieciom niebezpieczeństwa, jakie może nieść rozmowa z obcymi, nieznajomymi osobami. Dużą uwagę zwrócono na nieodpowiednie zachowania zarówno dziewczynki z bajki o Czerwonym Kapturku, jak i trzech świnek z drugiej bajki. Dzieci bardzo żywo reagowały na sytuacje z bajek oraz bardzo chętnie wypowiadały się na temat przedstawień, próbowały również samodzielnie odgrywać scenki dramowe oparte na ich treści. Wspólnie wysnuły wnioski wynikające z bajek i dowiedziały się, jak należy zachowywać się w kontaktach z obcymi, którzy zaczepiają je podczas nieobecności rodziców. Wychowawczynie zwróciły uwagę, iż nigdy nie należy osobom nieznajomym udzielać informacji o sobie i swojej rodzinie. Wspólne rozmowy i odegrane scenki pomogły im zrozumieć, w jaki sposób należy zadbać o swoje zdrowie, bezpieczeństwo i życie.