• POMOC PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNA

Organizacja pomocy psychologiczno- pedagogicznej

1. W szkole jest organizowana i udzielana pomoc psychologiczno – pedagogiczna.

2. Pomoc psychologiczno – pedagogiczną organizuje dyrektor szkoły.

3. Korzystanie z pomocy psychologiczno – pedagogicznej jest dobrowolne i nieodpłatne.

4.Pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy, specjaliści zatrudnieni w szkole.

5.Pomoc udzielana uczniowi polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych, możliwości psychofizycznych wynikających z:

• niepełnosprawności;
          • niedostosowania społecznego;
          • zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
          • z zaburzeń zachowania i emocji;
          • ze szczególnych uzdolnień;
          • ze specyficznych trudności w uczeniu się;
          • z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych
          • choroby przewlekłej;
          • sytuacji kryzysowej lub traumatycznej;
          • niepowodzeń edukacyjnych;
          • zaniedbań środowiskowych;
          • trudności adaptacyjnych ( w związku z kształceniem za granicą).

6. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana z inicjatywy:

• ucznia;
          • rodziców ucznia;
          • dyrektora szkoły;
          • nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty prowadzącego zajęcia z uczniem;
          • poradni;
          • pracownika socjalnego;
          • asystenta rodzinnego
          • kuratora sądowego;
          • pielęgniarki środowiskowej lub higienistki szkolnej;
          • asystenta edukacji romskiej;
          • pomocy nauczyciela.

7. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana uczniom w formie bieżącej pracy  z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów,   a także w formie:

• zajęć rozwijających uzdolnienia;
          • zajęć dydaktyczno – wyrównawczych;
          • zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
          • zajęć specjalistycznych: korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających  kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
          • zajęć  związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu;
          • zindywidualizowanej ścieżki kształcenia;
          • warsztatów, porad i konsultacji;

8. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana rodzicom w formie:

• warsztatów, szkoleń, porad i konsultacji;
          • Porady, konsultacje, warsztaty, szkolenia prowadzą nauczyciele, wychowawcy i specjaliści.

9.  Wymiar godzin form udzielania pomocy pp, dyrektor szkoły zatwierdza biorąc pod uwagę wszystkie godziny, które w danym roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych form.

10. Dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego organizowane są OBOWIAZKOWE zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 2h/tyg.

Czym jest rewalidacja?

1. Rewalidacja

Termin rewalidacja pochodzi od łacińskich słów  re– znów, validus – mocny.  Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności. Jest procesem wychowawczym, z zaplanowanymi celami, uwzględniającym wiedzę teoretyczną i działanie skierowane na osobę niepełnosprawną; usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych.

2. Zajęcia rewalidacyjne w naszej szkole prowadzą pedagodzy specjaliści: Ewa Lubera, Monika Chmielowiec, Karolina Frysztak, Magdalena Warchałowska, Magdalena Żugaj

3. Cel

Celem zajęć rewalidacyjnych nie jest wyrównywanie braków – jego celem jest stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie tego, co w nim najlepsze.

4. Kierunki oddziaływań rewalidacyjnych:

• maksymalne usprawnianie, rozwijanie tych wszystkich funkcji psychicznych i fizycznych. Które są najsilniejsze i najmniej zaburzone,
          • optymalne korygowanie funkcji zaburzonych,
          • kompensowanie, czyli wyrównywanie przez zastępowanie
          • dynamizowanie rozwoju

Zajęcia rewalidacyjne w nasze szkole odbywają sie przede wszystkim na SALI SENSORYCZNEJ, która jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt do terapii, dzięki czemu zajęcia są atrakcyjne i przyjemne  dla ucznia.

.