DLA RODZICA Cyberprzemoc- poradnik

DLA RODZICA

Drodzy Rodzice

Dzieci tak jak dorośli potrzebują codziennej dawki motywacji do działania  i mierzenia się
z trudnościami. Pamiętajmy, że najsilniejszym bodźcem do nauki jest motywacja wewnętrzna, dzięki której dziecko podejmuje działania z własnej woli, z ciekawości czy z poczucia odpowiedzialności.

UCZ PRZEZ ZABAWĘ!

Nauka, by była przyjemniejsza i wciągała dziecko, musi być interesująca  i zaskakująca. W warunkach domowych można rozwijać dziecięcy umysł, podsuwając mu interesującą edukacyjną rozrywkę.

NIE ZBYWAJ, NIE ZNIECHĘCAJ, NIE WYRĘCZAJ.

Nawet jeśli dziecko nie potrafi poradzić sobie ze szkolnym zadaniem, o wiele lepiej jest wytłumaczyć mu na czym to polega niż wykonywać zadanie za nie.

CHWAL I NAGRADZAJ.

Na co dzień wystarczą ustne pochwały, miłe słowo doceniające trud szkolny. W przypadku kar, warto stosować je w ostateczności i tylko wtedy, gdy złe wyniki w nauce to efekt lenistwa a nie braku zrozumienia tematu.

ROZWIJAJ PASJE.

Każdy z nas wykonuje i uczy się z przyjemnością tego, co lubi. Wiedzę o  zainteresowaniach i pasjach dziecka warto wykorzystać w motywowaniu.

NIE KRYTYKUJ

Zamiast się z dziecka naśmiewać czy wytykać mu błędy i niedociągnięcia, warto postarać się zrozumieć te trudności i pomóc je przezwyciężyć.

POBUDŹ OGÓLNĄ MOTYWACJĘ DO NAUKI

Dziecko powinno zrozumieć, po co w ogóle musi się uczyć. Trzeba przystępnie wyjaśnić mu, do czego przydaje się wiedza uzyskana w szkole..

KOCHAJ I AKCEPTUJ

Dziecko wyrastające w miłości i akceptacji jest silniejsze i łatwiej radzi sobie  w życiu. Dlaczego? Bo ma wsparcie, które dodaje mu sił i zapału.

POKAZUJ AUTORYTETY

Szukajmy autorytetów wokół dziecka, zwracajmy uwagę na jego zainteresowania i pokazujmy mu pozytywne aspekty edukacji na przykładach znanych i lubianych.

UŁATW DZIECKU NAUKĘ

Niech odrabianie lekcji zaczyna od najprostszych rzeczy, bo szybki sukces wzmoże motywację do rozwiązywania trudniejszych zadań.

DOBRZE ZORGANIZUJ CZAS DZIECKA

Warto ustalić harmonogram dnia, w którym nauka staje się stałym elementem. Dziecko, które codziennie utrwala sobie zdobywane wiadomości, nie powinno mieć żadnych problemów w szkole.

„Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.
Nie każ myśleć, lecz twórz warunki do myślenia.
Nie żądaj, lecz przekonuj.
Pozwól dziecku pytać i powoli rozwijaj jego umysł tak, aby samo chciało wiedzieć…”

Źródło:

Zalety głośnego czytania

Zapraszamy rodziców do wzięcia udziału

w bezpłatnych spotkaniach w roku szkolnym 2019/2020

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna

ul. Sękowskiego 2B, 39-300 Mielec

tel. (17) 788 49 78,

pppmielec@poczta.onet.pl

www.poradniamielec.pl

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Mielcu zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na bezpłatne  seminarium ,poświęcone problematyce rodziny, rodzicielstwa, wychowania i rozwoju dzieci. Spotkania będą odbywać się w siedzibie Poradni, w godzinach popołudniowych  (sala 116). Spotkania prowadzone będą przez doświadczonych psychologów i psychoterapeutów.

Zapraszamy.

PAŹDZIERNIK - 07.10.2019

(poniedziałek) godz. 16.30  – 18.00

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić dzieci przed cyberprzemocą.

LISTOPAD – 04.11.2019

(poniedziałek) godz. 16.30 – 18.00

Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży – jak sobie z nimi radzić

GRUDZIEŃ  –  02.12.2019

(poniedziałek) godz. 16.30  – 18.00

Czy komórka to cały mój świat? – jakie potrzeby realizujemy w sieci

.

STYCZEŃ  – 07.01.2020

(poniedziałek) godz. 16.30 – 18.00

Nastolatek w domu – czyli problemy okresu dorastania jako wyzwanie dla rodzica

.

LUTY  – 03.02.2020

(poniedziałek) godz. 16.30  – 18.00

Uzależnienia  chemiczne  (alkohol,  narkotyki,  nikotyna,  leki,  dopalacze) – sygnały

ostrzegawcze.

MARZEC  – 02.03.2020

(poniedziałek)  godz. 16.30  – 18.00

Rozpad rodziny  –  jak pomóc dziecku

przetrwać trudne chwile i poradzić sobie ze stratą.

KWIECIEŃ  – 06.04.2020

(poniedziałek) godz. 16.30 – 18.00

Jak wspierać rozwój dziecka w poszczególnych okresach rozwojowych.

MAJ  – 04.05.2020

(poniedziałek) godz. 16.30  – 18.00

Emocje na talerzu czyli o zaburzeniach jedzenia  – sygnały ostrzegawcze.

CZERWIEC  – 08.06.2020

(poniedziałek) godz. 16.30 – 18.00

Normy, zasady, konsekwencje  – skuteczny system wychowania.

• 17 5815594 - budynek szkoły w Borowej (kl. 0 - 6)
    17 5815357 - budynek szkoły w Pławie (kl. 7 - 8)
    17 2230345 - budynek przedszkola w Borowej