• Regulaminy

SZKOLNY REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Biblioteka szkolna udostępnia zbiory uczniom, nauczycielom, pracownikom  szkoły oraz rodzicom uczniów.

2.  Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.

3. Czytelnika w obrębie biblioteki obowiązuje cisza i spokój.

4. W bibliotece obowiązuje zakaz picia napojów i spożywania posiłków.

5. Ze zgromadzonych w bibliotece książek korzystać można:

▪ wypożyczając je do domu,

▪ czytając lub przeglądając na miejscu,

▪ korzystając w pracowniach przedmiotowych (wypożyczone przez nauczyciela na lekcje).

6. Biblioteka udostępnia zbiory  i inne źródła informacji w ciągu pięciu dni w tygodniu. Możliwe jest wypożyczenie ksiażek na czas wakacji uczniom, kórzy będą kontynuować naukę w szkole od września kolejnego roku szkolnego.

7. W bibliotece można wypożyczać podręczniki szkolne.

8. Uprawnieni do korzystania ze zbiorów mają wolny dostęp do półek.

9.  Jednorazowo można wypożyczyć  4 książki na okres dwóch  tygodni (w tym 1 lekturę),

10. Książek nie wolno przetrzymywać. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a biblioteka nie ma na nią nowych zamówień, może   prosić o przedłużenie terminu.

11. Czytelnik może wypożyczać książki lub inne zbiory tylko na swoje nazwisko i nie może ich przekazywać osobom trzecim.

12. Wypożyczone książki należy szanować, chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.

13. Czytelnik zobowiązany jest odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę.

Jeśli odkupienie książki jest  niemożliwe, powinien oddać inną, wskazaną przez bibliotekarza.

14. Za zniszczony lub zagubiony podręcznik szkolny materialnie odpowiada rodzic ucznia.

15. Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego, tj. do 14 czerwca wszystkie podręczniki, pozostałe na tydzień przed konferencją klasyfikacyjną.

16. Uczniowie i nauczyciele opuszczający szkołę są zobowiązani do rozliczenia się  z biblioteką.

ZASADY  KORZYSTANIA Z CZYTELNI

1. Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie i nauczyciele oraz rodzice uczniów naszej szkoły.

2. W czytelni obowiązuje cisza.

3. Uczniowie zostawiają plecaki w ustalonym miejscu.

4. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów biblioteki.

4. Czasopism nie można wynosić poza czytelnię.

5. Czasopisma odkłada się na ustalone miejsce, książki oddaje się bibliotekarzowi.

REGULAMIN PRACOWNI MULTIMEDIALNEJ

1. Korzystanie z komputerów i Internetu jest bezpłatne dla uczniów, nauczycieli   i pracowników szkoły.

2. Korzystanie z multimediów, programów użytkowych i Internetu służy wyłącznie celom edukacyjnym
          i informacyjnym. Dozwolone jest korzystanie z gier edukacyjnych.

3. Z komputerów można korzystać po zakończeniu zajęć lekcyjnych, do czasu zamknięcia biblioteki.
          Za zgodą bibliotekarza komputer może zostać udostępniony na przerwie, jeśli użytkownik potrzebuje wyszukać informacje służące procesowi dydaktycznemu.

4. Komputer może być użytkowany maksymalnie przez 2 osoby.

5. Bibliotekarz na życzenie użytkownika udziela instrukcji dotyczących wyszukiwania informacji za pośrednictwem Internetu oraz korzystania  z programów użytkowych i multimedialnych.

6. Wyszukiwane informacje  można zapisać na nośnikach pamięci lub wydrukować, jeżeli służą one celom dydaktycznym dla całej klasy lub szkoły.

7. Bibliotekarz ma prawo kontrolować czynności wykonywane przez użytkownika przy komputerze.

8. W przypadku niewłaściwego korzystania z multimediów, programów użytkowych i Internetu uczeń ponosi materialną odpowiedzialność za straty lub koszty naprawy.

9. Użytkownikowi zabrania się:

- instalowania oprogramowania oraz dokonywania zmian w konfiguracji oprogramowania zainstalowanego
          w systemie,

- przesyłania i udostępniania danych naruszających prawo oraz powszechnie uznanych  za obsceniczne lub obraźliwe,

- wykonywania czynności naruszających prawa autorskie twórców,

- ingerowania w ustawienie i podłączenie sprzętu komputerowego.

10. Po zakończeniu pracy przy komputerze należy usunąć z dysku oraz z pulpitu zapisane przez siebie pliki.

11.O wszelkich nieprawidłowościach związanych ze stanem sprzętu i oprogramowania należy powiadomić bibliotekarza.

12. Użytkownik, który nie stosuje się do przepisów powyższego regulaminu może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania z komputerów znajdujących się  w bibliotece.