• Światowy Dzień Zespołu Downa

            22.03.2024

            21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.

            Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. A że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem. Uczniowi solidarnie założyli różnokolorowe skarpetki. Przeprowadzono gry i zabawy integrujące w klasach a także obejrzano edukacyjny filmik oraz wykonano pracę plastyczna. 

          • Laboratoria przyszłości - eksperymentowanie z aparatem fotograficznym

            21.03.2024

            Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Takie właśnie zajęcia zostały przeprowadzone na plastyce w klasach siódmych. Uczniowie budowali kompetencje przyszłości tzw. kierunki STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Tutaj były to lekcje sztuki, na których młodzież mogła uczyć się poprzez eksperymentowanie z aparatem fotograficznym umieszczonym na statywie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności robienia zdjęć portretowych. Urozmaiceniem zajęć były drobne rekwizyty, które wprowadzały do lekcji elementy humoru i dobrej zabawy.

          • Program dla szkół

            12.03.2024

            W dniach 4 i 7.03.24 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjno-kulinarne skierowane do uczniów z klas 1-5 w ramach Programu dla szkół. Podczas spotkania uczniowie poszerzali swoje wiadomości, następnie samodzielnie mieli możliwość wykonania zdrowego serka pełnego warzyw oraz koktajl owocowy. Mamy nadzieję, że dobre praktyki będą kontynuowane przez naszych   uczniów w życiu codziennym.

          • Szkolna akcja „Odkryj tajemnice mózgu”

            12.03.2024

            W dniach 27 i 28 lutego w naszej Szkole odbyła się fascynująca akcja edukacyjna pod nazwą „Odkryj Tajemnice Mózgu”. Wydarzenie to było jednocześnie połączone z obchodami Międzynarodowego Dnia Psychologa, przynosząc uczniom klas I-VIII niezapomniane doświadczenia i edukacyjną przygodę.

            Podczas tych dwóch dni uczniowie mieli okazję zgłębić tajemnice funkcji mózgu i zrozumieć, dlaczego jest on jednym z najważniejszych organów w naszym ciele. Jednym z elementów akcji były zajęcia poświęcone mózgowi, prowadzone przez psychologaszkolnego. Uczniowie dowiedzieli się, jak działa mózg, jakie są jego główne obszary odpowiedzialne za różne funkcje, oraz jak dbać o jego zdrowie.

            Międzynarodowy Dzień Psychologa to doskonała okazja do podkreślenia roli psychologii w naszym społeczeństwie oraz do promowania zdrowia psychicznego. Organizowane zajęcia nie tylko dostarczyły uczniom wiedzy na temat mózgu, ale również skupiły się na aspektach psychologicznych, zwracając uwagę na znaczenie zrozumienia siebie i innych.

            Dodatkowym punktem programu były komnata zmysłów i komnata tajemnic, które pozostawiły uczniów w pełnym zdumieniu. Komnata zmysłów pozwoliła na eksplorację różnych aspektów percepcji, ukazując, jakie znaczenie mają nasze zmysły w codziennym życiu, o czym opowiadał pedagog szkolny. Z kolei komnata tajemnic skupiła się na zagadkach  łamigłówkach, sprawdzając umiejętności logicznego myślenia i współpracy. Dla rodziców przygotowano ulotki dotyczące diety dla mózgu oraz przepisy różnych zdrowych posiłków.

            Szkolna akcja „Poznaj tajemnice mózgu” stała się dla uczniów inspiracją do dalszej eksploracji tajemnic ludzkiego umysłu.

          • „Klasowe drzewo czytelnicze” – edycja zimowa

            11.03.2024

            Dobiegła końca zimowa edycja konkursu czytelniczego „Klasowe drzewo czytelnicze” w klasach drugich i trzecich. Tym razem przez kilkanaście zimowych tygodni młodzi czytelnicy dopinali do makiet drzew śnieżynki, na których zapisywali autorów oraz tytuły książek, które wypożyczyli w bibliotece szkolnej. Po ich przeliczeniu zostali wyłonieni zwycięzcy: Alicja Opałacz kl. II a, Miłosz Jędrzejowski II b, Oliver Spyra III a i Nadia Groele III b.

            Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy pozostałym uczniom za podjęcie czytelniczej rywalizacji.

          • Realizacja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”

            11.03.2024

            Uczniowie klas pierwszych  realizowali w bieżącym roku szkolnym XV edycję programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz w Internecie. Od września dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o opracowane materiały edukacyjne.Kubuś Puchatek m. in. „uczył” dzieci, jak zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze, deskorolce, hulajnodze. Przypomniał również zasady bezpiecznego zachowania się w szkole i na wycieczce oraz wyjaśnił jak udzielić pierwszej pomocy i jak wezwać pomoc będąc samemu w domu. Poruszył też zagadnienia  dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Po zakończeniu zajęć uczniowie klasy pierwszej przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa, który był podsumowaniem zajęć Akademii Bezpiecznego Puchatka. Test miał multimedialną formułę. Za udział w zajęciach oraz rozwiązanie Testu Bezpieczeństwa uczniowie klasy pierwszej nabyli prawo do posługiwania się Certyfikatem ,,Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

            Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie Abrahamyanza przeprowadzenie zajęć,  podczas których dzieci poznały pracę pielęgniarki oraz zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej.

          • Dzień Kobiet w klasach I - III

            12.03.2024

            Dzień Kobiet obchodzimy w szkole na wiele sposobów. W tym roku uczniowie naszej szkoły obchodzili to miłe święto w klasach. Dziewczynki i chłopcy byli odświętnie ubrani. Chłopcy wręczali swoim koleżankom kwiaty i drobne upominki. Były gry i zabawy, pizza i słodkości. Wszystko w serdecznej koleżeńskiej atmosferze.

            Niech ten wyjątkowy dzień otuli wszystkie Kobiety ciepłem, miłością i szacunkiem.

          • Projekt „W krainie Narnii”

            11.03.2024

            Uczniowie klasy VB przygotowali makiety z lektury „Opowieści z Narnii”. Lew, Czarownica i stara szafa”, przedstawiające tytułową krainę. Młodzi twórcy zwrócili uwagę na szczegóły i detale oraz zadbali o estetykę prac, które cała społeczność szkolna mogła zobaczyć na wystawie na szkolnym korytarzu. Projekt Narnia to doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz przeniesienie się do świata omawianej lektury.  Zapraszamy do baśniowej krainy Narnii…

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            07.03.2024

             21 lutego obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Według danych statystycznych na świecie istnieje około 6 tysięcy żywych języków, czyli używanych w mowie codziennej. Szacuje się jednak, że w historii ludzkości było ich dwa razy więcej, ale niektóre zanikły lub wyszły użycia. Obchody Dnia Języka Ojczystego stały się doskonałą okazją, by zatroszczyć się o piękno i poprawność języka polskiego. Uczniowie klas od IV do VIII wzięli udział w konkursie ortograficznym. Tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii otrzymali: Amelia Stala (VIII b),  (VIII b), Oskar Gnida (VIII b), Zuzanna Karkosza (VIII b), Zuzanna Rząsa (VII b). Laureaci otrzymali certyfikaty oraz nagrodę, którą ufundowali Radni Sołectwa Pławo. Gratulujemy wszystkim uczniom. 

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS CHEMICZNY - ALCHEMIK

            04.03.2024

            Dnia 1 marca 2024r. nasze ambitne uczennice klasy 7: Wiktoria Wolak, Magdalena Miłoś, Julia Niwa oraz Karolina Drożdż wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik”! Dziewczyny miały za zadanie rozwiązać 45-minutowy test, w którym trzeba było wykazać się wiedzą chemiczną.

            Choć wyniki pojawią się dopiero 30 marca, tak my już jesteśmy dumni z naszych uczennic! Konkurs też cieszy się naprawdę wysokim prestiżem oraz wymaga szerokiej wiedzy chemicznej Ale tak już jest, że borowscy uczniowie nie boją się żadnych wyzwań! Z niecierpliwością czekamy na ostateczne wyniki oraz mocno trzymamy kciuki za nasze młode alchemiczki.

          • II POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY - „MYŚL EKONOMICZNIE - ŻYJ EKOLOGICZNIE”

            04.03.2024

            Po zeszłorocznym sukcesie w I edycji konkursu ekologicznego, nasze ambitna młodzież postanowiła się nie zatrzymywać! Minął rok, a my już doczekaliśmy się kolejnego konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Romana Sitki w Mielcu.  W tym roku odbywa się on w dwóch formułach: KLASY 4,5,6: konkurs literacki - rebus związany z tematyką konkursu.  KLASY 7,8: konkurs plastyczny - plakat przestrzenny "Odnawialne źródła energii". Konkurs ten cieszy się w naszej szkole taką popularnością, że śmiało możemy nazywać go ekologicznym wydarzeniem! Do konkursu literackiego zgłosiło się AŻ 15 uczniów oraz uczennic, natomiast do konkursu plastycznego 7 artystycznych dusz ! Choć wszystkie rebusy oraz prace plastyczne udowodniły, że nasza borowska szkoła posiada naprawdę kreatywnych uczniów, to do dalszego etapu Jury mogło wybrać jedynie 3 prace.
            Tak przedstawiają się wyniki:
            KLASY 4-6: 1. Zuzanna Trzpis 2. Zofia Załucka 3. Milena Skiba
            KLASY 7-8: 1. Nicola Pęgiel 2. Wiktoria Wolak 3. Izabela Miłoś. 
            Serdecznie gratulujemy naszym dziewczynom!
            Życzymy również powodzenia w dalszym etapie, gdyż pamiętamy, że w tamtym roku borowskie prace zrobiły w powiecie nie lada „furrorę”. 
            Cieszymy się, że świadomość ważności ekologii w naturze z roku na rok zwiększa się wśród naszej szkolnej społeczności!
            Wszyscy wiemy, że to właśnie do tych młodych osób należy przyszłość, a ekologia w parze z ekonomią, pozostają w Ich rękach!

          • „Korzystam z OZE każdego dnia”

            22.02.2024

            W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez firmę WP Energy oraz Fundację Czysta Polska. Celem konkursu było promowanie odnawialnych źródeł energii, podnoszenie świadomości ekologicznej, przedstawienie korzyści wynikających ze stosowania odnawialnych źródeł energii, rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości na kwestię ochrony powietrza wśródmieszkańców Polski. Konkurs miał zasięg ogólnopolski. Z naszej szkoły prace wykonała Julia Stefanowicz i Wiktor Kapinos. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz cenne vouchery.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny Borowej
      • 17 5815594 - Szkoła Podstawowa 17 5815357 - Przedszkole Adresy elektronicznych skrzynek podawczych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej na portalu ePUAP: /SP_BOROWA/skrytka /SP_BOROWA/SkrytkaESP
      • Szkoła Podstawowa - Borowa 248 Przedszkole - Pławo 73 A Poland
    • Logowanie