• Rodzina Ulmów

            25.04.2024

            Harcerze z naszej szkoły przygotowali audycję poświęconą rodzinie Ulmów. Uczniowie recytowali wiersz pt. „Ulmowie”. Przypomnieli fakty historyczne związane z sytuacją ludności polskiej i żydowskiej w czasie wojny. Na koniec zaśpiewali hymn „Błogosławiona rodzino Ulmów”. Wykonali także pamiątkową gazetkę. W ten sposób społeczność szkolna uczciła pamięć o bohaterskiej rodzinie.

          • Wycieczka do Wieliczki

            25.04.2024

            Na ten dzień uczniowie klas czwartych naszej szkoły czekali od dłuższego czasu...
            We wtorek 23 kwietnia 2024 roku 32 uczniów pojechało na wycieczkę do „Skamieniałego Miasta” na Pogórzu Ciężkowickim oraz do Kopalni Soli w Wieliczce.

            Skamieniałe Miasto to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. To prawdziwy skarb Pogórza Ciężkowickiego a znajdujące się tam wychodnie skalne formowały się dziesiątki milionów lat temu. Zachwyciły one naszą młodzież bogactwem form, aciekawe legendy i historie z nimi związane pobudziły wyobraźnię dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wąska i ciemna szczelina w skałce „Grunwald”, przez którą  udało się przecisnąć większości uczestnikom. Wychodnie skalne to także doskonałe miejsce dla nietoperzy, których jest tu całkiem sporo. Pani przewodnik pokazała młodzieży jednego (pluszowego) i opowiedziała ciekawą historię z nim związaną. Była także, z  udziałem dzieci krótka inscenizacja o przemieszczaniu się nietoperza podkowca, czyli o echolokacji.
            Drugim punktem wycieczki była Kopalnia Soli „Wieliczka” - bezcenny zabytek kultury materialnej Polski wpisany w 1978 r.  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
            Podczas zwiedzania młodzież przeszła ponad trzykilometrową trasę i zeszła na głębokość 135 m. Poznała historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Wnętrza kopalni prezentowały się wspaniale. Wszyscy byli bardzo zainteresowani kolejnymi etapami zwiedzania. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które dostawali wyczerpujące odpowiedzi. Przechodząc wąskimi korytarzami zabytkowej kopalni, wycieczkowicze słuchali opowieści przewodniczki, która najpierw opowiedziała  legendę związaną z powstaniem tego miejsca, a później przeszła do historii kopalni. Następnie dzieci usłyszały informacje o metodach wydobywania soli, poznały tajniki pracy górników, którzy na przestrzeni lat wykonywali naprawdę niebezpieczny zawód. Uczestnicy mogli podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła kaplica dedykowana św. Kindze i świetlny spektakl nad brzegami jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina.

                        Po wyczerpującym zwiedzaniu i zakupie pamiątek młodzież zjadła pyszny obiad i zadowolona udała się w drogę powrotną do domu.

             

          • Czytamy w pięknych okolicznościach przyrody

            25.04.2024

            Jednym z zadań realizowanych przez nauczycieliw ramach programu „SP! Serce i Pomoc” jest cykl zajęć„Czytajmy w kręgu”. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy IV a w pięknych okolicznościach przyrody czytali przygotowane wcześniej w domu fragmenty tekstów z wybranych przez siebie książek. Zieleń i odgłosy przyrody sprzyjały nastrojowi a klasa mogła ocenić, komu udało się przeczytać najlepiej.

          • „Łączy nas pamięć”

            24.04.2024

            Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

            19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

            Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym wydarzeniu. Akcję Żonkile przygotowali i przeprowadzili harcerze.

            Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

          • "SZKOŁA SZKOLE"

            22.04.2024

            29 kwietnia 2024 r. bierzemy udział w akcji Szkoła Szkole

            szkolaszkole.caritas.pl

            Polskie Szkoły- Dzieciom z Syrii. 

            Celem programu jest poprawa jakości edukacji w syryjskich szkołach oraz zapewnienie ich uczniom godnych warunków do nauki i rozwoju. Zebrane przez polskie szkoły środki finansowe pozwalają na zakup materiałów edukacyjnych, przeprowadzenie podstawowych remontów i organizację dodatkowych zajęć dla dzieci.

            Tego dnia w naszej szkole będzie zorganizowany kiermasz ciasteczek oraz krótka część artystyczna połączona z prelekcją na temat sytuacji wojennej w Syrii.

          • Prelekcja dla klas I-III, pt. „Zasady zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży”

            17.04.2024

            10 kwietnia 2024r. w naszej szkole gościliśmy pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mielcu, którzy przeprowadzili prelekcje pn. „Zasady zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży”. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas I, II oraz III. Podczas prelekcji uczestnicy mieli okazję poznać istotne zasady zdrowego stylu życia oraz zasady piramidy zdrowia. Poprzez interaktywne zajęcia, dzieci zostały zachęcone do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu własnych piramid zdrowia oraz zapamiętania 10 kluczowych zasad prowadzenia zdrowego trybu życia. Dzięki tej prelekcji, uczniowie zdobyli wiedzę na temat tego, jak dbać o swoje zdrowie poprzez właściwe odżywianie i codzienne nawyki.

            Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem tematyką zdrowego stylu życia.

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek Ziemia!

            10.04.2024

            W kwietniu wzięliśmy udział w drugiej odsłonie „Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek Ziemia!”. W klasie III b odbyły się zajęcia czytelnicze nawiązujące do tematyki dbania o naszą planetę - Ziemię. Zaproszeni goście: panie Magdalena Żugaj i Aneta Duszkiewicz - Sypek oraz wychowawczyni klasy p. Marta Załucka,  czytały na głos uczniom i uczennicom fragmenty książek podejmujące tematy  ochrony przyrody, ekologii oraz zmian klimatycznych. Czytali również sami uczniowie, którzy mieli okazję zapoznania się z bogatą literaturą przyrodniczo – ekologiczną zaprezentowaną przez bibliotekarkę szkolną. Na zajęciach nie zabrakło również dyskusji na powyższe tematy. Na zakończenie uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne, przedstawiające naszą szczęśliwą matkę Ziemię.

            Wszystkich czytelników zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie można obejrzeć wystawę książek „Przystanek Ziemia” oraz wypożyczyć literaturę o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

          • XIX Targi Edukacyjne

            07.04.2024

            4 kwietnia 2024 uczniowie klasy VIII a i VIII b wraz z opiekunami wzięli udział w XIX Targach Edukacyjnych w Hali Widowiskowo – Sportowej MOSiR w Mielcu. Podczas spotkania ósmoklasiści zostali zapoznani z różnorodną ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych. Uczestniczyli w prezentacjach przygotowanych przez szkoły z Mielca, Rzemienia i Radomyśla Wielkiego. Wśród wystawców znalazły się lokalne szkoły, ale również instytucje i organizacje związane z kształceniem i rozwojem młodzieży, w tym Komenda Powiatowa Policji, a także Wojskowa Komenda Uzupełnień i wiele innych. Uczniowie mieli okazję zdobyć informacje na temat profili klas, możliwości dalszego rozwoju, zajęć dodatkowych oraz perspektyw zawodowych.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            07.04.2024

            2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, poświęcony zrozumieniu i akceptacji osób w spektrum autyzmu. Każdego roku data ta mobilizuje do zatrzymania się na moment i zastanowienia nad wyzwaniami stojącymi przed osobami z autyzmem oraz ich rodzinami. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu nie jest tylko okazją do edukacji, ale także do promowania akceptacji i integracji . Dlatego uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych uczących wsparcia i zrozumienia. Obejrzeli film edukacyjny, była rozmowa kierowana a na koniec stworzyli wspólnie plakat.

          • Czwartoklasiści świętują Światowy Dzień Wody

            03.04.2024

            „ Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu,
             nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie.
            Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (...)”

            Antoine de Saint Exupery

                 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego często bywa marnotrawiona. W tym roku nasza szkoła nawiązała współpracę z PAH, aktywnie włączając się w działania. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem „Woda dla Pokoju”. Dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym przeprowadzone zostały ciekawe zajęcia tematyczne.

            W klasie IV a na zajęciach ekologicznych odbyły się działania warsztatowe dotyczące „wirtualnej wody”. W ramach  podjętych zadań uczniowie, pracując z kartami pracy oraz animacjami i prezentacjami otrzymanymi od PAH zastanawiali się, do wyprodukowania jakich rzeczy, z których korzystamy, zużywa się dużo wody? Czy prąd i Internet również potrzebuje wody?  Czemu nie wszyscy mają dostęp do wody?  Czy przyczyniamy się do tego, że przydatnej wody jest coraz mniej? Dzieci komponowały własne śniadanie obliczając, ile wirtualnej wody potrzebne jest do wytworzenia takiego posiłku. Zadane zostało również pytanie, czy my możemy coś zrobić, aby zużywać mniej wody?Na to pytanie odpowiadał zaprezentowanyfilm „Będę jak koliber”. Wiele wrażeń przyniosło młodzieży rozwiązywanie quizów i sudoku wodnego „Po co nam woda”. Wykonana została również gazetka na szkolnym korytarzu o dostępie ludzi do czystej wody.

            Czwartoklasiści pracując w grupach przygotowali też hasła dotyczące oszczędzania wody. Przekazali je swoim kolegom, rówieśnikom z innych klas.

          • Szalony Wiosenny Tydzień

            07.04.2024

            W minionym tygodniu uczniowie klas I - III przygotowując się do powitania wiosny uczestniczyli w różnych wesołych akcjach. Pierwszą z nich był „Dzień bez plecaka”, w którym uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w kosze,  walizki, transportery dla zwierząt, a nawet skrzynkę do narzędzi. Kolejną akcją był „Dzień na opak”, w którym uczniowie ubierali ubrania na lewą stronę lub tyłem na przód. Wszystko zależało od poczucia humoru i wyobraźni, a tego naszym uczniom nie brakowało. Zielony, to kolor wiosny, nadziei, odpoczynku. I właśnie w kolejny dzień, w środę, kolor wiosennej żabki królował w naszej szkole. Patrząc na ubrania uczniów, można było dojrzeć wszystkie odcienie zielonego, począwszy od jasnego do ciemnego.  W czwartek, 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpety. Tego dnia uczniowie założyć wielobarwne, niedopasowane skarpetki jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem. Ostatni dzień tygodnia był Dniem Szalonej Fryzury. Wzbudził on duże zainteresowanie nie tylko wśród dziewczynek, ale również chłopców. Uwiecznieniem wiosennego tygodnia był konkurs "Poetycko o wiośnie" zorganizowany z okazji Światowego Dnia Poezji.
            Pośród doskonałego nastroju, ogromu uśmiechniętych twarzy doświadczyliśmy wszyscy pięknej lekcji: tolerancji, szacunku i dystansu do samego siebie. Oby wiosenna energia towarzyszyła nam już każdego dnia.

          • Dzień Języka Ojczystego w klasach I-III

            08.04.2024

            Klasy młodsze uczestniczyły w lekcji pt. „Twój głos brzmi znajomo- podróż po świecie dubbingu”, która odbyła się w kinie Impresja w Połańcu. Zajęcia w kinie zostały podzielone na dwie części. Dzieci dowiedziały się co to jest dykcja, jak można ćwiczyć poprawną wymowę, oraz poznały techniki oddechowe. Zobaczyły jak wygląda praca aktorów w studiu dubbingowym. Odkryły również kto użycza głosu znanym postaciom z filmów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zagadkach dubbingowych dotyczących ich ulubionych bohaterów filmowych. W części drugiej uczniowie obejrzeli film pt. „Po prostu super”. Warsztaty łączyły edukację, rozrywkę, twórczo aktywizowały uczniów i doskonale wpisały się w obchody Dnia Języka Ojczystego. Dalszy ciąg obchodów odbywał się w klasach. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki i rebusy. Uczyli się na pamięć łamańców językowych. Klasy trzecie w czasie lekcji bibliotecznej poznały rodzaje słowników oraz sposób korzystania z nich. Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, aby uczniowie dowiedzieli się więcej o swoim języku ojczystym, a także rozwijali swoje umiejętności językowe w sposób kreatywny i zabawny.

          • „Poetycko o Wiośnie”

            27.03.2024

            21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i Światowy Dzień Poezji. Z tej to okazji 25 marca odbył się szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Poetycko o Wiośnie”. Wzięło  w nim udział dwunastu uczniów klas I – III, którzy prezentowali wiersze o tematyce wiosennej. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się  bardzo wysokim poziomem, ich sposób recytacji, dobór tekstu, ruch sceniczny i rekwizyty spowodowały, że komisja miała nie lada problem, żeby wyłonić laureatów. Po długich naradach komisja w składzie: p. Teresa Czerwiec, p. Justyna Korzeń – Domiter, p. Anna Podraza postanowiła nagrodzić następujących uczniów:

            I miejsce -  Ksawery Decowski kl. II a

            II miejsce -  Ignacy Frysztak kl. I b

            III miejsce -  Wiktoria Kalicka kl. III b

            Pozostali uczestnicy: Lena Zielińska, Tymon Przebięda kl. I a; Gabriela Kokoszka kl. I b; Zofia Korzeń kl. II a; Kajetan Adamczyk, Miłosz Jędrzejowski kl. II b; Aleksandra Czech, Iga Bogdan kl. III a; Maja Cichoń kl. III b otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

            Wszystkim młodym miłośnikom poezji gratulujemy pięknych scenicznych prezentacji.

             

          • Powróciły do domu bociany… - nasze borowskie bociany!

            25.03.2024

            Od wczoraj w naszym cudownym gnieździe zagościła para borowskich bocianów! Witamy je w myśl tytułu wiersza Jana Kasprowicza. Nasze przepiękne ptaki znów przez kilka miesięcy będą upiększać Gminę Borowa Gmina Borowa! To także jeden z pierwszych oznaków wiosny Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że bociany to symbol naszej gminy. Witamy ich bardzo gorąco! Teraz będzie już tylko ciepło i słonecznie. Zapraszamy do odwiedzin naszego bocianiego gniazda online Jak co roku będziemy mogli obserwować rozwój bocianiej rodzinki.

            „POWRÓCIŁY DO DOMU BOCIANY

            Z ZAMORSKIEJ POWRÓCIŁY ZIEMI.

            SŁONKO SKRAMI GRZEJE PROMIENNYMI,

            KWIAT PO ŁĄKACH LŚNI SIĘ ROZSYPANY…”

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

            22.03.2024

            21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom.

            Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. A że ten chromosom ma kształt skarpetki – symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem. Uczniowi solidarnie założyli różnokolorowe skarpetki. Przeprowadzono gry i zabawy integrujące w klasach a także obejrzano edukacyjny filmik oraz wykonano pracę plastyczna. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny Borowej
      • 17 5815594 - Szkoła Podstawowa 17 5815357 - Przedszkole Adresy elektronicznych skrzynek podawczych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej na portalu ePUAP: /SP_BOROWA/skrytka /SP_BOROWA/SkrytkaESP
      • Szkoła Podstawowa - Borowa 248 Przedszkole - Pławo 73 A Poland
    • Logowanie