• SALA SENSORYCZNA

W naszej szkole funkcjonuje bardzo dobrze wyposażona sala sensoryczna.

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna, w  skrócie określana jako SI (z ang. „Sensory Integration"), jest procesem, podczas którego układ nerwowy człowieka odbiera, organizuje, interpretuje i integruje informacje z receptorów wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku (czucia powierzchniowego), propriocepcji (czucie głębokie) i przedsionka (zmysł równowagi). Prawidłowo zintegrowane zmysły mogą być wykorzystywane w celowym i efektywnym działaniu. Współdziałają ze sobą podczas wykonywania złożonych zadań. Proces przebiega nieustannie, bez udziału naszej świadomości.

Co jest celem terapii?

Celemjest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzania bodźców zmysłowych. Terapeuta prowadzący zajęcia pracuje z dzieckiem, w określony sposób dostarczając odpowiednich bodźców sensorycznych. Zajęcia odbywają się w specjalnie do tego przeznaczonej sali, wyposażonej w sprzęt terapeutyczny i atrakcyjne dla dzieci zabawki.