• Projekt edukacyjny Szkolny Recenzent

Autorzy projektu: mgr Karolina Frysztak, mgr Anna Podraza

Charakterystyka projektu:

• Wewnątrzszkolny projekt edukacyjny „Szkolny recenzent” jest prowadzony przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borowej.
          • Projekt jest skierowany do uczniów z klas IV-VI (mogą wziąć w nim udział również starsi uczniowie).
          • Projekt ma na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów oraz rozwój umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanych utworów literackich.
          • Autorzy projektu czuwają nad propagowaniem projektu wśród uczniów, a także czuwają nad poprawnością merytoryczną tworzonych prac. Następnie publikują efekty na stronie internetowej szkoły.
          • Udział w projekcie jest dobrowolny. Chętni uczniowie, którzy wezmą udział
            w projekcie są nagradzani uwagą pozytywną w dzienniku elektronicznym.

Czas trwania projektu: 01.10.2023 – 20.06.2024.

Adresaci projektu: uczniowie z klas IV-VI.

Cele:

• Popularyzowanie czytelnictwa.
          • Poprawa stanu czytelnictwa w szkole.
          • Wyrabianie nawyku właściwego spędzania wolnego czasu z książką.
          • Przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów.
          • Wzrost zainteresowania uczniów zbiorami biblioteki.
          • Poznanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
          • Okazja do wysiłku intelektualnego, wykazania się pomysłowością.
          • Doskonalenie umiejętności językowych.
          • Rozwój umiejętności tworzenia pisemnych form wypowiedzi.

Zgodność projektu z wybranymi podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024:

• Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.
          • Rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Zadania do realizacji w ramach prowadzonego projektu:

Chętni uczniowie czytają wybraną przez siebie pozycję książkową ze szkolnego księgozbioru. Otrzymują wytyczne w sprawie stworzenia recenzji z przeczytanego utworu. Pod kierunkiem nauczycieli koordynujących projekt tworzą pisemną pracę, a następnie redagują ją w formie komputerowej. Uczniowie przy pomocy aparatu fotograficznego wykonują także zdjęcie okładki książki.  Efekty pracy uczniów będą systematycznie publikowane na stronie  szkoły.

Przewidywane efekty:

• Zdobywanie kultury czytelniczej, pojmowanie książki jako niezbędnego źródła informacji.
          • Wzrost zainteresowania książkami.
          • Zmniejszenie liczby nieaktywnych czytelników.
          • Nabycie nowych umiejętności oraz utrwalenie zdobytej już wiedzy.
          • Podniesie poczucie własnej wartości, sprawczości, kreatywności.
          • Rozwój kompetencji językowych.
          • Poszerzanie umiejętności informatycznych.

Ewaluacja:

• obserwacja przez nauczycieli poziomu aktywności uczniów
          • statystyka biblioteczna,
          • liczba uczestników konkursów, prace konkursowe,
          • opinie uczniów, rodziców, nauczycieli.