• Historia

•  Pierwsze wzmianki historyczne o szkole w Borowej pochodzą z 1595 roku, w której nauczycielem był Szymon z Gawłuszowic. Informacja ta została zawarta w dokumencie z wizytacji diecezji krakowskiej przeprowadzonej za biskupa Jerzego Radziwiłła. Była to szkoła parafialna, której najważniejszym zadaniem kształcenie i wychowanie chłopców dla potrzeb kościelnych. Przez wiele lat w szkole tej nauczycielami byli organiści. W połowie XIX wieku organistów zastąpili nauczyciele świeccy, a pierwszym był Feliks Zalasiński.
           W okresie galicyjskim funkcjonowała szkoła ludowa. Długoletnim kierownikiem tej szkoły był Jan Batko. Borowska szkoła ludowa należała do prężnych ośrodków oświatowych. Mimo ograniczających ją założeń ustawowych austriackiego zaborcy, dawała wiedzę dzieciom wiejskim i prowadziła walkę z zacofaniem. Lata przełomu wieku XIX i XX przyniosły widoczny pęd młodzieży chłopskiej do zdobywania wykształcenia z uniwersyteckim włącznie. W okresie okupacji hitlerowskiej kierownik szkoły Antoni Sierpowski zorganizował tajne nauczanie na poziomie szkoły średniej ogólnokształcącej. Po wyzwoleniu władze oświatowe stawiały sobie za cel pełne upowszechnienie szkoły obowiązkowej dla ogółu dzieci. W myśl wydanej instrukcji z 4 maja 1948 roku Ministerstwa Oświaty, szkoła borowska szkołą ogólnokształcącą stopnia podstawowego o nazwie: publiczna szkoła powszechna VIII klasowa mimo, że klasę ósmą wprowadzono dopiero w 1966 roku. Obowiązki kierownika pełnili: Elżbieta Mazurowa (1944-1950), Kazimierz Kamecki (1950-1952), Andrzej Wilczyński (1952-1955), Józef Kamuda (1955-1985). W roku szkolnym 1948/49 z inicjatywy kierowniczki szkoły Elżbiety Mazurowej odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Adama Mickiewicza. Uroczystość ta związana była z obchodami 150 rocznicy urodzin poety. Z tej okazji w korytarzu szkolnym dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej przez społeczeństwo wsi. W 1967 roku podjęto decyzję o budowie nowej szkoły. Po długich staraniach o plac, w 1968 roku rozpoczęto prace budowlane. Po dwóch latach szkoła została oddana do użytku, a uroczystość otwarcia odbyła się 24 maja 1970 roku.