Nawigacja

 • "MRÓWKI" I "PSZCZÓŁKI" W TEATRZE W TARNOWIE

  Kinga Maziarz
  W dniu 16.05.2018r. przedszkolaki z grup Mrówek i Pszczółek udały się na wycieczkę do Tarnowa, aby wziąć udział w spektaklu pt. „Lokomtywa” w Teatrze im. Ludwika Solskiego. Aktorzy zabrali nas w humorystyczną podróż przez szalony plac zabaw, na którym działy się różne rzeczy: Pan Hilary zgubił swoje okulary, małpa zażywała kąpieli, przez drogę przebiegał Stefek Burczymucha, chory kotek szukał przyczyn swojego złego samopoczucia a afrykański taniec odtańczył Murzynek Bambo. To, co na kartce książki wydaje się zwykłą historią, ożywione na scenie zabrało nas w barwną podróż do krainy wyobraźni. Było to spotkanie z wieloma postaciami bajek Tuwima czy Brzechwy, które zamieszkują karty klasyki literatury dziecięcej. Oklaskami nagradzaliśmy grę aktorów oraz piękną scenografię i muzykę. To był bardzo udany wyjazd, a emocje towarzyszyły dzieciom długo po spektaklu.

 • MALUCHY NA LOTNISKU W MIELCU

  Anna Struzik
  Wycieczka to wielkie przeżycie dla maluchów, nowe doświadczenia i wrażenia. Dzieci długo pamiętają taki wyjazd i opowiadają o nim swoim rodzicom. 15 maja z grupą trzylatków byliśmy na lotnisku w Mielcu. Dzieci mogły tam zobaczyć z bliska małe samoloty, ich start i lądowanie a także hangary, do których niestety nie pozwolono nam wejść bo nie są udostępnione dla takich wycieczek. Weszliśmy także na taras widokowy wieży kontroli lotów i stamtąd też mogliśmy podziwiać niemały ruch na lotnisku. Dzieci spisały się na medal, stosowały się do poleceń opiekunów, zachowały należytą ciszę przechodząc obok kontrolera lotów. Dodatkową atrakcją był zjadz windą z wieży. Pogoda i humory dopisały jak należy.

   

 • „PSZCZELE WARSZTATY” W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

  Agnieszka Stachowicz
  Dnia 9 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych 3, 4 i 5-latków wzięły udział w niezwykle pouczających i bardzo ciekawych „pszczelich warsztatach”. 
  Były one prowadzone przez panią Wiolettę Okulską z pasieki Mimoza w Trzcianie. Zajęcia te miały na celu zapoznanie dzieci z życiem pszczół i ich ogromną rolą jaką pełnią w środowisku naturalnym. Podczas warsztatów przedszkolaki poznały pracę pszczelarza, dowiedziały się jak wybiera się miód z ula i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak dłuto, podkurzacz, miotełka czy kapelusz pszczelarski. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały opowieści pszczołach, ich zwyczajach i niesamowitej drodze od kwiatka do miodu. Miały również niebywałą okazję oglądania w szklanym ulu żywych pszczół. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznały zasady bezpiecznego kontaktu z owadami oraz nauczyły się odróżniać pszczołę od osy. Podczas warsztatów dzieci przymierzały kapelusze pszczelarskie, degustowały miód oraz samodzielnie wykonywały świeczki.

  Zajęcia te z pewnością wzbudziły zamiłowanie i szacunek do tych niezwykłych owadów.

   

 • IV MIEJSCE LEKKOATLETÓW W FINALE POWIATOWYM

  Tomasz Pierzchała
  15 maja na stadionie MOSiR w Mielcu odbył się finał powiatowy ligi lekkoatletycznej. Do zawodów przystąpiło dziewięć szkół. Drużyna chłopców uzyskując fantastyczny wynik 1077 punktów uplasowała się na najgorszym dla sportowca IV miejscu. Poziom zawodów był bardzo wysoki, nasza sztafeta uzyskała najlepszy wynik zawodów – 48,49 s, Konrad Matusiak pchnął kulę najdalej ze wszystkich 11,22 m a Rafał Bogdan pobiegł na 300m poniżej 40 sekund – 39,95 s,  co dało drugi wynik zawodów. Wszystkim dziękuję i gratuluję sportowej postawy.

 • POWITANIE LATA NA ROWERACH

  Tomasz Pierzchała
  W ramach IV godziny z wychowania fizycznego młodzież naszej szkoły wybrała się na wycieczkę rowerową do Połańca. Spędzając wolny czas aktywnie powitaliśmy lato  na sportowo ochładzając się pysznymi lodami.

 • ZERÓWKI W TEATRZE

  Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
  10 maja 2018 r. przedszkolaki z grupy Motylków i Żabek wzięły udział w wycieczce do Tarnowa, by w tamtejszym teatrze im. Solskiego obejrzeć spektakl pt. „ Pinokio”. Utwór ten to przede wszystkim ciekawa, niebanalna opowieść o mądrości i dojrzałości, za które trzeba słono płacić. Główny bohater nieraz cudem wymyka się śmierci, traci najbliższych, by na własnej drewnianej skórze doświadczyć wszystkich aspektów życia: radości i strachu, nadziei i zwątpienia. Podczas przedstawienia dzieci miały okazję podziwiać piękną scenografię, muzykę,  grę aktorów, którzy zapewnili widzom wspaniałą zabawę. Brawa dla aktorów po zakończonym spektaklu i opowiadanie wrażeń w autokarze i przedszkolu najlepiej świadczą o emocjach dzieci. To był udany wyjazd, czekamy na następne.

 • ŚWIĘTO FLAGI

  Kinga Maziarz
  2 maja obchodzone jest Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Najmłodsi także uczcili to święto. 30 kwietnia, przedszkolaki z wychowawczyniami wyruszyły w pochód wraz z biało-czerwonymi flagami. Odwiedziliśmy panią dyrektor, pracowników gminy Borowa, banku, poczty, pobliskie sklepy wręczając wszystkim symboliczne chorągiewki. Symbol narodowy dostali też od nas mieszkańcy, których spotkaliśmy w czasie pochodu. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi oraz to, jak należy szanować symbole narodowe. Był to także dobry czas na budzenie zainteresowania dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi i rozwijanie poczucia przynależności narodowej.

 • BIEGI KOŚCIUSZKOWSKIE

  Janusz Krawczyk
  W dniu 07.05.2018 roku reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Biegach Kościuszkowskich w Połańcu. Uczniowie nasi startowali w kategoriach wiekowych od klasy pierwszej szkoły podstawowej do klasy trzeciej gimnazjum.

  A oto najlepsi zawodnicy:

  Zuzanna Karkosza kl. II        I miejsce
  Angelika Pazdro kl. II          V miejsce
  Hubert Piątkowski kl. II        I miejsce
  Olaf Leśniak kl. II              II miejsce
  Adam Groele kl. II              IV miejsce
  Aleksandra Trela kl. III        V miejsce
  Wiktor Jagusiak kl. III         II miejsce
  Paweł Stafiej kl. IV             V miejsce
  Aleksandra Groele kl. V         III miejsce
  Aleksandra Adamczyk kl. VI    V miejsce
  Bartosz Bogdan kl. VI           II miejsce
  Emilia Peret kl. VII             I miejsce
  Dawid Szczerba kl. VII         III miejsce
  Kamil Wiącek kl. VII            VI miejsce
  Wiktoria Miłoś kl. VII          V miejsce
  Kacper Wójtowicz gim.          III miejsce
  Patrycja Rzeszut gim.           IV miejsce
  Julia Kalicka gim.                VI miejsce
  Rafał Bogdan gim.               VI miejsce
  Paweł Rokoszak gim.             IV miejsce

  Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z udziału w zawodach, szczególnie Ci, którzy zajęli punktowane miejsca.

                                                                                      

 • SKS  NA  ROLKACH

  Tomasz Pierzchała
  Nowa forma zajęć z wychowania fizycznego w naszej szkole - ŁYŻWOROLKI!!!  Rowerem do państwa Szczucińskich – zamiana roweru na rolki i  w drogę mimo deszczyku. Było super!!!

   

 • ZAJĘCIA OTWARTE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

  Ewa Cybulska, Agnieszka Stachowicz
  Dnia 27.04.2018r. w oddziale przedszkolnym „Mrówek” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pn. „Wiosna w zabawie i piosence”. Rodzice mieli możliwość obserwowania swoich dzieci w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej oraz zapoznać się ze sposobem pracy nauczycieli w przedszkolu. Dzieci aktywnie brały udział w zabawach muzyczno – ruchowych, związanych z oznakami wiosny, utrwalając tym samym zdobyte wcześniej wiadomości. Przyjazna atmosfera sprawiła, że rodzice chętnie włączali się do wspólnej zabawy z dziećmi. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane papierowe tulipany.

 • GMINNE OBCHODY 227 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

  Elżbieta Wieczerzak
  Społeczność  naszej szkoły uczciła 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja,  włączając się w lokalne obchody tego ważnego wydarzenia. Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Borowej uczestniczył we mszy św. za Ojczyznę. Następnie z wszystkimi  uczestnikami  przeszliśmy pod pomnik ofiar II wojny światowej, gdzie wraz z pozostałymi delegacjami złożyliśmy wiązankę. Uczestniczyliśmy również w części artystycznej przygotowanej przez dzieci i młodzież z zespołów artystycznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Borowej. Wśród  recytatorów, solistów i tancerzy dominowali uczniowie naszej szkoły godnie ją reprezentując. Montaż słowno - muzyczny
  przybliżył  wydarzenia sprzed ponad 200 lat ukazując znaczenie Konstytucji 3 Maja dla dalszych losów naszego kraju i narodu. 

 • LEKCJA EKOLOGII W KLASACH DRUGICH

  Alicja Mazur, Elżbieta Wieczerzak
  25 kwietnia w klasach drugich odbyła się lekcja ekologii z udziałem Inspektor Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Borowej panią Iwoną Skop. Była to okazja do promowania postaw proekologicznych uczniów. Pani Iwona Skop przeprowadziła interesująca pogadankę na temat ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Uczniowie ochoczo wymieniali swoje pomysły i spostrzeżenia jak należy dbać o czystość otoczenia i powietrza. Chętnie rozwiązywali zagadki na temat segregacji śmieci oraz krzyżówki, której hasłem było zagadnienie recyklingu. Na zakończenie wizyty uczniowie zaprezentowali przedstawienie z okazji 22 kwietnia - Święta Ziemi, które mówiło o tym, że wszystko co żyje na Ziemi ma swoje miejsce i jest potrzebne.

  Dziękujemy pani Iwonie Skop za bardzo ciekawą lekcję ekologii i pamiątki z herbem Gminy Borowa.

 • Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT

  Małgorzata Sierpina

  „Mamy tylko jedną Ziemię, 
  a jej przyszłość zależy od każdego,
  na pozór niewielkiego, ludzkiego działania,
  zależy od każdego z nas.”
                        
   Florian Plit

  24 kwietnia 2018 r. w oddziałach zerowych odbył się kolejny turniej wiedzy z cyklu „Jestem mądrym sześciolatkiem” zorganizowany przez wychowawczynię „Motylków”. Tym razem wiodącym hasłem zmagań przedszkolaków było „Z ekologią za pan brat”. Kształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody, uświadomienie zagrożeń wynikających z zaśmiecania środowiska oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy ekologicznej to główne cele turnieju. Przedszkolaki wykazały się dużym zaangażowaniem w rywalizacji zadaniowej i sprawnościowej oraz szeroką wiedzą teoretyczną w zakresie edukacji ekologicznej. Wszystkie dzieci otrzymały medale obrońcy przyrody, z których byli bardzo dumni. Turniej ekologiczny związany był również z realizowanym w zerówkach Programem Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie teraz i w przyszłości umiejętnie wykorzystają zdobyte wiadomości i przyczynią się do ochrony środowiska przyrodniczego.  

 •  GOŚĆ W ZERÓWKACH

  Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
  W ramach zajęć pod hasłem „Spotkania z ciekawymi ludźmi” gościliśmy w oddziałach zerowych Pana Szczepana Komońskiego. Dziadek Natalki z grupy przedszkolnej „Żabek” pokazał nam swoją kolekcję pocztówek polskich i zagranicznych, którą gromadzi od lat. Zbiory widokówek wzbogaca na bieżąco. Dla naszych dzieci było to wielką atrakcją, ponieważ nigdy dotąd nie widziały takiej ilości pocztówek. Przedszkolaki oglądały piękne albumy, w których każda widokówka była starannie opisana. Nasz gość dodatkowo obdarował dzieci różnymi pocztówkami, w tym także wykonanymi przez siebie.

  Bardzo dziękujemy Panu  Komońskiemu za przyjęcie zaproszenia i interesującą prezentację swojego hobby.

   

 • WŁOSKI DZIEŃ W ZERÓWKACH

  Leokadia Polak
  „W buciku mieszkają, 
  Auta produkują.
  Z potraw różnych słyną,
  makaron gotują”

  W kwietniu dzieci z oddziałów zerowych odbyły niezwykłą podróż do Włoch. Rodzice przygotowali dzieciom stroje nawiązujące do barw flagi Italii. Od rana witaliśmy się w języku włoskim - Ciao!, Buongiorno!. Piękno włoskiego kraju, jego historię, kulturę, sławne postacie, znane miasta i charakterystyczne zabytki poznawaliśmy w prezentacji multimedialnej, na widokówkach, albumach i ilustracjach. Dowiedzieliśmy się, że w obrębie stolicy Włoch - Rzymu, znajduje się najmniejsze państwo świata z największą na świecie Bazyliką św. Piotra -Watykan. Tam odbywają się największe kościelne uroczystości, w których bierze udział papież. Kopułę tej świątyni wykonał słynny włoski artysta - Michał Anioł. Ogromne wrażenie zrobiła na nas Wenecja, gdzie zamiast zwykłych ulic są kanały wodne, po których pływają gondole. Chłopców najbardziej zainteresowały wulkany, a dziewczynki zachwycone były karnawałem i pięknymi maskami weneckimi. Poznaliśmy legendę o powstaniu Rzymu i  wysłuchaliśmy fragmentu bajki pt. Pinokio autorstwa włoskiego pisarza Carla Collodiego. Tajemnicza Mona Lisa i Dama z Łasiczką Leonarda da Vinci stały się inspiracją naszych prac plastycznych. Na zakończenie dnia dzieci zajadały pyszną pizzę, którą zamówiliśmy w pobliskiej pizzerni. Wychodząc do domu żegnaliśmy się mówiąc „Arrivederci”. Podróż do Włoch okazała się niezwykłym doświadczeniem.. Ciekawi jesteśmy , gdzie „pojedziemy” za miesiąc?                      

 •  RODZICE U MALUCHÓW NA ZAJĘCIACH

  Anna Struzik
  W poniedziałek 22 kwietnia w grupie „ Biedronek” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć to: Teatrzyk sylwet - zabawa w żaby i bociana. Dzieci wspólnie z rodzicami oglądnęły krótkie przedstawienie,  następnie samodzielnie doświadczyły jak to jest być aktorem i manipulować sylwetą. Wspólnie z rodzicami zatańczyły taniec żabek oraz wykonały żabki techniką origami płaskiego z kół. Nie zabrakło też wspólnej zabawy z chustą animacyjną, którą dzieci uwielbiają, a u dorosłych również  wyzwala mnóstwo pozytywnej energii. 

 • LEKCJE WYJAZDOWE W PAŁACU OBORSKICH

  Jolanta Kapała
  17 i 20 kwietnia klasy II – gie i I b wzięły udział w lekcji wyjazdowej  "I ja zostanę grafikiem” zorganizowanej w Pałacyku Oborskich w Mielcu. Podczas warsztatów prowadzonych z wykorzystaniem interaktywnych metod edukacyjnych dzieci dowiedziały się, czym jest grafika artystyczna, jakie są jej rodzaje oraz kogo można nazwać artystą - grafikiem. Zwiedziły muzeum i podziwiały  na żywo grafikę artystyczną. Zapoznały się z twórczością Władysława Żurawskiego, który jak się okazało jest  prapradziadkiem  naszej uczennicy   Natalki.  W ostatniej części zajęć dzieci wykonały prace plastyczne inspirowane tematem warsztatów. 
  Zajęcia bardzo się podobały, z niecierpliwością czekamy na kolejne propozycje. 

 • TURNIEJ UNIHOKEJA

  Tomasz Pierzchała
  21 kwietnia w sobotę odbył się Turniej Unihokeja w Gawłuszowicach z okazji 30-lecia nadania Szkole imienia Władysława Jasińskiego oraz 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W zawodach uczestniczyło 12 drużyn dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych oraz drużyny z oddziałów gimnazjalnych - w sumie ponad 80 osób, które rywalizowały między sobą. I miejsce w Turnieju w grupie młodszej zajęli uczniowie dz.i chł. z Glin Małych, II miejsce z S.P. Gawłuszowice a III z  S.P. w Borowej....natomiast w grupie starszej I miejsce zajęła drużyna Borowa – Pławo, II miejsce Gliny Małe a III - Gawłuszowice. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary a najlepsi zawodnicy i bramkarze nagrody rzeczowe. Na koniec turnieju na wszystkich uczestników czekała smaczna pizza.

 • DZIEŃ PTAKA

  Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
  12 kwietnia 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych O „a” i O „b” po raz kolejny udały się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowej.
  Tym razem panie bibliotekarki przygotowały zajęcia o życiu ptaków w związku z przypadającym 1 kwietnia „Dniem Ptaka”. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat naszych skrzydlatych przyjaciół rozwiązując zagadki słowne, obrazkowe i dźwiękowe, rebusy oraz krzyżówki. Pani bibliotekarka dodatkowo zainteresowała dzieci różnymi ciekawostkami z życia ptaków. Przedszkolaki uważnie słuchały czytanych tekstów i opowiadań. Na koniec wykonały pracę plastyczną związaną z omawianym tematem. Spotkanie biblioteczne miało ważny aspekt wychowawczo- dydaktyczny i było bardzo interesujące.

 • WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

  Jolanta Kapała
  Dbanie o swoje bezpieczeństwo, a także innych, to jedne z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc. Aby zrealizować te cele
  19 kwietnia klasa I a i I b wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły OSP w Borowej. 

  Zostali  życzliwie i z uśmiechem powitani przez pana Zygmunta Filanowskiego, który opowiedział dzieciom o  bardzo odpowiedzialnej i jednocześnie niebezpiecznej pracy strażaka. Wyjaśnił, że służba strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale także na pomocy w trakcie powodzi,  usuwaniu skutków wypadków i połamanych wichurą drzew. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali wozy strażackie. Ponadto mieli okazję zobaczyć sprzęt gaśniczy i strój, w jaki ubierają się strażacy do akcji. Dużo emocji wzbudziła możliwość założenia prawdziwego strażackiego stroju i zajęcie miejsca  w wozie strażackim. Dodatkową atrakcją była możliwość samodzielnego rozwinięcia i zwinięcia węża do gaszenia pożaru.  Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały pamiątkowe długopisy z logo OSP Borowa. Bardzo serdecznie dziękujemy panu Zygmuntowi Filanowskiemu za poświęcony czas, wyrozumiałość i anielską cierpliwość.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Borowej
  39-305 Borowa 248
 • 175815594

Galeria zdjęć