We wtorek 29 kwietnia klasa 4b miała niesamowite zajęcia terenowe z ekologii!
Oto relacja uczniów:
Obserwowaliśmy bociany przez kamerę online a potem ruszyliśmy w teren – pod borowskie gniazdo naszych ulubieńców: Balbiny i Kajtka. Nauczyciel biologii przypomniał nam historię gniazda, podzielił się ciekawostkami o bocianiej parze i opowiedział o niezwykłych zdarzeniach z ich życia.
Połączyliśmy się z kamerą – i… zrobiliśmy selfie z bocianami! Największa niespodzianka? Cztery złożone jaja w gnieździe!
W drodze powrotnej rozpoznawaliśmy gatunki drzew i krzewów – to była prawdziwa lekcja przyrody w naturze!
Selfie z bocianami! Klasa 4b pod gniazdem Balbiny i Kajtka.
04.05.2025
Klasa II b w salonie kosmetycznym
30.04.20259 kwietnia uczniowie klasy IIb wybrali się na kolejną wyprawę zawodoznawcząa do pani Eweliny Piątek, która jest kosmetologiem. Pani Ewelina pokazywała nam jak i jakimi środkami dbać o naszą skórę. Bardzo nam się podobało to spotkanie.
19
Półfinał powiatowy ID w piłce nożnej dziewcząt
30.04.202529 kwietnia na naszym boisku odbył się półfinał powiatowy ID w piłce nożnej dziewcząt. Bezapelacyjnie wygraliśmy turniej i meldujemy się w finale.
6
Niebieskie Igrzyska
30.04.2025Niebieskie Igrzyska są formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na miesiąc kwiecień, który jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu.Uczniowie naszej szkoły poprzez udział w Niebieskich Igrzyskach pokazali, że każdy może być sportowcem i może osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.Konkurencje drużynowe rozwinęły sprawność fizyczną, ukształtowały prospołeczne podstawy oparte na szacunku i tolerancji, zwiększyły umiejętność współpracy oraz integracji.
#niebieskieigrzyska
#niebieskieigrzyska2025
13
Innowacja pedagogiczna- Komiks w języku niemieckim? Czemu nie?
29.04.2025Nauka języka obcego poprzez zabawę to najlepszy sposób na jego opanowanie. Jednym z zadań w ramach innowacji pedagogicznejbyło opracowanie dialogu w formie komiksu, w którymnależało wykorzystać poznane na lekcji zwroty służące do składania propozycji, wyrażania aprobaty i dezaprobaty. Uczniowie klasy VII wykazali się dużą inwencją twórczą i umiejętnościami językowymi.
5
Lekcja geografii inaczej
28.04.2025To brzmi jak fantastyczna lekcja! Wcielenie się w nauczycieli to świetny sposób na naukę, ponieważ pozwala uczniom nie tylko na przyswajanie wiedzy, ale także na rozwijanie umiejętności prezentacyjnych i kreatywności. Temat Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej jest bardzo bogaty i można go eksplorować z różnych perspektyw — od geografii, przez historię, aż po kulturę i kuchnię.
Fakt, że uczennice z klasy VIII b, Madzia Miłoś i Wiktoria Wolak, dodały do lekcji element kulinarny, z pewnością sprawił, że całość była jeszcze bardziej atrakcyjna. Małe naleśniczki i amerykańskie słodycze to doskonały sposób na wprowadzenie elementu praktycznego i zmysłowego do nauki. Tego typu doświadczenia mogą pomóc w lepszym zapamiętywaniu informacji, a także w zacieśnianiu relacji między uczniami.
Być może uczniowie mieli okazję spróbować różnych amerykańskich potraw, takich jak pancakes, cheeseburgery czy różnorodne desery, co mogłoby wzbogacić ich wiedzę o kulturze kulinarnej USA. Takie lekcje są nie tylko edukacyjne, ale także sprawiają, że nauka staje się przyjemnością. Wspaniale, że uczniowie potrafili wykorzystać swoją kreatywność, aby wnieść coś nowego do tradycyjnej formy nauczania!
34
Spotkanie autorskie z Adamem Studzińskim
25.04.202524 kwietnia uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Adamem Studzińskim autorem książek „Chciejosztuczki” i „Spytko Show – gadając z rzeczami!", które w przystępny sposób tłumaczą dzieciom mechanizmy najczęściej stosowanych sztuczek marketingowych – w sklepach i w reklamach. Zwracają również uwagę na to, że dostawanie nowych rzeczy wcale nie jest w życiu najważniejsze.
Pan Adam opowiedział dzieciom o różnych technikach reklamowych stosowanych w marketingu, którymi jesteśmy kuszeni na co dzień. Uczył ich rozpoznawania oraz tego, jak nie dać się nabrać na promocyjne sztuczki. Uczniowie mieli również okazję wcielić się w przedstawicieli handlowych. Chętne osoby musiały jak najlepiej zareklamować produkt, a pozostali uczniowie wyłonili zwycięzcę, który otrzymał pamiątkowy dyplom „Mistrza reklamy”. Po spotkaniu można było zakupić książki z podpisem autora.
Dziękujemy Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowej pani Justynie Korzeń – Domiter za organizację spotkania.
6
Akcja Żonkile
24.04.2025Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim.
Zabawa zmysłami - warsztaty sensoryczne.
22.04.2025Uczniowie klasy IIa realizowali podczas kwietniowych zadań: pisanka mokre w mokrym oraz robimy piankolinę. Metoda ,,mokre w mokrym" to naprawdę niesamowita technika plastyczna, która świetnie sprawdza się w pracy z uczniami. Kolory rozpływają się, łączą i przenikają, tworząc ciekawe wzory o rozmytych konturach. Uczniowie tą metodą stworzyli piękne pisanki.Natomiast samodzielnie stworzona piankolina dostarczyła uczniom wielu bodźców a także emocje - radość. Jest to sensoryczny produkty, który pozwala na rozwijanie zmysłów dziecka poprzez zabawę.
19
Podsumowanie projektu Witaj Wiosno!
22.04.2025Uczniowie klasy IIa realizowali przez trzy tygodnie projekt edukacyjny pt. ,,Witaj Wiosno", który miał na celu wprowadzenie uczniów w świat zmian zachodzących z nadejściem wiosny.Zadania polegały na poznaniu wiosny jako zjawiska- jej symboli, pogody i pierwszych oznak w naturze.Odkrywali świat wiosennej flory i fauny, ucząc się o nowo budzącym się życiu wokół nich.Zajęcia koncentrowały się na kolorach i dźwiękach wiosny, rozwijając zmysły oraz kreatywność dzieci.Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
13
Easter- warsztaty kulturowo- językowe w klasach 1-3
22.04.202519
Przygotowania do świąt
17.04.2025W naszej szkole trwają intensywne przygotowania do nadchodzących świąt. Młodzież klas czwartych i piątych wzięła udział w zajęciach plastycznych, podczas których wykonała urocze wiosenne kurczaczki, kaczuszki, biedronki i bociany. Szóstoklasiści z kolei z pasją tworzyli krokusy i świąteczne zajączki, a siódmoklasiści malowali piękne bazie. Dodatkowo, aktywni twórczo uczniowie przygotowali przestrzenne baranki na gminny konkurs plastyczny, co z pewnością przyczyni się do promocji ich talentów. Atmosfera w szkole jest kolorowa i radosna, a wszyscy z niecierpliwością czekają na święta.
Cieszymy się, że dzięki twórczej pracy naszych uczniów, szkoła staje się miejscem pełnym wiosennej radości i kreatywności!
22
,,Z wizytą na OLIMPIE" Podsumowanie projektu z języka polskiego w klasie 5A.
16.04.2025
Empatia w matematyce
16.04.2025Podczas kolejnego modułu pt. Wizyta w aptece uczniowie klasy IIa poznali jak matematyka łączy się ze zdrowiem człowieka. Podczas zajęć doskonalili umiejętność dbania o zdrowie. Wymieniali specjalistów-lekarzy i wiedzą czym się zajmują. Potrafią korzystać z przyrządu jakim jest termometr. Poznali jak zachowywać się podczas wizyty lekarskiej a także w aptece. Wykonują obliczenia pieniężne za zakup lekarstw. Znają numery alarmowe.Odbyła się nauka pierwszej pomocy a także procedury wezwania pomocy- scenki sytuacyjne.
9
Innowacja pedagogiczna ,,Zabawa zmysłami-warsztaty sensoryczne”
16.04.2025Podczas kolejnego zadania uczniowie klasy IIa wykonali Panią Wiosnę.Za pomocą papierowych kwiatów stworzyli piękną kwiecistą suknię a pierwsze wiosenne kwiaty były pachnącym dodatkiem.Następnie z masy plastycznej- ciastoliny uczniowie stworzyli zwiastuny wiosny między innymi kwiaty i zwierzęta.Była to radosna zabawa połączoną z edukacją plastyczną oraz doskonaleniem czynności manualnych u uczniów.
9
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z Europe Direct Rzeszów. Przystanek - Polska!
15.04.2025W nawiązaniu do przypadającego 2 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz trwającej Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej wzięliśmy udział w akcji czytania na głos uczniom fragmentów książek polskich autorek i autorów nagrodzonych w konkursach międzynarodowych, rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej. Pomysłodawcą niniejszej inicjatywy jest EUROPE DIRECT Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie działający w sieci Komisji Europejskiej, a także partnerzy, tj. Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. W klasach czwartych odbyły się zajęcia czytelnicze, podczas których do „czytelniczego kręgu” zasiedli wspólnie bibliotekarka szkolna, wychowawcy i uczniowie, czytając na głos między innymi takie pozycje książkowe, jak „Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki i „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej.
Wszystkich czytelników zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie można obejrzeć wystawę książek „Przystanek – polska literatura” oraz wypożyczyć literaturę naszych rodzimych autorów.3
Książkowi Superbohaterowie
14.04.2025Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji czytelniczej "Klub SuperMocy" zorganizowanej w ramach ogólnopolskiego programu "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka". Uczestnicy zabawy czytali książki, realizowali wyzwania i zdobywali kolejne „supermoce”, aby na koniec zostać prawdziwym Książkowym Superbohaterem. Laureatami „Klubu SuperMocy” zostali następujący uczniowie: Wrzosek Laura i Ignacy Frysztak z klasy II b oraz Kamil Majocha i Miłosz Jędrzejowski z klasy III b. Gratulujemy i czekamy na kolejnych Książkowych Superbohaterów – akcja trwa!
Co wspólnego mamy z królikami? – Światowy Dzień Marchewki.
14.04.2025W kwietniu w naszej szkole odbył się Dzień Marchewki, który wzbudził wiele radości i entuzjazmu wśród czwartoklasistów. Uczniowie rozpoczęli ten wyjątkowy dzień od zadania, polegającego na wyszukaniu w tekstach wartości odżywczych marchewki oraz jej licznych zalet. Dowiedzieli się, że marchew wzmacnia odporność, poprawia wzrok, usuwa toksyny z organizmu, reguluje ciśnienie krwi, oczyszcza przewód pokarmowy, wspomaga odchudzanie, ułatwia trawienie oraz poprawia kondycję skóry.
W ramach obchodów Dnia Marchewki, jeden z uczniów przygotował pyszne ciasto marchewkowe, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na wspólnym stole znalazły się również soki marchewkowe oraz różnorodne surówki, które uczniowie samodzielnie przygotowali na zajęciach ekologicznych. Wszyscy chętnie chrupali świeże marchewki, pili soki i pałaszowali ciasto delektując się jego smakiem.
Warto podkreślić, że podczas całego wydarzenia uczniowie dbali o kulturalne zachowanie i przestrzeganie zasad savoir-vivre'u, co przyczyniło się do stworzenia miłej i przyjaznej atmosfery. Dzień Marchewki okazał się nie tylko doskonałą okazją do nauki, ale również do wspólnego spędzenia czasu i rozwijania zdrowych nawyków żywieniowych.
11
Podsumowanie „Tygodnia Zdrowia”
14.04.2025W dniach 7–11 kwietnia nasza szkoła obchodziła Tydzień Zdrowia – czas pełen pozytywnej energii, inspirujących działań i promowania zdrowego stylu życia. Każdy dzień przyniósł wyzwania i atrakcje, które angażowały uczniów do aktywności, refleksji i wspólnej zabawy. Akcja była prowadzona w szkole oraz w przedszkolu.
„Klasa pełna zdrowia"
Klasy IV-VIII przygotowały plakaty, w których zaprezentowały swoje pomysły i inspiracje na zdrowy styl życia. Uczniowie zamieścili na nich własne sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu, a także zasady zdrowej diety, a nawet propozycje na troskę o swój dobrostan psychiczny. Wystawę kolorowych plakatów można było podziwiać w holu głównym naszej szkoły."Do szkoły na dwóch kółkach"
Rozpoczęliśmy od promowania aktywnego transportu – wielu uczniów dotarło do szkoły rowerami. Mimo niesprzyjającej aury, na parkingu rowerowym pojawiły się dwukołowe pojazdy."Zamiast w ekranie podejmij wyzwanie"
Zachęcaliśmy do ograniczenia czasu spędzanego przed ekranami. Uczniowie podejmowali różnorodne wyzwania ruchowe, manualne i kreatywne – bez użycia elektroniki!Retrogry – reaktywacja
Powrót do przeszłości! Klasy zamieniły się w przestrzeń do wspólnej zabawy w klasyczne gry z dzieciństwa – kapsle, klasy, gumę czy zośkę. Było dużo śmiechu i integracji."Dzień bez owoców to dzień stracony"
Kolorowo, zdrowo i pysznie! W tygodniu królowały owoce – w śniadaniówkach, a także w jadalni zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Uczniowie przygotowywali owocowe przekąski, koktajle i sałatki."Śniadanie daje power"
Podkreślaliśmy znaczenie zdrowego śniadania. Klasy rozmawiały o porannych posiłkach, dzieląc się pomysłami na wartościowe i smaczne śniadania pełne energii na cały dzień."Strefa spokoju – miejsce na oddech i dobrą energię"
Na szkolnym korytarzu powstała specjalna strefa relaksu – przestrzeń ciszy, odprężenia i regeneracji. Uczniowie mogli tam odpocząć lub po prostu złapać oddech. Co ważne była to strefa bez telefonów.Tydzień Zdrowia był nie tylko okazją do zabawy, ale także do refleksji nad codziennymi wyborami i dbałością o zdrowie fizyczne i psychiczne. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację i udział w wydarzeniach. Już czekamy na kolejną edycję!
11
Słodkie Serca dla Czworonogów! Charytatywny Kiermasz Świątecznych Słodkości na rzecz Schroniska „Pies i Kot” w Mielcu.
13.04.2025W dniach 10 i 11 kwietnia w naszej szkole działo się coś naprawdę wyjątkowego! Samorząd Uczniowski zorganizował Charytatywny Kiermasz Świątecznych Słodkości, którego celem była pomoc dla podopiecznych Schroniska „Pies i Kot” przy ul. Targowej w Mielcu .
Na stoiskach zagościły pyszne ciasta, kolorowe babeczki, puszyste muffinki i domowe grzebyki , które przynosili uczniowie wraz z rodzicami. Nie zabrakło również pięknych, ręcznie robionych ozdób świątecznych ! Atmosfera była pełna radości, życzliwości i zapachu domowych wypieków – prawdziwa magia świąt w szczytnym celu! Wielkie brawa i podziękowania należą się naszym niezastąpionym organizatorkom – przez dwa dni wraz z opiekunami SU nad przebiegiem kiermaszu czuwały: Wiktoria, Magdalena, Karolina, Patrycja, Emilia, Julia, Zuzia i Madzia – osiem wspaniałych dziewczyn o wielkich sercach !
Dzięki ich pracy oraz hojności całej szkolnej społeczności udało się zebrać piękną kwotę – 2110,55 złotych!
Cała suma zostanie przekazana dla bezdomnych zwierząt z mieleckiego schroniska.
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję – piekąc, kupując i pomagając!
To właśnie takie gesty pokazują, że razem możemy czynić cuda!
„Człowieka poznaje się po tym, jak traktuje zwierzęta.” – Immanuel Kant
Dziękujemy!
Samorząd Uczniowski
3
Archiwum Aktualności