• ROK 2019/2020

Adama Mickiewicza
          50 - lecie oddania do użytku budynku szkoły
          425 lat  oświaty w Borowej

Wyjątkowe jubileusze w naszej szkole

Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Borowej   może pochwalić się ponad  czterechsetletnią tradycją. Rok szkolny 2019/2020 na długie lata pozostanie w pamięci mieszkańców społeczności lokalnej, ponieważ  wyznaczają go potrójne ważne   jubileusze.

70 lat temu w roku szkolnym 1948/1949 tutejsza  placówka oświatowa otrzymała imię najwybitniejszego polskiego poety - Adama Mickiewicza.

W 2020 roku społeczność szkolna   obchodzi  425. rocznicę funkcjonowania oświaty  na terenie gminy Borowa i 50 –lecie otwarcia budynku, w którym obecnie odbywa się nauka. Znaczącym wydarzeniem  w życiu szkoły był dzień 4 czerwca 1977, gdyż  zorganizowano wówczas uroczystość nadania szkole sztandaru.

19 grudnia 2019 roku odbyła się  w naszej szkole niepowtarzalna akademia pod egidą Pani Dyrektor- Kazimiery Smoleń. To  istotne wydarzenie upamiętniło   wybór  wieszcza narodowego na Patrona szkoły. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością  wyjątkowi goście: władze samorządowe gminy Borowa, dostojnicy kościelni, przedstawiciele organizacji społecznych i lokalnych firm, obecni oraz byli dyrektorzy szkoły, a także   nauczyciele, rodzice, pracownicy obsługi i administracji oraz uczniowie klas 0-VIII.

Na początku akademii, Pani Dyrektor – Kazimiera Smoleń,  przedstawiła historię szkoły. W swoim przemówieniu  położyła nacisk na niezaprzeczalny fakt, iż nasza placówka, wzorem Patrona,  chce wychować uczniów w duchu patriotyzmu, miłości wobec Boga  i  Ojczyzny  oraz szacunku dla narodowych tradycji i symboli.

Następnie zebrana publiczność  obejrzała przepiękny program artystyczny „Śladami A. Mickiewicza”  w  wykonaniu uzdolnionych artystycznie ósmoklasistów. Występ młodzieży otworzył staropolski taniec – polonez. Szczególną uwagę widzów  przykuł  Adam Mickiewicz, w rolę którego udanie wcielił się uczeń klasy VIII b - Mateusz Gawżyński. Największe zaciekawienie wywołała pouczająca historia Strzelca i Świtezianki na podstawie ballady A. Mickiewicza.

Doskonale przygotowaną inscenizację utworu uświetnił subtelny taniec nimf. Zgromadzona publiczność mogła też wysłuchać wyjątkowego śpiewu utworu Niepewność w wykonaniu uczennicy klasy VIIIa.

W wygłoszonych  przemówieniach zaproszeni goście podkreślali ogromną rolę osoby Patrona szkoły w kształtowaniu serc i umysłów młodego pokolenia  oraz Jego niezłomnej postawy w krzewieniu patriotyzmu i szacunku do symboli narodowych. Dokonali także  wpisów do księgi pamiątkowej, z dużym zainteresowaniem oglądali kroniki szkolne dokumentujące ważne wydarzenia z życia borowskiej placówki. Nie zabrakło tradycyjnych życzeń i gratulacji  wspaniałego jubileuszu.

Tę szczególną rocznicę świętowali również podopieczni oddziałów przedszkolnych, gdyż wykonali prace plastyczne poświęcone Patronowi oraz pomagali przy  powstawaniu elementów dekoracyjnych z okazji tego wyjątkowego jubileuszu. Ponadto wysłuchali fragmentów dzieł autorstwa Adama Mickiewicza dostosowanych do ich wieku.

Adam Mickiewicz - szkolne konkursy

W ramach obchodów Jubileuszu 70. rocznicy nadania naszej szkole im. Adama Mickiewicza zorganizowano trzy konkursy: plastyczny na portret Adama Mickiewicz  i plastyczny dla uczniów klas I - III pt. „Bajki Adama Mickiewicza” oraz literacki o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Konkurs literacki odbył się na dwóch poziomach. Dla uczniów klas IV – VI nosił tytuł „ABC… wiedzy o Adamie Mickiewiczu”. Na poziomie klas VII – VIII konkurs zatytułowano „Pod gwiazdą wieszcza Adama”. Wzięło w nim udział 18 uczniów, którzy wykazali się dużą znajomością faktów z życia i twórczości swego Patrona.