• Wyjazd na spektakl “Kopciuszek”

            30.11.2023

            Dnia 28 listopada br. uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami udali się do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu  na spektakl teatralny pt. „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.  Znana i lubiana baśniowa historia jeszcze raz przypomniała wszystkim, że w życiu warto być dobrym, kochać i mieć marzenia. Barwne kreacje, zabawne dialogi, bogata oprawa muzyczna oraz efekty świetlne sprawiły dzieciom wiele radości. Spektakl zaciekawił, wzruszył, rozśmieszył i zachwycił naszych młodych widzów.

          • Spotkanie autorskie z panią Lidią Miś - Nowak

            30.11.2023

            29 listopada 2023 r. odbyło się  spotkanie autorskie z Lidią Miś–Nowak - autorką popularnych książek dla dzieci i młodzieży, laureatką wielu literackich nagród i wyróżnień oraz właścicielką Wydawnictwa Dreams.  Uczestniczyli  w nim uczniowie klas drugich i trzecich. Pisarka w ciekawy i barwny sposób opowiadała o swym dzieciństwie, inspiracjach przy pisaniu, a przede wszystkim o swoich utworach. Uczniowie dowiedzieli się, że już jako dziecko lubiła wymyślać ciekawe historie. Niektóre opowiadania oparte są na jej wspomnieniach z dzieciństwa.  Pani Lidia przeczytała fragmenty książki (cztery tomy) „Opowieści biblijne dziadzia Józefa”. Tytułowy dziadzio Józef to faktycznie dziadek autorki, który przy okazji różnych sytuacji lubił opowiadać o silnym Samsonie czy mądrym królu Salomonie. Autorka zaprezentowała również najnowszą swoją książkę „Piękna Pani”, w której przybliża młodym czytelnikom treść objawienia Matki Bożej w La Salette.

            W drugiej części spotkania uczniowie zadawali gościowi pytania. Odpowiedzi były wyczerpujące i dostarczyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pani Lidii. Godzinne spotkanie minęło bardzo szybko.  Na koniec były dedykacje, autografy, można było także zakupić dla siebie wybraną książkę.

            Dziękujemy Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowej pani Justynie Korzeń – Domiter za zorganizowanie spotkania autorskiego.

          • Ogólnopolski konkurs na model przestrzenny ludzkiego serca

            27.11.2023

            Pięć uczennic: Gabriela Proczek, Laura Urbaś, Zuzanna Twardy, Karolina Drożdż i Zuzanna Trzpis wzięły udział w III edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „CZYTAMY Z SERCEM”, wykonując przepiękne modele 3D LUDZKIEGO SERCA Konkurs ten charakteryzuje się prestiżem i naprawdę wymagającym poziomem, a prace naszych uzdolnionych uczennic zdecydowanie wyróżniały się swoją oryginalnością Serdecznie gratulujemy pomysłowości, chęci i OGROMNEGO SERCA, które dziewczyny włożyły w swoje wspaniałe dzieła! Dziś możemy nimi cieszyć oko na korytarzu podczas wystawy, o której niedługo poinformujemy Zapraszamy także do oglądnięcia uroczego filmiku, który załączamy poniżej Gratulujemy i zachęcamy do udziału w tak prestiżowych wydarzeniach, zawsze przynosi to wiele radości

          • Zajęcia terenowe w klasie IV b

            27.11.2023

            JAK POZNAWAĆ PRZYRODĘ TO TYLKO W PRAKTYCE.   Najlepiej przekonali się o tym uczniowie klasy 4B, którzy w ramach godzin lekcyjnych odbyli cykl zajęć przyrody w terenie! Jesień to świetny czas na podziwianie i poznanie kolejnych wspaniałych składników natury Ambitni uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat rodzimych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych Mieli także okazję porównać różne metody orientacji w terenie - jest to bardzo ważna umiejętność, która pomoże choćby podczas rodzinnych wypraw do lasu Obserwowali i mierzyli składniki pogody, wykorzystując możliwości kompasu! Cieszymy się, że nasi uczniowie są tak wrażliwi i zainteresowani tym, co ich otacza! Takie lekcje pogłębiają ich wiedzę i uwrażliwiają na piękno natury.

          • Andrzejki w klasach I - III

            23.11.2023

            Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to zgodnie z tradycją - święty  Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. W tym roku szkolne andrzejki klas I-III odbyły się 22 listopada.  Wychowawczynie poszczególnych klas wspólnie z uczennicami z Samorządu Uczniowskiego przygotowały wróżby andrzejkowe. W magicznym nastroju  przepowiadano przyszłość z kart, magicznych serc, ciasteczek itp.  Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.  Nie zabrakło też wspólnych  tańców i zabaw przy muzyce. To był miło spędzony  czas. 

          • Tydzień zdrowego jedzenia

            19.11.2023

            Lepiej zapobiegać, niż leczyć”- wszyscy znamy to stwierdzenie, z którym trudno się nie zgodzić. Wielu chorób i problemów ze zdrowiem da się uniknąć, prowadząc zdrowy tryb życia. Jego najważniejsze elementy to prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna. Z tej okazji  w  dniach 13-17 listopada w klasach 1-3 odbył się Jesienny tydzień zdrowego jedzenia. Uczniowie wraz z nauczycielami rozmawiali na temat tego, jak ważna dla zdrowia jest zbilansowana dieta, czego efektem była wspólnie wykonana piramida zdrowego żywienia oraz własnoręcznie wykonane  plakaty pt.: „ Jestem tym, co jem”, na których powstał– Zdrowiś i Niezdrowiś.  Przez cały tydzień dzieci przynosiły zdrowe śniadania, pełne kolorowych owoców i warzyw, zdrowych kanapek i innych smakołyków. Dodatkowo uczniowie wykonali szaszłyki owocowe, które finalnie wszystkim bardzo smakowały i na pewno sprawiły, że  nabrali sił do nauki i zabawy.

          • „Mała książka – wielki człowiek” 

            16.11.2023

             15 listopada 2023 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym z bibliotekarzem szkolnym. Głównym celem spotkania było wręczenie wyprawek czytelniczych, które są elementem kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki.  Celem tej kampanii jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jest to projekt ogólnopolski, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład wyprawki wchodzi książka autorstwa Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz broszura – poradnik dla rodziców i opiekunów „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.  

            Życzymy naszym pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką.

          • Cyberlekcja „Nadużywanie nowych technologii”

            14.11.2023

            14 listopada czwartoklasiści uczestniczyli on – linew cyberlekcji pt. „Nadużywanie nowych technologii”.

            CYBER lekcje to nowy projekt edukacyjny, który powstał w ramach współpracy Ministra Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.

            Projekt adresowany jest do nauczycieli, którzy chcą przekazywać dzieciom i młodzieży zasady i wskazówki dotyczące bezpiecznego poruszania się w Internecie. Przygotowane materiały umożliwiły zorganizowanie lekcji na temat mądrego i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Młodzież podczas lekcji wysłuchała informacji, obejrzała dwa filmy i dowiedziała się, jak korzystać odpowiedzialnie z nowych technologii.

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

            05.11.2023

            27 października 2023 r. w naszej szkole gościliśmy asp. Adam Krzyżka oraz st. asp. Damiana Gudza z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu - Rewir Dzielnicowych w Borowej. Policjanci przeprowadzili prelekcję dla uczniów klas I-III. Podczas spotkania funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać w drodze do szkoły oraz w szkole. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność zachowania ostrożności przy poruszaniu się jezdnią bez chodnika oraz bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Dzieci zostały poinformowane jak należy zachować się w przypadku kontaktu z obcą osobą. Uczniowie usłyszeli również ostrzeżenia odnośnie nieprawidłowego korzystania z telefonów komórkowych i Internetu. Panowie przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa zarówno w trakcie pobytu w domu, a także w trakcie zabawy na podwórku.

          • Jak obchodziliśmy październikowe Święto Biblioteki Szkolnej?

            16.11.2023

            Tradycyjnie, od kilku lat w miesiącu październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchodziliśmy go pod hasłem „Tu kwitnie wyobraźnia”.

            Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wiele działań mających na celu zwrócenie uwagi na jej ważną  rolę w życiu szkoły i w upowszechnianiu czytelnictwa. Na bibliotecznej tablicy ściennej, telebimach, stronie internetowej i szkolnym FB znalazły się informacje dotyczące obchodzonego święta. W czytelni zorganizowano wystawę książek „Wybrane dla ciebie”. Przez cały październik o święcie biblioteki przypominał duży, kolorowy napis. Uczniowie klasy IV a wzięli udział w zajęciach czytelniczych „Mobilna biblioteka u czwartoklasistów”. W klasie IV b we współpracy bibliotekarza i polonisty odbyły się warsztaty literacko – plastyczne „Oko w oko z panem Kleksem”. Dzieci przedszkolne uczestniczyły w spotkaniu czytelniczym „Książka przyjacielem przedszkolaka”. Klasa V a wykonała bardzo ciekawe plakaty promujące bibliotekę szkolną. W tym szczególnym dla bibliotek szkolnych miesiącu rozpoczęliśmy realizację całorocznego projektu czytelniczego „Szkolny recenzent”. Czytelnicy chętnie odwiedzali bibliotekę, przy okazji realizowali karty Klubu Pożeraczy Książek. Biblioteka wzbogaciła się również o nowy księgozbiór, przekazany przez darczyńców w ramach akcji „Przekaż książkę bibliotece szkolnej”. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach: plastycznym „Jak wygląda mol książkowy?” i fotograficznym „Przyłapani na jesiennym czytaniu”. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.  Lista uczestników oraz wyniki konkursów znajdują się w zakładce Biblioteka - Aktualności 2023/2024.  

            Czytelnikom dziękujemy za zaangażowanie się w obchody tegorocznego święta biblioteki oraz za aktywne korzystanie z jej zasobów.  

          • Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu 2023

            03.11.2023

            Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Ta niezwykle nastrojowa uroczystość odbyła się 27 września 2023 r. we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Borowej. Za udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowejnasza szkoła otrzymała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z podziękowaniem oraz okolicznościowy egzemplarz tego utworu z dedykacją i podpisemPary Prezydenckiej.

            Organizatorzy po raz kolejny dziękują wszystkim czytającym i serdecznie zapraszają do Narodowego Czytania 2024, którego lekturą będzie „Kordian Juliusza Słowackiego.

          • Pamiętamy o naszych zmarłych

            02.11.2023

            Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
            dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.
            Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]

            W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielamiwybrali się na cmentarz, aby odwiedzić grób żołnierzy poległych w czasie wojny oraz pod pomnik ofiar bombardowania w Borowej. Zapalając symboliczne znicze, dzieci wysłuchały opowieści o życiu bohaterów. Nie zabrakło chwil zadumy i refleksji nad życiem oraz jego przemijaniem. Dzięki tak spędzonym chwilom dzieci uczciły pamięć o tych, którzy już od nas odeszli, kultywując tradycję związaną z tym świętem.

          • Warsztaty  językowo kulturowe w klasach 1-3

            02.11.2023

            W ostatnich dniach w klasach 1-3 odbyły się zajęcia pod hasłem„Halloween”, połączone z Pumpkinday. Halloween to zwyczaj odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Głównym symbolem tego zwyczaju jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, potwory, nawiedzone domy, pająki, pajęczyny i inne. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w różnych stacjach dydaktycznych, w których motywem przewodnim była dobra zabawa, połączona z poznaniem nowego słownictwa, jak również powtórzenie już wcześniej poznanych wyrażeń. Punktem kulminacyjnym było ozdabianie przyniesionych przez uczniów dyń, czego efektem były przeróżne, kolorowe minki. Wszyscy świetnie się bawili, co można podziwiać w galerii poniżej.

            materiały: Head fullof ideas-angielski dla dzieci

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno - Przedszkolny Borowej
        • 17 5815594 - Szkoła Podstawowa 17 5815357 - Przedszkole Adresy elektronicznych skrzynek podawczych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej na portalu ePUAP: /SP_BOROWA/skrytka /SP_BOROWA/SkrytkaESP
        • Szkoła Podstawowa - Borowa 248 Przedszkole - Pławo 73 A Poland
      • Logowanie