Klasa 2a realizuje innowację pedagogiczną pt. Zabawy zmysłami- warsztaty sensoryczne. Podczas październikowych zadań uczniowie kreatywnie zaprojektowali Panią Jesień oraz doświadczyli ścieżki sensorycznej-leśna droga. Poprzez zrealizowane zadania budowali swoją twórczość oraz poznali nowe formy wyrazu działań artystycznych.
Zabawy zmysłami- warsztaty sensoryczne
17.11.20249
I Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej
16.11.202413 listopada 2024r. odbył się w naszej szkole konkurs poezji patriotycznej dla uczniow klas I-III pt. "Recytujemy dla Niepodległej”.
Celem konkursu było rozbudzenie w sercach uczniów i uczennic miłości do ziemi ojczystej.
Nagrody otrzymali:
I miejsce Ksawery Decowski klasa IIIa
II miejsce Aleksandra Trojanowska klasa Ia
III miejsce Wiktoria Wojnarowska klasa IIb
Wyróżnieni:
Korneliusz Nieć klasa Ia
Liliana Decowska klasa Ib
Jakub Brzeziński klasa Ib
Alicja Kwiatkowska klasa IIa
Aleksandra Guzy klasa IIa
Karwacki Antoni klasa IIb
Zofia Korzeń klasa IIIa
Kajetan Adamczyk klasa IIIb
Miłosz Jędrzejowski klasa IIIb
Dziękujemy za nagrody, które ufundowały pani Dyrektor Szkoły Kazimiera Smoleń i Pani Barbara Magdziak Radna Gminy Borowa.
28
Rozstrzygnięcie konkursu „Kim chcę zostać w przyszłości”
16.11.2024W minionym tygodniu rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczno-zawodoznawczy pt. „Kim chcę zostać w przyszłości”.
W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich klas, którzy mieli za zadanie stworzyć prace plastyczne przedstawiające ich wymarzone zawody. Technika wykonania była dowolna, co pozwoliło uczestnikom wykazać się dużą pomysłowością. Uczniowie wykonali rysunki wykonane kredkami, farbami, kolaże z różnych materiałów.
Prace zaskakiwały różnorodnością i wyjątkową wizją przyszłości. Pojawiły się tradycyjne zawody, takie jak lekarz, strażak, nauczyciel czy weterynarz, ale również bardziej nietypowe profesje, jak projektant gier komputerowych, youtuber. Biorąc pod uwagę pomysłowość, staranność wykonania oraz sposób, w jaki uczestnicy przedstawili swoją wizję przyszłości nagrodzeni zostali uczniowie: Laura Kalicka VIb, Lena Zielińska IIa, Alicja Kwiatkowska IIa, Aleksandra Guzy IIa. Wyróżnienie otrzymali: Jakub Borowiec IIa, Olga Trela IIb oraz Alicja Opałacz IIIa.
Konkurs był nie tylko okazją do rozwijania talentów plastycznych, ale również świetnym sposobem na rozmowę o przyszłości, planach i marzeniach. Dla wielu dzieci był to pierwszy krok w odkrywaniu własnych zainteresowań i potencjalnych ścieżek zawodowych.
Wszystkie zgłoszone prace zostały zaprezentowane na wystawie, którą można oglądać w głównym holu naszej szkoły.Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom ich zaangażowania i talentu!
12
Święto Biblioteki Szkolnej
14.11.2024W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, w tym roku pod hasłem „Spotkajmy się w bibliotece”. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wiele działań mających na celu zwrócenie uwagi na jej ważną rolę w życiu szkoły i w upowszechnianiu czytelnictwa. Na bibliotecznej tablicy ściennej, telebimach, stronie internetowej znalazły się informacje dotyczące obchodzonego święta. W czytelni zorganizowano wystawę „Jesień z książką”. W klasach czwartych odbyły się spotkania biblioteczne. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki Zofii Staniszewskiej „Zagadka biblioteki”, wzięli udział w Loterii Książkowej oraz redagowali życzenia dla Biblioteki. Klasy pierwsze z okazji Dnia Zakładki do Książki wykonały zakładki techniką origami, a uczniowie klasy III a ilustracje swoich ulubionych bohaterów książkowych. Bibliotekę szkolną zareklamowała klasa V b swoimi oryginalnymi pracami plastycznymi. Jak ważnym miejscem w szkole jest biblioteka, można odczytać z plakatów wykonanych przez uczniów klasy VI a. W tym szczególnym dla bibliotek szkolnych miesiącu przystąpiliśmy do realizacji drugiej edycji Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.
Wszystkim Czytelnikom dziękujemy za zaangażowanie się w obchody tegorocznego święta biblioteki oraz za aktywne korzystanie z jej zasobów.
7
Święto Niepodległości
08.11.2024W miniony piątek społeczność naszej szkoły uroczyście świętowała przypadającą w poniedziałek 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień ten był okazją do refleksji nad współczesnością i historią naszej Ojczyzny. Wszyscy uczniowie wysłuchali okolicznościowej audycji radiowej przygotowanej przez uczestników koła teatralnego - uczniów klasy VI.
Audycja została odtworzona o godzinie 11:11. W tym czasie uczniowie odśpiewali w ramach akcji „Szkoła do hymnu!” cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie wysłuchali montażu słowno-muzycznego pt. „Lekcja historii”.
Przedstawiciele poszczególnych klas wzięli również udział w gminnych obchodach tego święta. Uroczystą Mszę Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele naszej placówki. Siódmoklasiści złożyli zaś pod Pomnikiem Ofiar Bombardowania Borowej okolicznościową wiązankę kwiatów.
Wszyscy zebrani odmówili modlitwę za poległych w obronie naszego kraju i swoją obecnością godnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości.
30
Wycieczka klas VIII do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu
11.11.20247 listopada 2024 r. uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Oświęcimia. Nasza młodzież odwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady – światowy symbol terroru i ludobójstwa , miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, które powinien odwiedzić każdy człowiek.
Uczniowie przeszli przez bramę z ironicznym, niemieckim napisem: „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”. Zwiedzali kolejne budynki, dowiadując się, jak wyglądało życie w obozie. Przewodnicy opowiadali o metodach postępowania hitlerowców i prowadzonej przez nich masowej eksterminacji narodów podbitych. Szczegółowo omówili przyjmowanie transportów z deportowanymi, selekcje na rampie, tragiczne warunki życia w obozie i nieludzkie, bezwzględne traktowanie uwięzionych. Uczniowie szczególną uwagę zwrócili na ścianę straceń na dziedzińcu bloku 11 zwanego „blokiem śmierci” oraz komorę gazową połączoną z krematorium.
Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Uczniowie zobaczyli tam drewniane baraki z prymitywnymi pryczami, miejsca, gdzie więźniowie spali, jedli oraz zaspokajali zwykłe ludzkie potrzeby fizjologiczne. Dzięki opowieściom przewodników młodzież mogła tylko sobie wyobrazić, jak ciężkie, wręcz nieludzkie warunki panowały w obozie.
Wycieczka pozwoliła przybliżyć tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Okazała się wspaniałą lekcją historii. Uświadomiła wymiar ludzkiego okrucieństwa, ukazała tragedię ludzi umierających bez prawa do godności. Wzbudziła szacunek dla miejsca, w którym na zawsze zachowały się ludzkie popioły.
„Miejsce to, nie potrzebuje łez,
bo wylało się ich tutaj zbyt wiele.
Miejsce to, ma służyć przestrodze dla ludzi,
by nigdy nie pozwalali na otaczającą ich niesprawiedliwość i zło,
by zaczęto reagować na nie
i nigdy nie doprowadzić do powtórzenia się historii”
11
Odkrywanie swoich mocnych stron z bohaterami filmu „Nierozłączni”
06.11.2024MŁODE GŁOWY w Multikinie to nazwa ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, do którego przystąpiła nasza szkoła.
Dotyczy zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Jest inicjatywą Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską.
5 listopada 2024 r. w ramach realizacji projektu uczniowie klas I – III z naszej szkoły obejrzeli film pt. „Nierozłączni”. To komedia dla całej rodziny, w której pełen energii marzyciel Don i niepewny siebie DJ Piesiu Pies stają przed poważnym zadaniem uratowania Dee i innych zabawek. Wspólnie przekonują się, że przyjaźń to największa przygoda! Projekcja filmu poprzedzona była prelekcją na temat przyjaźni.
Wszyscy uczniowie z uwagą wysłuchali pani psycholog. Następnie z dużym zainteresowaniem obejrzeli film. Następnego dnia dzieci podzieliły się wrażeniami z filmu i wykonały prace plastyczne przedstawiające bohaterów. Jednogłośnie uznały, że przyjaźń to bardzo ważna sprawa. Z niecierpliwością czekają na kolejną część filmu.
Pasowanie na ucznia
31.10.202430 października 2024 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. To piękna, szkolna tradycja kultywowana od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i sumiennie.
Uczniowie w obecności rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i zaproszonych gości wykazali się wieloma umiejętnościami i pokazali, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, pochwalili się znajomością języka angielskiego i dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę.
Dyrektor szkoły Pani Kazimiera Smoleń stwierdziła, że uczniowie klas pierwszych wykazali się wieloma umiejętnościami, zdali egzamin podczas występów i mogą być przyjęci do grona społeczności szkolnej. Pochwaliła dzieci za piękny występ. Słowa podziękowania zostały skierowane również do rodziców uczniów, którzy licznie zaszczycili szkołę swoja obecnością w tym dniu.
Oficjalna część rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu. Po uroczystym ślubowaniu, odbyło się pasowanie na ucznia dokonane przez Panią Dyrektor.Kolejnym punktem programu były przemówienia zaproszonych gości. Uroczystość zaszczycili swą obecnością Wójt Gminy Borowa pan Stanisław Mieszkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Robert Wrzosek. Jak zawsze w uroczystości wzięły udział Dyrektor naszej szkoły pani Kazimiera Smoleń oraz pani Wicedyrektor Teresa Czerwiec. Obecni byli również pani Dorota Skiba i pan Adrian Urbaś przewodniczący Rady Rodziców. Przybyli także do naszej szkoły przedstawiciele firmy Rydzowski ubezpieczającej naszych uczniów. Jak zawsze obecna była pani Mirela Piątkowska- Moryto kierownik CUW UG w Borowej. W swoich przemówieniach zaproszeni goście gratulowali pierwszoklasistom wiedzy, którą popisali się w czasie występu i oficjalnie powitali ich w szeregach uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza. Następnie wręczyli im upominki. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie dostali również prezenty od rodziców, a od szkoły pamiątkowe dyplomy. Serdecznie dziękujemy Drukarni GAJEK i Firmie Xerima, które wraz z Radą Rodziców sponsorowały prezenty dla dzieci. Po uroczystości odbyło się sympatyczne słodkie spotkanie uczniów i rodziców z wychowawczyniami w salach lekcyjnych.
Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci całej szkolnej społeczności.
63
Code Week 2024
29.10.2024Za nami kolejny Europejski Tydzień Kodowania, który w tym roku odbywał się w dniach 14 - 27 października. W ramach Code Week europejskie państwa rywalizują w ilości zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Nasza szkoła już kolejny raz przyłączyła się do obchodów Tygodnia Kodowania. Klasy I - III uczestniczyły w „zakodowanych zajęciach”. Było kodowanie jesiennych obrazków, programowanie tras dla Ozobotów, GeniBotów, kodowanie przy użyciu maty i kolorowych kubeczków. Uczniowie nabywali kompetencje związane z kodowaniem, rozwijali kreatywność, logiczne myślenie, uczyli się współpracować w grupie. Bardzo cieszymy się, że mieliśmy swój wkład w to wydarzenie! Podczas zajęć wszyscy wspaniale się bawili, bo nauka kodowania to przede wszystkim dobra zabawa! Chociaż Code Week dobiegł końca, uczniowie naszej szkoły nie kończą przygody z kodowaniem.
20
Jesienne rozgrywki sportowe
29.10.2024Jest już tradycją w naszej szkole, że w październiku uczniowie klas I – III uczestniczą w rozgrywkach sportowych. Klasy pierwsze, drugie i trzecie rywalizowały w wielu konkurencjach jak tor przeszkód, przeciąganie liny, wyścigi w terenie a także bawiły się z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Musiały również wykazać się wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Rywalizacja przebiegała w radosnej atmosferze. Wszyscy przestrzegali zasad fair play. Liczyła się dobra zabawa. Na koniec każda klasa otrzymała w nagrodę dyplom uczestnictwa w zawodach, a pięknie przebrane za Panią Jesień dziewczynki rozdawały jabłka. Za rok z pewnością powtórzymy tę imprezę.
30
Innowacja metodyczna „ I can do it- elementy terapii ręki w nauczaniu języka angielskiego”.
28.10.2024W ostatnim czasie klasy pierwsze wykonały jedno z zadań innowacji metodycznej pt.: „ My pencil case”. Uczniowie wykonali projekt własnego piórnika z wykorzystaniem gazetek z dyskontu. Aktywność ta przyczyniła się do powtórzenia słownictwa z zakresu przyborów szkolnych, pozwoliła na usprawnienie umiejętności motorycznych oraz integrację grup klasowych.
6
Podsumowanie moduły I projektu edukacyjnego Empatia w Matematyce realizowanego w klasie IIa
28.10.2024Uczniowie w czasie trwania modułu Robimy zakupy wykorzystywali umiejętności matematyczne podczas robienia zakupów.Zapoznali się z rodzajami sklepów, dokonywali obliczenia pieniężne oraz zapoznawali się z zachowaniem w sklepie. Podczas zadania praktycznego przygotowali sklepik klasowy w którym wcielili się w rolę klienta oraz sprzedawcy.Uczniowie potrafią już zrobić drobne zakupy i wiedzą, że matematykę można zastosować w praktyce podczas codziennych czynności.
3
Podsumowanie projektu edukacyjnego Witaj Jesień
28.10.2024Uczniowie klasy 2a przez 3 tygodnie realizowali zadania projektowe. Poznawali jesień jako zjawisko, odkrywali jesienny świat flory i fauny oraz rozwijali kreatywność.Uczniowie brali aktywny udział w projekcie i wykazali się twórczym podejściem.Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
1
Życzenia dla ratowników medycznych
22.10.2024Z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego uczniowie klasy I b odwiedzili Podstację Ratownictwa Medycznego w Borowej. W imieniu uczniów edukacji wczesnoszkolnej złożyli życzenia i przekazali laurkę ratownikom medycznym. W ten sposób wyrazili wdzięczność dla nich, doceniając ich niezastąpioną rolę w zapewnianiu pomocy i ratowaniu życia każdego dnia.
Szkolny Dzień Języków Obcych
21.10.2024W ubiegły czwartek w naszej szkole obchodziliśmy szkolny Dzień Języków Obcych. Uczniowie wykonali flagi różnych krajów, którymi udekorowano korytarze. Odbyła się również prezentacja potraw z różnych części świata, która przeszła najśmielsze oczekiwania. Różnorodność i pomysłowość przygotowanych smakołyków była imponująca. Degustacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w przygotowanych konkursach i quizach o krajach obcojęzycznych.
27
Dzień Zdrowia Psychicznego w klasach 1-3
20.10.2024W dniu 10.10.2024 w naszej szkole obchodzono Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym dniu uczniowie mogli zapoznać się z informacjami z gazetki na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomościami wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach na temat profilaktyki zdrowia psychicznego. Podczas zajęć poznali czym jest zdrowie psychiczne, obszary z jakich się składa, wskazówki jak dbać o swój dobrostan, symptomy które mogą oznaczać że potrzebujemy pomocy, oraz w jakich miejscach mogą uzyskać pomoc.
Dzień Edukacji Narodowej
14.10.2024"Każdy, gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.”
W miniony piątek odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji przypadającego w poniedziałek Święta Edukacji Narodowej. Nasi wspaniali uczniowie przygotowali program artystyczny, po obejrzeniu którego wszystkim uczestnikom spotkania towarzyszył znakomity humor.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wyjątkowi goście: Sekretarz Gminy – Robert Myjak, Przewodniczący Rady Gminy Borowa – Robert Wrzosek, Dyrektor Szkoły - Kazimiera Smoleń, Wicedyrektor – Teresa Czerwiec, Ks. Prałat – Józef Mróz, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie – Jadwiga Trzpis, Przewodniczący Rady Rodziców –Adrian Urbaś, Przewodniczący Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Mieczysław Wiącek, Kierownik Gminnej Biblioteki – Justyna Korzeń-Domiter oraz Kierownik Centrum Usług Wspólnych – Mirela Piątkowska-Moryto. Nie zawiedli również rodzice, uczniowie oraz pracownicy administracji i obsługi.
Krótki program artystyczny zaprezentowany przez uczniów wywołał piękne refleksje i wzruszenie wśród przybyłych gości. Dyrekcja i nauczyciele usłyszeli gorące słowa podziękowania za cierpliwość, wyrozumiałość, opiekę oraz trud włożony w pracę dydaktyczną i wychowawczą. Wielu emocji dostarczył także żywiołowy taniec w wykonaniu najmłodszych.
Spotkanie było również okazją do dokonania podsumowań – Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor otrzymały nagrody, następnie same nagrodziły wyróżniających się w swojej pracy pedagogów. Uczniowie również nie zapomnieli o swoich wychowawcach – każdy nauczyciel otrzymał najpiękniejszy dowód uznania oraz wyjątkowe życzenia wszelkiej pomyślności w dalszej pracy. Zaproszeni goście w swoich przemówieniach podkreślali wyjątkową rolę pedagogów w kształtowaniu serc i umysłów młodego pokolenia.
Dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za przygotowanie wyjątkowej uroczystości oraz serdeczne słowa, którymi rozbrzmiewała w ubiegły piątek nasza szkoła.
28
Wycieczka klas piątych
14.10.2024Uczniowie klas V wzięli udział w wycieczce, której celem była wizyta w dwóch bardzo odmiennych miejscach: Parku Trampolin oraz Muzeum Regionalnego Pałacu Oborskich w Mielcu. W czasie zabawy w Parku Trampolin, uczestnicy rozwijali swoją koordynację ruchową, sprawność fizyczną oraz równowagę, a także mieli okazję do ćwiczenia współpracy i integracji grupowej. Zawody na trampolinach, wspólne skoki i figury akrobatyczne dostarczyły wielu emocji i śmiechu, a także sprzyjały zdrowej rywalizacji.Po intensywnym poranku w Parku Trampolin uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego Pałacyku Oborskich, które mieści bogate zbiory prezentujące historię regionu, kulturę ludową oraz dziedzictwo Mielca i okolic. Wystawy stałe i czasowe umożliwiły uczniom zgłębienie wiedzy na temat lokalnej historii oraz sztuki. Szczególną uwagę uczniów przyciągnęły eksponaty związane z dawnymi obyczajami szlacheckimi, a także malarstwo i rzemiosło artystyczne. Celem wizyty była wystawa poświęcona I wojnie światowej, która w sposób przystępny, ale i poruszający przedstawia wydarzenia tego trudnego okresu w historii świata i Polski.Wystawa obejmuje szereg eksponatów związanych z czasami wojny, w tym dokumenty, zdjęcia, broń, elementy umundurowania oraz pamiątki codziennego życia ludzi w okupowanej Polsce. Przewodnicy opowiedzieli o losach mieszkańców regionu Mielca podczas okupacji niemieckiej, co nadało lokalny wymiar tej globalnej tragedii. Wszyscy uczestnicy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń.
44
Wyścig do zdrowia
14.10.2024W dniu 4 października pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Mielcu, w ramach kampanii „Wyścig do zdrowia”, przeprowadzili w naszej szkole zajęcia promujące zdrowy styl życia dla uczniów klas I-II. Kampania ma na celu zapobieganie otyłości u dzieci poprzez kształtowanie zdrowych nawyków. Uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego odżywiania, piramidą żywieniową oraz koncepcją „zdrowego talerza”. Dowiedzieli się również, jak istotne są codzienna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i higiena osobista. Na zakończenie z powodzeniem rozwiązali quiz wiedzy. Największą atrakcją była wielkoformatowa gra, w której dzieci wcielały się w rolę pionków i z zaangażowaniem wykonywały różne zadania sportowe znajdujące się na polach gry. Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymali broszury edukacyjne dla rodziców oraz kolorowanki promujące zdrowe odżywianie.
Projekt edukacyjny Empatia w Matematyce
11.10.2024Klasa IIa bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Empatia w Matematyce". Głównym celem projektu jest połączenie nauki matematyki z rozwojem kompetencji emocjonalnych i społecznych uczniów. Inicjatywa ma na celu nie tylko poprawę umiejętności matematycznych, ale także promowanie empatii, współpracy, odpowiedzialności i samodzielności.
Projekt składa się z pięciu modułów: Robimy zakupy
Gotujemy pyszności
Idziemy coś zjeść
Wizyta w aptece
Lecimy za granicę
Uczniowie wraz z koordynatorem projektu będę wykonywać zadania w ramach każdego modułu.
Archiwum Aktualności