Nawigacja

PRZEDSIĘWZIĘCIA rok szkolny 2018/2019 PRZEDSIĘWZIĘCIA rok szkolny 2017/2018

100 - lecie niepodległości

PRZEDSIĘWZIĘCIA rok szkolny 2018/2019

 

Przedsięwzięcia podejmowane w roku szkolnym 2018/2019
    w związku z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości   przez Polskę

 

NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA”
10 września 2018 r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodku Kultury w Borowej odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Fragmenty powieści czytali samorządowcy, nauczyciele, uczniowie, jak również sympatycy powieści. 

                                                 


MIELECKIE BIEGI ULICZNE
28 września 2018r. na stadionie w Mielcu odbyły się XXIV  Ogólnopolskie Uliczne Biegi.  Celem imprezy było upamiętnienie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas młodszych, którzy wystartowali w biegu na 500 m chłopcy: Hubert Piątkowski, Piotr Pazdro, Olaf Leśniak oraz dziewczęta:  Zofia Lubaszewska, Angelika Pazdro, Izabela Miłoś, Kamila Mazur również na dystansie  500 m.

                                            


POWIATOWY KONKURS POEZJI I PIOSENKI BARWY MOJEJ OJCZYZNY.
18 października br. w budynku Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu odbyła się zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół 1893 oraz Miejską Bibliotekę Publiczną  VIII edycja Powiatowego Konkursu Poezji i Piosenki Barwy mojej Ojczyzny. Bezkonkurencyjną okazała się uczennica naszej szkoły Klaudia Polak, która nie miała sobie równych i oczarowała jury niezwykłym wykonaniem piosenki z filmu Miasto 44. Klaudia otrzymała cenne nagrody i dyplom uznania.

 


SPOTKANIA CZYTELNICZE "NASZA POLSKA”
7 i 8 listopada 2018 uczniowie klas pierwszych z wychowawcami uczestniczyli w spotkaniach czytelniczych ”Kto ty jesteś? Polak mały” . Pierwszoklasiści wysłuchali wierszy patriotycznych dla dzieci, a wiersz pt. „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy sami przepięknie wyrecytowali na pamięć.

                             

 


O POLSCE - RODZICE DZIECIOM
W ramach „Dnia głośnego czytania. Rodzice - dzieciom” 8 listopada 2018 r. zaprosiliśmy do oddziałów zerowych kolejnych rodziców. Dzięki nim dzieci lepiej poznały historię orła białego, barw narodowych, hymnu Polski i naszej stolicy. Kolorowe ilustracje, spontaniczne pytania i ukierunkowane rozmowy były dopełnieniem kształcących walorów patriotycznych.

                            


„TYDZIEŃ PATRIOTYZMU W ZERÓWKACH"
5 listopada odbyły się zajęcia patriotyczne pod hasłem „Przedszkolaki dla swojej Ojczyzny”, które zapoczątkowały tydzień patriotyzmu w zerówkach. Dzieci poznawały historię Polski oraz okres, w którym nasz kraj powrócił na mapę Europy. Nauce towarzyszył śpiew piosenek o treści patriotycznej: „Jesteśmy Polakami”, „Cieszymy się, Polsko!”. Na znak miłości do swojej Ojczyzny przedszkolaki przyklejały serca na konturze granic Polski, tworząc piękny biało-czerwony kraj.

                        

           


KONKURS - JESTEM POLAKIEM"
7 listopada 2018 r. w oddziałach zerowych odbyło się rozstrzygnięcie plastycznego konkursu patriotycznego „Jestem Polakiem” zorganizowanego przez wychowawców „Różyczek” i „Słoneczników”. Konkurs ten był związany z „Tygodniem patriotyzmu w zerówkach”. Jego ideą było kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie świadomości narodowej. Konkurs adresowany był do dzieci i ich rodziców.

                            


AKCJA – BOHATER-ON
Klasy trzecie  włączyły się w październiku 2018 roku do akcji BohaterOn  - WYŚLIJ POCZTÓWKĘ DO POWSTAŃCA organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, która miała na celu uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Na kartkach pocztowych uczniowie złożyli życzenia Powstańcom Warszawskim, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Wysyłając kartki do żyjących jeszcze Powstańców, wyrażali im naszą wdzięczność, pamięć i szacunek. 

                                           


SPORTOWO NA 100-  LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 30 października 2018 roku odbyły się zawody sportowe pod hasłem „Biało – czerwoni”. Wzięli w nich udział uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz z wychowawcami. Wszyscy stawili się w biało – czerwonych strojach. Pierwsza konkurencja polegał na ułożeniu hasła 100 LAT NIEPODLEGŁEJ. W kolejnym zadaniu dzieci układały godło Polski z puzzli rywalizując w wyścigach rzędów. Najwięcej radości sprawiła sztafeta z biało – czerwoną flagą. 

                           


DZIELIMY SIĘ RADOŚCIĄ KODOWANIA
Uczniowie klasy III a w dniach 14.11 - 16.11. 2018 r. brali udział w projekcie  "100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością kodowania". Pierwszego dnia pracowaliśmy wokół tematu "Jestem Polką, jestem Polakiem". Drugiego dnia podjęliśmy kolejne wyzwanie: "Zakodowane flagi - Polska i jej sąsiedzi". Podzieleni na 5 grup zerówkowicze odpowiadali na pytania dotyczące naszego kraju. Nasi goście nie kryli radości z takiej formy sprawdzenia znajomości wiedzy o naszej Ojczyźnie.

                              

 


WESOŁE PODRÓŻE PO POLSCE 
15 listopada 2018 roku dzieci z oddziałów zerowych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Borowej. Wykorzystując mapę Polski przedszkolaki poznawały nazwy miejscowości, wykonały niezwykłą mapę Polski, zapełniając jej kontury kolorowymi nakrętkami.

                          


AKCJA "MAMY NIEPODLEGŁĄ"
W dniu 9 listopada 2018 roku uczniowie klasy IV A i IV B oraz V B wzięli udział w akcji – „Mamy Niepodległą. Została ona zorganizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w ramach Projektu Obywatelskiego „Patriotyzm Jutra”. Akcja polegała na optymistycznym uczczeniu Niepodległości oraz dzieleniu się tą radością z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie symbolicznej kartki pocztowej.

                                     

 


SKĄD ICH RÓD?
11  listopada jest okazją  do świętowania jak i uświadamiania dzieciom ,,Skąd ich ród…”. W związku z tym uczniowie klasy II a wzięli udział w klasowym turnieju wiedzy o Polsce.

                         


DZIEŃ MAŁEGO PATRIOTY W PRZEDSZKOLU 
9 listopada uczniowie wspólnie z panią dyrektor  wymachując biało-czerwonymi flagami pomaszerowali do dębu wolności, który znajduje się na rozstaju dróg prowadzących do kościoła i rynku. Następnie udali się pod pomnik poległych w czasie bombardowania Borowej i tam został zapalony znicz.

                            


REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
9 listopada o godzinie 11:11 społeczność szkoły wzięła udział w akcji Rekord dla Niepodległej. Wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Komisja dokonała podsumowania  konkursu na patriotyczny wystrój klasy. Później przedstawiciele poszczególnych drużyn wzięli udział historycznej akcji „Kocham Cię, Polsko”, a każdy uczeń otrzymał cukierki w biało-czerwonych barwach.  W zmaganiach historycznych zwyciężyła klasa VIIa, na drugim miejscu uplasowała się klasa VIa, zaś trzecie miejsce zajęła reprezentacja klasy VIIb.

                       


NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 100 LAT WOLNOŚCI!
Uroczystość Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległych za Ojczyznę. Ksiądz prałat  dokonał aktu poświęcenia pomnika upamiętniającego ofiary bombardowania Borowej podczas II wojny światowej. Montaż słowno - muzyczny zaprezentowali uczniowie w Gminnym Ośrodku Kultury i przedstawili w nim krętą drogę Polaków do odzyskania upragnionej wolności. 

                       

                        


„NASI RYCERZE WOLNOŚCI”
26 listopada 2018 roku uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego w Mielcu. Tam poznali dzieje Pałacyku Oborskich i obejrzeli wystawę plenerową „Nasi Rycerze Wolności”. Uczniowie zobaczyli mundury, pamiątki po legionistach, okolicznościowe medale, ordery i odznaczenia wojskowe związane z żołnierzami walczącymi o wolność Polski.

                                    


GAZETKI PATRIOTYCZNE W KLASACH SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BOROWEJ
We wszystkich klasach, w związku z obchodami 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie wykonali przepiękne gazetki patriotyczne, które wyróżniały się pomysłowością, kreatywnością i wyjątkową estetyką.

                          

                        

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Borowej
    39-305 Borowa 248
  • 17 5815594 - budynek szkoły w Borowej (kl. 0 - 6)
    17 5815357 - budynek szkoły w Pławie (kl. 7 - 8)
    17 2230345 - budynek przedszkola w Borowej

Galeria zdjęć