AKTUALNOŚCI REGULAMINY LISTA LEKTUR KONKURSY CZYTELNICTWO GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

"CZYTAMY I POLECAMY”

Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz promowanie zbiorów naszej biblioteki wśród uczniów. Poszczególni uczniowie lub całe klasy przygotowują recenzje książek, które ich zdaniem są ciekawe i warte polecenia innym czytelnikom.

Recenzje książek

Akademia Pana Kleksa J. Brzechwa_Kusek Piotr kl .V a

Kamienie na szaniec A. Kamiński Julia Dziedzic kl. VIII a

Tajemniczy ogród F.H. Burnett kl. VI b

Karolcia M. Kruger A. Opalacz, A. Trela kl.IV a

Oskar i pani Róża_ Filip Skop kl. VI a

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W tym roku będziemy go obchodzić pod hasłem „Książka to przyszłość”.

Każdy znajdzie coś dla siebie!

Spotkania

W bibliotece szkolnej odbędą się spotkania klasowe, w których wezmą udział uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami. Będzie to okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi, jak również z ofertą czasopism z których uczniowie mogą skorzystać, do wypożyczenia ciekawej książki, dyskusji czytelniczych, prezentacji ulubionych książek, czytania ich na głos, zgłębiania wiedzy na tematy związane z biblioteką.

„Czasopisma uczą i bawią”

„Książka dobra na wszystko”

Wystawy pokonkursowe

Konkursy dla chętnych uczniów

Najlepszy czytelnik miesiąca października – konkurs czytelniczy  w klasach II - VIII

Logo biblioteki szkolnej - (technika dowolna) konkurs plastyczny  dla klas IV – VIII

Maskotka biblioteczna -  wykonanie maskotki zachęcającej uczniów do odwiedzania biblioteki (praca przestrzenna,  technika dowolna)  – konkurs dla klas 0 -  III

Wiersz lub opowiadanie o bibliotece -  konkurs literacki dla klas IV - VIII

„Bohaterowie baśni i bajek” - konkurs wiedzy czytelniczej dla klas I - III

Prace należy podpisać (imię i nazwisko, klasa) i przynieść do biblioteki szkolnej do 24.10 2018 r.

Zadania dla klas :

Wykonanie plakatu zachęcającego do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z jej zasobów – klasy IV – VI.

Urodziny biblioteki – plakat (laurka),  na którym uczniowie wpisują życzenia dla biblioteki z okazji jej święta -  klasy I – III.

Zorganizowanie w klasach gazetek literackich o dowolnym temacie.

Termin realizacji – do 15.10.2018 r.

Akcje

„Czytamy i polecamy”- klasy IV - VIII

Celem akcji jest czytanie książek i polecanie ich innym czytelnikom. Recenzje książek można przynosić do biblioteki szkolnej. Zostaną one zamieszczone na stronie internetowej szkoły. Mile widziane będą zdjęcia z polecaną książką.

Termin realizacji – do 29.10.2018 r.

„Książkowa Lista Przebojów”

• głosowanie na najciekawszą i najchętniej czytaną książkę odbywać się będzie w szkolnej bibliotece w godzinach jej pracy (specjalnie przygotowana skrzynka i kartki wyborcze)
  • na kartce wyborczej należy wpisać tytuł oraz autora ulubionej książki, na odwrocie należy się podpisać ( 5 wylosowanych osób otrzyma słodkie nagrody)
  • termin wyborów (od 4.10 do 30.10.2018 r.)
  • rozstrzygnięcie akcji i stworzenie listy 10 najchętniej czytanych przez uczniów książek.

Podsumowanie Waszych działań odbędzie się na specjalnym apelu  pod koniec października.

Wasz Bibliotekarz

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do kontynuowania akcji zapoczątkowanych
w ubiegłym roku szkolnym:

„Koszulka dla książki”, „Uwolnij książkę!”

oraz „Dzień Pięknego Czytania”, tym razem pod hasłem „Uczniowie – Uczniom”

czytamy 10 minut według następującego harmonogramu:

15 października 2018 r. – 8.55 - 9.05

19 listopada 2018 r. – 8.00 – 8.10

10 grudnia 2018 r. -    8.55 – 9.05

7 stycznia 2019 r. -     10.45 – 10.55

26 lutego 2019 r. -       9.50 – 10.00

25 marca 2019 r. -      8.00 – 8.10

26 kwietnia 2019 r. -   8.55 – 9.05

14 maja 2019 r. -         10.45 – 10.55

5 czerwca 2019 r. -       9.50 – 10.00

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
zapraszam 28 września 2018 r. ZACZAROWANE CHWILE Z KSIĄŻKĄ.

• O godzinie 8.55 każda lekcja rozpocznie się od głośnego czytania    wybranej przez uczniów książki. Czytanie rozpoczną nauczyciele, potem czytać mogą również chętni uczniowie.
  •  Oddziały 0a i 0 b wraz ze swoimi wychowawcami spotkają się  w bibliotece szkolnej, gdzie wysłuchają wybranych tekstów z literatury dziecięcej zaprezentowanych przez bibliotekarza.
  • Każda klasa może wymyśleć hasło związane z tym dniem i wyeksponować go w widocznym miejscu podczas czytania.

"KOSZULKA DLA KSIĄŻKI"

Zapraszam wszystkich uczniów do zaangażowania się    w akcję "Koszulka dla książki".

Celem akcji jest ochrona książek wypożyczanych  z biblioteki szkolnej przed zniszczeniem.

Uczeń, który wypożyczy książkę z biblioteki szkolnej może w domu ją oprawić (w okładkę lub folię).
W nagrodę - po jej oddaniu otrzymuje plusy. Pod koniec każdego miesiąca zostają one podliczone i uczeń otrzymuje punkty dodatnie z zachowania.

Nasza biblioteka szkolna współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną w Borowej.

Współpraca ta dotyczy udziału uczniów naszej szkoły w konkursach i imprezach organizowanych przez zaprzyjaźnioną z nami bibliotekę.  Polega ona  na wymianie informacji  o wydarzeniach promujących czytelnictwo, preferencjach i stanie  aktywności czytelniczej  naszych uczniów poza szkołą.

Ponadto oddziały przedszkolne zapraszane są do Gminnej Biblioteki na cykliczne spotkania pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie z bajką - i my też czytamy”. Spotkania te są bardzo interesujące i kształcące. Rozwijają bowiem zainteresowania czytelnicze oraz pomagają w nauce czytania już w wieku przedszkolnym.

Sprawozdanie - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa