Labolatoria przyszłości - Rowerzysta Orbitek
Nasze kolejne roboty
Uczniowie klasy VIIIb w dwóch grupach rozpoczęli budowę robotów. Pierwsza buduje robota "Jaszczurkę", a druga "Rower". Na zajęciach uczniowie używają specjalnego rodzaju klocków i robotów, które najpierw się buduje, a potem programuje, by chodziły, jeździły i wydawały dźwięki. To przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego myślenia, a ponadto integruje uczniów do wspólnego działania..
4Dzisiaj wielka jest rocznica!
W minioną środę społeczność naszej szkoły uroczyście świętowała 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Przedstawiciele poszczególnych klas oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w gminnych obchodach tego święta. Zdjęcia z tej uroczystości zostały wykonane aparatem fotograficznym z programu "Laboratoria Przyszłości".
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania. W ramach projektu szkoła zakupiła aparat fotograficzny wraz z akcesoriami i statywem. Sprzęt ten pozwala na profesjonalną rejestrację dźwięku i obrazu i prezentację dokonań uczniów.
Tydzień Zdrowia
W dniach 24 – 28 kwietnia odbył się w naszej szkole Tydzień Zdrowia. Hasła promujące tegoroczną edycję to: „Dbaj o swoje serce”, „Wybieram zielone” oraz „Do szkoły na dwóch kółkach”. Uczniowie naszej szkoły przygotowując fotorelacje z wydarzeń związanych z tym tygodniem, korzystali z aparatu fotograficznego, który szkoła otrzymała w projekcie "Laboratoria Przyszłości". Przy pomocy nauczycieli poznali zasady prawidłowego ustawiania obiektywu i przesłony. Nauczyli się dostosować jasność i kontrasty kolorów. Dowiedzieli się jak usuwać efakt "czerwonych oczu" oraz zamieniać zdjęcia na czarno-białe.
„Spotkanie na dywanie” w grupie 5-latków
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto stało się inspiracją do kolejnego spotkania czytelniczego z cyklu „Spotkanie na dywanie”.
Fotorelacja ze spotkania została wykonana aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".
1
Budujemy statek piracki
Budujemy robota
Labolatoria Przyszłości - gazetka informacyjna
Kolejne etapy w budowaniu robotów
Uczniowie klasy IVa podczas kolejnej lekcji informatyki budowali robota EXPLORER. Bardzo chętnie przystąpili do kolejnych kroków i świetnie sie przy ty bawili poznając tajniki robotyki. Robotyka dla dzieci łączy kilka dziedzin: programowanie, konstruowanie, sensorykę, automatykę, informatykę i mechanikę. Uczniowie mają za zadanie skonstruować prostego robota, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramować go tak, aby wykonywał określone czynności. Najmłodsi uczą się, jak skonstruować robota oraz w jaki sposób wprawić go w ruch. To przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego myślenia, a ponadto pokazuje zależności między poszczególnymi działaniami.
Budujemy robota
Na lekcji informatyki uczniowie klasy IVa rozpoczęli przygodę z programem "Laboratoria Przyszłości" i zaczęli budować robota. Robot budowany jest z klocków Lego, a następnie będzie zaprogramowany aby mógł wykonywać określone czynności. Czynności te, to elementy robotyki. Robotyka dla dzieci łączy w sobie różne dziedziny, a uczniowie uczą się przez dobrą zabawę. Zajęcia z robotyki polegają na budowaniu, konstruowaniu i programowaniu robotów, dzięki czemu dzieci widzą efekty swoich działań. Robotyka w szkole podstawowej ułatwia przejście przez kolejne etapy edukacji, wzmaga ciekawość do otaczającego świata i mocno angażuje.
Nagrywamy filmiki
Uczniowie klasy VII b uczestniczą w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznm „Jestem Eko” W realizacji zadań do tego konkursu nakręcili króciutkie filmiki o oszczędzaniu energii elektrycznej i wody oraz o segregowaniu odpadów. Do ich wykonania wykorzystali sprzęt szkolny zakupiony w ramach pakietu „Laboratoria Przyszłości”.
Wigilia z Mickiewiczem
Podczas przygotowania uroczystości „Wigilia z Mickiewiczem” wykorzystano nowoczesny aparat fotograficzny z funkcją kamery zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie pod opieką nauczycieli nagrali audycję radiową prezentującą najważniejsze fakty z życia Adama Mickiewicza oraz recytacje wybranych fragmentów najbardziej znanych dzieł tego poety. Nagranie zostało odtworzone w dniu uroczystości i stanowiło nowoczesną formę przekazu podczas akademii szkolnych. Wspaniałą pamiątką z tego niezapomnianego dnia są też zdjęcia wykonane nowoczesnym aparatem fotograficznym.
Utrwalanie dni tygodnia z GeniBOTEM
Uczniowie klasy Ia utrwalali kolejność i nazwy dni tygodnia w nietypowy sposób. Podczas zajęć pracowali na macie do kodowania, z robotami edukacyjnymi do nauki programowania – GeniBotami, które nasza szkoła otrzymała w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Ułożony przy pomocy kart do kodowania program pozwolił wprowadzić robota w ruch i sprawić, żeby przemieszczał się on do kolejnych dni tygodnia. Praca z robotem, to ogromne korzyści dla dziecka, świetna zabawa, która rozwija logiczne, algorytmiczne myślenie i zadaniowe podejście do stawianych problemów. Uczniowie z niecierpliwością będą czekać na kolejne zajęcia z GeniBotem.
Części mowy z Genibotem
Rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki …, piłka nożna i nauka kodowania… Okazało się, że można połączyć te wszystkie elementy na jednych zajęciach. Uczniowie klasy III b przemienili robota w piłkarza, piłki w wyrazy, a bramki nazwali poszczególnymi częściami mowy. Programowali drogę robotów tak, by "strzelały" piłkami do odpowiednich bramek. Emocje sięgały zenitu, ale udało się.
Audycja z okazji Święta Niepodległości
W ramach programu "Labolatoria Przyszłości" nasza szkoła zakupiła nowoczesny aparat fotograficzny z funkcją kamery. Nowy sprzęt umożliwił uczniom nagrywanie różnych szkolnych przedsięwzięć i audycji.Przedstawiciele klas szóstych pod opieką nauczycieli, Pawła Komońskiego i Michała Opałacza nagrali audycję z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, która została wyemitowana przez szkolny radiowęzeł. Nowa forma przekazu zyskała sobie uznanie zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.
Drukujemy w 3D
Labolatoria Przyszłości, to program do którego przystąpiła nasza szkoła. Dzięki wsparciu finansowemu została zakupiona drukarka 3D Makerbot Sketch wraz z akcesoriami. Drukarka 3D to urządzenie, które pozwala na stworzenie trójwymiarowego obiektu o precyzyjnie zadanych kształtach. Obiekt, zwany również wydrukiem, powstaje z surowca zwanego filamentem. Na zajęciach informatyki uczniowie klasy IVa i IVb zobaczyli jak zakłada się materiał drukujący, tzw. filament oraz jak się drukuje. Z wielkim zainteresowaniem obserwowali pracę urządzenia i powstający przestrzenny element w kształcie rekina, koloru zielonego. Praca drukarki wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród uczniów.
Jestem Eko
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach w ramach zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. W ramach zajęć z plastyki oraz uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół podstawowych „Jestem Eko” uczniowie klasy VII b wykorzystywali szkolny sprzęt fotograficzny zakupiony z programu „Laboratoria Przyszlości”do robienia zdjęć i nagrywania filmików o tematyce ekologicznej. Filmiki i zdjęcia zamieszczone zostały według wymogów konkursowych na Instagramie naszego szkolnego koła przyrodniczego.