- PEDAGOG
- GODZINY PRACY
- WAŻNE I CIEKAWE STRONY
- DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023
- POMOC PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNA
- W DOBIE EPIDEMII KORONAWIRUSA
- JAKI JEST ŚWIAT NASTOLATKA?
- PROFILAKTYKA GRYPY
- REALIZUJEMY PROJEKTY
- DYSLEKSJA
- JAK SIE UCZYĆ, ŻEBY UMIEĆ
- CENNE RADY DLA RODZICÓW
- CENNE RADY DLA UCZNIÓW
- ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2022
- PUBLIKACJE
- DZIECKO W SIECI
- KONKURSY
JAK SIĘ UCZYĆ, ŻEBY UMIEĆ
- Zmotywuj się, wyznacz cel!
Wylicz korzyści wynikające z nauki (np. dobra ocena, satysfakcja) oraz tego czego dzięki niej unikniesz (np. złe oceny, poprawki)
- Nie odkładaj na później, zabierz się!
Pomyśl o tym, że im wcześniej weźmiesz się za swoje obowiązki, tym szybciej będziesz mogła/mógł korzystać z odpoczynku, oraz innych przyjemności.
- Stwórz warunki, nie rozpraszaj się!
Wyłącz komputer, telefon, oraz wszystko co Cię rozprasza. Usiądź przy biurku, na którym znajdą się tylko potrzebne przedmioty. Przygotuj sobie niezbędne książki, zeszyty i przybory.
- Stwórz plan.
Przejrzyj rzeczy które masz zadane, spisz to co już umiesz, to co musisz powtórzyć, oraz to nad czym musisz się dłużej skupić. Podziel materiał na części. Zacznij naukę od najtrudniejszych zagadnień.
- Nie bój się, stres paraliżuje.
Nic nie umiesz? Stresujesz się, że nic nie napiszesz na sprawdzianie? Spokojnie… wszystkiemu da się zaradzić. Strach dekoncentruje i niszczy plan nauki. Spokój jest najważniejszy.
- Bądź aktywny podczas nauki.
Staraj się nie czytać biernie tekstu, ponieważ szybko się rozproszysz. Podkreślaj najważniejsze rzeczy w tekście, rób notatki, przyklejaj karteczki, rób mapy myśli, zaznaczaj kolorami.
- Nie ucz się na pamięć, zrozum.
Nie da się nauczyć całego podręcznika na pamięć, zamiast tego staraj się rozumieć to co czytasz. Wtedy nasz mózg sam tworzy skojarzenia. Wiedza zrozumiała, zostaje z nami o wiele dłużej niż ta wyuczona.
- Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj.
Naukę najlepiej rozdzielić na 3 etapy ( 3 dni). Na początku zakreśl najważniejsze rzeczy, zrób notatki, później przeczytaj je ze zrozumieniem kilka razy, ostatni etap to powtórzenie materiały w kolejnym dniu, tygodniu.
- Rób zaplanowane przerwy.
Pamiętaj, że mózg też potrzebuje odpoczynku. Podczas nauki rób przerwy, np. 10 min co 45 min. W tym czasie możesz coś zjeść, zrobić ćwiczenia (np. 10 pajacyków), pójść na krótki spacer.
A oto zegar biologiczny do nauki:
Zachęcam rodziców do obejrzenia filmu „Wychowanie dzieci-10 porad psychologa” w którym psycholog Beata Liwowska porusza bardzo ważne tematy dotyczące wychowania dzieci.
Przydatne strony:
Dla rodziców:
- https://www.gov.pl/web/rodzina/koronawirus-wazne-dla-rodzicow
- https://zwierciadlo.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-lekiem-i-jak-rozmawiac-o-epidemii-z-dzieckiem-w-rozmowie-z-dr-tomaszem-srebnickiem
- https://zwierciadlo.pl/lifestyle/piosenka-dobra-na-wszystko-lista-utworow-ktore-ukoja-nerwy
- https://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/
- https://www.sebucja.pl/najpiekniejsze-filmy-dla-dzieci-i-mlodziezy-2/
- https://pl.aleteia.org/2020/03/15/mamo-nudzi-mi-sie-15-pomyslow-co-robic-z-dziecmi-podczas-kwarantanny/
Dla uczniów: