Starsi – młodszym
Uczniowie klas III zaprosili swoich starszych kolegów z klasy IV na zajęcia integracyjne. Czwartoklasiści zaproponowali wspólne gry i zabawy. Spotkanie miało na celu zmniejszenie stresu przed rozpoczęciem nauki w klasie czwartej. Wszyscy bardzo przyjemnie spędzili czas, a na koniec przybili sobie piątki.
3
Egzamin na kartę rowerową 2024.
Egzamin na kartę rowerową został przeprowadzony w dwóch etapach. W dniu 27.05.2024 r. – część teoretyczna i 10.06.2024 r. – część praktyczna.
Do egzaminu przystąpili wszyscy uczniowie klas IV a i IV b Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Borowej.
Celem tego egzaminu było:
- wykazanie się znajomością zasad i przepisów o ruchu drogowym,
- kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze oraz przestrzegania przepisów,
- popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
- propagowanie zdrowego trybu życia,
- popularyzowanie roweru oraz hulajnogi elektrycznej jako środka transportu.
W części teoretycznej uczniowie wykazali się znajomością przepisów o ruchu drogowym, a części praktycznej umiejętnością jazdy na rowerze. Wszyscy uczniowie klas czwartych uzyskali kartę rowerową.
Ścieżka ekologiczna „Świerczówka” w Nadleśnictwie Kolbuszowa
29 maja klasy 4 wraz z opiekunamiwyruszyły do Świerczowa na ciekawe spotkanie z przyrodą! Spotkanie z okazji DNIA DZIECKA. Tej niezwykłej przygodzie przewodziła Pani leśnik Bogusia Ciosek, która zaraziła uczniów ogromną wiedzą i wspaniałym uśmiechem. Na samym początku przygody każdy uczestnik wycieczki otrzymał super niespodziankę - sadzonkę pigwowca!
Podczas dwugodzinnej trasy po lesie czwartoklasiści poznali stanowiska dokarmiania ptaków, przykłady naturalnych i sztucznych odnowień lasu! Podziwiali pięknego buka, który jest pomnikiem przyrody, a także poznali rolę grzybów w życiu lasu. Po ciekawej trasie uczniowie trafili do miejsca przeznaczonego na pieczenie kiełbasek! Tu czekał ich smaczny posiłek!
Pani leśnik przygotowała również dla uczestnikówleśne zadania z wykorzystaniem darów przyrody - liście, kwiaty, trawy, szyszki! Uczniowie mieli za zadanie ułożyć i przykleić na tackach leśne kompozycje. Kolejnym zadaniem było poszukanie w lesie czegoś zielonego, żółtego, okrągłego, prostego …. Zabawy było co nie miara! Pani Bogusia sprawdziła również wiedzę na temat gatunków drzew i liści oraz umiejętność układania drewnianych puzzli. Czwartoklasiści wypadli nieźle!47
Sukces Filipa
30 maja w Archiwum Państwowym w Przemyślu odbyła się uroczysta gala podsumowująca etap wojewódzki III edycji konkursu historycznego "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" organizowanego przez Ministra Edukacji oraz Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Zadaniem uczestników było przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.Wysiłek intelektualny i ciężka praca przyniosły zamierzony efekt. Uczeń naszej szkoły, Filip Kokoszka, uczeń IVbuzyskał tytuł finalisty i znalazł się w zacnym gronie zwycięzców tego konkursu. Filip otrzymał okolicznościowy certyfikat oraz cenne nagrody rzeczowy. Dodatkową atrakcją gali była możliwość zwiedzania zasobów archiwum.Serdecznie gratulujemy naszemu uczniowi tego wyjątkowego sukcesu i życzymy Mu powodzenia na szczeblu centralnym.
Udział w zarybianiu Wisły
Akcja zarybiania Wisły to jedno z wielu proekologicznych działań zainicjowanych przez Eneę Połaniec. W tym roku uczniowie klas czwartych z naszej szkoły obok uczniów z Połańca, Ossali i Kurozwęk mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Każdorazowo zwieńczeniem akcji jest zaangażowanie dzieci we wspólne, uroczyste zarybianie Wisły. W tym roku najdłuższą rzekę w Polsce zasiliły tysiące młodych pstrągów, linów, okoni, sandaczy, szczupaków, jazi, płoci oraz karpi. W sumie do rzeki wpuszczono aż 500 kg narybku.
Jak co roku w akcji zarybiania uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Związku Wędkarskiego, Gospodarstwa Rybackiego Rytwiany oraz Koła Wędkarskiego przy Elektrowni w Połańcu, którzy przeprowadzili zarybianie. Akcję wsparły również Wody Polskie oraz lokalne samorządy, a także Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, które wspólnie z pracownikami Enei zorganizowało stoiska edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Najwięcej emocji wzbudził pokaz różnych gatunków ryb, które można było dotknąć i dowiedzieć się o nich ciekawych informacji. Było "Koło Fortuny", puzzle, tatuaże, quizy, rzuty do celu, upominki, nagrody gadżety…
49
Czwartoklasistki na zawodach…
Hanna Czaja, Barbara Bogdan, Maja Jędrzejowska, Hanna Spyra, Maja Pietryka, Kornelia Małodzińska, Aleksandra Majocha to członkinie szkolnej drużyny piłkarskiej. Zdobyły one I miejsce w półfinale Powiatowych Igrzysk Dzieci w piłce nożnej dziewcząt.
5
Rozwijanie i wzmacnianie świadomości ekologicznej – tworzenie plakatów z okazji Dnia Ziemi
„Aby Ziemi było lżej, segregować śmieci chciej” – taka myśl przyświecała czwartoklasistom przy tworzeniu plakatów. Dzieci odpowiedziały również na pytanie:Co możemy zrobić dla naszej planety?
A więc….
- Segreguj odpady. ...
- Pij wodę z kranu. ...
- Nie marnuj żywności. ...
- Wybierz rower zamiast samochodu. ...
- Korzystaj z produktów wielorazowego użytku…
9
Eksperymenty na 4 pory roku
"Innowacyjny program „Obierz kurs na naukę... Eksperymenty na 4 pory roku” wprowadził uczniów klasy IVb w fascynujący świat nauki poprzez angażujące zabawy i eksperymenty. Projekt ten składał się z czterech bloków tematycznych, które poruszały ciekawostki związane z poszczególnymi porami roku oraz reprezentatywnymi żywiołami. Dzięki udziałowi w innowacji dzieci miały okazję przeprowadzać eksperymenty, dzielić się swoimi odkryciami i pomysłami, a także współpracować z innymi uczniami. Stając się aktywnymi uczestnikami, twórcami oraz badaczami nauki i otaczającego ich świata, uczniowie rozwijali swoje zainteresowania oraz umiejętności badawcze."
6
,,Mini klub gier planszowych"
Uczniowie klas 4 w ramach projektu Serce i Pomoc brali udział w zajęciach ,,Mini klub gier planszowych". Celem zajęć była promocja spędzania czasu wolnego poprzez aktywności umysłowe, a przede wszystkim komunikacyjne bez użycia telefonu i Internetu. Ponadto uczniowie uczyli się cierpliwości i wzajemnej pomocy. Poprzez wspólne granie, uczniowie doskonalili koncentrację uwagi, spostrzegawczość, uczyli się współpracy oraz zasad fary play.
2
Lekcja języka polskiego w plenerze
Klasa 4 b korzystając z uroków pięknej pogody, udała się na lekcję języka polskiego na zewnątrz. W sprzyjających warunkach przyrodniczych, uczniowie poznali wiersz Władysława Bełzy pt. „Motyl”. Omawiany tekst literacki pozwolił przypomnieć sobie środki stylistyczne. W zeszytach powstały piękne rysunki motyli, a uczniowie mieli okazję obserwować te piękne owady na żywo. Czwartoklasiści odnaleźli w wierszu, ważne przesłanie dla wszystkich – należy dbać o przyrodę! Wszystko wskazuje na to, że taka formy realizacji zagadnień lekcyjnych się powtórzy.
9
Spotkanie z myśliwym
Dnia 30 kwietnia 2024 roku naszą szkołę odwiedził pan Stanisław Drożdż, doświadczony myśliwy. Podczas spotkania z uczniami klas czwartych przeprowadził prelekcję na temat troski o lasy i zwierzęta. Pan Drożdż dzielił się z dziećmi swoją pasją do myślistwa, podkreślając jego znaczenie w kontekście zrównoważonej gospodarki łowieckiej zgodnejz prawem i etyką.
Podczas prezentacji, uczniowie mieli okazję przyjrzeć się mundurowi myśliwego, broni, którą się posługuje, oraz innym rekwizytom związanym z tą dziedziną. To wszystko wzbudziło ogromne zainteresowanie dzieci, które zadawały wiele pytań, chcąc poznać więcej szczegółów na temat pracy myśliwego. Pan Drożdż tłumaczył, że rola myśliwego to nie tylko polowanie, lecz także troska o zwierzęta i ich naturalne środowisko.
Uczniowie z wielką ciekawością pytali o różne aspekty pracy myśliwego, takie jak ilość upolowanych zwierząt, sytuacje niebezpieczne czy wiek, w którym sam rozpoczął swoją przygodę z myślistwem. Dziękujemy panu Stanisławowi Drożdżowi za odwiedzenie naszej szkoły i podzielenie się swoimi bogatymi doświadczeniami oraz wiedzą, która umożliwiła naszym uczniom lepsze zrozumienie pracy myśliwego i znaczenia ochrony przyrody.
9
Wycieczka do Wieliczki
Na ten dzień uczniowie klas czwartych naszej szkoły czekali od dłuższego czasu...
We wtorek 23 kwietnia 2024 roku 32 uczniów pojechało na wycieczkę do „Skamieniałego Miasta” na Pogórzu Ciężkowickim oraz do Kopalni Soli w Wieliczce.
Skamieniałe Miasto to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. To prawdziwy skarb Pogórza Ciężkowickiego a znajdujące się tam wychodnie skalne formowały się dziesiątki milionów lat temu. Zachwyciły one naszą młodzież bogactwem form, aciekawe legendy i historie z nimi związane pobudziły wyobraźnię dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wąska i ciemna szczelina w skałce „Grunwald”, przez którą udało się przecisnąć większości uczestnikom. Wychodnie skalne to także doskonałe miejsce dla nietoperzy, których jest tu całkiem sporo. Pani przewodnik pokazała młodzieży jednego (pluszowego) i opowiedziała ciekawą historię z nim związaną. Była także, z udziałem dzieci krótka inscenizacja o przemieszczaniu się nietoperza podkowca, czyli o echolokacji.
Drugim punktem wycieczki była Kopalnia Soli „Wieliczka” - bezcenny zabytek kultury materialnej Polski wpisany w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Podczas zwiedzania młodzież przeszła ponad trzykilometrową trasę i zeszła na głębokość 135 m. Poznała historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Wnętrza kopalni prezentowały się wspaniale. Wszyscy byli bardzo zainteresowani kolejnymi etapami zwiedzania. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które dostawali wyczerpujące odpowiedzi. Przechodząc wąskimi korytarzami zabytkowej kopalni, wycieczkowicze słuchali opowieści przewodniczki, która najpierw opowiedziała legendę związaną z powstaniem tego miejsca, a później przeszła do historii kopalni. Następnie dzieci usłyszały informacje o metodach wydobywania soli, poznały tajniki pracy górników, którzy na przestrzeni lat wykonywali naprawdę niebezpieczny zawód. Uczestnicy mogli podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła kaplica dedykowana św. Kindze i świetlny spektakl nad brzegami jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina.
Po wyczerpującym zwiedzaniu i zakupie pamiątek młodzież zjadła pyszny obiad i zadowolona udała się w drogę powrotną do domu.74
Czytamy w pięknych okolicznościach przyrody
Jednym z zadań realizowanych przez nauczycieliw ramach programu „SP! Serce i Pomoc” jest cykl zajęć„Czytajmy w kręgu”. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy IV a w pięknych okolicznościach przyrody czytali przygotowane wcześniej w domu fragmenty tekstów z wybranych przez siebie książek. Zieleń i odgłosy przyrody sprzyjały nastrojowi a klasa mogła ocenić, komu udało się przeczytać najlepiej.
13
Robimy wystawę przyrodniczych prac
„Formy ukształtowania powierzchni ziemi” to przestrzenne prace wykonane przez czwartaków na jedną z lekcji przyrody. Było to zadanie dla uczniów chętnych i jak widać spora grupa się go podjęła. Z dużym zaangażowaniem i pomysłowością dzieci podeszły do wykonania zadań. Efekty wyszły zaskakujące, najlepsze wzgórza, góry i doliny zostały ocenione celująco. Prace zostały przeniesione i umieszczone na szkolnym korytarzu.
7
Udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”
19 kwietnia przypadała rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizowało coroczną akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, w której wzięli udział nasi czwartoklasiści.
4
Wiemy jak segregować śmieci!
- 8
Ekologiczne stworki
- 20
Wykonaliśmy piękne deszczomierze!
Porównujemy życie na wsi i w mieście!
- 2
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
W dniu Twoich urodzin życzę Ci …
Radość z wręczania drobnych prezencików - niespodzianek, akceptacja w grupie rówieśniczej, poszanowanie kolegów i koleżanek, właściwe zachowanie podczas składania życzeń z okazji urodzin-to efekty, które wypracowywane są przy okazji obchodzenia urodzin przez czwartoklasistów. Takie miłe okazje towarzyszą uczniom przez cały rok.
7
Światowy Dzień Zdrowia 2024 "Moje zdrowie, moje prawo"
7 kwietnia przypadał obchodzony corocznie Światowy Dzień Zdrowia. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia.
Tematem przewodnim tegorocznych obchodów było hasło „Moje zdrowie, moje prawo”. Zostało ono wybrane, aby przypomnieć, że każdy człowiek na świecie ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości warunków mieszkaniowych, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
W tym dniu uczniowie klasy IV a podczas zajęć ekologicznych dyskutowali na temat zdrowia, rozwiązywali rebusy, krzyżówki, quizy, wykreślanki, popisywali się swoimi wiadomościami o zdrowiu i pierwszej pomocy.
13
Czwartoklasiści świętują Światowy Dzień Wody
- 4
Świętowanie Dnia Kobiet!
Gry, zabawy, quizy, wspólna zabawa, śmiech, radość, kwiaty, upominki, życzenia, słodycze, ciasteczka, rurki, muffinki….|Tak w skrócie można opisać świętowanie Dnia Kobiet u czwartoklasistów. Było wesoło, zabawnie, z humorem…
29
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 luty obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Według danych statystycznych na świecie istnieje około 6 tysięcy żywych języków, czyli używanych w mowie codziennej. Szacuje się jednak, że w historii ludzkości było ich dwa razy więcej, ale niektóre zanikły lub wyszły użycia. Obchody Dnia Języka Ojczystego stały się doskonałą okazją, by zatroszczyć się o piękno i poprawność języka polskiego.Z tej okazji uczniowie klasy IV wraz z panią Karoliną Frysztak przeprowadzili oraz wzięli udział w konkursie ortograficznym „Mistrz ortografii” dla klas IV – VIII.
Na zajęciach ekologicznych...
Jakie są zasady zdrowego odżywiania według nowoczesnej dietetyki? Odżywiaj się regularnie, wybieraj produkty jak najmniej przetworzone, jedz jak najwięcej warzyw, a owoce w dwóch porcjach dziennie, ogranicz spożycie węglowodanów - to najważniejsze zalecenia dietetyków…
Te zagadnienia podejmowane były na styczniowych zajęciach ekologicznych w klasie IV. Uczniowie rozwiązywali zdrową wykreślankę, proponowali zdrowy posiłek, ogadywali zakodowane słowa, segregowali dania i produkty na zdrowe i niezdrowe.1
Światowy Dzień Mózgu
Uczniowie klasy IV wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Mózgu, który ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu i jego działaniu. Nasi uczniowie mieli okazję poznać ciekawostki, rozwiązywać łamigłówki i zadania logiczne pobudzające pracę mózgu.
1
Chcę być Twoim przyjacielem
Chcę być Twoim przyjacielem,
gotów dźwigać Twoje smutki,
wytrzeć łzy, wysłuchać żale,
I w ramiona wziąć po kłótni….”
Właśnie przyjaźń była tematem zajęć u czwartoklasistów w ramach przełamywania barier i nieśmiałości. Uczniowie mówili o przyjaźni, w grupach opracowywali „Zasady Przyjaźni”, losowali osobę, do której kierowali kilka ciepłych słów. Symbolem przyjaźni było serduszko bijące dla przyjaciela, które wręczali sobie uczniowie oraz ramka, w której robiono sobie zdjęcia.26
Dokarmiamy ptaki
Program SP! SERCE I POMOC to nie tylko pomoc i okazywanie serca sobie nawzajem. To również pomoc naszym zwierzętom. Przez cały okres zimowy czwartoklasiści okazywali serce naszym skrzydlatym przyjaciołom. Jesienią wykonali z pomocą rodziców piękne karmniki, a zimą była tam „stołówka” dla ptaków. Jak widać na zdjęciach sprawiło to uczniom dużo radości.
8
JUNIOR EDU ŻYWIENIE
Zdrowe jedzenie jest super! Przekonali się o tym uczniowie klasy IVb. Odkryli w sobie Jeżowe Moce, czyli zdrowe nawyki żywieniowe. Nawyki żywieniowe, wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. W tym celu Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ). W naszej szkole patronat nad programem objęła pani Ewa Lubera.
4
Świątecznie u czwartoklasistów
Celami programu adaptacyjnego „Serce i Pomoc” jest przełamywanie barier, nieśmiałości, niepewności, odnajdywanie się w nowych sytuacjach, zwiększanie samodzielności uczniów, integracja klasowa. Te cele realizowane były w okresie przedświątecznym. Młodzież ubrała w klasach choinki, przygotowała świąteczne gazetki, wykonała ozdoby pierniczków oraz zgromadziła się przy wspólnym stole. Ważnym wydarzeniem były życzenia świąteczne składane sobie nawzajem oraz śpiew kolęd.
11
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
„Czyńmy dobro - dobro wraca…” Udział czwartoklasistów w ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA
Szlachetna Paczka to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. W ten piękny gest włączyli się również nasi czwartoklasiści ofiarując różne artykuły higieniczne, kosmetyki, środki czystości, plecak szkolny i odzież.
Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym – uczniowie czwartych klas okazali to serce. Akcja sprawiła uczniom wiele radości i satysfakcji z czynienia dobra.4
Mikołajki u czwartaków
Wesołe gry i zabawy, wylosowane zadania do wykonania i …. oczywiście prezenty przygotowane przez kolegów – wręczane przez Mikołajai jego pomocnice w klasie IV a i przez wychowawcę w klasie IV b. Niespodzianek mnóstwo, zadowolenia dużo, uśmiechy szerokie. Tak wyglądały „Mikołajki” uczwartoklasistów.
25
Wycieczka na lodowisko do Dębicy
„Sport, zabawa, ekologia” – zajęcia sportowo – rekreacyjne w ramach realizacji programu adaptacyjnego SP! SERCE I POMOC. Czwartoklasiści tym razem uczyli się i doskonalili umiejętność jeżdżenia na łyżwach. Większość była na lodowisku po raz pierwszy, ale ci, którzy jeżdżą na rolkach świetnie sobie radzili szusując po lodzie.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w klasach czwartych
- 2
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023
W piątek 17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie klasy 4a i 4b wspólnie z uczniami klasy 5a przeprowadzili egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Akcja ta ma zachęcić do przypomnienia tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Dla uczniów była to okazja do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
2
Cyberlekcja „Nadużywanie nowych technologii”
14 listopada czwartoklasiści uczestniczyli on – linew cyberlekcji pt. „Nadużywanie nowych technologii”.
CYBER lekcje to nowy projekt edukacyjny, który powstał w ramach współpracy Ministra Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Projekt adresowany jest do nauczycieli, którzy chcą przekazywać dzieciom i młodzieży zasady i wskazówki dotyczące bezpiecznego poruszania się w Internecie. Przygotowane materiały umożliwiły zorganizowanie lekcji na temat mądrego i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Młodzież podczas lekcji wysłuchała informacji, obejrzała dwa filmy i dowiedziała się, jak korzystać odpowiedzialnie z nowych technologii.8
Świętowanie Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.To święto budowania wspólnoty poprzez pamięć i szacunek do przeszłości. Czwartoklasiści również uczcili to święto uczestnicząc w audycji radiowej, przygotowując gazetki klasowe i galowy strój oraz odśpiewując nasz państwowy hymn.
Dzień Krajobrazu
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu były okazją do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas. Z tej okazji czwartoklasiści zastanawiali się i rozmawiali na temat kondycji miejsc, w których mieszkają, uczą się, pracują, aby mogli chronić to, co jest w nich najcenniejsze. Wykonali prace plastyczne, które zostaną wysłane na wojewódzki konkurs plastyczny organizowany z tej właśnie okazji. Jego celem jest podniesienie wrażliwości przyrodniczej i rozwój umiejętności plastycznych uczestników poprzez artystyczne wyrażanie zachwytu nad lokalnym, na co dzień spotykanym, a jednak niezwykłym krajobrazem.14
Integracja czwartoklasistów
W ramach realizacji jednego z punktów programu adaptacyjnego „SP! Serce i Pomoc” - Ja i moja klasa – nastąpiła integracja zespołu uczniowskiego czwartoklasistów poprzez wspólny wyjazd obu klas do kina w Mielcu na film „O psie, który jeździł koleją”. Młodzież miała również możliwość obejrzeć wystawę budowli z klocków lego pt. „Star Wars”.
5
Czytanie w kręgu
W ramach akcji „Czytanie w kręgu” czwartoklasiści zaprezentowali kolegom i koleżankom fragmenty swoich ulubionych książek. W klasie powstała też biblioteczka pozycji książkowych, które są szczególnie bliskie dla uczniów. Na lekcji języka polskiego uczniowie zastanawiali się nad sensem cytatu autorstwa Emberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Mobilna biblioteka u czwartoklasistów
6 października do klasy IV a zawitała „Mobilna biblioteka”. Zwykle to Czytelnik przychodzi do biblioteki. Tym razem biblioteka wyszła naprzeciw Czytelnikowi. Ta niecodzienna sytuacja wywołała zaskoczenie, a jednocześnie pozytywne, radosne reakcje wśród uczniów. Bibliotekarka szkolna rekomendowała nowości. Czytelnicy przeglądali i wybierali książki. Spotkanie czytelnicze było również okazją do zaproszenia uczniów do świętowania Października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W ramach tej akcji promującej czytelnictwo uczniowie klasy czwartej przynieśli swoje ulubione książki do szkoły i wspólnie z nauczycielem czytali je na lekcji. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię oraz pozwala na budowanie silnej więzi emocjonalnej.
1
Integracyjne ognisko klas czwartych z okazji Dnia Chłopaka
Realizując program adaptacyjny „Serce i pomoc” integrujący zespół uczniowski czwartoklasistów rodzice wraz z wychowawcami zorganizowali dla nich ognisko z okazji Dnia Chłopaka za budynkiem GOK-u w Borowej. Były gry, zabawy, śpiewy, kiełbaski i drobne upominki dla chłopaków.
51
„Czytamy z sercem”
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. W ramach akcji w klasie IV b odbyły się zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie wysłuchali „Bajki o sercu” autorstwa Michała Filipka, dowiedzieli się jak dbać o serce, poznali jego budowę, obejrzeli krótkie filmiki edukacyjne. Bibliotekarka szkolna zachęciła czwartoklasistów do sięgnięcia po literaturę związaną z tematem serca. Na koniec spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne odnoszące się do symboliki serca.
1
„Co by było, gdyby nie było żadnych zasad?”
Uczniowie klasy IV a i IVb w ramach lekcji wychowawczych, podzieleni na grupy tworzyli Kodeksy Dobrego Zachowania. Uwzględniały one prawa i obowiązki uczniów w naszej szkole. Klasowe kodeksy zostały podpisane przez uczniów imieniem zobowiązując ich tym samym do jego przestrzegania. Podczas tego zadania dzieci świetnie się bawiły w swoim towarzystwie i tworzyły zgrane zespoły.
Czwartoklasiści sprzątają świat
W piątek, 22 września podczas zajęć ekologicznych uczniowie klas czwartych wzięli udział w 30. Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Zabrali się do porządkowania okolic szkoły, aby w miejscu ich zamieszkania było czysto i ładnie. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów udało się oczyścić okoliczne rowy, a czwartoklasiści zrozumieli, jak ważna jest sprawa czystej okolicy, czystej planety, czystego świata…
15
Inauguracja roku szkolnego 2023/2024
W tym roku szkolnym program adaptacyjny „Serce i Pomoc” realizowany będzie w dwóch czwartych klasach, aby pomóc uczniom w adaptacji do nowej szkolnej rzeczywistości. Obejmuje on działania wychowawców, nauczycieli uczących klasy czwarte, pedagoga, psychologa, bibliotekarza i innych pracowników szkoły.
Wybory do samorządów klasowych dokonane
W pierwszych tygodniach września wychowawcy przeprowadzili w klasach czwartych tajne głosowanie do samorządów klasowych. Uczniowie nie mieli dużego problemu z wyborem swoich przedstawicieli.