• POZNAJCIE MISTRZA GRAMATYKI ANGIELSKIEJ

            31.05.2021

            Jak co roku, w naszej szkole odbył się wewnętrzny konkurs języka angielskiego dla klas V i VI. 18 maja 2021 r. od godziny 8.00 do 9.30 w sali nr 13, najlepsi uczniowie naszej szkoły zmagali się z testem umiejętności językowych. W tym roku grupa ta liczyła 13 uczniów: 4 osoby częszczające do klasy VI oraz 9 uczniów i uczennic z klasy V. Młodzież wykazała się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, ale zwycięsca mógł być tylko jeden. Tytuł Mistrza Gramatyki Angielskiej Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej w roku szkolnym 2020/2021 otrzymała Amelia Stala z klasy Vb. Uczennica napisała test na maksymalną ilość punktów i jako jedyny uczestnik konkursu, uzyskała 100% poprawności! Tuż za Amelką uplasowały się uczennice klasy VIa: Roksana Rucka i Aleksandra Trela, zaś miejsce III należy do Izabeli Miłoś z klasy Vb. Choć ów dziewczęta  zdominowały czołowe miejsca konkursu, wszyscy uczestnicy zasługują na gratulacje! Wysokie wyniki pokazują jednogłośnie, że uczniowie naszej szkoły to utalentowana młodzież z ogromnym potencjałem do nauki języków obcych. Niniejszym, zachęcamy wszystkich uczniów do odnajdywania w sobie zdolności językowych! Kto wie? Może w przyszłym roku to Ty zostaniesz Mistrzem Gramatyki Angielskiej??? 

          • JESTEŚMY  Z  WAMI  NIEBIESKIMI  MOTYLAMI

            26.05.2021

            Nasz Odział Przedszkolny przyjął nominację od Oddziału Przedszkolnego w Zabrniu i przyłączył się do akcji „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami” (#challengeniebieskiemotyle2021).

            Celem akcji jest poszerzenie wiedzy i świadomości przedszkolaków oraz uczniów na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.

            Niebieską iskierkę przyjaźni przekazaliśmy wykonując trzy symboliczne zadania:

            1) wykonaliśmy dekorację tematyczną „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”

            2) ubraliśmy się na niebiesko

            3) napisaliśmy o akcji na stronie szkoły

            Końcowym etapem akcji było nominowanie kolejnych osób, grup klasowych, oddziałów przedszkolnych lub innych instytucji właśnie po to, by iskierka nie zgasła i mogła krążyć dalej i dalej.

            Nasz oddział nominuje:

            • Szkołę Podstawową w Gawłuszowicach – Oddział Przedszkolny
            • Zespół SzkolnoPrzedszkolny w Czerminie – Oddział Przedszkolny
            • Przedszkole Publiczne w Połańcu

            Niech iskierka nie gaśnie w naszych sercach!

             

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

            25.05.2021

            Jednym z ważniejszych wydarzeń, jakie odbywają się w naszej szkole jest Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. W tym roku uroczystość ta odbyła się kameralnie, w klasach -  10 maja w klasie I b, 19 maja w I a. Nad jej przebiegiem czuwała bibliotekarka szkolna. O oprawę artystyczną zadbali uczniowie klasy VI a należący do koła teatralnego, prowadzonego przez panią Martę Jędrzejowską. Była multimedialna prezentacja, która  głównie zawierała zadania sprawdzające wiedzę dotyczącą biblioteki i dziecięcej literatury. Pierwszoklasiści bezbłędnie zdali test na czytelnika. Test był tak naprawdę formalnością, ponieważ uczniowie klas pierwszych od początku roku szkolnego są stałymi bywalcami szkolnej biblioteki, a w comiesięcznych statystykach czytelniczych zajmują bardzo wysokie miejsca.W kolejnej części uroczystości pierwszoklasiści obejrzeli film. Były wiersze, piosenka, a nawet fragment znanej bajki o Jasiu i Małgosi. Nie zabrakło również życzeń. Na koniec odbyło się przyrzeczenie uczniów - czytelników. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek - zakładkę do książki.

          • „Odkrywamy piękno LGD PROWENT”

            24.05.2021

            W bieżącym roku szkolnym miał miejsce fotograficzny konkurs pod nazwą „Odkrywamy piękno LGD PROWENT”. Jego celem była promocja piękna krajobrazu obszaru PROWENT, do którego zaliczana jest nasza gmina, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań przyrodą i historią ich najbliższego otoczenia,aktywizacja mieszkańców regionu w zakresie odkrywania i poznawania bogactwa własnej okolicy,ukazanie piękna i różnorodności przyrody, krajobrazu oraz architektury obszaru. Konkurs organizowany był przez Partnerstwo dla Rozwoju Obszarów Wiejskich Ekonomika – Nauka – Tradycja „PROWENT” Lokalna Grupa Działania w Mielcu. W konkursie tym uczennica naszej szkoły, Magdalena Gnida z klasy V b zdobyła II miejsce za fotografię przydrożnych kapliczek w Glinach Małych. Oprócz Magdy w tym konkursie wzięły udział dwie uczennice z klasy VII a: Wiktoria Trela i Maja Harmacińska. Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne nagrody.

             

             

          • RADOSNE POWITANIE UCZNIÓW W SZKOLE

            21.05.2021

            Od poniedziałku 17 maja uczniowie klas IV- VIII powrócili do szkoły po długim okresie nauki zdalnej.Z tej okazji czekało na nich radosne powitanie. Korytarz na pierwszym piętrze znów się wypełnił,a wśród młodzieży widać było entuzjazm z powodu spotkania ze swoimi rówieśnikami. Obawy związane z powrotem do nauki stacjonarnej pomagały rozwiać motywacyjne hasła umieszczone na drzwiach każdej z klas.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • „DZIECIĘCE WIERSZOWANIE” 

            19.05.2021

            18 maja we wszystkich oddziałach przedszkolnych odbył się Przedszkolny Przegląd Recytatorski – „Dziecięce Wierszowanie”.

            Jego celem była popularyzacja literatury dziecięcej, rozbudzanie wrażliwości literacko – artystycznej, stwarzanie dzieciom możliwości do zaprezentowania utworów wierszowanych oraz dbałość o kulturę żywego słowa.

            Mieliśmy więc zaszczyt wysłuchać zdolne przedszkolaki, które w sposób pomysłowy i twórczy inscenizowały wybrane przez siebie utwory. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książeczki.

            Składamy im serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

          • PODRÓŻE KLAS ZEROWYCH

            19.05.2021

            Dzieci z oddziałów zerowych rozpoczęły wędrówkę po krajach Unii Europejskiej. Pierwszy dzień poświęcony był naszemu zachodniemu sąsiadowi- Niemcom. Wszystkie dzieci przyszły ubrane w narodowe kolory Niemiec- czarny, czerwony i żółty. Przez cały dzień dzieci zdobywały wiedzę o tym kraju. Poznały flagę, godło, stolicę  oraz najbardziej znany symbol Berlina - Bramę Brandenburską, wysłuchały hymnu państwowego Niemiec. Dużą atrakcją, szczególnie dla chłopców było poznanie niemieckich samochodów dobrych marek. Dzieci dopasowywały samochody do wskazanego znaczka marki: Audi, BMW, Mercedes, Opel, Volkswagen. Przedszkolaki dowiedziały się również, że niektóre ich ulubione bajki zostały napisane przez niemieckich pisarzy- braci Grimm. Słuchając klasycznej muzyki wielkich kompozytorów Beethovena i Bacha dzieci malowały niemieckie flagi. Na zakończenie w grupach budowały  z klocków Bramy Brandenburskie, sugerując się ilustracją zabytku. Podróż do Niemiec przygotowana i zaprezentowana w takiej formie bardzo podobała się naszym zerówkowiczom. Mamy nadzieję, że wiele zdobytych wiadomości o naszym niemieckim sąsiedzie pozostanie w ich pamięci.

          • WYNIKI KONKURSÓW EKOLOGICZNYCH

            17.05.2021

            W II półroczu uczniowie z klas 5-8 wzięli udział w dwóch konkursach o tematyce ekologiczno – przyrodniczej, których zasadniczym celem było upowszechnianie wiedzy o ochronie środowiska i przyrodzie Polski.

            1. Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny Eko – Planeta PLUS

            W konkursie wzięło udział 17 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:

            • Młodzik ( uczniowie klas 5-6 ):

            Gnida Oskar, Jagusiak Wiktor, Stala Filip, Pietras Bartłomiej, Strugała Zuzanna, Miłoś Izabela, Rucka Roksana, Stefanowicz Norbert, Skop Karol, Stefanowicz Marcelina, Dziekan Martyna, Drożdż Aleksandra

            • Adept ( uczniowie klas 7-8):

            Skop Filip, Rucki Michał, Mazurek Julia, Dziadzio Magdalena, Gaj Gabriela.

            Wszyscy uczestnicy uzyskali wysokie wyniki. Najlepszym uczniem w kategorii Młodzik został Oskar Gnidaz kl. 5b, który uzyskał 28 punktów na 30 możliwych. Oskar otrzymał dyplom za bardzo dobry wynik oraz nagrodę książkową! Dyplomy wyróżnienia otrzymali: Wiktor Jagusiak z kl. 6b i Filip Stala z kl. 6b. W kategorii Adept najlepszymi okazali się uczniowie z klasy 8a:  Skop Filip i Rucki Michał, którzy również otrzymali dyplomy
            za bardzo dobre wyniki. Dyplom wyróżnienia otrzymała Mazurek Julia z kl. 8b.
            Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania.

            1. Wielki Test Edukacyjny „Planeta i życie”

            Uczestnikami Wielkiego Testu byli: Miłoś Izabela z kl. 5b i Pietras Bartłomiej z kl. 6b. Uczniowie otrzymali dyplomy uznania.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

             

          • TERAPIA LOGOPEDYCZNA

            10.05.2021

             

            Nasza szkoła dba o rozwój uczniów: dydaktyczny, poznawczy czy społeczno-emocjonalny. Podczas terapii logopedycznej stosujemy metody i techniki wspierające wszechstronnie  ucznia.

            Wykorzystujemy w terapii elementy koloroterapii /chromoterapii. Jest to jedna z niekonwencjonalnych metod  polegająca na eksponowaniu zmysłu wzroku danego dziecka na odpowiednie barwy. Koloroterapia ma uspokajać, relaksować lub pobudzać. Zakłada, że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. W gabinecie wykorzystujemy zdobycze nowoczesnej techniki.

            Oddziaływanie kolorów na nasz organizm:

            • Kolor czerwony- czerwień jest kolorem pobudzającym
              i wzmacniającym.
            • Kolor niebieski- to symbol harmonii, spokoju i pozytywnego działania. Maluje kreatywność, uspokaja umysł i wzmacnia koncentrację. 
            • Kolor żółty- to kolor radosny, kojarzony ze Słońcem.
            • Kolor biały- chroni, poprawia samopoczucie, uspokaja, wzmacnia.

            W czasie zajęć stymulujemy układ nerwowy również zapachami, stosując elementy aromaterapii, która pozytywnie wpływa na układ limbiczny dziecka. Zapachy mają nieoceniony wpływ na pamięć i emocje, przez bezpośrednie połączenie zmysłu węchu z tymi ośrodkami w mózgu.

            Oczywiście całość zajęć otulona muzyką relaksacyjną.

             

          • W LEWĄ STRONĘ SKOK

            10.05.2021

            „W lewą stronę skok” to cykl zajęć logorytmicznych prowadzonych przez neurologopedę w  grupie 4a-latków.

            Logorytmika to połączenie  terapii logopedycznej i rytmiki. Umożliwia zaktywizowanie sfery zarówno słuchowej oraz ruchowej dzieci. Dzięki zajęciom przedszkolaki otrzymują:

            • usprawnianie toru oddechowego,
            • rozwój intelektualny,
            • usprawnianie motoryki dużej,
            • kształtowanie prawidłowej fonacji,
            • usprawnianie narządów mowy,
            • kształtowanie słuchu fonematycznego,
            • kształtowanie poczucia rytmu i tempa,
            • kształtowanie szybkiej reakcji ruchowej na bodźce dźwiękowe,
            • rozwój społeczny.

             

          • W ŚWIECIE BAŚNI – SPOTKANIE CZYTELNICZE

            05.05.2021

            W czwartek 29 kwietnia 2021 r. bibliotekarka szkolna odwiedziła uczniów klasy II a w ramach realizacji  projektu czytelniczego „Zaczytane dzieciaki”. Tym razem  tematem przewodnim były baśnie. Celem spotkania było utrwalenie przyswojonych wiadomości o baśniach oraz popularyzowanie czytelnictwa baśni i bajek. Na początku uczniowie poznali najsłynniejszych baśniopisarzy: H.CH Andersena, braci W. i J. Grimmów, Ch. Perroulta. Następnie zostali podzieleni na cztery grupy i przystąpili do rozwiązywania różnorodnych zadań, których celem było jak najlepsze wykazanie się znajomością baśni. Między innymi odgadywali tytuły baśni na podstawie cytatów i wylosowanych rekwizytów. Rozwiązywali zagadki dotyczące bohaterów baśni. Układali puzzle. Okazało się, że każda grupa bardzo dobrze poradziła sobie z  zadaniami. Przy okazji dzieci zgodnie ze sobą współpracowały i świetnie przy tym się bawiły. Na koniec czekała ich słodka niespodzianka – pierniczki z „domku Baby Jagi”.

          • DZIEŃ FLAGI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

            03.05.2021

                  „Czerwień to miłość, biel serce czyste,
             piękne są nasze barwy ojczyste”.

            2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

                   W naszym przedszkolu organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych.  Aby rozbudzić i utrwalić u małych dzieci  poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli, 30.04.2021r. zorganizowaliśmy obchody tego święta w poszczególnych grupach wiekowych. Tego dnia przedszkolacy wspaniale prezentowali się w strojach galowych. Był to czas na przypomnienie dzieciom  historii państwa polskiego, rozmowy na temat  symboli narodowych: flagi, godła, hymnu.

                 W tematykę Święta Flagi wprowadził dzieci film edukacyjny pt. „Polskie Symbole Narodowe”.    W programie znalazły się okolicznościowe wiersze: „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy oraz znane piosenki np. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach i zajęciach ruchowych oraz wykonały piękne prace plastyczne związane z tematyką.  Wszystkie grupy  przedszkolne, w postawie na baczność odśpiewały  „Mazurka Dąbrowskiego.  Po cyklu zrealizowanych treści o tematyce patriotycznej, dzieci z chorągiewkami w ręku, przeszły ulicami Borowej, zatrzymując się w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami naszej małej Ojczyzny.      W ten sposób już od dzieciństwa kształtuje się w dzieciach uczucie miłości  i przywiązania do własnego kraju oraz promuje się polskie symbole narodowe. Budzenie zaciekawienia dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi z pewnością pozwoli im pogłębić emocjonalny stosunek do swojej Ojczyzny.

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno - Przedszkolny Borowej
        • 17 5815594 - Szkoła Podstawowa 17 5815357 - Przedszkole Adresy elektronicznych skrzynek podawczych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej na portalu ePUAP: /SP_BOROWA/skrytka /SP_BOROWA/SkrytkaESP
        • Szkoła Podstawowa - Borowa 248 Przedszkole - Pławo 73 A Poland
      • Logowanie