Jak co roku, w naszej szkole odbył się wewnętrzny konkurs języka angielskiego dla klas V i VI. 18 maja 2021 r. od godziny 8.00 do 9.30 w sali nr 13, najlepsi uczniowie naszej szkoły zmagali się z testem umiejętności językowych. W tym roku grupa ta liczyła 13 uczniów: 4 osoby częszczające do klasy VI oraz 9 uczniów i uczennic z klasy V. Młodzież wykazała się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, ale zwycięsca mógł być tylko jeden. Tytuł Mistrza Gramatyki Angielskiej Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej w roku szkolnym 2020/2021 otrzymała Amelia Stala z klasy Vb. Uczennica napisała test na maksymalną ilość punktów i jako jedyny uczestnik konkursu, uzyskała 100% poprawności! Tuż za Amelką uplasowały się uczennice klasy VIa: Roksana Rucka i Aleksandra Trela, zaś miejsce III należy do Izabeli Miłoś z klasy Vb. Choć ów dziewczęta zdominowały czołowe miejsca konkursu, wszyscy uczestnicy zasługują na gratulacje! Wysokie wyniki pokazują jednogłośnie, że uczniowie naszej szkoły to utalentowana młodzież z ogromnym potencjałem do nauki języków obcych. Niniejszym, zachęcamy wszystkich uczniów do odnajdywania w sobie zdolności językowych! Kto wie? Może w przyszłym roku to Ty zostaniesz Mistrzem Gramatyki Angielskiej???
JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI
26.05.2021Nasz Odział Przedszkolny przyjął nominację od Oddziału Przedszkolnego w Zabrniu i przyłączył się do akcji „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami” (#challengeniebieskiemotyle2021).
Celem akcji jest poszerzenie wiedzy i świadomości przedszkolaków oraz uczniów na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom.
Niebieską iskierkę przyjaźni przekazaliśmy wykonując trzy symboliczne zadania:
1) wykonaliśmy dekorację tematyczną „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”
2) ubraliśmy się na niebiesko
3) napisaliśmy o akcji na stronie szkoły
Końcowym etapem akcji było nominowanie kolejnych osób, grup klasowych, oddziałów przedszkolnych lub innych instytucji właśnie po to, by iskierka nie zgasła i mogła krążyć dalej i dalej.
Nasz oddział nominuje:
- Szkołę Podstawową w Gawłuszowicach – Oddział Przedszkolny
- Zespół SzkolnoPrzedszkolny w Czerminie – Oddział Przedszkolny
- Przedszkole Publiczne w Połańcu
Niech iskierka nie gaśnie w naszych sercach!
10
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
25.05.2021Jednym z ważniejszych wydarzeń, jakie odbywają się w naszej szkole jest Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. W tym roku uroczystość ta odbyła się kameralnie, w klasach - 10 maja w klasie I b, 19 maja w I a. Nad jej przebiegiem czuwała bibliotekarka szkolna. O oprawę artystyczną zadbali uczniowie klasy VI a należący do koła teatralnego, prowadzonego przez panią Martę Jędrzejowską. Była multimedialna prezentacja, która głównie zawierała zadania sprawdzające wiedzę dotyczącą biblioteki i dziecięcej literatury. Pierwszoklasiści bezbłędnie zdali test na czytelnika. Test był tak naprawdę formalnością, ponieważ uczniowie klas pierwszych od początku roku szkolnego są stałymi bywalcami szkolnej biblioteki, a w comiesięcznych statystykach czytelniczych zajmują bardzo wysokie miejsca.W kolejnej części uroczystości pierwszoklasiści obejrzeli film. Były wiersze, piosenka, a nawet fragment znanej bajki o Jasiu i Małgosi. Nie zabrakło również życzeń. Na koniec odbyło się przyrzeczenie uczniów - czytelników. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek - zakładkę do książki.
11
„Odkrywamy piękno LGD PROWENT”
24.05.2021W bieżącym roku szkolnym miał miejsce fotograficzny konkurs pod nazwą „Odkrywamy piękno LGD PROWENT”. Jego celem była promocja piękna krajobrazu obszaru PROWENT, do którego zaliczana jest nasza gmina, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań przyrodą i historią ich najbliższego otoczenia,aktywizacja mieszkańców regionu w zakresie odkrywania i poznawania bogactwa własnej okolicy,ukazanie piękna i różnorodności przyrody, krajobrazu oraz architektury obszaru. Konkurs organizowany był przez Partnerstwo dla Rozwoju Obszarów Wiejskich Ekonomika – Nauka – Tradycja „PROWENT” Lokalna Grupa Działania w Mielcu. W konkursie tym uczennica naszej szkoły, Magdalena Gnida z klasy V b zdobyła II miejsce za fotografię przydrożnych kapliczek w Glinach Małych. Oprócz Magdy w tym konkursie wzięły udział dwie uczennice z klasy VII a: Wiktoria Trela i Maja Harmacińska. Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne nagrody.
RADOSNE POWITANIE UCZNIÓW W SZKOLE
21.05.2021Od poniedziałku 17 maja uczniowie klas IV- VIII powrócili do szkoły po długim okresie nauki zdalnej.Z tej okazji czekało na nich radosne powitanie. Korytarz na pierwszym piętrze znów się wypełnił,a wśród młodzieży widać było entuzjazm z powodu spotkania ze swoimi rówieśnikami. Obawy związane z powrotem do nauki stacjonarnej pomagały rozwiać motywacyjne hasła umieszczone na drzwiach każdej z klas.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
„DZIECIĘCE WIERSZOWANIE”
19.05.202118 maja we wszystkich oddziałach przedszkolnych odbył się Przedszkolny Przegląd Recytatorski – „Dziecięce Wierszowanie”.
Jego celem była popularyzacja literatury dziecięcej, rozbudzanie wrażliwości literacko – artystycznej, stwarzanie dzieciom możliwości do zaprezentowania utworów wierszowanych oraz dbałość o kulturę żywego słowa.
Mieliśmy więc zaszczyt wysłuchać zdolne przedszkolaki, które w sposób pomysłowy i twórczy inscenizowały wybrane przez siebie utwory. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książeczki.
Składamy im serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
46
PODRÓŻE KLAS ZEROWYCH
19.05.2021Dzieci z oddziałów zerowych rozpoczęły wędrówkę po krajach Unii Europejskiej. Pierwszy dzień poświęcony był naszemu zachodniemu sąsiadowi- Niemcom. Wszystkie dzieci przyszły ubrane w narodowe kolory Niemiec- czarny, czerwony i żółty. Przez cały dzień dzieci zdobywały wiedzę o tym kraju. Poznały flagę, godło, stolicę oraz najbardziej znany symbol Berlina - Bramę Brandenburską, wysłuchały hymnu państwowego Niemiec. Dużą atrakcją, szczególnie dla chłopców było poznanie niemieckich samochodów dobrych marek. Dzieci dopasowywały samochody do wskazanego znaczka marki: Audi, BMW, Mercedes, Opel, Volkswagen. Przedszkolaki dowiedziały się również, że niektóre ich ulubione bajki zostały napisane przez niemieckich pisarzy- braci Grimm. Słuchając klasycznej muzyki wielkich kompozytorów Beethovena i Bacha dzieci malowały niemieckie flagi. Na zakończenie w grupach budowały z klocków Bramy Brandenburskie, sugerując się ilustracją zabytku. Podróż do Niemiec przygotowana i zaprezentowana w takiej formie bardzo podobała się naszym zerówkowiczom. Mamy nadzieję, że wiele zdobytych wiadomości o naszym niemieckim sąsiedzie pozostanie w ich pamięci.
15
WYNIKI KONKURSÓW EKOLOGICZNYCH
17.05.2021W II półroczu uczniowie z klas 5-8 wzięli udział w dwóch konkursach o tematyce ekologiczno – przyrodniczej, których zasadniczym celem było upowszechnianie wiedzy o ochronie środowiska i przyrodzie Polski.
- Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny Eko – Planeta PLUS
W konkursie wzięło udział 17 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:
- Młodzik ( uczniowie klas 5-6 ):
Gnida Oskar, Jagusiak Wiktor, Stala Filip, Pietras Bartłomiej, Strugała Zuzanna, Miłoś Izabela, Rucka Roksana, Stefanowicz Norbert, Skop Karol, Stefanowicz Marcelina, Dziekan Martyna, Drożdż Aleksandra
- Adept ( uczniowie klas 7-8):
Skop Filip, Rucki Michał, Mazurek Julia, Dziadzio Magdalena, Gaj Gabriela.
Wszyscy uczestnicy uzyskali wysokie wyniki. Najlepszym uczniem w kategorii Młodzik został Oskar Gnidaz kl. 5b, który uzyskał 28 punktów na 30 możliwych. Oskar otrzymał dyplom za bardzo dobry wynik oraz nagrodę książkową! Dyplomy wyróżnienia otrzymali: Wiktor Jagusiak z kl. 6b i Filip Stala z kl. 6b. W kategorii Adept najlepszymi okazali się uczniowie z klasy 8a: Skop Filip i Rucki Michał, którzy również otrzymali dyplomy
za bardzo dobre wyniki. Dyplom wyróżnienia otrzymała Mazurek Julia z kl. 8b.
Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania.- Wielki Test Edukacyjny „Planeta i życie”
Uczestnikami Wielkiego Testu byli: Miłoś Izabela z kl. 5b i Pietras Bartłomiej z kl. 6b. Uczniowie otrzymali dyplomy uznania.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego – ALCHEMIK
17.05.2021W II półroczu uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym – ALCHEMIK, którego głównym celem było upowszechnianie i rozwijanie wśród młodzieży wiedzy i zamiłowania do nauk ścisłych. W konkursie wzięli udział:
- Magdalena Dziadzio – kl. 8b
- Gabriela Gaj – kl. 8b
- Michał Rucki – kl. 8a
- Wiktoria Zych – kl. 8a.
Wyróżnienie w konkursie uzyskała uczennica Magdalena Dziadzio.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
WIOSENNA SESJA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
10.05.2021W naszej świetlicy szkolnej bierzemy udział w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki wiosny. Uczniowie wykonali wiosenną, kolorową ramkę do zdjęć. Wspólna praca przy malowaniu i ozdabianiu zakończyła się mini sesją zdjęciową.
2
TERAPIA LOGOPEDYCZNA
10.05.2021Nasza szkoła dba o rozwój uczniów: dydaktyczny, poznawczy czy społeczno-emocjonalny. Podczas terapii logopedycznej stosujemy metody i techniki wspierające wszechstronnie ucznia.
Wykorzystujemy w terapii elementy koloroterapii /chromoterapii. Jest to jedna z niekonwencjonalnych metod polegająca na eksponowaniu zmysłu wzroku danego dziecka na odpowiednie barwy. Koloroterapia ma uspokajać, relaksować lub pobudzać. Zakłada, że przebywając w otoczeniu różnych barw, możemy mieć więcej energii do życia, więcej optymizmu. W gabinecie wykorzystujemy zdobycze nowoczesnej techniki.
Oddziaływanie kolorów na nasz organizm:
- Kolor czerwony- czerwień jest kolorem pobudzającym
i wzmacniającym. - Kolor niebieski- to symbol harmonii, spokoju i pozytywnego działania. Maluje kreatywność, uspokaja umysł i wzmacnia koncentrację.
- Kolor żółty- to kolor radosny, kojarzony ze Słońcem.
- Kolor biały- chroni, poprawia samopoczucie, uspokaja, wzmacnia.
W czasie zajęć stymulujemy układ nerwowy również zapachami, stosując elementy aromaterapii, która pozytywnie wpływa na układ limbiczny dziecka. Zapachy mają nieoceniony wpływ na pamięć i emocje, przez bezpośrednie połączenie zmysłu węchu z tymi ośrodkami w mózgu.
Oczywiście całość zajęć otulona muzyką relaksacyjną.
12- Kolor czerwony- czerwień jest kolorem pobudzającym
W LEWĄ STRONĘ SKOK
10.05.2021„W lewą stronę skok” to cykl zajęć logorytmicznych prowadzonych przez neurologopedę w grupie 4a-latków.
Logorytmika to połączenie terapii logopedycznej i rytmiki. Umożliwia zaktywizowanie sfery zarówno słuchowej oraz ruchowej dzieci. Dzięki zajęciom przedszkolaki otrzymują:
- usprawnianie toru oddechowego,
- rozwój intelektualny,
- usprawnianie motoryki dużej,
- kształtowanie prawidłowej fonacji,
- usprawnianie narządów mowy,
- kształtowanie słuchu fonematycznego,
- kształtowanie poczucia rytmu i tempa,
- kształtowanie szybkiej reakcji ruchowej na bodźce dźwiękowe,
- rozwój społeczny.
9
W ŚWIECIE BAŚNI – SPOTKANIE CZYTELNICZE
05.05.2021W czwartek 29 kwietnia 2021 r. bibliotekarka szkolna odwiedziła uczniów klasy II a w ramach realizacji projektu czytelniczego „Zaczytane dzieciaki”. Tym razem tematem przewodnim były baśnie. Celem spotkania było utrwalenie przyswojonych wiadomości o baśniach oraz popularyzowanie czytelnictwa baśni i bajek. Na początku uczniowie poznali najsłynniejszych baśniopisarzy: H.CH Andersena, braci W. i J. Grimmów, Ch. Perroulta. Następnie zostali podzieleni na cztery grupy i przystąpili do rozwiązywania różnorodnych zadań, których celem było jak najlepsze wykazanie się znajomością baśni. Między innymi odgadywali tytuły baśni na podstawie cytatów i wylosowanych rekwizytów. Rozwiązywali zagadki dotyczące bohaterów baśni. Układali puzzle. Okazało się, że każda grupa bardzo dobrze poradziła sobie z zadaniami. Przy okazji dzieci zgodnie ze sobą współpracowały i świetnie przy tym się bawiły. Na koniec czekała ich słodka niespodzianka – pierniczki z „domku Baby Jagi”.
20
WYRÓŻNIENIE DLA WIKTORA JAGUSIAKA W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „NASI SĄSIEDZI – PODWODNY ŚWIAT”
04.05.2021W kwietniu bieżącego roku Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie zorganizował Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży z województwa podkarpackiego (Polska) i kraju preszowskiego (Słowacja) w ramach współpracy transgranicznej pomiędzy miastami Vranov nad Topl’ou i Rzeszowem.
Na konkurs przysłano 353 prace (284 prace z Polski oraz 69 prac ze Słowacji) z 85 placówek. Z naszej szkoły wysłane zostały dwie prace: Wiktora Jagusiaka z klasy 6 b i Karoliny Proczek z klasy 7 a. Komisja Konkursowa oceniająca prace plastyczne wyróżniła w drugiej kategorii wiekowej pracę Wiktora Jagusiaka. Gratulujemy sukcesu!
DZIEŃ FLAGI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
03.05.2021„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
W naszym przedszkolu organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych. Aby rozbudzić i utrwalić u małych dzieci poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli, 30.04.2021r. zorganizowaliśmy obchody tego święta w poszczególnych grupach wiekowych. Tego dnia przedszkolacy wspaniale prezentowali się w strojach galowych. Był to czas na przypomnienie dzieciom historii państwa polskiego, rozmowy na temat symboli narodowych: flagi, godła, hymnu.
W tematykę Święta Flagi wprowadził dzieci film edukacyjny pt. „Polskie Symbole Narodowe”. W programie znalazły się okolicznościowe wiersze: „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy oraz znane piosenki np. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach i zajęciach ruchowych oraz wykonały piękne prace plastyczne związane z tematyką. Wszystkie grupy przedszkolne, w postawie na baczność odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego. Po cyklu zrealizowanych treści o tematyce patriotycznej, dzieci z chorągiewkami w ręku, przeszły ulicami Borowej, zatrzymując się w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami naszej małej Ojczyzny. W ten sposób już od dzieciństwa kształtuje się w dzieciach uczucie miłości i przywiązania do własnego kraju oraz promuje się polskie symbole narodowe. Budzenie zaciekawienia dzieci wydarzeniami ogólnopaństwowymi z pewnością pozwoli im pogłębić emocjonalny stosunek do swojej Ojczyzny.
46
DZIEŃ FLAGI
09.05.2021Flaga Polski to jeden z trzech symboli narodowych obok godła i hymnu. Flaga ma swojego święto, które przypada na dzień 2 maja. To jedno z najmłodszych świąt państwowych- zostało ustanowione w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
https://view.genial.ly/608ab96312a17c0dabb9c35e/presentation-dzien-flagi
Archiwum Aktualności