Czwartoklasiści z wielkim zainteresowaniem poznawali wydarzenia, jakie działy się w lekturze pt. „Akademia pana Kleksa”, której autorem jest Jan Brzechwa. W trakcie omawiania książki, przyszedł czas na opis niezwykłej postaci – pana Ambrożego Kleksa. Podczas lekcji języka polskiego, uczniowie klasy 4 b uczestniczyli w warsztatach literacko-plastycznych pt. „Oko w oko z panem Kleksem”. Gościem na tej lekcji była pani Anna Podraza, która odczytała fragmenty opisu bohatera. Zadaniem uczniów było stworzenie pracy plastycznej, która jak najlepiej ukazywała cechy wyglądu i ubioru pana Kleksa. Powstały wspaniale, kolorowe prace, które można podziwiać na wystawie w klasie. W nagrodę uczniowie zostali nagrodzeni złotymi piegami.
250 lat Komisji Edukacji Narodowej
13.10.2023Dobry nauczyciel – wyjaśnia.
Bardzo dobry nauczyciel – demonstruje.
Genialny nauczyciel – inspiruje.
– Wiliam Arthur Ward
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Rewolucja w oświacie nie nastąpiła z dnia na dzień. Było to długoletnie, staranne i wielopoziomowe działanie, które nadało kształt nowoczesnej polskiej edukacji. Komisja pracowała przez 21 lat, nadając historii oświaty w Polsce nowy kierunek.
12 października odbyła się w naszej szkole uroczystość, która przypomniała nam działalność Komisji Edukacji Narodowej, ponieważ w tym roku przypada 250 lat od jej powstania.
W tym wyjątkowym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Borowa – pan Stanisław Mieszkowski, Dyrektor Szkoły – pani Kazimiera Smoleń, Wicedyrektor Szkoły- pani Teresa Czerwiec, pan Piotr Drożdżowski - z-ca Przewodniczącego Rady Gminy, Sekretarz Gminy Borowa- pan Robert Myjak, byli dyrektorzy naszej szkoły pani Zofia Krawczyk, pan Jan Mysona, pan Adam Miraś, pani Barbara Magdziak, Ksiądz Prałat Józef Mróz, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej- pani Justyna Korzeń – Domiter, Kierownik Centrum Usług Wspólnych- pani Mirela Piątkowska- Moryto, Pracownik Centrum Usług Wspólnych – pani Dorota Chomycz, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Ewelina Filanowska wraz z prezydium Rady oraz pracownicy administracji i obsługi.
Na wstępnie zebrani goście zapoznali się z historią powstania Komisji Edukacji Narodowej.
Następnie głos zabrała pani dyrektor Kazimiera Smoleń, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Życzenia dla pedagogów popłynęły również ze stronyrodziców i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
Piękne śpiewy, recytacja i taniec w wykonaniu uczniów klas drugich i trzecich pod opieką swoich wychowawców oraz z serca płynące życzenia były podziękowaniem nauczycielom za ich rud, serce oraz wkład w wychowanie i nauczanie.
55
Wyjazdowe zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych ,,Aktywna klasa”.
16.10.202313 października 2023r. uczniowie klas I a i I b wraz z opiekunami wzięli udział w wyciecze edukacyjno-integracyjnej w Leśnym Poligonie Samodzielności w Białym Borze.
Program-Dookoła Lasu poprowadził Mistrz Gry Pan Mirosław Pietrzak. Zajęcia umożliwiły uczniom swobodną naukę poprzez zabawę, doświadczanie i samodzielne eksperymentowanie w otoczeniu przyrody. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Plan wycieczki nastawiony był na działanie integrujące grupę i wzmacniające jednostkę.
W programie ,,Dookoła Lasu”zrealizowaliśmy leśny zwiad terenowy leśnictwa Sokole z rozpoznaniem gatunków drzew, tropów zwierząt i obserwacją otaczającej przyrody. Odwiedziliśmy rezerwat Konika Polskiego, nowe stawy, a wszystko to odbyło się w ciekawej fabule gry przyrodniczej. Atrakcją był również spacer śladami bobrów. Dodatkową niespodzianką była ciekawa gra terenowa. Wyprawa zakończyła się wspólnym biesiadowaniem i pieczeniem kiełbasek. Pełni niezapomnianych wrażeń oraz zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Wszystkie działania miały na celu wzmacnianie u dzieci poczucie samodzielności, wrażliwości i ciekawości przyrodniczej oraz kształtowanie postawy proekologicznej .
10
,,Czy możemy tu jeszcze przyjechać”?
15.10.2023Uczniowie klas V nie chcieli opuszczać Rancza u Pana Mariusza. Wyjazd sportowo-rekreacyjny okazał się jedna wielką zabawą. Wrażeń dostarczyły dzieciom różne aktywności fizyczne, każdy miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności sportowych. Czas spędzony na świeżym powietrzu sprzyjał cudownej atmosferze. Uczniowie podczas wyjazdu propagowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez noszenie odblasków.
30
Dzień chłopaka w klasie V b
15.10.2023Damska część klasowej rodziny V b- zarówno dziewczynki jak i mamy- zorganizowały pyszną niespodziankę dla chłopców. Każdy uczestnik zabawy otrzymał również słodki upominek od wychowawczyń. Było naprawdę smakowicie.
Wycieczka klas VIII do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu
12.10.202311 października 2023 r. uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Oświęcimia. Nasza młodzież odwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady – światowy symbol terroru i ludobójstwa, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, które powinien odwiedzić każdy człowiek. Uczniowie przeszli przez bramę z ironicznym, niemieckim napisem: „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”. Zwiedzali kolejne budynki, dowiadując się, jak wyglądało życie w obozie. Przewodnicy opowiadali o metodach postępowania hitlerowców i prowadzonej przez nich masowej eksterminacji narodów podbitych. Szczegółowo omówili przyjmowanie transportów z deportowanymi, selekcje na rampie, tragiczne warunki życia w obozie i nieludzkie, bezwzględne traktowanie uwięzionych. Uczniowie szczególną uwagę zwrócili na ścianę straceń na dziedzińcu bloku 11 zwanego „blokiem śmierci” oraz komorę gazową połączoną z krematorium. Drugi etap wycieczki stanowił dawny obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski. W całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Uczniowie zobaczyli tam drewniane baraki z prymitywnymi pryczami, miejsca, gdzie więźniowie spali, jedli oraz zaspokajali zwykłe ludzkie potrzeby fizjologiczne. Dzięki opowieściom przewodników młodzież mogła tylko sobie wyobrazić, jak ciężkie, wręcz nieludzkie warunki panowały w obozie. Wycieczka pozwoliła przybliżyć tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Okazała się wspaniałą lekcją historii. Uświadomiła wymiar ludzkiego okrucieństwa, ukazała tragedię ludzi umierających bez prawa do godności. Wzbudziła szacunek dla miejsca, w którym na zawsze zachowały się ludzkie popioły.
„Miejsce to, nie potrzebuje łez, bo wylało się ich tutaj zbyt wiele.
Miejsce to, ma służyć przestrodze dla ludzi,
by nigdy nie pozwalali na otaczającą ich niesprawiedliwość i zło,
by zaczęto reagować na nie i nigdy nie doprowadzić do powtórzenia się historii”9
Dzień Muzyki
08.10.2023W dniu 5 października obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Muzyki pod hasłem "Korytarz do muzyki". Na korytarzu obok sali gimnastycznej odbyły się występy uczniów grających na różnych instrumentach, takich jak: keyboard, flet prosty czy kontrabas. A na sali gimnastycznej odbył się pokaz taneczny szkolnego zespołu tanecznego "Hasztaszki". Występy uczniów cieszyły sie ogromnym zainteresowaniem i mamy nadzieję ,że obudziły w niektórych sercach pragnienie rozpoczęcia przygody z muzyką :)
4
Sprzątamy Dla Polski
05.10.20234 października 2023 roku harcerze i uczniowie klas młodszych wzięli udział w sprzątaniu skwerów i terenów zielonych w pobliżu szkoły w ramach akcji Sprzątamy Dla Polski. Dzieci zostały poinstruowane o zasadach bezpieczeństwa podczas zbierania i segregacji śmieci. Otrzymały rękawice i worki na odpady. Tak przygotowane z zapałem przystąpiły do działania. Uczniowie pracowali sprawnie i dopisywał im humor. Zebrano kilka worków posegregowanych odpadów. Akcja Sprzątamy Dla Polski uczy odpowiedzialności za swoje otoczenie i jest doskonałą lekcją ekologii.
2
29.09.2023 r. - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
03.10.2023Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń w naszej szkole. O tym, że czytanie ma ogromną moc, pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego wszyscy chętnie włączyli się w akcję. Druga godzina lekcyjna w klasach starszych rozpoczęła się od głośnego czytania, czytali uczniowie i nauczyciele. Specjalnie na tę okazję uczniowie przynieśli swoje ulubione książki. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych i klas I – III przygotowali na ten dzień ciekawą literaturę dla dzieci, przeznaczając dużo czasu na jej zaprezentowanie. Pierwszaków odwiedziły uczennice klasy VIII b, które przedstawiły scenkę pt. „Serce misia” autorstwa Małgorzaty Ficoń. Taka forma przekazu tekstu czytanego na głos, bardzo spodobała się małym czytelnikom.
16
Certyfikat II stopnia “Klasa IV na szóstkę”
02.10.202329 września 2023 r. w Instytucie Pastoralno-Teologicznym w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie Akredytacji wstępnych oraz Certyfikatów I i II stopniadla szkół biorących udział w Projekcie Podkarpackiego Kuratora Oświaty – SP! SERCE I POMOC. Z rąk Pani Kurator Małgorzaty Rauch Certyfikat II stopnia odebrała Pani DyrektorKazimiera Smoleń.
Certyfikat II stopnia “Klasa IV na szóstkę” - przyznawany jest szkole po drugim roku realizacji programu w kolejnej klasie IV.
Integracyjne ognisko klas czwartych z okazji Dnia Chłopaka
01.10.2023Realizując program adaptacyjny „Serce i pomoc” integrujący zespół uczniowski czwartoklasistów rodzice wraz z wychowawcami zorganizowali dla nich ognisko z okazji Dnia Chłopaka za budynkiem GOK-u w Borowej. Były gry, zabawy, śpiewy, kiełbaski i drobne upominki dla chłopaków.
51
Dzień Chłopaka w klasach młodszych
30.09.2023Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy szkoły. Równie ważne jest Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Z tej okazji we wszystkich klasach młodszych dziewczynki wręczały chłopcom upominki i składały życzenia. Przygotowały też różnorodne konkurencje w których chłopcy musieli wykazać się wiedzą i sprawnością fizyczną. Nie brakło też poczęstunku dla wszystkich dzieci. We wszystkich klasach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
22
Spektakl teatralny "Piotruś Pan"
30.09.2023Dnia 28 września uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców pojechali do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu na przedstawienie teatralne pt. „Piotruś Pan” w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
Aktorzy swoją grą, dynamiczną muzyką, niesamowitymi efektami świetlnymi, zabrali dzieci na wyspę Nibylandię. Tam Piotruś Pan, Wendy, Madrasek i Kapitan Hak wprowadzili dzieci w magiczną krainę marzeń. Razem z nimi przeżywały niezwykłe przygody tytułowego bohatera, który pragnął na zawsze pozostać małym chłopcem. Wartości jakie zostały przekazane w tym spektaklu to ponadczasowa dominacja dobra nad złem oraz działania zespołowe prowadzące do szczęśliwego zakończenia. Po zakończonym przedstawieniu dzieci długo jeszcze dzieliły się swoimi wrażeniami.
5
„Czytamy z sercem”
28.09.2023Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. W ramach akcji w klasie IV b odbyły się zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie wysłuchali „Bajki o sercu” autorstwa Michała Filipka, dowiedzieli się jak dbać o serce, poznali jego budowę, obejrzeli krótkie filmiki edukacyjne. Bibliotekarka szkolna zachęciła czwartoklasistów do sięgnięcia po literaturę związaną z tematem serca. Na koniec spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne odnoszące się do symboliki serca.
1
Narodowe Czytanie Nad Niemnem
29.09.2023Nowa galeria Narodowe Czytanie Nad Niemnem została dodana do albumu fotograficznego
36
Czwartoklasiści sprzątają świat
23.09.2023W piątek, 22 września podczas zajęć ekologicznych uczniowie klas czwartych wzięli udział w 30. Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Zabrali się do porządkowania okolic szkoły tak, jak ich młodsi koledzy poprzedniego dnia. Czwartoklasiści udali się w kierunku drogi na Czermin, gdyż tam w rowach leżało mnóstwo śmieci wyrzucanych przez kierowców. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów udało się oczyścić tamtejsze rowy, a czwartoklasiści zrozumieli, jak ważna jest sprawa czystej okolicy, czystej planety, czystego świata…
Akcja dostarczyła uczniom wiele satysfakcji i radości z dobrze wykonanej pracy.
15
30. edycja Akcji Sprzątanie Świata
22.09.2023W dniu dzisiejszym nasi uczniowie uczestniczyli w działaniach terenowych zorganizowanych w ramach obchodów 30. edycji Akcji Sprzątanie świata- Polska. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Sprzątanie świata łączy ludzi”. I tak było dziś. Akcję rozpoczęliśmy od spotkania z panią Alicją Piątkowską - pracownikiem Urzędu Gminy w Borowej, która przybliżyła takie pojęcia jak recykling, segregacja odpadów, sortowanie, kompostownik. Dowiedzieliśmy sie, w jaki sposób i dlaczego należy segregować odpady, co się robi z odpadami. Następnie uczniowie oraz nauczyciele pełni zapału przemierzali tereny naszej Borowej aby jak najdokładniej oczyścić teren z różnego rodzaju śmieci. Prezentowane postawy są odzwierciedleniem przestrzegania przez naszą społeczność szkolną idei nieśmiecenia i troski o Matkę Ziemię. Lekcja ekologii zaliczona celująco!
29
Dzień Kropki w klasach młodszych
22.09.202317 września 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki . Jest to święto kreatywności, rozwijania talentów, wiary we własne możliwości i odwagi w pokonywaniu trudności.
Genezą tego święta jest historia małej dziewczynki Vashti z książki Reynoldsa, która dzięki swojej nauczycielce odkrywa talent do ... rysowania kropek. To dzięki wychowawczyni, która powiesiła jej małą kropkę w swojej galerii, dziewczynka zaczyna w siebie wierzyć. A co najważniejsze tę wiarę w siebie przekazuje dalej! Pomaga kolejnej osobie odkryć swoje mocne strony! Czy może być piękniejsze przesłanie niż takie? Dobro, które się mnoży. Każdy coś potrafi, każdy ma jakiś talent.Historia ta uświadomiła uczniom, że każdy z nas ma ukryte zdolności, talenty, które drzemią głęboko w nas i czekają na nasze odkrycie. Tak jak Vashti szukaliśmy mocnych stron, by podnieść poczucie własnej wartości wszystkich uczniów. Dzień pełen twórczej radości pokazał uczniom, że jest dziedzina, w której są najlepsi, a wiara we własne siły jest początkiem drogi do sukcesu.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Każde pisanie zaczynamy od postawienia kropki, bo od kropki wszystko się zaczyna.
9
Rocznica napaści ZSRR na Polskę
17.09.202317 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na ziemie Polski walczącej od 1 września z hitlerowskim okupantem, wspomagając tym samym niemiecką armię. Społeczność uczniowska naszej szkoły upamiętniła to wydarzenie i przyłączyła się do obchodów 84. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę.
Członkowie Gromady Zuchowej wraz z uczniami klasy IIIa udali się pod pomnik na borowskim rynku upamiętniający ofiary bombardowania podczas II wojny światowej, by odmówić wspólną modlitwę i złożyć znicz pamięci o ofiarach tych tragicznych wydarzeń.
Archiwum Aktualności