• "HASZTASZKI" na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski zorganizowanych przez Klub Bokserski Iryda Mielec!

            14.11.2022

            3 listopada podczas otwarcia Mistrzostw Polski nasze dziewczyny w składzie: Zuzanna Strugała, Amelia Stala, Angelika Pazdro, Emilia Brzezińska, Nikola Wiącek, Wiktoria Wolak zaprezentowały swój układ taneczny w ringu, który spotkał się z ogromnym uznaniem ze strony publiczności! Następnie podczas finału - 6 listopada, zatańczyły DWA RAZY, czym upiększyły ceremonię zakończenia turnieju. Warto dodać jeszcze, że dziewczyny asystowały Zawodniczkom i Zawodnikom w drodze do ringu na ich ostatnią walkę podczas tych Mistrzostw, a następnie brały czynny udział w ceremonii wręczania medali! Aby tego było mało, żeńska ekipa z Borowej była ubrana w STROJE RZESZOWSKIE, co pozwoliło pochwalić się przed całą Polską, naszą podkarpacką tradycją Wszyscy byli zachwyceni prezentacją naszych dziewczyn, czego dowodem są liczne fotografie, między innymi z sędziami na poziomie międzynarodowym To dowód na to, że nasza "hasztaszkowa ekipa", potocznie mówiąc, nadaje się i do tańca i do Różańca Gratulujemy Sekcji Bokserskiej Iryda Mielec za to, że potrafili zorganizować widowisko na tak wysokim poziomie. Jesteśmy szczęśliwi i dumni z tego, że nasze HASZTASZKI mogły dołożyć małą cegiełkę, by upiększyć to wydarzenie w oczach publiczności zgromadzonej na hali Dziękujemy również Fotobudka360 z Mielca za wykonanie dla nas pamiątkowym filmików!

          • Dzisiaj wielka jest rocznica!

            13.11.2022

            W miniony czwartek społeczność naszej szkoły uroczyście świętowała przypadającą w piątek 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Dzień ten był  niepowtarzalną okazją do refleksji nad współczesnością i historią naszej Ojczyzny. Wszyscy uczniowie wysłuchali okolicznościowej audycji radiowej przygotowanej z wykorzystaniem najnowocześniejszych środków technologii informacyjnej, które nasza szkoła  otrzymała w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.  Przedstawicieli poszczególnych klas zaprezentowali okoliczności tamtych wydarzeń.

            Audycja została odtworzona o godzinie 11:11. W tym czasie uczniowie odśpiewali w ramach akcji „Szkoła do hymnu!” cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie wysłuchali montażu słowno-muzycznego  pt. „Droga do Niepodległości”. Wiersze patriotyczne wzbudziły wśród słuchaczy szczególne uznanie, a wybrane pieśni patriotyczne skłoniły wszystkich do zadumy i refleksji. Godna uwagi była także zainicjowana przez Samorząd Uczniowski akcja – każdy uczeń założył na tę okazję strój galowy.

            Przedstawiciele klas wzięli również udział w gminnych obchodach tego święta. Uroczystą Mszę Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele naszej placówki – Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor, Nauczyciele oraz Poczet Sztandarowy. Członkowie Gromady Zuchowej złożyli  pod Pomnikiem Ofiar Bombardowania Borowej okolicznościową wiązankę kwiatów.

            Wszyscy zebrani odmówili modlitwę za poległych w obronie naszego kraju i swoją obecnością godnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości.

            audycja 11. 11. 2022.mp3

          • Święto Niepodległości w oddziałach przedszkolnych

            13.11.2022

            „Jest takie miejsce na mapie świata- Polska!
            To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! "

            10 listopada  w oddziałach  przedszkolnych odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup do przedszkola przyszły ubrane w strój apelowy. Nie zabrakło również akcentów patriotycznych: kotylionów, flag oraz elementów strojów narodowych. Każda grupa udekorowała swoją salę, wykonała kotyliony i prace plastyczne - symbole narodowe, poznały „Legendę o  orle białym”, słuchały i śpiewały piosenki o treści patriotycznej. Dzieci z grupy „Wiewiórek” i „Sówek”pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały krótką część artystyczną, wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” i zatańczyliśmy poloneza. Przedszkole i dąb wolności  zostały udekorowane kotylionami i flagami.

            Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.

          •  Zuchy uczciły Niepodległą w grze terenowej

            13.11.2022

            10 listopada zuchy  z gromady Leśne Duszki wzięły udział w grze terenowej dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Celem gry było zachęcenie uczniów do poznania historii Borowej od czasów zaborów do współczesności. W trakcie gry zuchy musiały wykonać zadania na kilku przystankach. W efekcie dowiedziały się, które budynki

             w Borowej są najstarsze. Poznały nazwiska powstańców i legionistów pochowanych na miejscowym cmentarzu. Poznały historię powstania Straży Pożarnej w naszej miejscowości. Przy okazji musiały również wykazać się sprawnością fizyczną, gdyż dla zuchów ważna jest zarówno wiedza jak i tężyzna fizyczna.

            Ten atrakcyjny sposób uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przyczynił się do wzmocnienia poczucia lokalnej wspólnoty, która jest częścią Niepodległej Ojczyzny.

          • Turniej sportowy klas drugich dla Niepodległej.

            11.11.2022

            W tym roku klasy drugie uczciły Narodowy Dzień Niepodległości w aktywny sposób. W trakcie turnieju sportowego musiały wykazać się wiedzą na temat historii Polski, udowodnić, że znają symbole narodowe i słowa hymnu. Rywalizowały również w konkurencjach sportowych. Po powrocie do sal lekcyjnych  dzieci dowiedziały się jakie były początki państwa polskiego, kolorowały mapę Polski i wykonały z puzzli herb Polski. Wspólnie wykonały gazetkę okolicznościową. O godzinie 11.11 odśpiewały hymn państwowy.

          • Gość u Zajączków

            11.11.2022

            9 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego 0a odwiedziła mama Dominica w ramach integracyjnych spotkań czytelniczych z rodzicami pod hasłem „Poczytaj mi Mamo. Poczytaj mi Tato...”. Pani Maria przygotowała dla dzieci książki w języku polskim i angielskim. Przedszkolaki poznały przygody swoich rówieśników i aktywnie uczestniczyły w interpretacjach utworów. Mogły też posłuchać krótkich, humorystycznych wierszyków o poznanych w zerówce literkach. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się również ciekawostki o życiu naszych czworonożnych przyjaciół. Pani Marii bardzo dziękujemy za poświęcony dzieciom czas i spotkanie w miłej atmosferze.

          • Zajęcia z programowania w 1a

            09.11.2022

            Uczniowie klasy 1a  utrwalali kolejność i nazwy dni tygodnia w nietypowy sposób.  Podczas zajęć pracowali na macie do kodowania, z robotami edukacyjnymi do nauki programowania – GeniBotami, które nasza szkoła otrzymała   w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Ułożony przy pomocy kart do kodowania program pozwolił  wprowadzić robota w ruch i sprawić, żeby przemieszczał się on do kolejnych dni tygodnia. Praca z robotem, to ogromne korzyści dla dziecka, świetna zabawa, która rozwija logiczne, algorytmiczne myślenie i zadaniowe podejście do stawianych problemów. Uczniowie z niecierpliwością będą czekać na kolejne zajęcia z GeniBotem. 

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Borowej w finale Wojewódzkiego Konkursu Patriotycznego „Ojczyzna w poezji, pieśni i piosence”

            09.11.2022

            W piątek 4 listopada br. czterdzieścioro młodych artystów z całego województwa podkarpackiego w pięknym wnętrzu zabytkowego pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu recytowało poezję patriotyczną. Wśród finalistów znaleźli się nasi uczniowie – Milena Skiba (kl. IVB) oraz Olivier Pietrzak (kl. IVA).Poziom prezentacji konkursowych był bardzo wysoki. Po burzliwych obradach komisja wyłoniła laureatów w każdej kategorii. Jednym z nich została Milena Skiba (kategoria poezja patriotyczna klasy I-IV).

            W poniedziałek 7 listopada br. na przesłuchania na żywo pojechała Kornelia Moryto (kl. V) w kategorii pieśń i piosenka patriotyczna klasy V-VIII. W tym dniu przesłuchano aż 56 młodych artystów. Kornelia zaprezentowała utwór „Ojczyzno ma”. Była najmłodszą uczestniczką w swojej kategorii wiekowej, a mimo to niezwykłym talentem, emocjonującą muzyczną interpretacją utworu oraz perfekcyjnym przygotowaniem do konkursu w pełni dorównała starszym koleżankom.

            Rozdanie nagród nastąpi 13 listopada podczas Wieczoru Patriotycznego w Zespole Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu. Decyzją jury 3 osoby spośród nagrodzonych wyrecytują i wyśpiewają swoje utwory podczas niepowtarzalnego koncertu patriotycznego z rodziną Jednego Serca Jednego Ducha.

            Organizatorzy wydarzenia: Wójt Gminy Zarzecze, Centrum Kultury w Zarzeczu, Gminna Biblioteka Publiczna w Zarzeczu oraz Zespół Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu. Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

            Gratulujemy naszym uczniom i życzymy kolejnych sukcesów artystycznych.

            Dziękujemy Rodzicom: Państwu Dorocie i Grzegorzowi Skibom oraz Pani Mireli Piątkowskiej-Moryto, którzy zapewnili transport młodych artystów do tak odległego miejsca.

          • „Bohaterowie literaccy ” – projekt czytelniczy zrealizowany przez klasę 7a

            09.11.2022

            Uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej wraz z opiekunami Edytą Gawżyńską i Karoliną Gazda zrealizowali w październiku i listopadzie 2022 r. projekt „Bohaterowie literaccy” z zakresu edukacji czytelniczej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Założeniem projektu było rozwijanie i poszerzanie wiedzy o literaturze orazzapoznanie uczniów z wybranymi bohaterami literackimi. Podczas zajęć uczniowie czytali fragmenty ulubionych książek, wypowiadali się na temat wybranych pozycji literackich oraz ulubionych bohaterów. Następnie wykonali samodzielne projekty okładek książek oraz przygotowali stroje ulubionych bohaterów literackich. Na kolejnych zajęciach odbyła się prezentacja bohaterów. Uczniowie mieli za zadanie krótko scharakteryzować postać, zaprezentować jej strój oraz omówić własny projekt okładki książki. Po zakończeniu prezentacji odbył się konkurs na najładniejszy strój bohatera literackiego. Podsumowaniem projektu był jesienny spacer po okolicy z bohaterami literackimi oaz wspólne zdjęcia pamiątkowe.

          • Naukowy zawrót głowy

            07.11.2022

            Celem projektu czytelniczego „Naukowy zawrót głowy ” w klasie III b było zapoznanie uczniów z wybranymi postaciami polskich naukowców. W październiku uczniowie poznali lekturę Julity Grodek „Mania dziewczyna inna niż wszystkie…” Na zajęciach wysłuchali tekstu lektury, wypowiadali się na temat jej treści, uzupełnili metryczkę lektury, wykonali zadania interaktywne, układali puzzle. Uczniowie zastanawiali się, jakie cechy i atrybuty powinien mieć naukowiec. Dowiedzieli się, że Maria Skłodowska – Curie lubiła chemię. Próbowali wcielić się w rolę naukowca, wykonując różne doświadczenia.   Na koniec zaprezentowali lappbooki przedstawiające życie i dokonania Marii Skłodowskiej – Curie.

          • Szkolny Konkurs "W Akademii Pana Kleksa"

            07.11.2022

            4 listopada odbył się Szkolny Konkurs pod tytułem "W Akademii Pana Kleksa" adresowany do uczniów klas IV. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, wykazali się dużą wiedzą na temat lektury. Maksymalną liczbę punktów zdobyli: Zuzanna Polak, Zuzanna Trela, Zuzanna Trzpis i Natalia Wolak. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni ocenami bardzo dobrymi i celującymi z języka polskiego, otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

            Zwycięzcom gratulujemy!
            Zachęcamy do czytania kolejnych fantastycznych opowieści Jana Brzechwy o panu Kleksie, tj. „Podróże pana Kleksa” oraz „Tryumf pana Kleksa”.

          • Lapbook o lekturze ,,Akademia Pana Kleksa”

            07.11.2022

            Uczniowie klas 4 przygotowali lapbooki w ramach podsumowania swojej pracy z lekturą „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić informacje na wybrany temat. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. Wszystko to umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i formach. Podczas zajęć uczniowie mogli wykazać się nie tylko znajomością treścii problematyki lektury, ale również wykorzystać swój talent plastyczny.  Efekty ich pracy można zobaczyć na zdjęciach.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek u przedszkolaków

            04.11.2022

            „Dziecięcy świat po części utkany jest z bajek i baśni. Magia, tajemnica, humor
            i nauka ukryte w barwnych opowieściach fascynują od stuleci i małych, i dużych”. 

            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest piątego listopada, z tej  okazji nasze przedszkole zamieniło się w niezwykłą krainę.Dzieci przebrały się za bajkowe postaci-nie zabrakło wróżek, księżniczek i super-bohaterów.Przedszkolaki opowiadały o ulubionych postaciach, brały udział w zabawach z chustą animacyjną, odgadywały zagadki, a także wykonywały przepiękne prace plastyczno-techniczne. Ważnym punktem dnia było słuchanie wspólnie wybranej bajki i baśni. Dzieci miały okazję omówić wraz z nauczycielem morał z nich płynący. Zwieńczeniem dnia był bal przy najpiękniejszych utworach z bajek Disney’a.

          • Wizyta policjantów w oddziałach przedszkolnych

            03.11.2022

            Na przełomie października i listopada dzieci przedszkolne odwiedzili panowie policjanci asp. Adam Krzyżek i st. asp. Damian Gudz z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu- Rewir Dzielnicowych w Borowej. Funkcjonariusze przeprowadzili pogadankę na temat zachowania bezpieczeństwa w domu i w przedszkolu. Przypomnieli dzieciom podstawowe zasady poruszania się po drodze pod opieką osób dorosłych. Zwrócili także uwagę na ostrożność i prawidłowe zachowanie się w razie kontaktu z osobą nieznajomą. Później poruszyli temat spotkania z obcym, agresywnym psem. Dzieci  chętnie przećwiczyły postawę obronną. Na koniec panowie policjanci odpowiedzieli na wszystkie pytania naszych przedszkolaków. Dziękujemy za interesujące spotkanie.

          • Ślubujemy uroczyście!

            02.11.2022

            28 października 2022 roku był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Borowej.

            W tym wyjątkowym dniu uczniom i rodzicom towarzyszyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Borowa – pan Stanisław Mieszkowski, Dyrektor Szkoły – pani Kazimiera Smoleń, Wicedyrektor  Szkoły - pani Teresa Czerwiec, dyrektor Banku Spółdzielczego w Borowej – pan Mariusz Dąbrowski, Kierownik Centrum Usług Wspólnych- pani Mirela Piątkowska- Moryto, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Bożena Opałacz, przedstawiciele firmy Rydzowski, ubezpieczającej naszych uczniów -  pan Bartłomiej Matuszczek i pani Edyta Gąsior, pani Teresa Drozdowska.

            Pierwszoklasiści pod okiem swoich wychowawczyń: p. Alicji Mazur  i p. Elżbiety Wieczerzak przygotowali program artystyczny zapraszający do krainy Szkołolandii. Na przedstawienie przybył Król Ołówkos wraz z małżonką i swoimi Gwardzistami. Dzieci klas I miały do wykonania kilka zadań. Zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Wykazały się wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny, znajomością zasad ruchu drogowego, grzeczności, właściwego zachowania się w klasie i w szkole. Po poprawnym wykonaniu zadań, Król Ołówkos ze swą małżonką stwierdzili, że uczniowie klas I mogą zostać przyjęci do braci uczniowskiej.

            W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Następnie przyszedł czas  na życzenia i upominki od przybyłych gości oraz pamiątkowe zdjęcia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klas I. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

          • 6A pamięta!

            02.11.2022

            W piątek, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, klasa VI A wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. "#Szkoła Pamięta". Uczniowie odwiedzili pomnik w centrum Borowej, gdzie wykonami czynności porządkowe. Następnie, przemaszerowano na cmentarz parafialny, gdzie odwiedzono grób nieznanego żołnierza oraz oddano hołd sławnym, lokalnym osobom, które zapisały się w historii gminy. Podczas pobytu na cmentarzu natknięto się na klasę VI B, która również brała udział w akcji. Ostatecznie, uczniowie odwiedzili groby swoich bliskich, co skłoniło grupę do głębszych refleksji na temat życia i przemijania.

          • Degustacja "jesiennych darów" w VI A

            02.11.2022

            Klasa VI A wzięła udział w akcji "Jesienny stragan", organizowanej w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Uczniowie zgromadzili prawdziwe "dary jesieni" na swoim stoisku. W akcję włączyli się rodzice, a w szczególności pani Dorota Siembab, której bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc. Uczniowie zdecydowali się na degustację przetworów: poznawali smaki konfitur i soków, kosztowali przygotowanych sałatek i dżemów. I choć nie wszystko wszystkim smakowało, cała klasa świetnie się bawiła, co zostało uwiecznione na poniższych zdjęciach.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny Borowej
      • 17 5815594 - Szkoła Podstawowa 17 5815357 - Przedszkole Adresy elektronicznych skrzynek podawczych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej na portalu ePUAP: /SP_BOROWA/skrytka /SP_BOROWA/SkrytkaESP
      • Szkoła Podstawowa - Borowa 248 Przedszkole - Pławo 73 A Poland
    • Logowanie