Nasze uczennice - Zuzanna Strugała i Izabela Miłoś zostały Laureatkami I Powiatowego Konkursu Ekologicznego "MYŚL EKONOMICZNIE - ŻYJ EKOLOGICZNIE" organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł.ks. Romana Sitki w Mielcu. Nasze zdolne uczennice wykonały piękny ekologiczny zegar, który nie tylko "zatrzymał czas" dla użytych przedmiotów, ale także udowodnił, że można zrobić coś naprawdę wartościowego "z niczego"! Nie bez powodu. Zuzia i Iza zatytułowały swoje dzieło - ZEGAR ZATRZYMANY W CZASIE. Dodajmy, że poziom i ranga konkursu, stały na naprawdę wysokim poziomie, o czym świadczyła ilość i jakość prac, biorących w nim udział. Tylko z naszej szkoły było ich AŻ 7! Naprawdę było w czym wybierać. Serdecznie gratulujemy dziewczynom zwycięstwa, jesteśmy dumni i szczęśliwi! Gratulujemy także Wszystkim Uczennicom i Uczniom naszej szkoły, którzy wykonali równie piękne prace, a byli to: Amelia Stala i Zuzanna Karkosza, Nikola Pęgiel i Oliwia Krawczyk, Filip Stala, Zofia Lubaszewska i Wiktoria Szczucińska, Martyna Dziekan i Marcelina Stefanowicz oraz Katarzyna Ciepła. Wasza chęć i praca na pewno zostaną docenione RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ DLA EKOLOGII!
Sukces uczennic w Powiatowym Konkursie Ekologicznym
04.04.202311
Zajęcia kulinarne w grupie 5- latków
03.04.2023W piątek 31 marca w grupie 5-latków – „Jeżyków”, odbyły się zajęcia kulinarne w ramach projektu „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”- moduł „Mały Miś i zdrowe nawyki”. Zadaniem dzieci było samodzielne wykonanie posiłku inspirowanego treścią wybranej, ulubionej bajki.
Zajęcia praktyczne były poprzedzone przypomnieniem zasad zdrowego stylu życia i odżywiania na podstawie piramidy zdrowia.
W tym dniu „Jeżyki” odbyły niesamowitą podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki tej zabawie mogły wspierać zdolności poznawcze zmysłów: węchu, smaku, dotyku i wzroku. Celem zajęć kulinarnych było nauczenie dzieci czerpania radości z przygotowywania posiłków oraz wyrobienie nawyków zdrowego odżywiania. Podczas tego rodzaju zajęć rozwijają one swoją kreatywność, samodzielność oraz sprawność manualną, a także uczą się planowania swoich działań.
Nasi Mali Kucharze wykazali się pomysłowością i wspaniałymi umiejętnościami podczas przygotowywania swoich posiłków.....efekty ich pracy możemy podziwiać w galerii zdjęć.
39
Konkurs na palmę wielkanocną
01.04.2023Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny, w tym roku motywem przewodnim konkursu była tradycyjna palma wielkanocna. Na ręce opiekunów SU złożono 9 prac. Komisja konkursowa drogą tajnego głosowania wyłoniła 3 zwycięzców oraz wyróżnienie w kategorii tradycyjna palma jak za dawnych lat. Nagrody w formie dyplomów oraz gier planszowych otrzymali: Izabela i Zuzanna Twardy, Marek Działowski oraz Antoni Wiącek, natomiast szczególne wyróżnienie otrzymał Orest Mazur. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i piękne prace, które w najbliższą niedzielę uświetnią uroczystości Niedzieli Palmowej.
3
Szkolny konkurs Mam talent
01.04.2023Uczniowie naszej szkoły w ramach szkolnego konkursu „Mam talent” przygotowali filmiki, na których zaprezentowali swoje talenty. Dziękujemy za przygotowanie nagrań i zachęcamy wszystkich do obejrzenia konkursowych prezentacji.
Wiosennie u przedszkolaków
01.04.2023W marcu, wraz z nadejściem wiosny, dzieci z grup 3-latki, 4-latki, 4,5-latki oraz 5-latki bardzo chętnie włączyły się w tworzenie przyrodniczych kącików zieleni w salach oraz w tworzenie wiosennych dekoracji. Nasze kąciki przyrodnicze to doskonałe miejsce do prowadzenia bezpośredniej obserwacji podczas której dzieci poznały cykl rozwojowy roślin oraz nauczyły się systematyczności w pielęgnowaniu i codziennym podlewaniu kiełkujących nasion. Kolorowe dekoracje w sali sprawiły, że teraz czekamy już tylko na więcej słonecznych dni.
31
Wiosenne wysiewanie nasion
26.03.2023Niecodzienną lekcję przyrody mieli uczniowie klas drugich i III a . Nauczyli się siać pod okiem gościa z Warszawy. PanŁukasz Skop, mgr inż. biotechnologii roślin, ogrodnik, prowadzący cykl ogrodniczy „Co z tego wyrośnie?” w „Dzień Dobry TVN”, redaktor bloga www.bezogrodek.com i redaktor merytoryczny magazynu „Gardeners’ World Edycja Polska”. Autor książek „Kwiaty bez ogródek” i „Zrób ten zielnik”. Jest absolwentem naszej szkoły i zgodził się spotkać z jej najmłodszymi uczniami. Po krótkim powitaniu Pan Łukasz szybko przeszedł do praktycznego działania. Uczniowie otrzymali doniczki, ziemię oraz nasiona kukurydzy i fasoli, które samodzielnie sadzili. Dowiedzieli się przy okazji jak dbać o rośliny, żeby rosły. Usłyszeli wiele ciekawostek. Wszyscy byli zainteresowani i zaangażowani. Każdy uczeń zabrał swoją doniczkę do domu, aby po pewnym czasie zaprezentować swoją roślinę kolegom w szkole.
Była to interesująca lekcja przyrody. Dziękujemy Panu Łukaszowi Skopowi, że znalazł czas dla naszych uczniów.21
Zerówki na tropie Wiosny
31.03.2023Wiosna to piękna pora roku, pełna ciekawostek przyrodniczych. Podczas spacerów dzieci z grup przedszkolnych Zajączków i Lisków zaobserwowały pierwsze zwiastuny wiosny. Delikatne kwiatki, pączki na krzewach i drzewach, wierzbowe bazie to efekty naszych obserwacji. Przedszkolaki z utęsknieniem wypatrywały bociana w jego gnieździe. Wszędzie słychać było wesoły śpiew ptaków. Pogoda dopisała wyśmienicie. W naszych salach jest również wiosennie. Kolorowe prace plastyczne zdobią nasz korytarz, a kąciki przyrodnicze wprawiają nas w przyjemny, wiosenny nastrój. W oczekiwaniu na nowalijki dzieci posadziły w doniczkach cebulkę. Codziennie ją obserwują i czekają na plony swojej pracy. Wprawdzie pogoda marcowa, kapryśna i zmienna, ale mamy nadzieję, że wiosna przyniesie nam jeszcze wiele słońca i uśmiechu.
14
Wiosna w poezji
30.03.2023Pod takim hasłem w tym roku świętowaliśmy Światowy Dzień Poezji w naszej szkole. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Uczniowie klas czwartych wzięli udział w międzyklasowym konkursie recytatorskim „Wiosna w poezji” oraz wykonali prace plastyczne na podstawie wiersza „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy. W klasie II b odbył się przegląd twórców polskiej poezji. Uczniowie klasy III b przygotowali ulubione wiersze związane z wiosną i pięknie przepisali je, dodatkowo ozdabiając, oczywiście wiosennymi motywami. W bibliotece czekała na czytelników wystawa „W magicznym świecie rymów” oraz gazetka tematyczna „Światowy Dzień Poezji”.
Czytelnicy naszej biblioteki, zwłaszcza ci młodsi, bardzo chętnie sięgają po utwory wierszowane.
10
Konkurs „Bezpieczny przedszkolak”
30.03.202329 marca 2023 r. w oddziałach przedszkolnych 0a i 0b odbył się konkurs edukacyjny pod hasłem „Bezpieczny przedszkolak”. Nadrzędnym celem konkursu było nauczenie i utrwalenie właściwych zachowań w sytuacjach niebezpiecznych. Dzieci pracowały zespołowo, integrując swoje działania. Wykazały się znajomością podstawowych zasad ruchu drogowego. Potrafiły odegrać scenki dramowe, oceniając zachowanie bohaterów w trudnych sytuacjach. Trafnie odpowiadały na pytania dotyczące zachowań w kontakcie z osobami nieznajomymi oraz w sytuacjach ataku obcego psa. Przećwiczyły też postawę obronną. Przedszkolaki wiedzą w jakich sytuacjach wezwać pomoc i jakie są numery alarmowe. Wykazały się również umiejętnością bezpiecznej jazdy na hulajnodze, co sprawiło im wiele frajdy. Podsumowaniem wiedzy z zakresu bezpieczeństwa było wykonanie zespołowych plakatów. Przedszkolaki świetnie odnalazły się we wszystkich aktywnościach zadaniowych. Były bardzo zainteresowane tematem bezpieczeństwa i chętnie wzięły udział w konkursie. W nagrodę otrzymały wspaniałe niespodzianki w postaci kamizelek odblaskowych, breloczków i pamiątkowych dyplomów.
17
Warsztaty kulinarne w 3 a
26.03.202324 marca uczniowie klasy IIIa brali udział w drugiej części warsztatów kulinarnych przygotowanych przez wychowawcę. Tematem dzisiejszych wypieków była ,,Szarlotka". W wyniku ciężkiej pracy😁 uczestników udało się wykonać przepyszne, zdrowe ciasta z jabłkami , które w oka mgnieniu zniknęły z talerzyków.
Przedszkolaki witają wiosnę
24.03.2023Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
Przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
Witały ją także wszystkie przedszkolaki…W dniu 23 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych pożegnały zimę i powitały wiosnę. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków, wzbudziły już same przygotowania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny oraz kolorowych, wiosennych gaików. Sale zostały udekorowane w wiosenne zwiastuny,dzieci wykonały prace plastyczne o tematyce wiosennej, nauczyły się piosenek o wiośnie. Wszyscy tańczyli radośnie w pięknych wiosennych strojach przygotowanych przez rodziców. Kiedy wszystko było już gotowe ruszył barwny korowód. Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka…Marzanno, Marzanno ty słomiana panno Ciebie pożegnamy, Wiosnę powitamy. Na zakończenie pochodu powitano wiosnę kolorowymi gaikami. Obrzędom tym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Mamy nadzieje, że wiosna na dobre już zagości.
44
Konkurs plastyczny, pt. „Co mi w duszy gra- nasze emocje i uczucia”
29.03.202316 marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, zorganizowany przez psychologa szkolnego dla młodszych uczniów naszej szkoły. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej prezentującej dziecięce emocje. Wszystkie prace konkursowe były piękne. Jury miało bardzo trudny wybór. Po burzliwych naradach udało się wyłonić zwycięzcę, a kilka prac zasłużyło na wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Nagroda:
- Adrianna Zych- kl. 3b
Wyróżnienia:
- Nikodem Moryto- kl. 1b
- Karolina Dziadzio- kl. 1a
- Zofia Korzeń- kl. 1a
- Nadia Piekara- kl. 1a
- Izabela Twardy- kl. 2b
- Antoni Moryto- kl. 3b
- Błażej Komoński- kl. 3b
Uczestnicy konkursu:
- Alicja Opałacz- kl. 1a
- Zuzanna Miłoś- kl. 1a
- Maja Działowska- kl. 1b
- Hanna Knap- kl. 1b
- Adam Kwiatkowski- kl.3a
- Oliwia Majdan- kl. 3a
- Aleksandra Wiącek- kl. 3a
- Julia Solarz- kl. 3b
- Barbara Bogdan- kl. 3b
Gratulujemy!
Światowy Dzień Wody w grupie "Jeżyków"
23.03.202322 marca w grupie 5-latków „Jeżyków” obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W tym dniu dzieci przyszły ubrane na niebiesko i wspólnie odkrywaliśmy tajemnice wody oraz jej znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Postanowiliśmy połączyć zajęcia edukacyjne ze świetną zabawą. Dzieci poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Podczas zajęć „Jeżyki” dowiedziały się również, jak oszczędzać wodę i dlaczego jest to bardzo ważne dla naszego środowiska. Przypomnieliśmy zasady korzystania z wody podczas codziennych czynności. Nie zabrakło też zabaw badawczych i eksperymentów z wodą. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne „Kropla 3D”. Mamy nadzieję, że podjęte działania przerodzą się w nawyk oszczędzania wody i każda kropelka będzie dla nas wszystkich wielkim skarbem.
22
Wyjazd przedszkolaków do SCK w Mielcu, na spektakl pt.: " Ach, ta Pippi"
23.03.2023Dnia 21 marca przedszkolaki z grup 4,4-5, 5 oraz 6 latków wraz z nauczycielami i opiekunami, wybrali się na wycieczkę do SCK w Mielcu, na spektakl wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacyjny im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu pt.: „ Ach, ta Pippi”.
W willi „ Śmiesznotka” dzieci obejrzały ciekawą historię małej Pippi, dzięki której przekonały się, co znaczy i jak ważna jest, szczególnie dzisiaj, tolerancja. Ponadto dowiedziały się, co znaczy przyjaźń oraz dlaczego warto być dobrym dla zwierząt. Spektakl był barwny, jak włosy Pippi, występowały ciekawe postaci, jak choćby siłacz Adolf, weseli policjanci, chuligan Laban czy śmieszny złodziejaszek. Przedszkolaki były uśmiechnięte i zadowolone. Wspólna jazda autokarem bez wątpienia umiliła czas, była doskonałą okazją do podziwiania pierwszych oznak Pani Wiosny.28
Pierwszy dzień wiosny na sportowo
22.03.2023Pierwszy dzień wiosny uczniowie klas I – III świętowali aktywnie, biorąc udział w konkurencjach sportowych na sali gimnastycznej. Było sportowo, radośnie i zdrowo! Zdrowej rywalizacji towarzyszyło wiele emocji. Po rozgrywkach sportowych na sali gimnastycznej uczniowie regenerowali siły spożywając produkty mleczne oraz owoce. Na koniec tak wspaniałego dnia udali się na spacer w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Za rok imprezę z pewnością powtórzymy.
18
„Szkolne drzewo czytelnicze” – rozstrzygnięcie edycji zimowej
22.03.2023„Szkolne drzewo czytelnicze” – pod taką nazwą dobiegła końca zimowa edycja konkursu czytelniczego, którego celem jest propagowanie idei czytelnictwa wśród uczniów klas trzecich. Przez kilkanaście zimowych tygodni młodzi czytelnicy dopinali do makiet drzew znajdujących się w ich klasach śnieżynki, na których zapisywali autorów oraz tytuły książek, po które sięgnęli w ostatnim czasie. Po przeliczeniu śnieżynek zostali wyłonieni zwycięzcy : Aleksandra Wiącek z klasy III a i Maja Pietryka z klasy III b.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy pozostałym uczniom za podjęcie czytelniczej rywalizacji. Przypominamy, że rozpoczęła się edycja wiosenna konkursu. Zapraszamy do udziału i zachęcamy wszystkich do czytania książek!
Projekt „Agresja w sieci” w klasie 6 b
22.03.2023Uczniowie klasy 6 b realizowali w marcu projekt pt. „Agresja w sieci”, którego celem było dostarczenie i utrwalenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych. W ramach zajęć z wychowawcą uczniowie dowiedzieli się:
- jakie formy może przyjmować cyberprzemoc,
- jakie emocje może rodzić cyberprzemoc u jej ofiar, jakie może nieść dla nich konsekwencje,
- jakie są możliwe konsekwencje przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań,
- jak powinna się zachować ofiara cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy.
Ponadto uzupełnili ankietę informacyjną na temat swoich doświadczeń w cyberświecie. Wynika z nich, że szóstoklasiści byli świadkami lub sami doświadczyli cyberprzemocy. Wiedzą jednak, gdzie należy zwrócić się o pomoc w takiej sytuacji. Podsumowaniem realizacji projektu było stworzenie plakatów, propagujących bezpieczeństwo i kulturalny język wypowiedzi w Internecie.
Apelujemy i przypominamy, oto lista stron, które pomogą Wam w rozwiązaniu problemów i ochronią przed niebezpieczeństwami, jakie niesie za sobą sieć:
www.helpline.org.pl
www.sieciaki.pl
www.saferinternet.pl
www.dyzurnet.pl.
8
Dzień Kolorowej Skarpetki
22.03.202321 marca w klasach I-III odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Uczniowie tego dnia założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
3
Podsumowanie 31. Finału WOŚP
12.03.20231 lutego 2023 w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej, Stanisław Mieszkowski Wójt Gminy Borowa wręczył wszystkim wolontariuszom i opiekunom SZTABU #388 podziękowania za organizację 31. Finału WOŚP na terenie naszej gminy. Serdecznie dziękujemy! Przypomnijmy! Dzięki otwartości serca mieszkańców naszej gminy i gmin ościennych SZTAB #388 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy SP Borowa zebrał ostatecznie 28 048,11 zł +210 zł z e-skarbonki! Wójt Gminy Borowa wręczył również wszystkich członkom naszego sztabu pamiątkowe kubki z ich imionami oraz godłem Gminy Borowa. Serdecznie dziękujemy! „Dobroć to złoty łańcuch, który łączy w jedno całe społeczeństwo."/J.W.Goethe/
46
DZIEŃ KOBIET W KLASIE IV B
12.03.20238 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy z klasy IV b obdarowali kwiatami swoje koleżanki i panie, składając najpiękniejsze życzenia. Zadbali również o dekorację sali i słodki poczęstunek. Dziewczynki zaprezentowały układ taneczny oraz otrzymały odznaki ,,Super Dziewczyny”. Inspirującym zadaniem dla nich okazało się tworzenie biżuterii według własnego pomysłu. Klasowy Dzień Kobiet był bardzo udany, panowała miła i radosna atmosfera, chłopcy dali z siebie wszystko wykazując się pełnym zaangażowaniem.
9
Archiwum Aktualności