W tym pięknym Dniu, jakim jest Dzień Mamy, przedszkolaki z grup 5-latki B, 0a i 0b przygotowały krótkie występy dla swoich Mam. Z ogromnym przejęciem recytowały wiersze oraz z głębi serca śpiewały piosenki. W ten sposób dziękowały za miłość, trud wychowania, troskę i cierpliwość. Dzieci wykonały także symboliczne upominki dla swoich Mam. Mamy nadzieję, że ten dzień przysporzył wiele radości i wzruszeń każdej Mamie. Zapraszamy do obejrzenia występów w zakładce ‘Filmy’.
W grodzie Kraka
29.05.2022Co tu dużo pisać? Karków zachwycił nasze dzieci z klas 3a, 3b i 2b. To, że Kraków jest pełen turystycznych perełek wie każdy przeciętny Polak, ale my tym razem zamiast skoncentrować się na zaliczaniu ,,obowiązkowych zabytków” postawiliśmy na spacery i dobrą zabawę. Pierwszym punktem wycieczki był Kopiec Piłsudskiego, który znajduje się w Lasku Wolskim w pobliżu ZOO. Spacer leśną ścieżką zajął nam około 1 godziny, ale opłacało się bo widoki na panoramę miasta były cudowne. Kolejny wyczekiwany przez dzieci punk wycieczki to krakowskie ZOO i 1400 sztuk zwierząt. Dzieci z zaangażowaniem fotografowały wszystko co ich zaintrygowało, zachwyciło bądź też w jakikolwiek inny sposób zasłużyło na uwiecznienie. Po takiej dawce wiedzy przyrodniczej nadszedł czas na naukę poprzez zabawę czyli Ogród Doświadczeń Lema. Brzmi poważnie, ale ten ogród jest ogromnym parkiem sensorycznym. Dzieci z wielką ciekawością korzystały ze wszystkich urządzeń, które pobudzają do myślenia, uczą i bawią. Na ostatnim puncie wycieczki znalazł się Stary Rynek w Krakowie, obowiązkowo lody i zakup pamiątek. To była wyjątkowa i pełna pozytywnych emocji wycieczka, do czego w dużej mierze przyczyniła się firma Alternatywa Travel, której serdecznie dziękujemy.
55
„Tobie Książko przyrzekamy…” – Pasowanie na czytelnika
25.05.202219 i 20 maja odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta na stałe wpisała się do kalendarza imprez szkolnych. Specjalnie na tę okazję członkowie koła teatralnego z klasy VI b przygotowali inscenizację pt. „W bajkowej krainie”. Przyszli czytelnicy nie tylko mogli przenieść się w świat baśniowy, ale dowiedzieli się jak należy dbać o książki – wsłuchując się uważnie w prośby Królowej Książki. Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich wiedzę na temat bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Następnie odbyło się pasowanie, czyli symboliczne dotknięcie książką ramienia ucznia. Na zakończenie tego uroczystego wydarzenia każdy pierwszak, jako pełnoprawny czytelnik, otrzymał pamiątkowy dyplom.
28
Co wiemy o prawach autorskich?
25.05.2022Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich już za nami. Tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. 16 maja chętni uczniowie klas ósmych i siódmych wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o prawach autorskich, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski we współpracy z biblioteką szkolną. Najwięcej punktów zdobyli: Łukasz Tomaszek z kl. VIII b, Maja Harmacińska i Gabriel Działowski z kl. VIII a. Zostali nagrodzeni. Wszyscy uczestnicy otrzymali punkty dodatnie z zachowania. Gratulujemy!
Sukces Anieli Moryto!
24.05.2022Uczennica naszej szkoły, Aniela Moryto z klasy Va, otrzymała nominację do kwalifikacji regionalnych 27 Konkursu Piosenki Wygraj Sukces. Aniela pod kierunkiem pani Martyny Bociek przygotowała nagranie video piosenki pt. „Koci wesoły świat”. Eliminacje regionalne odbędą się 3 czerwca w Staszowskim Ośrodku Kultury. Uczennica zaprezentuje dwa utwory: wyżej wspomniany „Koci wesoły świat” oraz „Śpiewam i tańczę”. Gratulujemy dotychczasowych sukcesów oraz życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Poniżej zamieszczamy link do nagrania konkursowego Anieli.
https://www.youtube.com/watch?v=KTmDMcOJTVA
Szkolny konkurs ekologiczno - przyrodniczy
19.05.2022W kwietniu z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zorganizowany został w naszej szkole konkurs wiedzy ekologiczno- przyrodniczej. Wzięło w nim udział 26 uczniów z klas V i VI. Test zawierał pytania dotyczące zachowań proekologicznych i ochrony przyrody.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Kinga Basaztura z klasy VI a
II miejsce – Jakub Gudz z klasy VI a
III miejsca zdobyły 3 osoby: Zuzanna Karkosza i Zuzanna Strugała z klasy VI b oraz Adam Groele z klasy VI a.
Z klasy V najlepszy wynik osiągnęła Aniela Moryto otrzymując wyróżnienie.
Klasa VII b w Bieszczadach
24.05.202219 i 20 maja klasa VII b udała się na wycieczkę w cudowne Bieszczady. Przez dwa dni dopisywała nam śliczna pogoda. W pierwszym dniu zaatakowaliśmy Połoninę Wetlińską, wspinaczka była trudna ale widoki rozpościerające się ze szczytu wynagrodziły nam trud wejścia. Obiad zjedliśmy w uroczej oberży „Biesisko”. Na nocleg zatrzymaliśmy się w pensjonacie „U Gosi”, gdzie pan gospodarz przygotował nam ognisko przy którym do godziny 22 – giej trwały zabawy i pieczenie kiełbasy. W drugim dniu pojechaliśmy do Soliny zwiedzając tamę na Sanie i płynęliśmy rejsem Białą Flotą po jeziorze Solińskim. Polecamy trasę wycieczki wszystkim na wakacyjne wypady.
10
Wspaniałe występy lekkoatletów
24.05.202218 maja na stadionie MOSiR w Mielcu odbył się finał ID w czwórboju lekkoatletycznym. Konkurencje w jakich zmagali się młodzi sportowcy to : bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową i bieg na 600m – dziewczęta i 1000m – chłopcy. Po przeliczeniu punktów drużyna chłopców zajęła II miejsce na 12 drużyn – wielkie gratulacje.
19 maja w tym samym miejscu odbył się finał ID w trójboju lekkoatletycznym. Nasze dziewczyny z IV klasy zdominowały zawody deklasując pozostałe drużyny i uzyskały awans do finału wojewódzkiego. BRAWO !!!
5
Sukces Bartłomieja Pietrasa
19.05.2022Uczeń naszej szkoły, Bartłomiej Pietras z klasy VII b zdobył specjalne wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastyczno – filmowym „Śnieżny Dekalog”,zorganizowanym w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Organizatorem akcji była Komenda Główna Policji w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego oraz Fundacją PZU. Zadanie plastyczne promowało bezpieczne narciarstwo i snowboard oraz aktywny tryb życia i polegało na zobrazowaniu Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. W konkursie przyznano 1 nagrodę główną i 2wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych: I – wiek 5-10 lat, II – wiek 11-15 lat.Takie jedno wyróżnienie w drugiej kategorii wiekowej zdobył Bartek. Gratulujemy!!!
Link Komendy Głównej Policji w Warszawie:
https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/216152,Konkurs-quotSniezny-dekalogquot-rozstrzygniety.html
Powiatowy konkurs strażacki
01.06.2022W sobotę 7 maja 2022 r. w Mielcu odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów Natalia Komońska i Błażej Spyra. Błażej zajął 4 miejsce w swojej grupie wiekowej. Jest to ogromny sukces.
Poznajemy zawody
19.05.2022W ramach realizacji tygodniowej tematyki zajęć ,,Poznajemy zawody” dzieci z klas zerowych odwiedziły sklep wielobranżowy Delikatesy Hitpol, Urząd Pocztowy i Bank Spółdzielczy w Borowej. Podczas tych spotkań poznały jak funkcjonują te instytucje. Przedszkolaki mogły zaobserwować pracę ludzi wykonujących różne zawody. Wyjścia te okazały się bardzo atrakcyjnym, a przede wszystkim edukacyjnym doświadczeniem naszych przedszkolaków. Były także dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
29
Warsztaty profilaktyczne
17.05.2022W ramach Tygodnia Profilaktyki w naszej szkole odbyły się zajęcia na temat emocji, przemocy oraz na zdrowego stylu życia. Zajęcia prowadzili nauczyciele wychowawcy, pedagog, higienistka oraz nauczyciele terapeuci. Przedszkolaki przypomniały sobie czym jest radość, smutek, złość czy strach, z wykorzystaniem pacynek. Najważniejszym celem zajęć było przekazanie uczniom, w jaki sposób należy radzić sobie ze złością, oraz to jak można dzielić się radością z innymi ludźmi. Dzieci malowały to, co je denerwuje, następnie zgniatały kartę papieru w kulkę i wrzucały ją do kosza. Starsi uczniowie uczyli się, jak reagować na przemoc słowną lub fizyczną, a także zapoznali się ze znaczeniem słowa bulling. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Uczniowie poprzez działanie poznali świat swoich emocji oraz nauczyli się, jak nie być obojętnym na krzywdę drugiego człowieka.
26
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
17.05.2022Miesiące maj i czerwiec to idealny okres na organizację wycieczek szkolnych. 16 maja pełni zapału i energii uczniowie klasy IV, Va, Vb i VI wraz z opiekunami pojechali „śladem Emeryka” w Góry Świętokrzyskie. Pierwszym punktem wycieczki był Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Miejsce to wprawiło wszystkich uczestników w zachwyt, a zamkowe legendy i opowieści pobudziły i tak bogatą wyobraźnię uczniów. Następnym przystankiem było Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Na miejscu młodzież miała okazję poznać dawne sposoby produkcji porcelany, obejrzeć niezwykłe zastawy i wziąć udział w warsztatach. Potem wszyscy udali się dość wyczerpującym szlakiem do Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu, w którym znajdują się relikwie drzewa Krzyża Świętego. Wszyscy nasi uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali poszczególne miejsca klasztoru oraz zakupili pamiątki. Na zakończenie wszyscy podziwiali niesamowity krajobraz Gór Świętokrzyskich. Uśmiechy na twarzach, głośne śpiewy i gromkie podziękowania świadczyły o tym, że wycieczka była naprawdę udana!
17
Laurka dla Strażników Lasu
16.05.2022W dniu 4 maja obchodziliśmy Święto Strażaka, natomiast 5 maja Święto Leśnika. Z tej okazji uczniowie klas I-III przyłączyli się do akcji „Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasu”.
Akcja miała na celu skupienie uwagi wokół problemu pożarów leśnych, uświadomienie, że las płonie szybko, a odrasta latami. Uczniowie wzięli udział w tworzeniu wirtualnej MEGA interaktywnej laurki, składającej się z tysięcy laurek namalowanych przez przedszkolaków i dzieci młodszych klas szkół podstawowych z całej Polski. Dzieci stworzyły prace, które trafiły na GIGA WIELKĄ interaktywną wystawę i dotarły do wszystkich strażaków i leśników w Polsce z podziękowaniami za to, że cały rok ochraniają lasy przed pożarami. Za zaangażowanie w akcję uczniowie otrzymali certyfikat Fabryki Aktywności Młodych.
Przedszkolaki w bibliotece
16.05.2022Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym również czytelnicze - warto więc wykorzystać ten moment, aby dzieci zapoznać z biblioteką tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Grupy „Misiów”, „Jeżyków” i „Wiewiórek” w ramach realizacji tematyki związanej z książkami odwiedziły lokalne biblioteki. Nasze najmłodsze przedszkolaki odwiedziły bibliotekę publiczną. Zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, pracą pani bibliotekarki i posłuchały krótkich wierszyków czytanych przez inną osobę dorosłą. Mogły również pooglądać książeczki w kąciku przedszkolaka i zwiedzić pozostałe działy. Natomiast 4-latki i 5-latki A odwiedziły bibliotekę szkolną. Pani Ania Podraza, szkolna bibliotekarka, oprowadziła dzieci po czytelni oraz bibliotece, opowiedziała o swojej pracy oraz wytłumaczyła kto i w jaki sposób może skorzystać z zasobów biblioteki. Na zakończenie grupy wysłuchały utworów Wiesława Drabika pt. „W czepku urodzona czyli Foczka Motylia” oraz „Bocianek Janek”, a także otrzymały kolorowe zakładki do książek.
24
Moc nie przemoc
29.05.2022W trakcie tygodnia profilaktyki odbyły się zajęcia o tematyce cyberprzemocy i bullyingu. Są to dwa zjawiska, które dla naszych dzieci są bardzo niebezpieczne. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na niebezpieczne zachowania rówieśników zarówno w szkole, jak i w Internecie. Bullying to określenie zjawiska przemocy rówieśniczej w szkołach, w przypadku gdy ktoś znęca się nad kimś słabszym, rozmyślnie i wielokrotnie wykorzystuje swoją przewagę nad drugą osobą z wrogim lub ze złośliwym zamiarem. Natomiast cyberprzemoc zdefiniować można jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu.
Zajęcia przeprowadziły nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne Aneta Duszkieicz-Sypek oraz pedagog Ewelina Wiacek-Sasor. Uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach na temat przemocy oraz ćwiczeniach przybliżających temat, opartych na realnych przykładach. Podczas spotkań zapoznano również uczniów z regulaminem sekretnej skrzynki, która znajduje się w szkole. Ideą sekretnej skrzynki jest zgłoszenie potrzeby uzyskania pomocy lub poinformowanie, że ktoś inny takiej pomocy potrzebuje.
Akcją MOC nie przemoc objęci byli również rodzice. W trakcie trwania dyżuru nauczycieli, można było porozmawiać ze specjalistami z naszej szkoły na tematy dotyczące uczniów. Przygotowana była również tablica informacyjna oraz ulotki, które przybliżały temat cyberprzemocy i bullyingu. Rodzice mogli poznać sposoby reakcji i przeciwdziałania tym zjawiskom.
10
Konkurs plastyczny „Koszyczek Wielkanocny”
29.05.2022Początkiem maja miało miejsce uroczyste rozdanie nagród w konkursie plastycznym,
pt. „Koszyczek Wielkanocny”, organizowany dla uczniów klas I-III. Celem konkursu byłaedukacja w zakresie poznawania obyczajów, symboliki i znaczenia świątecznych elementów związanych z obrzędowością ludową. Kultywowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami Wielkanocnymi.Rozwijanie kreatywności, kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz rozwijanie zdolności manualnych.Oceniana była estetyka wykonania pracy, oryginalność i pomysłowość interpretacji tematu, a także samodzielność oraz walory edukacyjne.Prace konkursowe były bardzo piękne. Jury miało trudny wybór. Po długich naradach jury konkursowe wybrało trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia:I miejsce: Natalia Wolak, kl. III b
II miejsce: Patryk Skop, kl. II b
III miejsce: Laura Kalicka, kl. III b
Wyróżnienia: Hubert Brożyna, kl. III b
Barbara Bogdan, kl. II b
Paulina Rzeszut, kl. II b
Maja Jędrzejowska, kl. II b
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
13 maja - Marsz Przyjaźni
16.05.202213 maja cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami wzięła udział w „Marszu Przyjaźni” pod hasłem „Moc nie przemoc”. Był on zwieńczeniem Tygodnia Profilaktyki, który odbywał się w szkole. Poszczególne klasy przygotowały transparenty z hasłami nawołującymi do szacunku wobec siebie oraz sprzeciwiające się przemocy. Do marszu przyłączyły się przedszkolaki, które miały kolorowe nakrycia głowy oraz parasole. Z uśmiechem na twarzach oraz pozytywnym przekazem maszerowaliśmy po ulicach Borowej. Akcja miała miejsce również w Pławie. Symbolem tegorocznego Tygodnia Profilaktyki stał się parasol. Szkoła, nauczyciele, rodzina, a także przyjaciele zapewniają ochronę, tak jak parasol daje schronienie przed deszczem.
42
Spotkania z panią policjantką – III Dzień Tygodnia Profilaktyki
16.05.2022Pani policjantka odwiedziła uczniów naszej szkoły 11 maja. Głównym tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników oraz cyberprzemoc. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas IV-VI w budynku Szkoły w Borowej oraz młodzież z klas VII – VIII w budynku szkoły w Pławie. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach Tygodnia Profilaktyki pod hasłem „Moc, nie przemoc”.
2
Dzień pozytywnych myśli – II dzień Tygodnia Profilaktyki
16.05.202210 maja wszyscy uczniowie mieli same pozytywne myśli, a to za sprawą dnia, jaki odbył się w ramach Tygodnia Profilaktyki. „Pozytywne myślenie jest zawsze w cenie!” oraz „Nakręć się pozytywnie!” - to hasła przewodnie tego dnia. Na korytarzach pojawiły się ścianki z pozytywnymi cytatami, a przed wejściem do klas uczniowie mogli zabrać ze sobą dobrze nastrajające słowa. W szkole w Borowej oraz w Pławie znalazł się „Słoik pozytywnych myśli” wypełniony po brzegi wartościowymi cytatami. Niech te pozytywne myśli pozostaną z nami na długo!
9
Archiwum Aktualności