W piątek 8 października klasa VII b z wychowawcą udała się do rancza niedaleko Mielca na ognisko integracyjne. Czas szybko mijał na rozmowach, grach, zabawach i pieczeniu kiełbasy w pięknych okolicznościach przyrody przy urokliwie płonącym ognisku. Dziękujemy pani Magdalenie Swół za pomoc. Relacja foto w galerii.
OGNISKO INTEGRACYJNE KLASY VII B
11.10.202114
Okazali SERCE i POMOC!!!
11.10.2021W tym tygodniu w klasie IV, podczas zajęć z wychowawcą, odbyły się warsztaty profilaktyczne pod tytułem: „Jak dbać o poczucie własnej wartości?” prowadzone przez panią Anetę Duszkiewicz-Sypek.
Dla każdego ucznia poczucie własnej wartości jest bardzo istotne. Gdy jest mocne i stabilne, pozwala nawiązywać prawidłowe relacje, podejmować wyzwania i realizować zamierzone cele. Stwarza poczucie bezpieczeństwa, dodaje odwagi, by odkrywać siebie świat oraz chroni przed nadmiernym wpływem z zewnątrz.Czwartoklasiści dokonali analizy swoich mocnych i słabych stron, dzięki czemu zwiększyli własną samoświadomość i samoakceptację. Z krótkiego filmiku dowiedzieli się, jak radzić sobie z „krytykiem wewnętrznym”. Uświadomili sobie również, że bez wsparcia bliskich i ważnych dla nich osób, nie da się zbudować stabilnego poczucia własnej wartości. Na koniec zajęć każdy uczeń miał za zadanie napisać krótką wiadomość do osoby, której są wdzięczni za okazane wsparcie. Okazało się, że poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Wychowawca klasy dowiedział się bowiem, że rodzice poczuli się w tym dniu naprawdę wyjątkowo.
Podsumowaniem zajęć było zebranie wszystkich zapamiętanych przez uczniów informacji i podkreślenie, że bezwarunkowa akceptacja siebie pozwala czuć zadowolenie i radość w sytuacji sukcesu, ale też rozczarowanie i smutek w sytuacji porażki. Podejmowanie wyzwań, osiąganie sukcesów i radzenie sobie z przeciwnościami sprawia, że nabieramy zaufania do siebie i wierzymy w sukces. Warto okazywać sobie SERCE i POMOC!
1
ANGIELSKIE BAJANIE - LITTLE RED RIDING HOOD
07.10.2021Grupa 5-latkow "Sówki" i "Wiewiórki" zrealizowała pierwszy blok tematyczny projektu "Angielskie Bajanie". We wrześniu czytaliśmy bajkę pt. "Little Red Riding Hood", czyli "Czerwony Kapturek". Nie zabrakło emocji, licznych gier i zabaw, w których dzieci powtarzały kolory, liczebniki, części ciała, a także poznaliśmy zwierzęta mieszkające w lesie.
Skoro tematyka bajkowa, nie zabrakło również czarów... :)
ROZUMIEM, SZANUJĘ, AKCEPTUJĘ
13.10.2021W dniu 08.10.2021r. klasę IIb odwiedziła siostra Jeremia, która opowiadała dzieciom w jaki sposób osoby niewidome pokonują swoje ograniczenia. Siostra Jeremia pracuje w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Towarzystwo to jest organizacją pożytku publicznego. Ma na celu otaczanie osób ociemniałych, niewidomych i słabowidzących wszechstronną opieką. Uczy, wychowuje, rehabilituje i pomaga odnaleźć się w świecie. Zapewnia także opiekę duchową i religijną. Spotkanie to było wstępem przeprowadzonej w klasie lekcji Rozumiem Szanuję Akceptuję. Uczniowie poznali rodzaje niepełnosprawności, zrozumieli ich nieodwracalność i ograniczenia w życiu, które niosą za sobą. Doświadczyli uczuć towarzyszących osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu.
2
KLASY III NA WYCIECZCE W OSADZIE NEOLITYCZNEJ
07.10.20216 października klasy trzecie udały się na wycieczkę, do osady neolitycznej w Kopcu. Osada ta, jest rekonstrukcją osad tworzonych na ziemiach polskich w okresie neolitu, czyli około 3700-3200 p.n.e. Na początku wycieczki przewodnik, opowiedział bardzo ciekawą historię dotyczącą epoki kamienia łupanego, ze szczególnym uwzględnieniem pradziejów pojawienia się człowieka na terenach dzisiejszej Polski. Uczniowie mieli możliwość oglądnięcia obiektów znajdujących się w osadzie, ale przede wszystkim włączyć się w życie osady. Brali udział w warsztatach kuchni neolitycznej, garncarstwa oraz mogli spróbować swoich sił, strzelając z łuku. Osada neolityczna to wspaniałe miejsce, warte odwiedzenia zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Świetny pomysł na wycieczkę szkolną.
27
TO BYŁ WSPANIAŁY CZAS! 7-DNIOWY WYJAZD UCZNIÓW DO KAWĘCZYNKA NA ROZTOCZU!
06.10.2021W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klasy 6 b wzięli udział w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Razem Ratujemy Konie organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom i zdobyli 1. miejsce!
Nagrodą w konkursie było dofinansowanie do 7 dniowego pobytu w Ośrodku OSTOYA ROZTOCZE w Kawęczynku k/Szczebrzeszyna na Roztoczu! Nasi zwycięzcy wraz z opiekunami przebywali w Ośrodku
Ostoya Roztocze w Kawęczynku w dniach od 19-25 września 2021r.
Do grupy 9 uczniów z klasy 7 b dołączyły również 4 uczennice z klasy 6b. Przygotowany program pobytu przez Organizatorów – Fundację Honor Pomagania Dzieciom był bogaty w różnorodne działania, z którymi musieli zmierzyć się nasi uczniowie!Były to między innymi:
- Wycieczka piesza eko - ścieżką do Szczebrzeszyna przez labirynt wąwozów i lasy Roztocza
- Wyjazd do Szczebrzeszyn a - zwiedzanie: Pomnik Chrząszcza, galeria Roztocze, synagoga, cerkiew, kościół św. Katarzyny, cmentarz żydowski, katolicki, ścieżka Wąwozy lessowe, las Cetnar (rozpoznawanie
i właściwości roślin) - Wycieczka Objazdowa – Pętla Roztocza: zabytkowe centrum Zwierzyńca, Stawy Echo, Ostoja Konika polskiego, muzeum wsi Krasnobrodzkiej, sanktuarium MB Krasnobrodzkiej, kapliczki na wodzie, kamieniołomy
i baszta widokowa w Józefowie,tama i rezerwat Szum na rzece Tanew - Roztoczańskie podchody – gra terenowa - rywalizacja drużynowa – SZUKAMY SKARBÓW ROZTOCZA!
- Wycieczka do Zamościa –zespół fortyfikacji i stare miasto (wpisane
na listę dziedzictwa UNESCO).
Pobyt w Ośrodku stał się również okazją do obcowania z rezydującymi tu zwierzętami: konie, kuce, daniel, kozy… Był też czas na aktywny wypoczynek z piłką, tabaty, nowoczesny układ taneczny, gry w scrabble,w uno, ognisko oraz pożegnalnądyskotekę z występem tanecznym naszych uczennic!
Wszystkie założone cele wyjazdu zostały osiągnięte. Uczniowie poznali piękno przyrody polskiej na Roztoczu oraz najważniejsze obiekty, zabytkii architekturę Zamojszczyzny. Wiedzą, jak należy chronić środowisko przyrodnicze. Poprzez czynny wypoczynek poprawie uległa sprawność fizyczna uczniów oraz stan ich kondycji zdrowotnej. To był wspaniały czas na integrację!120
ZŁOTO I SREBRO W FINALE POWIATOWYM W SZTAFETACH
06.10.20216 października w Mielcu odbył się Finał Powiatowy ID i IMS w sztafetowych biegach przełajowych. Nasze dziewczynki z klas IV – VI po wspaniałej walce zdobyły I miejsce i awans do Finału Wojewódzkiego. Drużyna młodszych chłopców wywalczyła II miejsce po bardzo emocjonującej rywalizacji z Tuszowem Narodowym.
Chłopcy z klas VII – VIII zajęli VI miejsce.
Gratulacje i powodzenia w Finale Wojewódzkim w Kolbuszowej.
DZIEŃ CHŁOPAKA W VII A
13.10.2021Z okazji tego święta dziewczęta z klasy VII a przygotowały dla chłopców niespodziankę w postaci drobnych upominków i poczęstunku. Była też wspólna zabawa. Po południu natomiast, rodzice zorganizowali dla całej klasy ognisko w kole łowieckim „Bażant”. Pomimo deszczowej pogody młodzież wesoło spędziła czas. Były zabawy, zgadywanki i „Belgijka”.
3
WYCIECZKA KLASY II B Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA
05.10.20211 października klasa II bodwiedziła Gospodarstwo Agroturystyczne „Lotnia” w Górkach Mieleckich. Wyjazd został zorganizowany przez rodziców uczniów tej klasy – panią Klaudię Zych i Karolinę Kokoszka, w ramach obchodów Dnia Chłopaka.
Gospodarstwo to prowadzone jest przez Annę i Leszka Wójcickich i powiązane ściśle z działającym tam od 2005 r. Stowarzyszeniem Lotniczym im. Jana Wnęka. Zrzesza ono wszystkich pasjonatów lotnictwa, a jego głównym celem jest propagowanie lotnictwa sportowo-rekreacyjnego i urzeczywistnienie marzeń o lataniu.Po terenie gospodarstwa dzieci oprowadzała pani Ania oraz pan Janusz Kuzara, członek i jeden z założycieli Stowarzyszenia.W trakcie zwiedzania dzieci mogły zobaczyć wózki paralotniowe, motolotnie, wiatrakowiec oraz często widziany na naszym niebie samolot ultralekki KB-2 „Jerzyk”, którego nazwa wywodzi się od nazwy ptaka. Pan Janusz, który jest jednym z wykonawców samolotu przekazał wiele interesujących informacji o samolocie oraz o lądowisku. Dzieci mogły także usiąść za sterami samolotu rolniczego AN-2 „Antek”, który stanowi obecnie eksponat muzealny, gdyż zakończył on już okres lotny i służy jako atrakcja dla dzieci.
Wszyscy mogli także popróbować swoich sił w puszczaniu latawców i w zawodach na jak najlepszy lot modelami samolotów. Wszystkim zainteresowanym lataniem polecamy wybranie się do tego gospodarstwa. Może ktoś z was chciałby zrealizować swoje marzenia i stać się pilotem samolotu…
Dziękujemy państwu Annie i Leszkowi Wójcickim, panu Januszowi Kuzara oraz rodzicom za gościnność, umożliwienie zwiedzenia obiektu oraz zorganizowanie wielu wspaniałych atrakcji dla uczniów.
8
WOJEWÓDZKIE IGRZYSKA DZIECI W LEKKIEJ ATLETYCE
01.10.202128.09.2021 odbyły się na stadionie Resovi Rzeszów Wojewódzkie Igrzyska Dzieci w lekkiej atletyce.
W konkursie skoku w dal chłopców wzięło udział 49 zawodników z całego województwa, wśród nich uczeń naszej szkoły Hubert Piątkowski, zdobywca pierwszego miejsca na zawodach powiatowych. Poziom w Rzeszowie był nieco wyższy niż w Mielcu i nasz zawodnik znalazł się w drugiej dziesiątce tego turnieju.
AKADEMIA MAŁYCH ZDOBYWCÓW
04.10.2021W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do pilotażowego programu Akademia Małych Zdobywców pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Ideą programu Akademii Małych Zdobywców jest propagowanie aktywnej postawy, zdobywania umiejętności sportowych potwierdzonych zdobyciem poszczególnych sprawności. w ramach pozalekcyjnych zajęć sportowych w klasach I - III szkół podstawowych, według specjalnie przygotowanego programu umożliwiającego zdobycie przez dzieci określonych sprawności i umiejętności ruchowych.
Do programu zostali zakwalifikowani uczniowie z klasy IIIa, którzy uczestnicząc w pozalekcyjnych zajęciach sportowych walczą o tytuł „Małego Zdobywcy”.
DZIEŃ CHŁOPAKA W I B
01.10.2021Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy I b uczestniczyli w zabawach i konkursach sprawnościowych. Dziewczynki przygotowały dla chłopców zadania sprawnościowe. Koledzy podeszli do zadań z humorem i wszyscy świetnie się bawili. Przygotowane konkurencje dostarczyły dzieciom wiele radości. Na koniec dzieci otrzymały upominki przygotowane przez klasową Radę Rodziców.
12
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE IV
01.10.2021Jednym z celów realizowanego przez klasę IV projektu SP! SERCE i POMOC jest współpraca z rodzicami mająca na celu ułatwienie uczniom procesu adaptacji do nowej szkolnej rzeczywistości oraz integracja zespołu klasowego. W dniu 30.09.2021 r. wszyscy czwartoklasiści wzięli udział w kolejnym spotkaniu integracyjnym z okazji Dnia Chłopaka, które miało miejsce w „Kuźni Smaków” w Borowej. Niezawodni rodzice po raz kolejny aktywnie włączyli się w organizację uroczystości klasowej i przygotowali dla swoich dzieci smaczny poczęstunek i napoje.
Uśmiechy zadowolenia na twarzach uczniów, głośne rozmowy, życzenia dla chłopców oraz pamiątkowe zdjęcia były dowodem właściwej atmosfery panującej w klasie. Nawet padający od rana tego dnia deszcz nie okazał się przeszkodą, bo tak naprawdę żaden uczeń podczas spaceru nie zwracał uwagi na niekorzystną aurę.
Pełni wrażeń i pozytywnych emocji czwartoklasiści zgodnie przyznali, że to nie koniec wspólnych wyjść i klasowych inicjatyw.11
DZIEŃ CHŁOPAKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
01.10.202130 września dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy otrzymali specjalne medale i dyplomy. Były także drobne upominki, wspólne tańce i oczywiście mnóstwo życzeń - by nasi chłopcy rośli zdrowi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.
26
SP! SERCE I POMOC
01.10.2021Dnia 30 września 2021 r. w ZS nr 1 w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie szkół biorących udział w projekcie "SP! Serce i Pomoc". Nasza szkoła znalazła się w gronie nielicznych szkół, które jako pierwsze przystąpiły do tego innowacyjnego projektu.
Pani Kurator Małgorzata Rauch uroczyście przekazała wstępną akredytację Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Borowej Pani Kazimierze Smoleń.2
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE VIII B
29.09.2021Koleżanki z klasy zaskoczyły swoich kolegów, organizując dla Nich niespodziankę, czyli godzinę pełną wrażeń. Po złożeniu życzeń, wręczeniu pięknie zapakowanych prezentów oraz przekąszeniu „czegoś szczególnie ulubionego”, chłopcy przystąpili do ciekawej konkurencji z balonami. Musieli odpowiedzieć na podchwytliwe pytania. Wspólna zabawa z całą pewnością przypadła chłopcom do gustu, o czym świadczą ich zadowolone miny.
8
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE
29.09.2021Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. O tym, że czytanie ma ogromną moc, pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego wszyscy chętnie włączyli się w akcję. Czytaliśmy w każdej klasie. Czytali uczniowie i nauczyciele wybrane na tę okazję fragmenty lektur. Oddziały przedszkolne odwiedziła Dyrektor Szkoły Pani Kazimiera Smoleń, która wspólnie z wychowawcami zaprezentowała małym słuchaczom ich ulubione bajki. Święto to stało się również okazją do przybliżenia postaci Janiny Porazińskiej, wybitnej pisarki, autorki książek dla dzieci. W klasach drugich odbyły się spotkania czytelnicze, podczas których bibliotekarka szkolna przedstawiła twórczość pisarki i przeczytała drugoklasistom fragmenty książki „Pamiętnik Czarnego Noska”, zachęcając w ten sposób do sięgnięcia po lekturę.
Pamiętajmy, że głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu. Czytajmy codziennie, nie tylko od święta.
35
WYCIECZKA KLASY 3 B DO LASU
29.09.2021W piękny, wtorkowy dzień, klasa III b wybrała się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu. Głównym założeniem wyjścia było poznanie roślin i zwierząt zamieszkujących różne warstwy lasu. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie, wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne.Uczniowie podziwiali zmiany w lesie zachodzące jesienią. Bardzo spodobały im się piękne kolorowe liście, które już zaczęły spadać z drzew. Z wielką ekscytacją poszukiwali grzybów i chociaż nie było to łatwe zadanie, poradzili sobie bardzo dobrze. Drugim, ale równie ważnym celem wycieczki było sprzątanie lasu. Uczniowie do tematu dbania o środowisko podeszli bardzo poważnie i starali się jak najdokładniej pozbierać śmieci z lasu, w którym się znajdowali. Spotkanie z przyrodą przyniosło uczniom wiele radości. W miłej i wesołej atmosferze uczniowie wrócili do szkoły, bogatsi o nową wiedzę z zakresu dbania o środowisko.
14
DZIEŃ PIŻAMY
29.09.2021W ramach inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w dniu 24 września 2021 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Piżamy. Uczniowie oraz nauczyciele w tym wyjątkowym dniu mieli możliwość przyjść do szkoły w piżamach i kapciach. By zachęcić uczniów do udziału w tej nietypową inicjatywie, podcza przerw została wybrana Królowa oraz Król Piżamy, którzy reprezentowali najbardziej kreatywne stroje. Wygrana Para Królewska otrzymała Bony na "Dzień bez pytania i bez niezapowiedzianych kartkówek".
16
CZYSTA POLSKA 2021 - AKCJA SPRZĄTANIA BOROWEJ
29.09.2021Uczniowie klas IV realizując projekt Czysta Polska 2021 w dniu 17 września 2021 wzięli udział w Akcji sprzątania świata. Uczniowie wyposażeni w rękawiczki, ekologiczne worki na śmieci oraz chęci zmieniania naszej miejscowości na lepszą wyruszyli sprzątać Borowa.
1
Archiwum Aktualności