2 października odbyła się X edycja akcji - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, której celem jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. W każdej klasie uczniowie otrzymywali losy o różnym stopniu trudności. Każdy, kto udzielił poprawnie odpowiedzi otrzymał certyfikat i tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dziękujemy za udział w akcji i gratulujemy ekspertom.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
13.10.20201
ZUCHOWY DZIEŃ CHŁOPAKA
07.10.2020Na ostatniej zbiórce zuchowej odbył się Dzień Chłopaka na wesoło. Chłopcy mieli do wykonania kilka zadań. Okazało się, że świetnie znają nazwy klubów piłkarskich i potrafią nawlec nitkę na igłę. W rozpoznawaniu marek samochodów lepsze były dziewczyny. Koleżanki przygotowały zakodowane zagadki. Z tym zadaniem chłopcy również poradzili sobie doskonale. Wszyscy wesoło się bawili i miło spędzili czas.
11
MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY
06.10.2020W ubiegłym tygodniu rozpoczęto cykl zajęć edukacyjnych pt. "Moje dziecko idzie do szkoły" których adresatami są uczniowie klas I oraz ich rodzice. Zajęcia mają na celu podniesienie wiedzy dzieci jak i rodziców na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia. Uświadomienie rodzicom ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci. Zainteresowanie rodziców zdrowiem ich dzieci i czynnikami wpływającymi na jego zachowanie.
Podczas pierwszych zajęć które zostały przeprowadzone klasie Ia i Ib przez Panią Pedagog K. Krempa, dzieci poznały zasady zdrowego odżywania, higieny oraz bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie wypełnili karty pracy i pięknie je pokolorowali.
DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE
06.10.20208. edycja Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii" W dniu 1 października 2020 roku uczniowie z klas VII i VIII naszej szkoły zmierzyli się z ortograficznymi zawiłościami języka polskiego w ramach szkolnego etapu 8. edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii".
Przed naszymi uczniami kolejny wojewódzki etap dyktanda, który został zaplanowany na 28 października 2020 roku., a uroczyste podsumowania konkursu odbędą się w dniach 12-22 listopada br.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI
04.10.2020W dniach od 29.09 do 02.10 2010 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki odbył się w naszej szkole Tydzień z Muzyką. Uczniowie śpiewali karaoke, tańczyli, robili instrumenty muzyczne, prezentowali swoje umiejętności wokalne oraz gry na instrumentach przed klasą. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli przygotować się dzieciom do tych lekcji .
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.50
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
01.10.2020Wzorem lat ubiegłych również w tym roku pamiętaliśmy o Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który przypada na 29 września. Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janina Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Druga godzina lekcyjna w klasach starszych rozpoczęła się od głośnego czytania, czytali uczniowie i nauczyciele. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych i klas I – III przygotowali na ten dzień ciekawą literaturę dla dzieci, przeznaczając dużo czasu na jej zaprezentowanie. W klasach trzecich odbyły się spotkania z bibliotekarką szkolną, podczas których została przybliżona uczniom twórczość Janiny Porazińskiej. Okazało się, że dzieci bardzo dobrze znają niektóre zaprezentowane książki. Do poczytania na głos jednomyślnie wybrały „Kozuchę Kłamczuchę”. O głośnym czytaniu w tym szczególnym dniu pamiętano również w czasie zajęciach świetlicowych i pozalekcyjnych.
Dzisiaj książka ma poważną konkurencję, trudno nakłonić dzieci do czytania, szczególnie starsze. Dlatego tak ważne jest, by już u najmłodszych wyrabiać nawyki czytelnicze, bo w tym ile korzyści niesie ze sobą czytanie chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Do głośnego czytania dzieciom zachęcamy wszystkich przez cały rok, bo jest ono tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała.
22
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W SWIETLICY SZKOLNEJ
30.09.2020Świetlica szkolna przyłączyła się do akcji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie czytali na głos swoje ulubione książki. Sami zaprojektowali także okładki dla książek.
GROMADA ZUCHOWA POŻEGNAŁA LATO
28.09.202022 września 2020 roku Gromada Zuchowa pożegnała lato. Całą gromadą wyruszyliśmy do lasu. Wzięliśmy ze sobą lupy i obserwowaliśmy osobliwości przyrodnicze. Nasłuchiwaliśmy odgłosów lasu. Rozpoznawaliśmy gatunki drzew. Niektórym udało się znaleźć grzyby. Potem bawiliśmy się w podchody. W drodze powrotnej śpiwaliśmy piosenki. Z wyprawy wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
20
SZKOLNE KOŁO ROWEROWE
27.09.2020Szkolne Koło Rowerowe w każdy wtorek września organizowało wycieczki dla uczniów naszej szkoły do Połańca. Chętnych do kręcenia było wielu. Ostatni wyjazd zgromadził prawie pięćdziesięciu uczestników. Mamy nadzieję, że pogoda pozwoli nam na jeszcze niejedną rowerową przygodę w tym roku.
6
MŁODZI PRZYRODNICY W AKCJI
26.09.2020Prawdziwy przyrodnik chce poznawać przyrodę i chronić ją przed zanieczyszczeniem. Uczniowie klas IV a i IV b jako wzorowi przyrodnicy podjęli się wyzwania obserwacji przyrody, biorąc udział w klasowym projekcie "Tulipan". Obserwując wpływ soli na kwiaty, wyciągnęli wnioski iż sól w wodzie powoduje obumieranie roślin.
Jednak młodzi przyrodnicy nie zaprzestali na tym. Walcząc z coraz większym zanieczyszczeniem wód podjęli się programu edukacyjnego "Badacze Wody". Ich pierwsze wyzwanie brzmiało: W jaki sposób możemy uzdatnić brudną wodę do picia? Jak się okazało, nie mieli z tym najmniejszego problemu.
5
ZABIERZ ŚMIECI Z LASU!
24.09.2020Zabierz śmieci z lasu! Z taką gotowością uczniowie klas drugich udali się na spacer do lasu. Uzbrojeni w rękawice i worki radośnie spacerowali po naszym borowskim lesie, oddychając leśnym powietrzem, wypatrując grzybków i słuchając ptaków, ale również wypatrując śmieci, które wyłaniały się równie często jak grzyby. Obserwowali przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznali warstwową budowę lasu, nazywali drzewa i rozpoznawali je po liściach. Las za zebrane butelki plastikowe obdarzył uczniów swoimi darami: żołędziami, szyszkami, kolorowymi liścmi i świeżym powietrzem. Pogoda i humor dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wrócili po spacerze do szkoły. Wesołe miny na zdjęciach i pełne worki świadczą o udanym i owocnym spacerze. Z pewnością go powtórzymy.
43
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
22.09.202021.09.2020r. wszystkie przedszkolaki świętowały uroczyście Dzień Przedszkolaka. Każde dziecko w tym dniu przybyło do przedszkola ubrane w kolorach związanych z nazwą grupy. Zanim nastąpiło ślubowanie, przedszkolaki prezentowały swoje wiadomości i umiejętności, aby pokazać, że w pełni zasługują na miano „Prawdziwego Przedszkolaka”. Pochwaliły się znajomością zasad właściwego zachowania (Kodeks Przedszkolaka), w różnorodnych zabawach ujawniły swoje talenty wokalne, taneczne, plastyczne i ruchowe. Były też wesołe zabawy na świeżym powietrzu, a po nich nastąpiło uroczyste pasowanie na przedszkolaka. W tym roku dzieci przyjęły imiona spośród warzyw:
3-latki – RZODKIEWKI
4-latki A – CEBULKI
4-latki B – FASOLKI
5-latki – DYNIE
6-latki A – POMIDORKI
6-latki B – MARCHEWKI
Przyjęcie takiego imienia zobowiązuje do promowania zdrowego odżywiania, każdy przedszkolak dobrze wie, co należy robić, aby być zdrowym.To był radosny, pełen niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy dzień, którego ideą jest podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju dziecka.
32
ROCZNICA NAPAŚCI ZSRR NA POLSKĘ
17.09.202017 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na ziemie Polski walczącej od 1 września z hitlerowskim okupantem, wspomagając tym samym niemiecką armię. Społeczność uczniowska naszej szkoły upamiętniła to wydarzenie i przyłączyła się do obchodów 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę.
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Aleksandra Trela, wraz z przedstawicielkami klasy VIa udały się pod pomnik na borowskim rynku upamiętniający ofiary bombardowania podczas II wojny światowej, by odmówić wspólną modlitwę i złożyć znicz pamięci o ofiarach tych tragicznych wydarzeń.
DZIEŃ KROPKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
17.09.2020Jak co roku, początkiem września, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W naszych salach przedszkolnych zagościły kropki, które były też widoczne na ubraniach dzieci. Każda z grup podczas zajęć zapoznała się z historią powstania tego święta. Dzieci oglądały film lub słuchały opowiadania o historii małej kropki, która nie wierzyła w siebie i czuła się mało ważna. Był to dzień pełen zabaw ruchowych (gra Twister, kropkowy tor przeszkód, zabawy z chustą animacyjną), tańców, pląsów, zabaw z elementami kodowania oraz gier dydaktycznych. Przesłaniem tego dnia jest wiara we własne możliwości i odkrywanie talentów. Nasze przedszkolaki wykonały kreatywne prace plastyczne z wykorzystaniem kropek. "Kropkowe" dzieła sztuki można podziwiać w naszych galeriach.
30
DZIEŃ KROPKI W NASZEJ SZKOLE
16.09.202015 września 2020 r. w naszej szkole klasy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, rozwijania talentów, wiary we własne możliwości i odwagi w pokonywaniu trudności.
Historia bierze się z książki Reynoldsa o małej Vashti, która dzięki swojej nauczycielce odkrywa talent do ... rysowania kropek. To dzięki wychowawczyni, która wystawiła jej małą kropkę w swojej galerii dziewczynka zaczyna w siebie wierzyć. A co najważniejsze, tę wiarę w siebie przekazuje dalej! Pomaga kolejnej osobie odkryć swoje mocne strony! Czy może być piękniejsze przesłanie niż takie? Dobro, które się mnoży. Każdy coś potrafi, każdy ma jakiś talent.. Historia ta uświadomiła uczniom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak nasza bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron, by podnieść poczucie wartości wszystkich uczniów. Dzień pełen twórczej radości pokazał uczniom, że jest dziedzina, w której są najlepsi, a wiara we własne siły jest początkiem drogi do sukcesu.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Każde pisanie zaczynamy od postawienia kropki, bo od kropki wszystko się zaczyna.
24
WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
16.09.2020W dniu 9 września br. komisja w składzie: Michał Rucki – przewodniczący, Gabriela Gaj i Wiktoria Trela, przeprowadziła wśród uczniów klas VII – VIIII wybory Samorządu Uczniowskiego. Największą ilość głosów uzyskała uczennica klasy VIIIb – Magdalena Dziadzio, która w obecnym roku szkolnym pełnić będzie funkcję przewodniczącej SU. Jej zastępcą została Wiktoria Zych z klasy VIIIa, zaś skarbnikiem Maja Harmacińska z kl. VIIa.
W szkole w Borowej wybory odbyły się w miniony poniedziałek. Wśród uczniów klas I-VI największe zaufanie zdobyła uczennica klasy VIa – Aleksandra Trela.
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego klas VII-VIII została pani Monika Chmielowiec. Gratulujemy
i życzymy wielu ciekawych pomysłów i inicjatyw.
ZIELONE LEKCJE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
14.09.2020Na zajęciach wychowania fizycznego w ramach IV godziny promujemy ruch na świeżym powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszą się wycieczki rowerowe i lekcje na rolkach i deskorolkach.
2
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
03.09.2020Po długim okresie nauki z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość wszyscy uczniowie
z uśmiechem na twarzy powrócili do sal lekcyjnych, by spotkać się ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami. Nic zatem dziwnego, że tegoroczna uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego miała szczególny wymiar. Zarówno oddziały przedszkolne jak i uczniowie klas I-VIII pamiętać jednak muszą, że w obecnym roku szkolnym będą funkcjonować zgodnie z wytycznym GIS, czyli w tzw. reżimie sanitarnym.
O godz. 8.00 społeczność szkolna, której przewodniczył poczet sztandarowy, wzięła udział w porannej Mszy Świętej odprawionej przez ks. Stanisława Polka. Ksiądz Proboszcz otrzymał od Dyrektora Szkoły, przedstawicieli uczniów i Rady Rodziców szczere podziękowania za owocną pracę katechetyczną i zaangażowanie w życie borowskiej placówki. Potem wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający Ofiary Bombardowania Borowej, aby upamiętnić obchody 81.rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zgromadzeni odmówili modlitwę za wszystkich poległych, a uczniowie i przedstawiciele urzędu gminy: Przewodniczący Rady – pan Mieczysław Wiącek oraz Sekretarz– pan Robert Myjak, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów.Następnie wszyscy udali się do swoich sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami, aby zapoznać się z planem lekcji na nowy rok szkolny, który, mamy ogromną nadzieję, przebiegał będzie bez żadnych zakłóceń
6
NASI NAJLEPSI
02.07.2020Przedstawiamy galerię uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i zachowaniu w roku szklnym 2019/2020. GRATULUJEMY!
102
BEZPIECZNE WAKACJE - NAJWAŻNIEJSZE ZASADY
25.06.2020Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
Nad morzem
Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:
- Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
- Miejsce na kąpiel musi być bezpieczne. Dlatego nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.
- Nigdy nie kąpmy się w rwących rzekach, bo wystarczy poślizgnąć się na kamieniu, żeby porwał nas nurt.Idąc na plażę, nie zapominajmy o kremie z filtrem UV. Ciało nasmarujmy już około 20–30 minut przed wyjściem na słońce, czynność tę powtarzając co 2–3 godziny i po każdym wyjściu z wody.
- Chcąc uchronić się przed udarem, między godziną 11 a 16 ukryjmy się w cieniu.
- Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i lekkim nakryciu głowy.
- Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
- Nie wchodźmy do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.
- Jeśli długo przebywaliśmy na słońcu – poczekajmy chwilę w cieniu, zanim wejdziemy do wody. Pozwoli nam to uniknąć szoku termicznego.
- Nie pływajmy w pobliżu wodorostów. Zwracajmy uwagę na dno i ukształtowanie zbiornika.
- Pływajmy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
- Skoki do wody wydają się świetną rozrywką, ale przy odrobinie pecha mogą skończyć się trwałym kalectwem.
- Wybierając się na kajaki, łódki czy rowery wodne, zawsze zakładajmy kapok. Pamiętajmy też, aby nie pływać wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo zgubić się na wodzie.
W górach
Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!
- Zawsze pamiętajmy o naładowanej komórce z numerem GOPR – 601 100 300.
- Najlepiej wyruszajmy już wczesnym rankiem.
- Zaplanujmy trasę, uwzględniając swoje umiejętności, pogodę oraz godzinę zachodu słońca.
- Sprawdźmy, czy na wybranym przez nas szlaku są jakieś schroniska, szałasy, leśniczówki itp., w których można się schronić, jeśli nagle zmieni się pogoda.
- Przed górską wędrówką spakujmy do plecaka mapę.
- Zabierzmy ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy.
- Pamiętajmy o prowiancie – polecamy produkty z dużą zawartością węglowodanów, np. czekoladę lub baton energetyczny.
- Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych.
- Przed wyjściem w góry poinformujmy kogoś, gdzie się wybieramy, jakim szlakiem i o jakiej porze planujemy wrócić.
W razie nagłej zmiany pogody, szukajmy podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego. Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami. W Polsce mamy 5 kolorów szlaków:
- czerwony - szlak główny dla danych gór, zwykle prowadzi przez najwyższe i najciekawsze szczyty pasma;
- niebieski – trasy dalekobieżne, warto planować nimi wyprawy, gdy nie chcemy schodzić z gór i planujemy nocować w schronisku;
- zielony i żółty – krótkie szlaki, które zwykle krzyżują się z innymi szlakami;
- czarny – krótkie szlaki dojściowe.
Spacer do lasu lub na łąkę
Wchodząc do lasu, poruszajmy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę, nie zbliżajmy się do niego. Jeśli to ono idzie w naszym kierunku, zatrzymajmy się i poczekajmy lub zróbmy powoli kilka kroków do tyłu. Nie rzucajmy się do ucieczki (zwierzę może ruszyć w pościg), nie patrzmy zwierzęciu w oczy ani nie pokazujmy mu zębów (odczyta to jako przejaw agresji).
- Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt! To dla nich niezdrowe.
- Stosujmy preparaty przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom.
- Nie rozpalajmy ognisk w lesie i jego pobliżu.
- Jeśli zauważymy pożar – dzwońmy po straż pożarną. Nie podchodźmy do ognia.
Wyprawa rowerowa
- Starajmy się nie podróżować solo.
- Zawsze jeździjmy w kasku.
- Miejmy przy sobie apteczkę.
- Sygnalizujmy ręką kierunek, w którym chcemy jechać.
- Zwalniajmy na krętych drogach.
- Słuchajmy i obserwujmy, czy nie zbliża się do nas inny pojazd, czy nie nadjeżdża pociąg lub tramwaj.
Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu przed wyjściem telefonu lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.
Archiwum Aktualności