Wzorem lat ubiegłych również w tym roku pamiętaliśmy o Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który przypada na 29 września. Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janina Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Druga godzina lekcyjna w klasach starszych rozpoczęła się od głośnego czytania, czytali uczniowie i nauczyciele. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych i klas I – III przygotowali na ten dzień ciekawą literaturę dla dzieci, przeznaczając dużo czasu na jej zaprezentowanie. W klasach trzecich odbyły się spotkania z bibliotekarką szkolną, podczas których została przybliżona uczniom twórczość Janiny Porazińskiej. Okazało się, że dzieci bardzo dobrze znają niektóre zaprezentowane książki. Do poczytania na głos jednomyślnie wybrały „Kozuchę Kłamczuchę”. O głośnym czytaniu w tym szczególnym dniu pamiętano również w czasie zajęciach świetlicowych i pozalekcyjnych.
Dzisiaj książka ma poważną konkurencję, trudno nakłonić dzieci do czytania, szczególnie starsze. Dlatego tak ważne jest, by już u najmłodszych wyrabiać nawyki czytelnicze, bo w tym ile korzyści niesie ze sobą czytanie chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Do głośnego czytania dzieciom zachęcamy wszystkich przez cały rok, bo jest ono tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała.