• Wycieczka klas szóstych i siódmych do Ojcowskiego Parku Narodowego

            03.06.2023

            Uczniowie klas szóstych i siódmych w minioną środę byli na wycieczce w Ojcowskim Parku Narodowym. Swoją podróż rozpoczęli od zwiedzania zamku w Pieskowej Skale, który powstał za panowania Kazimierza Wielkiego i jest usytuowany na skale zwanej Dorotką. Później podziwiali najbardziej charakterystyczną skałę zwaną Maczugą Herkulesa, która wywarła na nich niezapomniane wrażenie. Nie zabrakło również spaceru malowniczą Doliną Prądnika aż do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. Na zakończenie wycieczki uczestnicy odwiedzili Jaskinię Nietoperzową w Jerzmianowicach, która ochłodziła ich swoim chłodnym klimatem. Wszyscy wrócili zadowoleni i gotowi do następnej podróży.

          • Spotkanie ze strażakiem

            05.06.2023

            We wtorek 30 maja  podczas Dnia Dziecka i Dnia Sportu naszą szkołę odwiedził strażak Ochotniczej Straży Pożarnej Druh Marek Czerw. Druh Marek przeszkolił naszych uczniów jak należy udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie poznali PODSTAWOWE ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.

            To była bardzo ważna lekcja pomagająca poprzez zabawę i doświadczenia zdobywać nowe bardzo ważne informacje i umiejętności. Podczs spotkania - uczyliśmy się jak  wezwać pomoc, co mówć i  odpowiadać na pytania dyspozytora.

             CO?- Co się stało (np. pożar domu, kto poszkodowany)

            GDZIE? (ulica, nr domu, podać charakterystyczny punkt n p przy przedszkolu)

            KTO? - Kto zgłasza wezwanie pomocy -podać imię nazwisko adres zamieszkania)

            Sprawdzaliśmy reakcję poszkodowanego – trzeba delikatnie potrząsnąć za ramię i głośno zapytać „Słyszysz mnie, czy wszystko porządku?”. Jeżeli oddech jest prawidłowy, to należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej - ćwiczyliśmy układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. 
            Wspólnie z panem strażakiem i Fantomem mogliśmy ćwiczyć reanimację - sztuczne oddychanie – uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w stosunku 30 :

          • KOLOROWO I SPORTOWO - DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU

            31.05.2023

            Dzień Dziecka w przedszkolu to bardzo oczekiwany dzień przez najmłodszych, pełen niespodzianek i dobrej zabawy.  W tym roku odbył się na placu przedszkolnym, który zamienił się w miejsce całkiem innych zabaw i wspaniałej rywalizacji. Przygotowaliśmy zabawy z chustą animacyjną, konkurencję z rzutem do celu,  drewniane kręgle, wózkowy slalom, chodnikowe malowanie kredą i sztalugi „streczowe”, na których powstało wspólne dzieło każdej grupy wymalowane farbami oraz ulubioną muzykę, która towarzyszyła nam cały czas. Pomiędzy konkurencjami czekały na dzieci pyszne niespodzianki: popcorn, hot- dogi oraz lody, które przygotowała Rada Rodziców. Dodatkowo trójki grupowe przygotowały dla dzieci drobne upominki. Wszystko dopisało: słoneczna pogoda, dobry humor, wspaniała zabawa i duch rywalizacji. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.  

          • Teatrzyki w oddziałach przedszkolnych

            29.05.2023

            W tym tygodniu odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z aktorami teatru „Skrzat” z Krakowa. Dla naszych podopiecznych to doskonała zabawa, rozwijanie ciekawości świata, uwrażliwienie na innych ludzi i zwierzęta. Sztuka na żywo to nauka zobrazowania czytanych w domu i przedszkolu bajek. Swego rodzaju narzędzie edukacyjne pomagające w rozwoju dziecięcej wyobraźni, poprzez uczucia i emocje towarzyszące dziecku podczas oglądania spektaklu, aż do nauki takich wartości jak dobro, zło, miłość, przyjaźń, sprawiedliwość czy nadzieja. W tym roku szkolnym spektakle odbywały się w budynku przedszkola oraz szkoły. Były to: „Przyjaciele z zielonej polany”, „Cztery Mile za piec”, „O Krasnalku, Babci i kolorowych kulkach”, „W cieniu łopianowego liścia”, „O Plastusiu co zabłądził w borze”, „Baśń o złotych dukatach”, „Niezwykła podróż Mucholotem”. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem i radością oglądały spektakle gdyż aktorzy często angażowali dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniach.

          • Dzień Pszczoły w grupie 3-latków

            25.05.2023

            Z okazji Światowego Dnia Pszczół przedszkolaki z grupy "Misie" uczestniczyły w ciekawych zajęciach. Celem tych zajęć było zwrócenie uwagi na znaczenie pszczół dla środowiska, dla ludzi oraz ich ochrona przed wyginięciem. Dzieci zapoznały się z budową pszczoły i sposobem w jaki powstaje miód. Brały także udział w zabawach ruchowych, logopedycznych oraz wykonały pracę plastyczną związaną z tematem. Nie mogło także zabraknąć degustacji miodu.

          • Przygoda VII b z ekologią.

            25.05.2023

            Młodzież z klasy VII b naszej szkoły  wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Jestem Eko” pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, którego organizatorem był Instytut Badań Edukacyjnych. Trwał on od października 2022 do kwietnia 2023 i polegał na realizacji zajęć: „Jestem Eko”, wdrażanie eko – nawyków w codziennym życiu; „Jestem Eko”, czyli  eko – oszczędzanie; „Jestem Eko”, wspieranie przyrody; „Jestem Eko”, czyli Eko – Szkoła oraz wykonaniu kreatywnego, praktycznego zadania konkursowego. Wszystkie ekologiczne działania młodzieży dokumentowane były w Dzienniku Przyrodniczym, utworzonym w mediach społecznościowych na Instagramie https://instagram.com/borowscy_fanatycy_przyrody?igshid=ZDdkNTZiNTM
            W ramach tego konkursu siódmoklasiści wykonali późną jesienią karmniki dla ptaków, przeprowadzili pogadanki z elementami ćwiczeń dla uczniów młodszych klas na temat oszczędzania i segregacji odpadów, zbudowali skrzynkę i zasiali zioła oraz wykonali budki lęgowe dla ptaków, które powiesili wczesną wiosną na drzewach w kępie Wisłoki. Z realizacji zadania konkursowego uczniowie stworzyli filmik. https://youtu.be/NZKfNWSN-8Y. Udział w konkursie „Jestem Eko” przyniósł młodzieży dużo zadowolenia i satysfakcji z wykonanej pracy i mile spędzonego czasu nad przygotowywaniem, planowaniem i realizacją zadań konkursowych. Uczniowie stali się bardziej świadomi swoich ekologicznych postaw, zachowań i nawyków.

          • Spotkanie klas I-III z operatorami numeru alarmowego 112

            23.05.2023

            18 maja uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z operatorami numeru alarmowego z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Panie wyjaśniły dzieciom, jak prowadzić rozmowę, kiedy dzwonimy pod 112, jakie informacje podawać i czego zdecydowanie unikać. Uczniowie poznawali również tajniki pierwszej pomocy, ćwiczyli i wykonywali zadania związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Wszyscy doskonale sobie poradzili. Mamy nadzieję, iż nie będziemy musieli się z nimi kontaktować za pośrednictwem numeru 112.

          • Cudownych Rodziców mam…

            18.05.2023

            17 maja 2023 roku w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny. To jeden z najpiękniejszych świąt w roku, będącym wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. Zaproszeni goście obejrzeli specjalne wydanie „Teleexpresu” oraz wzięli udział w teleturnieju „Jaka to melodia?”. Wszystko to za sprawą bogatej części artystycznej przygotowanej przez uczniów z klas IV-VII. Następnie rodzice obejrzeli pokaz taneczny zespołu Hasztaszki oraz najmłodszych uczniów z naszej szkoły. Po występach rodzice przy dźwiękach wzruszającej piosenki „Mam cudownych rodziców” otrzymali drobne upominki. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.

          • Wycieczka klas ósmych do sądu w Mielcu

            18.05.2023

            W ramach preorientacji zawodowej i lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do mieleckiego sądu. Celem wyjazdu było poznanie pracy i funkcjonowania sądów w Polsce, które przybliżyła młodzieży pani sędzia Elżbieta Opałacz.

            Na Sali sądowej odegrana została przez chłopców fikcyjna rozprawa kierowcy ferrari, który pod wpływem alkoholu wjechał do rowu. W rolę sędziego wcielił się Karol Skop, oskarżonego Filip Stala, adwokatem był Kacper Kamuda a prokuratorem Jan Miłoś wspierany przez prokuratora posiłkowego pana Tomasza Pierzchałę. Nad wszystkim czuwała pani sędzia Elżbieta, która tłumaczyła i wyjaśniała skomplikowane procedury sądowe. Ostatecznie oskarżony Filip Stala przyznał się do popełnionego czynu i zapłacił wysoką grzywnę.
            Po odegraniu ról przyszedł czas na udział w realnej rozprawie sądowej przeciwko kierowcy, który złamał przepisy drogowe. Tutaj nie było już tak wesoło. Młodzież na własne oczy przekonała się, że sądy najlepiej omijać z daleka.

          • Uczennice klas trzecich najlepsze w województwie!

            17.05.2023

            16 maja okazał się jednym z najszczęśliwszych dni w życiu uczennic klas trzecich. Dokładnie tydzień temu awansowały do turnieju, który odbył się  w dniu wczorajszym w Stalowej Woli. Pod czujnym okiem i cennymi wskazówkami  trenera Łukasza Maja, z którym na co dzień trenują w drużynie Aktywny Junior przy Ośrodku Rekreacyjnym w Połańcu, okazały się najlepsze spośród 13 mistrzów powiatów z całego województwa. Nagrodą będzie udział i rywalizacja z mistrzami wszystkich województw z całej Polski. Finał odbędzie się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Sam awans jest spełnieniem ich marzeń, a czas pokaże, czym nas jeszcze zaskoczą....Gratulujemy!

          • Smacznie, zdrowo, kolorowo!

            15.05.2023

            15 maja 2023 r. dzieci z zerówek w ramach Szkoły Promującej Zdrowie przygotowały pyszne śniadanie z przyniesionych ze sobą produktów.

            Do współpracy zaprosiliśmy rodziców, którzy mieli okazję miło i pożytecznie spędzić czas ze swoimi dziećmi. Wykonanie wiosennych kanapek, na których królowały oczywiście warzywa, sprawiło wszystkim dużo radości. Nie zabrakło pomysłów i fantazji w ich przygotowaniu. Kanapki były apetyczne i pięknie ozdobione. Wspólne śniadanie rodziców i dzieci smakowało wybornie. Nasze przedszkolaki po raz kolejny uświadomiły sobie o konieczności zdrowego odżywiania. Nauczyły się także odpowiedniej higieny podczas przygotowania posiłku i zachowania zasad bezpieczeństwa. Dziękujemy rodzicom za poświęcony czas i włączenie się do naszych przedszkolnych, prozdrowotnych działań.

          • „SÓWKI” otwierają rabatę kwiatową

            12.05.2023

            Tuż obok przedszkola została zaplanowana miododajna rabata kwietna przybliżająca piękno zapomnianych bylin i roślin miododajnych. Zainstalowano tam również „hotel dla owadów”. Przedszkolaki z grupy „Sówki” zostały zaproszone na uroczyste otwarcie. Inicjatorzy przedsięwzięcia przygotowali krótką informację o posadzonych roślinach. Dzieci w skupieniu wysłuchały prezentacji, odpowiedziały na pytania, czego potrzebują rośliny do życia i po co potrzebne są owady, szczególnie pszczoły. Poszukaliśmy także siedmiu krasnoludków, które strzegą rabaty. Następnie przedszkolaki ustawiły się przed wstęgą i otrzymały nożyczki. Na umówiony sygnał została ona przecięta. Każde dziecko dostało na pamiątkę kawałek przeciętej wstążki. Na otwarciu obecny był wójt gminy Borowa pan Stanisław Mieszkowski, który przekazał dla dzieci konewki ,małe grabki i łopatki do prac ogrodniczych. Będą one wykorzystane w nowym przedszkolu w ogrodzie doświadczeń. Kto miał ochotę mógł poczęstować się miodem. Na koniec przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt.”Łąka”, a następnie pożegnały się i powróciły do przedszkola. Mamy nadzieję ,że już w tym sezonie rabata zakwitnie i będzie ją można podziwiać.

          • Wycieczka klasy III a

            12.05.2023

            11 maja uczniowie klasy IIIa wraz  z wychowawcą udali się na pieszą wędrówkę do doliny Wisłoki. Na wale przywitały nas wspaniałe krajobrazy ,,Borowskich Bieszczadów".Podczas wędrówki  uczniowie  obserwowali  i nazywali  napotkane rośliny oraz zwierzęta. Nie obeszło się też bez wspaniałej zabawy z piłką.

          • Konkurs na najładniejszy zeszyt w klasach I-III rozstrzygnięty!

            10.05.2023

            Uczniowie klas I-III brali udział w konkursie „Mój zeszyt – moja wizytówka”. Głównym celem konkursu było promowanie estetycznego prowadzenia zeszytów i dbałość o graficzny kształt pisma. Konkurs miał za zadanie umocnić pozytywny stosunek do obowiązków szkolnych oraz pomóc im kształtować własny charakter, by w efekcie dążyć do podniesienia poczucia własnej wartości.

            Najładniejszy zeszyt wyróżnia się następującymi cechami:

            • zeszyt zadbany (oprawiony, niezniszczony, czysty, bez zagięć, z właściwą liczbą kartek),
            • zeszyt prowadzony systematycznie- notatki z lekcji plus zadania domowe (nie stwierdza się braków),
            • zeszyt, w którym pismo jest czytelne, staranne, przejrzyste, bez licznych skreśleń i śladów korektora,
            • wszystkie notatki mają minimalną ilość błędów.

            Po systematycznej obserwacji oraz sprawdzeniu zeszytów wyłoniono zwycięzców. Najładniejsze zeszyty zostały zaprezentowane na wystawie. Uczniowie wyróżnionych zeszytów otrzymali dyplomy i nagrody.Serdecznie gratulujemy !!!!!

            Nagroda:

            Klasa I a – Karolina Dziadzio

            Klasa I b – Wiktoria Bujak

            Klasa II a - Iga Bogdan

            Klasa II b – Szymon Swół

            Klasa III a – Oliwia Majdan

            Klasa III b – Julia Solarz

            Wyróżnienie:

            Klasa I a – Nadia Piekara, Julia Miłoś

            Klasa I b – Kamil Majocha, Jakub Czerkies

            Klasa II a- Emilia Rogóż, Maja Waręda

            Klasa II b – Izabela Twardy, Martyna Kapinos, Maja Cichoń

            Klasa III a – Milena Maziarz, Aleksandra Majocha

            Klasa III b – Filip Kokoszka, Paulina Rzeszut, Maja Jędrzejowska

          • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

            10.05.2023

            W dniu 05.05.2023r. uczniowie klasy Ia, Ib oraz IIIb udali się na wycieczkę szkolną do Kielc. Na początek wraz z przewodnikiem wybrali się do Rezerwatu Przyrody Kadzielnia, gdzie podziwiali kamieniołomy oraz Skałkę Geologów. Zobaczyli również Amfiteatr, na którym przez długi czas odbywała się impreza nawiązująca do znanych sabatów na Łysej Górze – Sabat Czarownic, następnie spacerowali aleją sław wzdłuż skweru im.Szarych Szeregów. Drugim punktem wycieczki było Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które wzbudziło zainteresowanie wśród uczniów naukami przyrodniczymi poprzez aktywne i kreatywne działania edukacyjne, okraszone wyśmienitą zabawą. Miejsce to inspirowało do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Na zakończenie wyruszyli do Jaskini Raj - jednej z najpiękniejszych polskich jaskiń, która swą nazwę zawdzięcza wspaniale wykształconej i zróżnicowanej szacie naciekowej. Ciekawa ekspozycja prezentowała odnalezione w jaskini narzędzia pracy oraz odtworzone postacie rodziny neandertalskiej. Całej wycieczce towarzyszyła wielka ciekawość tych szczególnych miejsc, o których już w trakcie podróży informował przewodnik. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domu.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny Borowej
      • 17 5815594 - Szkoła Podstawowa 17 5815357 - Przedszkole Adresy elektronicznych skrzynek podawczych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej na portalu ePUAP: /SP_BOROWA/skrytka /SP_BOROWA/SkrytkaESP
      • Szkoła Podstawowa - Borowa 248 Przedszkole - Pławo 73 A Poland
    • Logowanie