Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym również czytelnicze - warto więc wykorzystać ten moment, aby dzieci zapoznać z biblioteką tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Grupy „Misiów”, „Jeżyków” i „Wiewiórek” w ramach realizacji tematyki związanej z książkami odwiedziły lokalne biblioteki. Nasze najmłodsze przedszkolaki odwiedziły bibliotekę publiczną. Zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, pracą pani bibliotekarki i posłuchały krótkich wierszyków czytanych przez inną osobę dorosłą. Mogły również pooglądać książeczki w kąciku przedszkolaka i zwiedzić pozostałe działy. Natomiast 4-latki i 5-latki A odwiedziły bibliotekę szkolną. Pani Ania Podraza, szkolna bibliotekarka, oprowadziła dzieci po czytelni oraz bibliotece, opowiedziała o swojej pracy oraz wytłumaczyła kto i w jaki sposób może skorzystać z zasobów biblioteki. Na zakończenie grupy wysłuchały utworów Wiesława Drabika pt. „W czepku urodzona czyli Foczka Motylia” oraz „Bocianek Janek”, a także otrzymały kolorowe zakładki do książek.
Przedszkolaki w bibliotece
16.05.202224
Moc nie przemoc
29.05.2022W trakcie tygodnia profilaktyki odbyły się zajęcia o tematyce cyberprzemocy i bullyingu. Są to dwa zjawiska, które dla naszych dzieci są bardzo niebezpieczne. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na niebezpieczne zachowania rówieśników zarówno w szkole, jak i w Internecie. Bullying to określenie zjawiska przemocy rówieśniczej w szkołach, w przypadku gdy ktoś znęca się nad kimś słabszym, rozmyślnie i wielokrotnie wykorzystuje swoją przewagę nad drugą osobą z wrogim lub ze złośliwym zamiarem. Natomiast cyberprzemoc zdefiniować można jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu.
Zajęcia przeprowadziły nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne Aneta Duszkieicz-Sypek oraz pedagog Ewelina Wiacek-Sasor. Uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach na temat przemocy oraz ćwiczeniach przybliżających temat, opartych na realnych przykładach. Podczas spotkań zapoznano również uczniów z regulaminem sekretnej skrzynki, która znajduje się w szkole. Ideą sekretnej skrzynki jest zgłoszenie potrzeby uzyskania pomocy lub poinformowanie, że ktoś inny takiej pomocy potrzebuje.
Akcją MOC nie przemoc objęci byli również rodzice. W trakcie trwania dyżuru nauczycieli, można było porozmawiać ze specjalistami z naszej szkoły na tematy dotyczące uczniów. Przygotowana była również tablica informacyjna oraz ulotki, które przybliżały temat cyberprzemocy i bullyingu. Rodzice mogli poznać sposoby reakcji i przeciwdziałania tym zjawiskom.
10
Konkurs plastyczny „Koszyczek Wielkanocny”
29.05.2022Początkiem maja miało miejsce uroczyste rozdanie nagród w konkursie plastycznym,
pt. „Koszyczek Wielkanocny”, organizowany dla uczniów klas I-III. Celem konkursu byłaedukacja w zakresie poznawania obyczajów, symboliki i znaczenia świątecznych elementów związanych z obrzędowością ludową. Kultywowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami Wielkanocnymi.Rozwijanie kreatywności, kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz rozwijanie zdolności manualnych.Oceniana była estetyka wykonania pracy, oryginalność i pomysłowość interpretacji tematu, a także samodzielność oraz walory edukacyjne.Prace konkursowe były bardzo piękne. Jury miało trudny wybór. Po długich naradach jury konkursowe wybrało trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia:I miejsce: Natalia Wolak, kl. III b
II miejsce: Patryk Skop, kl. II b
III miejsce: Laura Kalicka, kl. III b
Wyróżnienia: Hubert Brożyna, kl. III b
Barbara Bogdan, kl. II b
Paulina Rzeszut, kl. II b
Maja Jędrzejowska, kl. II b
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
13 maja - Marsz Przyjaźni
16.05.202213 maja cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami wzięła udział w „Marszu Przyjaźni” pod hasłem „Moc nie przemoc”. Był on zwieńczeniem Tygodnia Profilaktyki, który odbywał się w szkole. Poszczególne klasy przygotowały transparenty z hasłami nawołującymi do szacunku wobec siebie oraz sprzeciwiające się przemocy. Do marszu przyłączyły się przedszkolaki, które miały kolorowe nakrycia głowy oraz parasole. Z uśmiechem na twarzach oraz pozytywnym przekazem maszerowaliśmy po ulicach Borowej. Akcja miała miejsce również w Pławie. Symbolem tegorocznego Tygodnia Profilaktyki stał się parasol. Szkoła, nauczyciele, rodzina, a także przyjaciele zapewniają ochronę, tak jak parasol daje schronienie przed deszczem.
42
Spotkania z panią policjantką – III Dzień Tygodnia Profilaktyki
16.05.2022Pani policjantka odwiedziła uczniów naszej szkoły 11 maja. Głównym tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników oraz cyberprzemoc. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas IV-VI w budynku Szkoły w Borowej oraz młodzież z klas VII – VIII w budynku szkoły w Pławie. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach Tygodnia Profilaktyki pod hasłem „Moc, nie przemoc”.
2
Dzień pozytywnych myśli – II dzień Tygodnia Profilaktyki
16.05.202210 maja wszyscy uczniowie mieli same pozytywne myśli, a to za sprawą dnia, jaki odbył się w ramach Tygodnia Profilaktyki. „Pozytywne myślenie jest zawsze w cenie!” oraz „Nakręć się pozytywnie!” - to hasła przewodnie tego dnia. Na korytarzach pojawiły się ścianki z pozytywnymi cytatami, a przed wejściem do klas uczniowie mogli zabrać ze sobą dobrze nastrajające słowa. W szkole w Borowej oraz w Pławie znalazł się „Słoik pozytywnych myśli” wypełniony po brzegi wartościowymi cytatami. Niech te pozytywne myśli pozostaną z nami na długo!
9
Dzień Zdrowia – I dzień Tygodnia Profilaktyki
16.05.20229 maja rozpoczął się w naszej szkole Tydzień Profilaktyki. Pierwszy dzień został poświęcony zdrowiu, które stanowi istotny element w życiu każdego młodego człowieka. Wraz z uczniami udało się stworzyć dużą, przestrzenną piramidę zdrowego odżywiania. Znalazły się na niej produkty, które powinny się znaleźć w zbilansowanej diecie. Podstawę piramidy tworzy aktywność fizyczna – nieodzowny element zdrowego trybu życia. Starsze klasy odwiedziła pani higienistka opowiadając o elementach zdrowego stylu życia. Uczniowie mogli też zapoznać się z ciekawymi materiałami publikowanymi w wirtualnej gazetce szkolonej.
4
Zwiedzanie młyna i gospodarstw ogrodniczego
16.05.202210 maja uczniowie klas pierwszych i drugiej a odwiedzili gospodarstwo ogrodnicze Garden w Mielcu. Dzieci zobaczyły w jaki sposób uprawia się pomidory i ogórki w szklarniach. Samodzielnie zrywane warzywa bardzo wszystkim smakowały. Następnym punktem programu było zwiedzanie młyna w Chrząstowie. Uczniowie poznali kolejne etapy powstawania mąki ze zboża. Zobaczyli maszyny i urządzenia wykorzystywane w młynie. Pobyt w szklarni i w młynie dostarczył wielu nowych wiadomości. To kolejne zawody, które dzieci poznały w tym roku szkolnym.
34
Paweł Stafiej finalistą przedmiotowego konkursu z chemii!!!
12.05.202210 maja br. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie opublikowało długo wyczekiwane wyniki III (wojewódzkiego) etapu konkursu przedmiotowego z chemii, którego zagadnienia znacznie wykraczały poza treści programowe realizowane w szkole.
Wysiłek intelektualny i ciężka praca przyniosły zamierzony efekt. Uczeń naszej szkoły, Paweł Stafiej (kl. VIIIa), uzyskał tytuł finalisty i znalazł się w zacnym gronie najbardziej uzdolnionych młodych chemików z województwa podkarpackiego.
Serdecznie gratulujemy naszemu Pawłowi oraz opiekunowi, p. Ilonie Drozdowskiej-Nieć, tego wyjątkowego sukcesu i życzymy jeszcze wielu kolejnych takich wyróżnień. Dostarczyliście nam ogromnego powodu do dumy i zadowolenia!
Szkolny konkurs na ekologiczną gazetkę klasową z okazji dnia ziemi rozstrzygnięty!
12.05.2022Organizatorami konkursu był Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami Zespołu Artystycznego. W konkursie wzięło udział siedem klas: IV, V a, V b, VI a, VII a, VIII a, VIII b. Inicjatywy nie podjęła klasa VI b i VII b. Gazetki wykonane w klasach były bardzo pomysłowe, kolorowe, szeroko prezentujące tematykę ekologiczną, począwszy od właściwych zachowań, segregowania odpadów, a kończąc na przysięgach i obietnicach złożonych przez młodzież.
Gazetki oceniane były w dwóch kategoriach:
klasy IV- VI
klasy VII- VIII
W pierwszej kategorii zwyciężyła klasa V a. Ich gazetka była samodzielnie, ręcznie wykonana, pomysłowa
i estetyczna.Drugie miejsce zajęła klasa V b i VI a. Trzecie miejsce zdobyła klasa IV.
W klasach starszych wyróżniała się gazetka VII a- zdobyli oni pierwsze miejsce. Ich gazetka zawierała dużo elementów samodzielnie rysowanych i wycinanych, mieściła się na dwóch tablicach.
Uczniowie otrzymali punkty z zachowania, dyplomy i słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
8
Szkolne koło rowerowe
05.05.2022Ostro ruszyło Szkolne Koło Rowerowe proponując na pierwszą wyprawę wycieczkę do Połańca. Przy pięknej pogodzie i tylko jednym defekcie zawitaliśmy do sąsiedniego województwa Świętokrzyskiego na najsmaczniejsze lody w okolicy. SKR zapraszawszystkich chętnych co środę na wyprawy rowerowe.
3
Gminne obchody Święta 3 maja
04.05.2022Nowa galeria Gminne obchody Święta 3 maja została dodana do albumu fotograficznego
8
Witaj majowa jutrzenko
02.05.2022„Witaj majowa jutrzenko” – słowa tej piosenki patriotycznej stały się myślą przewodnią akademii z okazji 231 rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 maja, którą przygotowali księża Katecheci: ks. Zbigniew Kryczyński, ks. Stanisław Stachoń oraz Pani Karolina Gazda. Uczniowie klas VI A i VI B pięknie przedstawili śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, koronację ikony jasnogórskiej oraz obrady sejmu, gdzie podejmowano przyjęcie pierwszej konstytucji w Europie. Swoją obecnością i życzeniami na dobre przeżycie pierwszych dni maja zaszczyciła nas Pani Dyrektor Kazimiera Smoleń oraz Przewdnicząca Rady Rodziców Bożena Opałacz.
12
Przedszkolaki świętują Dzień Flagi
02.05.2022„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste 30.04.2022r.W czasie zajęć,przedszkolaki miały okazjęprzypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować.W programie uroczystości znalazły się okolicznościowe wiersze: „Barwy ojczyste” i „Katechizm polskiego dziecka” oraz piosenki np. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Dzieci wykonały z tej okazji biało- czerwone flagi różnymi technikami plastycznymi. Później w postawie na baczność cała społeczność przedszkolna zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczystość zakończyła się pochodem z chorągiewkami ulicami naszej miejscowości. Przy tej okazji dzieci rozdawały przechodniom własnoręcznie wykonane flagi.
Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją patriotyzmu.
26
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
26.04.2022W dniu 26 kwietnia Nasza Szkoła włączyła się w akcję Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu w ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także zwrócenie uwagi na bariery, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. W ramach tegorocznego obchodzenia Dnia Godności w naszej społeczności motywem przewodnim był kolor pomarańczowy- symbol solidarności z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
22
Nasi ulubieni bohaterowie książkowi
04.05.2022Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona 23 kwietnia w ponad 100 krajach na całym świecie. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem. Każdy z nas na pewno ma swoją ulubioną książkę, a także ulubionego bohatera literackiego. Można się było o tym przekonać w środę 27 kwietnia, kiedy do naszej szkoły „zawitały” różne postacie literackie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz bibliotekarza szkolnego, uczniowie mogli chociaż na jeden dzień stać się swoim ulubionym bohaterem książkowym.
1
Wyniki konkursu ,,Eko torba materiałowa lepsza niż plastikowa”.
02.05.2022Konkurs był adresowany do uczniów klas I-IV oraz ich rodziców. Celem konkursu była popularyzacja ekologicznego stylu życia poprzez zainteresowanie korzystaniem z toreb wielokrotnego użytku, a także rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych uczniów. Przedmiotem konkursu było opracowanie i własnoręczne wykonanie torby wielokrotnego użytku. W konkursie jury w składzie pani Ewelina Wiącek-Sasor oraz pani Anna Podraza wyłoniło laureatów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
Nagroda: Filip Kokoszka, Paulina Rzeszut, Aleksandra Majocha.
Wyróżnienie: Adrianna Zych, Aleksandra Wiącek.
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Dzień Ziemi w klasach młodszych
25.04.2022Klasy I-III wiedzą, jak ważna jest dbałość o naszą planetę i środowisko, by cieszyć się ich pięknem przez kolejne długie lata. W tym dniu odbyły się rozmowy o segregacji śmieci i znaczeniu recyklingu. Uczniowie oglądali filmy ekologiczne i wykonali opaski oraz plakaty tematyczne, posprzątali też najbliższe otoczenie szkoły. Swoją wiedzę na temat ochrony środowiska sprawdzili biorąc udział w grze terenowej oraz wykonując praktyczne i wirtualne ćwiczenia w segregowaniu śmieci. Klasa IV przeprowadziła ankietę na temat zachowań proekologicznych wśród uczniów klas II – III oraz ich rodzin.Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Ziemi brzmi: „Zainwestuj w naszą planetę”. Troszczmy się więc o niebieską planetę, ofiarujmy jej coś od siebie, by służyła kolejnym pokoleniom.
23
Akcja społeczno- edukacyjna ,,Żonkile”
25.04.2022Nasza szkoła po raz drugi dołączyła do akcji społeczno- edukacyjnej ,,Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia 2022 r. nasze myśli kierowaliśmy w stronę tych, którzy 79 lat temu walczyli o wolność i godność, niestety bez wielkich szans na zwycięstwo. Z tej okazji uczniowie przygotowali papierowe żonkile, będące symbolem tego, że łączy nas pamięć o bohaterach i bohaterkach powstania. Ponadto korzystali z materiałów edukacyjnych przygotowanych i udostępnionych przez Organizatorów akcji, aby poznać historię powstania w getcie warszawskim. Pamięć o przeszłości jest wartością, która nas jednoczy. Dziękujemy za zaangażowanie i aktywne włączenie się w akcję.
Światowy Dzień Ziemi w oddziałach przedszkolnych
25.04.2022Jak co roku, 22 kwietnia przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Był to dzień w kolorach zieleni- ląd, oraz niebieskim- woda. Dzieci dowiedziały się czym jest ekologia, recykling, segregacja śmieci, czy alternatywne źródła energii. Podczas trwania zajęć w sposób praktyczny przekonały się, jak dbać o środowisko i o otaczającą nas przyrodę, między innymi poprzez segregację śmieci do odpowiednich pojemników. Nie zabrakło również wesołych zabaw z ekologią w tle. Co więcej dzieci wykonały ciekawe eko zabawki, wykorzystując zużyte śmieci, które w efekcie końcowym cieszyły oko i posłużą do wspólnej zabawy. Na koniec maluchy wykonały piękne prace plastyczne.
44
Archiwum Aktualności