• „Mała książka – wielki człowiek” 

            16.11.2023

             15 listopada 2023 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym z bibliotekarzem szkolnym. Głównym celem spotkania było wręczenie wyprawek czytelniczych, które są elementem kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki.  Celem tej kampanii jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Jest to projekt ogólnopolski, finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skład wyprawki wchodzi książka autorstwa Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz broszura – poradnik dla rodziców i opiekunów „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.  

            Życzymy naszym pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką.

          • Cyberlekcja „Nadużywanie nowych technologii”

            14.11.2023

            14 listopada czwartoklasiści uczestniczyli on – linew cyberlekcji pt. „Nadużywanie nowych technologii”.

            CYBER lekcje to nowy projekt edukacyjny, który powstał w ramach współpracy Ministra Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.

            Projekt adresowany jest do nauczycieli, którzy chcą przekazywać dzieciom i młodzieży zasady i wskazówki dotyczące bezpiecznego poruszania się w Internecie. Przygotowane materiały umożliwiły zorganizowanie lekcji na temat mądrego i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Młodzież podczas lekcji wysłuchała informacji, obejrzała dwa filmy i dowiedziała się, jak korzystać odpowiedzialnie z nowych technologii.

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

            05.11.2023

            27 października 2023 r. w naszej szkole gościliśmy asp. Adam Krzyżka oraz st. asp. Damiana Gudza z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu - Rewir Dzielnicowych w Borowej. Policjanci przeprowadzili prelekcję dla uczniów klas I-III. Podczas spotkania funkcjonariusze przypomnieli dzieciom zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać w drodze do szkoły oraz w szkole. Szczególną uwagę zwrócili na konieczność zachowania ostrożności przy poruszaniu się jezdnią bez chodnika oraz bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Dzieci zostały poinformowane jak należy zachować się w przypadku kontaktu z obcą osobą. Uczniowie usłyszeli również ostrzeżenia odnośnie nieprawidłowego korzystania z telefonów komórkowych i Internetu. Panowie przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa zarówno w trakcie pobytu w domu, a także w trakcie zabawy na podwórku.

          • Jak obchodziliśmy październikowe Święto Biblioteki Szkolnej?

            16.11.2023

            Tradycyjnie, od kilku lat w miesiącu październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchodziliśmy go pod hasłem „Tu kwitnie wyobraźnia”.

            Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wiele działań mających na celu zwrócenie uwagi na jej ważną  rolę w życiu szkoły i w upowszechnianiu czytelnictwa. Na bibliotecznej tablicy ściennej, telebimach, stronie internetowej i szkolnym FB znalazły się informacje dotyczące obchodzonego święta. W czytelni zorganizowano wystawę książek „Wybrane dla ciebie”. Przez cały październik o święcie biblioteki przypominał duży, kolorowy napis. Uczniowie klasy IV a wzięli udział w zajęciach czytelniczych „Mobilna biblioteka u czwartoklasistów”. W klasie IV b we współpracy bibliotekarza i polonisty odbyły się warsztaty literacko – plastyczne „Oko w oko z panem Kleksem”. Dzieci przedszkolne uczestniczyły w spotkaniu czytelniczym „Książka przyjacielem przedszkolaka”. Klasa V a wykonała bardzo ciekawe plakaty promujące bibliotekę szkolną. W tym szczególnym dla bibliotek szkolnych miesiącu rozpoczęliśmy realizację całorocznego projektu czytelniczego „Szkolny recenzent”. Czytelnicy chętnie odwiedzali bibliotekę, przy okazji realizowali karty Klubu Pożeraczy Książek. Biblioteka wzbogaciła się również o nowy księgozbiór, przekazany przez darczyńców w ramach akcji „Przekaż książkę bibliotece szkolnej”. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach: plastycznym „Jak wygląda mol książkowy?” i fotograficznym „Przyłapani na jesiennym czytaniu”. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.  Lista uczestników oraz wyniki konkursów znajdują się w zakładce Biblioteka - Aktualności 2023/2024.  

            Czytelnikom dziękujemy za zaangażowanie się w obchody tegorocznego święta biblioteki oraz za aktywne korzystanie z jej zasobów.  

          • Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu 2023

            03.11.2023

            Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Ta niezwykle nastrojowa uroczystość odbyła się 27 września 2023 r. we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Borowej. Za udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowejnasza szkoła otrzymała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z podziękowaniem oraz okolicznościowy egzemplarz tego utworu z dedykacją i podpisemPary Prezydenckiej.

            Organizatorzy po raz kolejny dziękują wszystkim czytającym i serdecznie zapraszają do Narodowego Czytania 2024, którego lekturą będzie „Kordian Juliusza Słowackiego.

          • Pamiętamy o naszych zmarłych

            02.11.2023

            Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
            dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.
            Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]

            W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielamiwybrali się na cmentarz, aby odwiedzić grób żołnierzy poległych w czasie wojny oraz pod pomnik ofiar bombardowania w Borowej. Zapalając symboliczne znicze, dzieci wysłuchały opowieści o życiu bohaterów. Nie zabrakło chwil zadumy i refleksji nad życiem oraz jego przemijaniem. Dzięki tak spędzonym chwilom dzieci uczciły pamięć o tych, którzy już od nas odeszli, kultywując tradycję związaną z tym świętem.

          • Warsztaty  językowo kulturowe w klasach 1-3

            02.11.2023

            W ostatnich dniach w klasach 1-3 odbyły się zajęcia pod hasłem„Halloween”, połączone z Pumpkinday. Halloween to zwyczaj odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Głównym symbolem tego zwyczaju jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, potwory, nawiedzone domy, pająki, pajęczyny i inne. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w różnych stacjach dydaktycznych, w których motywem przewodnim była dobra zabawa, połączona z poznaniem nowego słownictwa, jak również powtórzenie już wcześniej poznanych wyrażeń. Punktem kulminacyjnym było ozdabianie przyniesionych przez uczniów dyń, czego efektem były przeróżne, kolorowe minki. Wszyscy świetnie się bawili, co można podziwiać w galerii poniżej.

            materiały: Head fullof ideas-angielski dla dzieci

          • Szkoła pamięta

            31.10.2023

            Wszystkich Świętych jest okazją do wspominania bliskich, którzy już odeszli, a także tych, których nie znaliśmy, a których dokonania wpłynęły na nasze obecne życie. Mowa o bohaterach narodowych.

            Harcerze z Borowej złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobach naszych miejscowych bohaterów z czasów II wojny światowej i powstania styczniowego. Są pochowani na miejscowym cmentarzu. Harcerze cały rok opiekują się ich grobami. W ten sposób sprawiają, że pamięć o nich wciąż żyje.

          • Będę uczniem!

            27.10.2023

            Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem życia każdego dziecka, które z niecierpliwością czeka na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, przygodami i kolegami. Czeka również na dzień, w którym stanie się uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej.

            W tym wyjątkowym dniu uczniom i rodzicom towarzyszyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Borowa – pan Stanisław Mieszkowski, Dyrektor Szkoły – pani Kazimiera Smoleń, Wicedyrektor  Szkoły - pani Teresa Czerwiec, dyrektor Banku Spółdzielczego w Borowej – pan Mariusz Dąbrowski, Kierownik Centrum Usług Wspólnych- pani Mirela Piątkowska- Moryto, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Ewelina Filanowska, przedstawiciele firmy Rydzowski, ubezpieczającej naszych uczniów -  pani Justyna Różańska i pani Edyta Gąsior.

            Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, tańczyć i recytować wiersze. W niezwykle podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.  Następnie przyszedł czas  na życzenia i upominki od przybyłych gości oraz pamiątkowe zdjęcia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klas I. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

          • Sukces w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ZERO WASTE”

            27.10.2023

            Konkurs był organizowany w ramach inicjatywy pn. „Na pomoc przyrodzie”. Jego celem  była popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych województwa podkarpackiego zachowań proekologicznych. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem odpadów (makulatura, reklamówki, opakowania itp.) Na konkurs nadesłano 142 prace, z czego 24 pochodziły z naszej szkoły. Komisja konkursowa oceniła wszystkie prace zgodnie z Regulaminem, wyłaniając trzech zwycięzców i trzy wyróżnienia. Naszej szkole przypadły dwa wyróżnienia dla Aleksandry Majocha z klasy IV a i Magdaleny Basztura z klasy VI. Wszyscy nagrodzeni otrzymali karty podarunkowe do Empiku w wysokości 250 zł.

            Gratulujemy sukcesu!!!

          • CodeWeek 2023 - Europejski Tydzień Kodowania

            24.10.2023

            Tydzień kodowania, który odbył się w dniach  7 - 22 października 2023, to europejska inicjatywa, której celem jest zachęcenie do nauki kodowania. W ramach Code Week europejskie państwa rywalizują w ilości zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.  Nasza szkoła  już kolejny raz przyłączyła się do  obchodów Tygodnia Kodowania. Klasy I- III uczestniczyły w „zakodowanych zajęciach”. Było kodowanie jesiennych obrazków, programowanie tras dla Ozobotów, GeniBotów, kodowanie przy użyciu maty i kolorowych kubeczków. Uczniowie nabywali kompetencje związane z kodowaniem, rozwijali kreatywność, logiczne myślenie, uczyli się współpracować w grupie.  Bardzo cieszymy się, że mieliśmy swój wkład w to wydarzenie! Podczas zajęć wszyscy wspaniale się bawili, bo nauka kodowania to przede wszystkim dobra zabawa! Chociaż Code Week  dobiegł końca, uczniowie naszej szkoły nie kończą przygody z kodowaniem.

          • Sukces Zuzi Trzpis w Konkursie plastycznym "Bezpieczne wakacje"

            23.10.2023

            Konkurs „Bezpieczne wakacje” to  inicjatywa promująca bezpieczne zachowania, redukcję przestępczości i demoralizacji wśród dzieci i młodzieży, edukację, podnoszenie świadomości w kwestii właściwego zachowania w różnych sytuacjach społecznych. Policja w Mielcu ogłosiła zwycięzców konkursu plastycznego "Bezpieczne Wakacje 2023" na poziomie powiatowym. Do Komendy Powiatowej Policji w Mielcu nadesłano niemal 100 prac, z naszej szkoły były to 2 prace: Zuzanny Trzpis i Krystiana Dziewita, spośród których jury konkursowe wybrało 9 zwycięskich dzieł podzielonych na trzy kategorie wiekowe.

            W kategorii wiekowej od 10 do 12 lat – Zuzanna Trzpiszajęła II miejsce.
            Gratulujemy Zuzi sukcesu!!!

          • Dzień Krajobrazu 2023 pod hasłem „Doceń lokalność”

            22.10.2023

            Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
            Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu były okazją do promowania wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas. Z tej okazji czwartoklasiści zastanawiali się i rozmawiali na temat kondycji miejsc, w których mieszkają, uczą się, pracują, aby mogli chronić to, co jest w nich najcenniejsze. Wykonali prace plastyczne, które zostaną wysłane na wojewódzki konkurs plastyczny organizowany z tej właśnie okazji. Jego celem jest podniesienie wrażliwości przyrodniczej i rozwój umiejętności plastycznych uczestników poprzez artystyczne wyrażanie zachwytu nad lokalnym, na co dzień spotykanym, a jednak niezwykłym krajobrazem.

          • Zajęcia języka angielskiego w klasach 1-3

            22.10.2023

            Kodowanie na dywanie? O tak!!! The tower of knowledge? Of course! Klasy 1-3 powtarzają poznane słówka w sposób kreatywny, ciekawy oraz integrujący całą grupę. Zadaniem uczniów było zakodowanie  słówka za pomocą emotek. Młodsze dzieci w ramach powtórki układały wieżę wiedzy, po czym wszyscy razem  drylowaliśmy wszystkie słówka z działu, aby wreszcie wesoło zburzyć wieżę dmuchając z całych sił. Podczas trwania tego rodzaju zajęć uczniowie doskonalą prawidłowe nawyki zdrowej rywalizacji, ponadto kształtują umiejętność logicznego myślenia i bawią się wiedzą, czego efektem jest to, że uczą się języka obcego w sposób naturalny i przyjazny.

          • Widoczni jesteśmy bezpieczni

            19.10.2023

            W dniu 17.10.2023 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego otrzymali elementy odblaskowe w postaci przypinek oraz opasek odblaskowych ufundowanych przez Fundację Prometeo, jako wsparcie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w konkursie „Odblaskowa Szkoła” organizowanymprzez Komendę Wojewódzką w Rzeszowie. Konkurs ma na celu propagowanie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz noszenia elementów odblaskowych.

            Mamy nadzieję, że uczniowie chętnie będą nosić otrzymane odblaski, które poprawią  ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

          • Warsztaty literacko-plastyczne „Oko w oko z panem Kleksem”

            17.10.2023

            Czwartoklasiści z wielkim zainteresowaniem poznawali wydarzenia, jakie działy się w lekturze pt. „Akademia pana Kleksa”, której autorem jest Jan Brzechwa. W trakcie omawiania książki, przyszedł czas na opis niezwykłej postaci – pana Ambrożego Kleksa. Podczas lekcji języka polskiego, uczniowie klasy 4 b uczestniczyli w warsztatach literacko-plastycznych pt. „Oko w oko z panem Kleksem”. Gościem na tej lekcji była pani Anna Podraza, która odczytała fragmenty opisu bohatera. Zadaniem uczniów było stworzenie pracy plastycznej, która jak najlepiej ukazywała cechy wyglądu i ubioru pana Kleksa. Powstały wspaniale, kolorowe prace, które można podziwiać na wystawie w klasie. W nagrodę  uczniowie zostali nagrodzeni złotymi piegami.

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny Borowej
      • 17 5815594 - Szkoła Podstawowa 17 5815357 - Przedszkole Adresy elektronicznych skrzynek podawczych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Borowej na portalu ePUAP: /SP_BOROWA/skrytka /SP_BOROWA/SkrytkaESP
      • Szkoła Podstawowa - Borowa 248 Przedszkole - Pławo 73 A Poland
    • Logowanie