Lucyna Skop
30 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Borowej odbyła się kolejna edycja Konkursu Matematycznego Szkół Podstawowych. Patronat nad nim ponownie objął Przewodniczący Rady Gminy Borowa pan Mieczysław Wiącek. Organizatorem spotkania była pani Lucyna Skop, nauczyciel matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Borowej. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów jak również spędzanie wolnego czasu w sposób aktywny i kształcący. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów klas siódmych interesujących się matematyką. Wzięło w nim udział 10 uczniów szkół podstawowych w Borowej, Czerminie, Gawłuszowicach i Glinach Małych. Część konkursowa składała się z dwóch części. Pierwsza to 15 zadań w formie testu wyboru i druga, to 3 zadania otwarte o różnym stopniu trudności. Uczestnicy mieli na rozwiązanie 60 minut, wszyscy z zaangażowaniem wzięli się do pracy. Czas przeznaczony na rozwiązywanie zdań wykorzystali do maximum. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja składająca się z nauczycieli będących opiekunami uczestników spotkania, pod przewodnictwem organizatora Lucyny Skop. Po zakończeniu zmagań uczniowie udali się na poczęstunek, a później na spotkanie z panią Ewą Luberą, logopedą szkolnym, która przeprowadziła z uczniami gry i zabawy integracyjne. Młodzież miała możliwość lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. Komisja konkursowa, która składała się z matematyków z poszczególnych szkół w tym czasie oceniała prace. Pierwsze miejsce zajęli egzekwo uczeń Szkoły Podstawowej w Borowej Józef Jurkowski i Kacper Sypek uczeń Szkoły Podstawowej w Czerminie, drugie miejsce zajęła Julia Dziekan ze Szkoły Podstawowej w Borowej, a trzecie Mateusz Dziekan ze Szkoły Podstawowej w Czerminie. Ponadto w konkursie brali udział: Kamil Wójtowicz ze Szkoły Podstawowej w Borowej, Katarzyna Trybulec ze Szkoły Podstawowej w Czerminie, Julia Czerw, Eryk Domagała i Kinga Latawiec ze Szkoły Podstawowej w Gawłuszowicach oraz Dawid Moryl ze Zespołu Szkół Społecznych w Glinach Małych. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe (kalkulatory, bezprzewodowe myszki, baterie bezprzewodowe, podkładki, flamastry, zestawy matematyczne itp.). Nikt nie odszedł bez upominku, a trud przygotowania do konkursu został dostrzeżony i doceniony. Nagrody zostały ufundowane przez Przewodniczącego Rady Gminy Borowa, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Borowej i Szkołę Podstawową w Borowej.
MIĘDZYGMINNY KONKURS MATEMATYCZNY KLAS SIÓDMYCH
03.06.201916
III MIEJSCE DZIEWCZĄT W LIDZE LEKKOATLETYCZNEJ
22.05.2019Tomasz Pierzchała
14 maja na stadionie MOSiR w Mielcu odbył się finał powiatowej ligi lekkoatletycznej IMS. Drużyna dziewcząt startując w bardzo trudnych warunkach pogodowych wywalczyła III miejsce w powiecie. Drużyna chłopców zajęła VI miejsce.
IV MIEJSCE PIŁKARZY
22.05.2019Tomasz Pierzchała
9 maja w Wadowicach Dolnych odbył się półfinał powiatowy IMS w piłce nożnej. Nasza drużyna zajęła IV miejsce.
NA RATUNEK BOCIANIEJ RODZINCE!
17.05.2019Ilona Drozdowska - Nieć
W ostatnich dniach w naszym borowskim gnieździe miały miejsce dramatyczne chwile. Otóż, od 11 maja (sobota) jeden z bocianich rodziców nie powracał do gniazda. A zatem 5 złożonych w tym roku jaj wysiadywał nieustannie drugi rodzic. Sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna. Nasz wygłodzony bocian nie schodził z gniazda przez 3 kolejne doby, ponadto warunki atmosferyczne były bardzo niesprzyjające – ciągłe opady deszczu i niska temperatura. Dzięki relacji na żywo z gniazda, zauważyliśmy, że z jaj zaczęły wykluwać się pisklęta. Tym razem sytuacja była krytyczna. Młode bocianiątka powinny być karmione na zmianę przez rodziców i chronione przed drapieżnikami i niesprzyjającą aurą. W obawie o swoje potomstwo, jeden rodziców w dalszym ciągu zajmował gniazdo, rezygnując z walki o jakikolwiek pokarm. Niezbędne było podjęcie akcji ratunkowej. Urząd Gminy Borowa w porozumieniu i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie zadecydował o pomocy dla bocianów. 15 maja o godzinie 12:42 zabrano z gniazda 3 bocianiątka i przewieziono je do Ośrodka Rehabilitacji Bocianów w Kozubszczyźnie koło Lublina, a 2 niewyklute jaja do wylęgarni w Nałęczowie. Cała akcja miała dynamiczny przebieg. Młode bocianiątka zostały nakarmione i w cieplarnianych warunkach udały się do swojego nowego domu. W gnieździe pozostawiono jedzenie dla bociana – rodzica, gdyż jak się okazało, był już skrajnie wycieńczony.Publiczne Gimnazjum w Pławie serdecznie dziękuje za ocalenie życia naszych podopiecznych: Panu Dawidowi Wojtaszkowi – miłośnikowi przyrody, Panu Bogusławowi Gaździakowi – przedstawicielowi Urzędu Gminy Borowa, Panu Jerzemu Wiąckowi oraz wszystkim zaangażowanym w tę akcję. Szczególne podziękowania za nieocenioną pomoc i gest dla bezradnych ptaków kierujemy do przedstawicieli Stowarzyszenia „Szansa dla bociana”: Pana Marcina Kusia i Pana Kamila Piwowarczyka. Zapraszamy do śledzenia dalszych losów naszych bocianów na stronie: Facebooka – szansadlabociana. Zachęcamy również do wsparcia finansowego placówki, która stała się nowym domem dla naszych podopiecznych. Szczegóły znajdziecie na w/w stronie internetowej.
49
X MIELECKI FESTIWAL NAUKI I TECHNIKI
17.05.2019Krytyna Oskroba
10 maja 2019 r. uczniowie klas siódmych wzięli udział w X Mieleckim Festiwalu Nauki i Techniki, zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Miejscem wykładów i pokazów było Samorządowe Centrum Kultury.Uczniowie szkół podstawowych z terenu Mielca i powiatu mieleckiego uczestniczyli w wykładzie zatytułowanym „Komunikacja chemiczna w przyrodzie”, obejrzeli pokaz „Odlotowe powietrze”, a także wysłuchali rozmowy z Adrianem Rojkiem, wybitnym polskim pilotem MIG – 29. Rozmowie towarzyszył film „Przez pasje do gwiazd” ukazujący codzienną pracę pilota samolotu myśliwskiego. Kolejnymi punktami programu były pokazy ultralekkich modeli latających, spotkanie z twórcami dronów i łazika marsjańskiego. Uczniowie obejrzeli również pokaz Łukasza Świrka – człowieka Flagi, finalisty programu „Mam talent”. Po zakończeniu wykładów i pokazów w sali widowiskowej młodzież miała możliwość zwiedzania stoisk na terenie SCK.Bezpośredni kontakt z ludźmi nauki i techniki, a także z przedmiotami, które powstały w wyniku ich działalności naukowej to najlepszy sposób na przekonanie młodych ludzi o tym, że wszystko w ich życiu jest możliwe. Wystarczy uwierzyć w siebie, a z pewnością uda się „sięgnąć gwiazd”.
25
SZALONE BAJECZKI Z DZIADUNIA TECZKI
14.05.2019Agnieszka Stachowicz
W poniedziałek 06.05.2019r. przedszkolaki z grup „Stokrotki” i „Bratki” uczestniczyły w wycieczce do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, aby obejrzeć i wziąć aktywny udział w spektaklu pt. „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Oplecione bajkową scenerią wiersze sprawiły, że dzieci same głośno odpowiadały na stawiane w nich pytania. Ciekawie zostały przedstawione wiersze Jana Brzechwy m.in.: „Sroka”, „Żaba”, „Katar”, „Skarżypyta”, „Sum” oraz wiersze Juliana Tuwima: „Aeroplan”, „Okulary” i „Rzepka”. Zabawne dialogi wypowiadane przez aktorów powodowały, że na sali słychać było śmiech małych słuchaczy. Dzieci mogły w przystępny sposób zapoznać się z klasyką polskich wierszy. Największym przeżyciem dla dzieci było zaproszenie na scenę i wspólna inscenizacja wiersza: „Rzepka”.
Na koniec wszystkie dzieci razem z aktorami zaśpiewały piosenkę „Fantazja”. Atrakcji dostarczył naszym przedszkolakom Kielecki Teatr Lektur. Przedszkolaki już wiedzą, że wiersze są skarbnicą żywej mądrości.10
KONKURS BIBLIJNY
12.05.2019ks Stanisław Stachoń
„ Od początku stworzenia Bóg prowadzi dialog z człowiekiem a Pismo Święte jest właśnie jednym z elementów tego odwiecznego dialogu”. Sobór Watykański IIW ramach Xi Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego w naszej szkole odbył się finał Szkolnego Konkursu Biblijnego. Przedmiotem wiedzy była znajomość treści Ewangelii wg. Św. Łukasza. Do tego etapu zakwalifikowało się 12 uczniów.
Wyniki Konkursu:
I miejsce Paweł Stafiej Va
II miejsce Roksana Rucka IVa
III miejsce Michał Rucki VIa
Wzięli udział: Filip Skop VI a, Karol Skop V b, Jakub Peret VI a, Wiktoria Trela V a, Aleksandra Trela IV a, Mateusz Swół VI b, Gabriela Gaj VI b, Kacper Kamuda IV b, Oliwier Paluch IV a.
Gratulujemy wszystkim uczniom i już dziś zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.
NARNIA W OCZACH UCZNIÓW KL. V A
11.04.2019Teresa Czerwiec
Jedną z lektur szkolnych zaplanowanych do omówienia w klasie piątej była powieść fantasy pt. „Lew, czarownica i stara szafa”, najbardziej znana część cyklu „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. To opowieść o czworgu rodzeństwa przeniesionych za pomocą przypadkowo odkrytej, starej, czarodziejskiej szafy do fantastycznej, krainy zwanej Narnią. Baśniowa kraina pozostaje pod władzą złej Białej Czarownicy, która pogrążyła Narnię w wiecznej zimie. Pojawienie się dzieci i powrót prawowitego władcy lwa Aslana daje nadzieję na zmianę. Po analizie lektury uczniowie klasy V a dostali nietypowe zadanie – wykonanie makiety tej zimowej krainy wg podanej instrukcji. Podzielili się zadaniami przygotowania elementów przestrzennych, wykonali charakterystyczne formy krajobrazu: z pomiętego papieru lub białej plasteliny ukształtowali wzgórza i skały, ulepili modele drzew, wykleili plasteliną wąwozy i rzeki, wykonali tamę, pieczarę Tumnusa, domek Bobrów, zamek Ker-Paravel i graniczną latarnię. Niektórzy uczniowie wymodelowali nawet fantastyczne postacie. Wykonane elementy umieścili na tekturze. Wszystkie grupy realizujące zadanie wywiązały się z niego doskonale. Uczniowie poświęcili makietom sporo czasu. Wykorzystali do ich wykonania różnorodne materiały – efekty są wspaniałe. Można je podziwiać na szkolnym korytarzu. Praca nad tym projektem przyniosła uczniom wiele radości i satysfakcji.
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE NA MUSICALU
11.04.2019Ewa Cybulska
Dnia 05.04.2019r. dzieci z oddziałów przedszkolnych: ,,Maki”, ,,Bratki” i ,,Stokrotki” odbyły wycieczkę do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu na musical pt. „O małej syrence w niejednej piosence”. Artyści z Teatru Moich Marzeń z Chorzowa stworzyli bajkę, która pozwoliła widzom przenieść się w krainę fantazji. Spektakl „ O małej syrence w niejednej piosence” według Andersena to spotkanie dwóch światów- morskiego i ludzkiego- stanowi doskonały pretekst do opowiedzenia pięknej historii o miłości i o tym, co w niej najistotniejsze – o poświęceniu i przezwyciężeniu egoizmu.Dzieci przeniosły się wraz z bohaterami sztuki w głębiny oceanu. Poznały tam małą syrenkę Vivien, jej stanowczego ojca- króla Nefryta, zabawnego kraba Szachwarę oraz podstępną wiedźmę Zewlagę. Na brzegu wielkiej wody pojawił się książę Edward, wypatrujący co dnia dziewczyny, która ocaliła mu życie podczas szalejącego sztormu, jego mama – królowa Hortensja oraz niezastąpiony kucharz Fryc wraz z marynarzami. Kolorowe dekoracje, gra świateł, ruchome elementy, piękne piosenki wpadające w ucho … Kiedyś przyjdzie taki dzień, że spełni się Twój najpiękniejszy sen.
Teraz nie wiesz jak i gdzie…” elementy humorystyczne, sprawiły, że przez całe przedstawienie dzieci były zachwycone i zasłuchane. Odpowiadały aktorom na różne pytania, dzięki czemu mogły się poczuć jak bohaterowie przedstawienia. Po zakończeniu po sali kinowej rozchodziły się gromkie brawa. Spektakl na długo pozostanie nam w pamięci. Kolejny raz przekonaliśmy się, że warto marzyć ! Z niecierpliwością czekamy na kolejną bajkę muzyczną !
JAK SEGREGUJEMY ODPADY W NASZEJ GMINIE?
01.04.2019Jolanta Kapała
Ochrona środowiska powinna być obiektem zainteresowania każdego człowieka. Jest to nasz obowiązek wobec nas samych i przyszłych pokoleń. Najpopularniejszą formą dbania o środowisko naturalne jest recykling. 22 marca klasy drugie uczestniczyły z dużym zaangażowaniem w pogadance przeprowadzonej przez Inspektora ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Borowa panią Iwonę Skop na temat zasad segregowania odpadów w naszej gminie. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że prawidłowa segregacja odpadów umożliwia ich recykling i utylizację. Poznały zasady, które przyczyniają się do ograniczenia produkcji odpadów. Miały również okazję nauczyć się praktycznie segregować odpady do odpowiednich worków. Pani Iwona zwróciła uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą zaśmiecanie środowiska, w którym żyją, dbałość o własne środowisko i sposoby segregacji odpadów.
Dzieciom bardzo podobała się lekcja, czego dowodem była aktywność i wiedza w quizie końcowym. W nagrodę otrzymały notesy i długopisy oraz ulotki na temat zasad segregacji odpadów komunalnych w naszej gminie. Była to dla wszystkich cenna lekcja przyrody, która pomogła zrozumieć uczniom potrzebę ochrony środowiska naturalnego.
TURNIEJ UNIHOKEJA O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BOROWEJ
01.04.2019Tomasz Pierzchała
29 marca na sali gimnastycznej w Borowej odbył się Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej. W zawodach wzięły udział szkoły z Tuszowa Narodowego i Borowej. Turniej otworzyła pani wicedyrektor mgr Teresa Czerwiec życząc wszystkim zawodnikom zwycięstwa i udanej zabawy. Rozgrywki prowadzone były w czterech kategoriach : dziewczęta i chłopcy młodsi klasy V-VI, dziewczęta i chłopcy starsi klasy VII-VIII. System rozgrywek został ustalony przez trenerów – mecz i rewanż 2 X 6 minut. Po zaciętych meczach w kategorii dziewcząt młodszych I miejsce zajęła drużyna z Tuszowa Narodowego. W kategorii dziewcząt starszych I miejsce – S.P. Borowa, w kategorii chłopców młodszych i starszych I miejsca zajęły drużyny z Borowej. Najlepszą zawodniczką w kat. dziewcząt mł. została Kinga Gunia –S.P. Tuszów Narodowy. Najlepszą zawodniczką w kat. dziewcząt st. została Emilia Peret. Najlepszym zawodnikiem w kat. chłopców mł. został Sebastian Rusek a w grupie starszej – Wojciech Kasprzak S.P.Tuszów Narodowy.Dziękujemy Radzie Rodziców z S.P.Borowa za ufundowanie poczęstunku i napojów.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary a najlepsi zawodnicy upominki rzeczowe.
Do zobaczenia za rok - zapraszają Dyrektor Szkoły i organizatorzy turnieju - nauczyciele wychowania fizycznego.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
24.04.2019Anna Podraza
„Witajcie w naszej bajce” – pod takim hasłem 26 marca 2019 r. odbyło się Pasowanie na czytelnika. Uczniowie klas pierwszych oficjalnie zostali przyjęci do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie, zostali przeniesieni do Zaczarowanego Świata Bajek za sprawą inscenizacji w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek z klasy VI b. Pierwszoklasiści dowiedzieli się również, jak należy dbać o książki, poznali zasady zachowania się w bibliotece. Podczas wspólnej zabawy rozpoznawali tytuły i bohaterów książek, rozwiązywali zagadki i krzyżówkę. Pod koniec uroczystości przyszli czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a wicedyrektor szkoły - pani Teresa Czerwiec dokonała symbolicznego aktu pasowania na czytelnika. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali dyplomy, które będą im przypominać o tym uroczystym wydarzeniu.
POZNAJEMY ZAWÓD ELEKTRYKA
05.05.2019Jolanta Kapała
26 marca klasy drugie uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym z doświadczonym elektrykiem panem Konradem Wiąckiem. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z wykonywaniem zawodu elektryka. Przekazał im niezbędne informacje dotyczące zawodu m.in. jakie szkoły należy ukończyć, aby zostać elektrykiem, niebezpieczeństwa wynikające z wykonywaniem zawodu, jakimi cechami charakteru powinien cechować się elektryk. Światło, ciepło, moc urządzeń elektrycznych pochodzi z elektrowni cieplnych opalanych węglem lub gazem, lecz to są surowce wyczerpalne. Dowiedzieliśmy się również, że energię można pozyskać z wiatru, wody i Słońca-te źródła są odnawialne i nie zanieczyszczają środowiska. Rozmowa dotyczyła również sposobów bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz oszczędzania energii elektrycznej. Prowadzący przypomniał dzieciom o zachowaniu szczególnej ostrożności w pobliżu linii wysokiego napięcia, uszkodzonych przewodów, gniazdek elektrycznych oraz prowizorycznych instalacji. Mówiąc o niebezpieczeństwie porażenia prądem, zwrócił uwagę dzieci na absolutny zakaz przebywania w pobliżu zerwanej linii energetycznej. W czasie spotkania uczniowie zadawali pytania i dzielili się własnymi doświadczeniami w tym temacie. Pogadanka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Dzieci miały również możliwość zobaczyć sprzęt potrzebny do wykonywania takiej pracy, jak na przykład przewody, bezpieczniki, urządzenia miernicze, luksomierz, przenośną drukarkę. Najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas oglądania pojazdów do pracy w terenie, przymierzanie szelek i kasku elektryka. Serdecznie dziękujemy panu Konradowi Wiąckowi właścicielowi firmy KTW Konrad Wiącek i jego pracownikowi panu Szymonowi, za przekazaną wiedzę, poświęcony czas i upominki.W klasie II a i II b odbyły się również zajęcia warsztatowe mające na celu konstruowanie obwodów elektrycznych według schematu.
ZERÓWKI WITAJĄ WIOSNĘ
02.04.2019Aneta Duszkiewicz-Sypek
26 marca w oddziałach zerowych odbyły się zajęcia, pt „Powitanie wiosny”. Zajęcia te miały na celu rozbudzenie w dzieciach zainteresowania światem przyrody, zmian w niej zachodzących oraz rozwijanie kreatywnego i logicznego myślenia. Na początku zajęć Pani Wiosna odczytała list od bałwanka, który pożegnał się z dziećmi i życzył im wiele zabawy i przygód w piękne, wiosenne dni. Następnie wszystkie przedszkolaki mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat zwiastunów wiosny poprzez udział w dyskusji oraz pracach w zespołach. Każdy zespół miał okazję utrwalić sobie wygląd wiosennych kwiatów i ułożyć ich nazwy z rozsypanki literowej. Potem dzieci prezentowały wybrany zwiastun wiosny poprzez ruch oraz improwizowały wiosenną pogodę w rytm melodii. Zadaniom tym towarzyszyła atmosfera radości i uśmiechu. Niespodzianką okazał się niezapowiedziany wcześniej, ale bardzo piękny występ klasy IIIb, przedstawiający nadejście wiosny w świecie zwierząt. Występ ten idealnie wpisał się w tematykę dnia w klasach zerowych. W podziękowaniu za występ przedszkolaki zaprosiły swoich starszych kolegów i koleżanki do wspólnych zabaw tanecznych. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu wiosna zagości na dobre, nie tylko wśród dzieci, ale także w przyrodzie i słonecznej pogodzie.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
01.04.2019Kinga Maziarz
W czwartek 21 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych 3, 4 i 5-latków przywitały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, wszyscy przyszli ubrani na zielono. Pani Wiosna przybyła wraz z Marzanną. Dzieci poznały tradycję, która wiąże się z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny. Następnie wysłuchały wiersza „Zwiastuny wiosny” S. Kraszewskiego oraz wymieniały kwiaty występujące w wierszu zwiastujące wiosnę. Następnie Pani Wiosna odczytała opowiadanie „Nasionko”, a dzieci miały za zadanie wykonywać wszystko co robiło małe nasionko, aby na końcu rozwinął się z niego piękny kwiat. Kolejne zadanie polegało na rozpoznawaniu prawdziwych i fałszywych zdań związanych z wiosną. Później wyruszyliśmy na „Wiosenny spacer”, na którym musieliśmy stawić czoła burzy, która powaliła ogromne drzewa, z wieloma gałęziami, z deszczem ale i też z pięknym słońcem. Ta zabawa ruchowa odbywała się przy muzyce relaksacyjnej. Pani Wiosna zadawała również dzieciom zagadki oraz nauczyła krótkiej rymowanki. Na koniec wyruszyliśmy z rymowanką na ustach w korowód po naszym przedszkolu. Mamy nadzieję, że ten kolorowy i radosny dzień już na dobre przegonił zimę.
WIOSNA NA WYBIEGU
26.03.2019Jolanta Kapała
,,Zgiń, przepadnij Zimo i nie wracaj do nas,
na przyjęcie Wiosny otwórzmy ramiona".
21 marca obchodziliśmy tak długo oczekiwany pierwszy dzień wiosny. Postanowiliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę w inny sposób niż dotychczas. Jednym z obyczajów jest topienie lub palenie kukły, słomianej postaci - Marzanny, jednak my jesteśmy szkołą dbającą o środowisko, więc przepędziliśmy zimę wesołą zabawą. Samorząd Uczniowski przygotował na ten dzień wiele atrakcji i niespodzianek. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w wiosennym pokazie mody. Na wybiegu królowały piękne, kolorowe stroje, fryzury oraz zwiewne, kwieciste suknie. Wiosenne kreacje były prezentowane jak na prawdziwym wybiegu, przy dźwiękach muzyki i ogromnym aplauzie koleżanek i kolegów. Nie zawiodła pomysłowość dzieci i rodziców. Kreacje przygotowano według własnych pomysłów. Wszystkie były wyjątkowe, a przede wszystkim kolorowe i oryginalne. Uczniowie klas 0-III rywalizowali w kategorii klas 0-I i II-III, zaś starsi w kategorii klas IV-VII. Oceny musiało dokonać w grupie młodszej jury w składzie: wicedyrektor naszej szkoły pani Teresa Czerwiec, szkolna higienistka pani Czesława Gruszka, pani Ania Podraza oraz przewodnicząca SU Julia Dziekan. W klasach starszych nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: pani Lucyna Wal, Alicja Polak, Ewa Lubera i przedstawiciel SU Madzia Dziadzio. Pokaz ze swobodą i elegancją prowadziły Natalia Lewicka i Oliwia Kopacz, a oprawą muzyczną zajął się Bartek Kilian.Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria klas 0-I
Nagroda - Laura Kalicka, Leah Rojek, Zuzia Trela
Kategoria klas II-III
Nagroda – Jakub Zych, Zuzia Strugała, Gabrysia Proczek
Kategoria klas IV-VII
Nagroda: Julita Kanach, Amelia Stala, Ola Adamczyk
Wyróżnienie: Roksana Rucka, Ola Opałacz, Gabrysia Gaj
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pomysłowości i wykonania wspaniałych kreacji, pięknej prezentacji na wybiegu, odwagi i dobrej zabawy. Uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim poprowadzili zabawy przy muzyce oraz zadbali o słodki poczęstunek dla całej społeczności uczniowskiej. Nie zabrakło wiosennej gimnastyki, ,,Kaczuszek”, ,,Czekolady” i innych popularnych i lubianych zabaw ruchowych. Wszyscy bawili się wspaniale.
WIZYTA ZERÓWEK W BANKU
25.03.2019Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
Dzięki uprzejmości dyrektora banku dzieci z klas zerowych odwiedziły Bank Spółdzielczy w Borowej. Mogły tam zobaczyć jak wygląda praca w takiej instytucji na co dzień. Dowiedziały się czym zajmuje się bank oraz jak można oszczędzać i gospodarować pieniędzmi. Dość szczegółowo poznały dział obsługi klienta. Dowiedziały się także, gdzie są przechowywane pieniądze, jak działa bankomat i do czego służą karty kredytowe. Dzieci poznały pracę w banku nie tylko od strony klienta, ale także co jest w banku po jego tajemniczej stronie- czyli tam, gdzie nie wszyscy mogą zajrzeć. Po bardzo interesującej wizycie zerówkowicze wrócili do szkoły bogatsi o zdobytą wiedzę i nowe doświadczenia. Warto już dzieci w wieku przedszkolnym wprowadzać w świat finansów, gdyż idea mądrego gospodarowania pieniędzmi zaowocuje trafnymi decyzjami finansowymi w dorosłym życiu. Serdecznie dziękujemy dyrektorowi i pracownikom banku za ciekawe spotkanie.
WYJAZD NA LODOWISKO
27.03.2019Lucyna Skop
W środę, 20 marca uczniowie klas siódmych naszej szkoły udali się na lodowisko do Dębicy. Dwie godziny na lodzie upłynęły bardzo szybko. Młodzież doskonaliła technikę jazdy na łyżwach bawiąc się przy tym wyśmienicie. Był to dla wielu osób sprawdzian swoich możliwości, ponieważ niektórzy mieli łyżwy po raz pierwszy na nogach. Nie obyło się także bez upadków, czasem przydała się koleżeńska pomoc. To była prawdziwa frajda, wszyscy bawili się znakomicie. Po intensywnym wysiłku zmęczeni, ale cali, zdrowi i radośni wróciliśmy do szkoły.
W ŚWIECIE BAJEK ROSYJSKICH
25.03.2019Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
7 marca dzieci z klas zerowych wybrały się z kolejną wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowej. Tym razem panie bibliotekarki chciały zainteresować dzieci bajkami i baśniami rosyjskimi, ponieważ zachwycają one pięknymi i pouczającymi historiami. Każde dziecko na pewno zna „Bajkę o rybaku i rybce”, bajkę o „Koniku Garbusku”, Wilka i zająca” czy „Jarzębinkę”. Przedstawiona w nich dobroć, pracowitość, odwaga, a obok tego chciwość, skąpstwo, tchórzliwość i lenistwo wzruszają każdego czytelnika. A dla naszych przedszkolaków utwory te miały również znaczące walory wychowawcze. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z niektórymi bajkami i baśniami rosyjskich pisarzy. Zachęciła dzieci do częstego wypożyczania i czytania takiej lektury.
"POLSCY PISARZE DZIECIOM"
24.03.2019Anna Podraza
„Polscy pisarze dzieciom”- to temat kolejnych szkolnych spotkań bibliotecznych z cyklu „Nasza Polska”, które odbyły się 14 marca 2019 r. z udziałem uczniów klasy II b. Celem głównym było przybliżenie i propagowanie twórczości Juliana Tuwima. Tematyka zajęć była niespodzianką do momentu rozwiązania przez uczniów krzyżówki i odczytania hasła. Uczniowie zapoznali się z postacią poety oraz jego twórczością, wykonując liczne zadania. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wierszy, min. „Słoń Trąbalski”, ”Okulary”, „Murzynek Bambo”, chętnie o nich rozmawiali i żywo reagowali na opisane w nich historie. Na zakończenie spotkania bibliotekarka zachęciła uczniów do wypożyczenia książek i samodzielnego przeczytania pozostałych wierszy Juliana Tuwima.
Archiwum Aktualności