Lucyna Wal
Dnia 26 listopada 2018 roku uczniowie klas IV a, V a i V b pod opieką nauczycieli pojechali do Mielca, aby uczestniczyć w ważnych wydarzeniach kulturalnych.
Najpierw udali się do Samorządowego Centrum Kultury na spektakl muzyczny pt. „Niesamowita przygoda Passepartout i Phileasa Fogga” na motywach powieści Juliusza Verne'a „W 80 dni dookoła świata” w wykonaniu aktorów Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. To barwne przedstawienie dzięki pomysłowym rozwiązaniom scenograficznym przeniosło młodych widzów w kilka zakątków geograficznych naszego globu, gdzie rozgrywały się spotkania głównych bohaterów z reprezentantami różnych narodów. Wartka akcja spektaklu, ciekawe kostiumy postaci, niepowtarzalna muzyka i układy taneczne przykuwały uwagę widzów. Dzieci w skupieniu i z radością śledziły doskonałą grę aktorów, którzy schodzili ze sceny na widownię, wzmagając jej doznania estetyczne oraz budując niezwykłą atmosferę spektaklu. Ta sztuka teatralna sprawiła, że uczniowie ulegli magii teatru, ale również uświadomili sobie, że: „Kiedy zależy Ci na czymś, to mocno w to wierz … "
Następnie dzieci zwiedziły wystawę „Malarze Młodej Polski”, na której zaprezentowano słynne dzieła sztuki pochodzące z Muzeum Narodowego w Krakowie. Zachwyciły się portretami Olgi Boznańskiej i Jacka Malczewskiego, pejzażami Józefa Pankiewicza, baśniowymi krajobrazami Mariana Wawrzenieckiego oraz kameralnymi scenami Włodzimierza Błockiego. Chętnie wysłuchały opowiadania kurator wystawy, która podkreśliła symbolikę i charakterystyczne cechy obrazów z przełomu XIX i XX wieku.
Z kolei uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego w Mielcu. Tam poznali dzieje Pałacyku Oborskich i obejrzeli wystawę plenerową „Nasi Rycerze Wolności”, która została zorganizowana w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Miała na celu unaocznienie zwiedzającym wkładu mielczan w dzieło odzyskania wolności. Uczniowie zobaczyli mundury, pamiątki po legionistach, okolicznościowe medale, ordery i odznaczenia wojskowe związane z żołnierzami walczącymi o wolność Polski w okresie I wojny światowej, a następnie bronili jej granic w okresie walk 1918 – 1921. Podczas oglądania wystawy młodzież miała możliwość poznania minionej rzeczywistości historycznej, dziejów Mielca i jego mieszkańców w okresie kształtowania się Niepodległości. Największe zainteresowanie wzbudził zestaw mundurowy porucznika Franciszka Dubiela przekazany przez rodzinę do muzeum.
Wycieczka polonistyczna dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych, a także ukształtowała ich postawy społeczne w duchu patriotycznym.