Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wznowiliśmy przedszkolne spotkania biblioteczne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borowej pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie z bajką- i my też czytamy”.
12 października 2017 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 „a” i 0 „b” z wychowawczyniami udały się do biblioteki, przyjmując zaproszenie miłych Pań bibliotekarek. Tematem dzisiejszego spotkania była idea obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 roku. 22 czerwca 2016 r. Sejm przyjął uchwałę, w której ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Obchody 550. rocznicy pierwszej wolnej żeglugi na Wiśle związane są z licznymi wydarzeniami organizowanymi we wszystkich województwach położonych nad Wisłą. Dla naszych przedszkolaków były to jeszcze niezbyt zrozumiałe wydarzenia historyczne, ale wszyscy dobrze znają Wisłę- największą rzekę w Polsce oraz niektóre opowiadania z nią związane. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z legendą polską „Na wiślanym szlaku” Ewy Stadtmüller, której dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem. W drugim utworze "O tym, jak do pięknej rzeki człowiek wpuścił brudne ścieki” Rafała Wejnera poruszono tematy ekologiczne o ochronie środowiska naturalnego, które również zaciekawiły przedszkolaków i wzbogaciły ich wiedzę na ten temat. Później każde dziecko mogło zapoznać się z wyposażeniem biblioteki. Szczególnie zachwycone były dzieci, które przyszły tutaj po raz pierwszy. Każdy mógł swobodnie oglądać ilustracje i próbować czytać wybrane bajki. Przedszkolaki otrzymały także prezenty- przyborniki, które samodzielnie ozdobiły. Nie obyło się również bez słodkich niespodzianek. Wszyscy chętnie poczęstowaliśmy się ciasteczkami. Cieszymy się, że będziemy nadal współpracować z Gminną Biblioteką Publiczną w Borowej. Nasze spotkania są bardzo interesujące i kształcące. Rozwijają bowiem zainteresowania czytelnicze oraz pomagają w nauce czytania już w wieku przedszkolnym.
PRZEDSZKOLNE SPOTKANIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
15.10.2017
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY BOROWA
11.10.2017Tomasz Pierzchała
8 października w niezbyt pogodną niedzielę odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Borowa w Glinach Małych. W turnieju wzięły udział szkoły z Borowej/Pława, Glin Małych i Górek. Zawody podzielone były na kategorie wiekowe: Klasy IV – VI chłopcy – grupa młodsza, klasy VII szkoła podstawowa + II i III klasy gimnazjalne – grupa starsza dziewczęta, grupa starsza chłopcy. Grupa młodsza i grupa starsza dziewcząt turniej rozgrywały na sali gimnastycznej, natomiast chłopcy starsi grali na boisku przyszkolnym. Po bardzo zaciętych i emocjonujących meczach w kategorii młodszej zwyciężyli chłopcy z Glin Małych, II miejsce zdobyła szkoła z Borowej a III miejsce zawodnicy z Górek. Grupę starszą w kategorii dziewcząt i chłopców wygrali zawodnicy ze szkoły w Borowej, Pławo przed szkołą z Glin Małych i szkołą z Górek.Sportowcom kibicowali pan Wójt i radni gminy Borowa, nie zabrakło kibiców dopingujących młode piłkarki i piłkarzy. Oprócz tradycyjnych pucharów i dyplomów pan Wójt Władysław Błażejowski ufundował nagrody pieniężne :
I MIEJSCE – BOROWA / PŁAWO - 1500 złotych
II MIEJSCE – GLINY MAŁE – 1300 złotych
III MIEJSCE – GÓRKI – 1000 złotych.
Ponadto wszyscy uczestnicy zostali ugoszczeni kiełbaską z grilla i napojami.
Dziękujemy władzom Gminy za wspieranie sportu szkolnego na naszym terenie.
MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ KODOWANIA
16.10.2017Alicja Mazur, Elżbieta Wieczerzak
OZOBOTY W NATARCIU - ZAJĘCIA Z MINI ROBOTAMI - Międzynarodowy Tydzień Kodowania po raz pierwszy w naszej szkole.
W tygodniu kodowania organizowanym przez Code Week uczniowie naszej szkoły na zajęciach pozalekcyjnych pod nazwą "Kodowanie na dywanie" testowali OzoBota. OzoBot to malutki robot, który rozpoznaje odpowiednie sekwencje kolorowych linii i podąża ich śladem. Za pomocą kolorowych kodów na kartce papieru dzieci zaprogramowały zadania, które wykonał robot. Aby rozbudzić ich kreatywność dzieci stworzyły samodzielnie zakodowane historie ortograficzno – jesiennych przygód robota tym samym połączyły całą klasę w tworzenie jednej dużej historii.Dz ięki połączeniu zabawy i nauki dzieci na długo zapamiętają cenną wiedzę wyniesioną z zajęć. Dziękujemy https://www.edu-sense.com/pl/ozobot/ za możliwość wprowadzenia innowacji na zajęciach pozalekcyjnych i testowania OzoBota. Nasz udział w obchodach Code Week został uhonorowany międzynarodowym certyfikatem a nasze wydarzenie zostało przypięte do mapy eventów Code Week.
zobacz mapę http://events.codeweek.eu/?past=yes
FINAŁ KONKURSU "ELEKTROWNIA DLA ŚRODOWISKA, ŚRODOWISKO DLA ELEKTROWNI"
11.10.2017Joanna Gil
5 października w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Enea Połaniec S.A. Tego dnia odbył się finał konkursu plastycznego „Elektrownia dla środowiska, środowisko dla elektrowni”. Uczniowie klas I – III i IV – VII przygotowali prace wykonane różnorodnymi technikami, w których zilustrowali temat energetyki i jej wpływu na otoczenie i środowisko naturalne. Można je oglądać w naszej internetowej galerii. W najbliższym czasie poznamy wszyscy wyniki obrad komisji konkursowej i nazwiska zwycięzców. Czekamy na nie z niecierpliwością.
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE III A
31.10.2017Aleksandra Opałacz, kl III a
2 października spędziliśmy bardzo radosny dzień. Dziewczyny udekorowały całą klasę i wymyśliły mnóstwo zabaw. Pani wychowawczyni przygotowała pyszny poczęstunek dla wszystkich uczniów. Chłopcy musieli zmierzyć sięz różnymi wyzwaniami. Jedną z zabaw było wypicie „eliksiru szczęścia”, czyli soku z cytryny. Na koniec zabawy chłopcy otrzymali medale „SUPER CHŁOPAK” i upominki. Wszyscy świetnie się bawili i chętnie wkrótce by to powtórzyli.
OGNISKO KLASY V B
11.10.2017Magdalena Dziadzio, klasa V b
Z okazji Dnia Chłopaka 2 października w siedzibie Koła Łowieckiego „Bażant” w Sadkowej Górze, odbyło się ognisko uczniów klasy V b. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali rodzice oraz wychowawca klasy. Chłopcy i dziewczynki grali w piłkę, bawili się w chowanego oraz piekli kiełbaski. Pogoda tego dnia dopisała i cały czas podczas zabaw świeciło słońce. Panowała bardzo przyjemna atmosfera. Wychowawczyni klasy pani Marta Jędrzejowska upiekła pyszne, zdrowe ciasto dyniowe, które bardzo wszystkim uczestnikom ogniska smakowało. Imprezę z okazji Dnia Chłopaka uwieńczyło wspólne pieczenia ziemniaków, które również wszystkim wyjątkowo smakowały. Wszyscy w wesołych nastrojach bezpiecznie wrócili do domu.
DZIEŃ CHŁOPAKA W KL. VI
09.10.2017Zuzanna Czaja, klasa VI
3 października w klasie VI na lekcji godziny wychowawczej obchodzony był Dzień Chłopaka. Po odśpiewaniu symbolicznego STO LAT na cześć solenizantów, chłopcy zostali obdarowani drobnymi upominkami w postaci słodyczy oraz małych gadżetów. Kolejną niespodzianką dla nich był udział w konkursach i zabawach np.: pokaz mody-występ chłopców w sukniach wieczorowych, konkursy z krzesełkami, malowanie twarzy itp. Wszystkie występy chłopców były oceniane przez „damskie jury”. W konkursach I miejsce zajął Bogdan Bartek, II miejsce – Gawżyński Mateusz, III miejsce - Pazdro Kacper oraz Rządzki Jakub. Cała uroczystość upłynęła w miłej atmosferze a uśmiechnięte twarze chłopców świadczyły o zadowoleniu i radości.
JESIENNE SPACERY PRZEDSZKOLAKÓW
08.10.2017Kinga Maziarz
Jesienne spacery przedszkolaków sprzyjają nie tylko podziwianiu pięknej przyrody, ale też poznawaniu i utrwalaniu zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach
i chodnikach. Maluszki spacerują jeszcze przy pomocy kolorowego węża, natomiast starszaki umieją już chodzić w parach samodzielnie. Wszystkie przedszkolaki, wyposażone w odblaski zapoznawały się z wyglądem i znaczeniem kilku ważnych znaków drogowych, np. przejście dla pieszych, uwaga dzieci. Przechodziły na drugą stronę ulicy z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki wiedzą, że codzienne spacery są bardzo ważne dla ich zdrowia,
a jednocześnie bardzo pouczające.
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASACH VII
05.10.2017Magdalena Drożdż
29 września 2017 r. w klasie VII a odbył się „Dzień Chłopaka”. Dziewczyny przygotowały z tej okazji różne konkurencje. Pierwsza z nich polegała na zrobieniu samodzielnego makijażu przez chłopców. Efekty były zaskakujące. Kolejnym zadaniemdla klasowych kolegów było wybranie damskiego stroju i zaprezentowanie go na sobie. Również tutaj chłopaki poradzili sobie bardzo dobrze. Trzecią konkurencją był taniec w damskich strojach. Chłopcy zremisowali, więc konieczna była dogrywka polegająca na zaśpiewaniu dowolnej piosenki. W JURY zasiadła między innymi nasza wychowawczyni pani Edyta Gawżyńska. Chłopcom bardzo podobała się niespodzianka przygotowana przez koleżanki z klasy. Wszyscy świetnie się bawili. Na koniec tego wspaniałego dnia solenizanci dostali od dziewczyn prezenty.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
03.10.2017Anna Podraza
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. Najważniejszymi jego beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Nasza szkoła również włączyła się aktywnie w obchody tego święta. O godzinie 9.45 każda lekcja rozpoczęła się od głośnego czytania fragmentu książki wybranej przez klasę. Najpierw czytali nauczyciele, potem chętni uczniowie. Oddziały przedszkolne w tym dniu odwiedziła dyrektor szkoły p. Kazimiera Smoleń. Przeczytała bajkę W. Drabika pt. „Bocianek Janek”. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem wysłuchały utworu, a potem wypowiadały się na jego temat. Klasy pierwsze wraz ze swoimi wychowawcami spotkały się w bibliotece szkolnej z bibliotekarzem. Uczniowie mieli okazję poznać to bardzo ważne miejsce, które bawi, uczy i informuje. Na koniec spotkania pierwszoklasiści wysłuchali bajkę E. Stadtmuller pt. "Jak skrzat Jagódka tropił leśną plotkę" czytaną przez bibliotekarkę.Mamy nadzieję, że po takiej akcji uczniowie zaciekawieni wysłuchanymi fragmentami książek chętniej sięgną po te i inne lektury.
DYSKOTEKA NA DZIEŃ CHŁOPAKA
03.10.2017Marta Jędrzejowska
Czwartkowy wieczór 28 września obfitował w moc atrakcji, w szczególności dla chłopców z naszej szkoły. Z okazji Dnia Chłopaka została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i jego opiekunów dyskoteka dla klas IV- VI. Nad bezpieczeństwem swoich pupilków oczywiście czuwali wychowawcy poszczególnych oddziałów klasowych. Podczas imprezy społeczność uczniowska, a przede wszystkim jej żeńska część miała okazję przekonać się, jacy są naprawdę nasi chłopcy. Wiązało się to z tym, iż parę dni wcześniej zostały ogłoszone wybory Super Chłopaka 2017. DW wyniku klasowych eliminacji do ścisłego finału zakwalifikowało się kandydatów po jednym z każdej klasy. O wyborze najwspanialszego zdecydowała komisja, która po każdej konkurencji, oceniała kandydatów przyznając im punkty. Tytuł otrzymał chłopiec, który zgromadził największą liczbę punktów. Został nim Jakub Peret z klasy V a. Nasi zawodnicy, a wraz z Kubą- Oliwier Piątek z IV a, Wojtek Adamczyk z IV b, Maks Kramarz z V b i Józiu Jurkowski z klasy VI zostali poddani ocenie szanownej jury, które brało pod uwagę prezencję, urok osobisty, siłę mięśni, dowcip i inteligencję kandydatów. Chłopcy musieli sprostać różnego rodzaju konkurencjom w wyniku, których wygrał najlepszy. Oczywiście było pięć minut dla fotoreporterów i zadowolonych dziewczyn. Zresztą sami zobaczcie zdjęcia w naszej galerii. Po uroczystym uhonorowaniu zwycięzcy nadszedł czas na wspólną zabawę w rytmach disco. Miejmy nadzieję, że w podobnej scenerii spotkamy się za rok. Na koniec Samorząd Uczniowski dziękuje przede wszystkim jury za wytrwałą, ale mamy nadzieję przyjemną pracę; kandydatom za odwagę, a całej publiczności za doping i wspólną zabawę. Naszemu Super Kubie Chłopakowi 2017 jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
29.09.2017Anna Struzik
"Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się
od najmłodszego,aż po starszaka
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"20 września to ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Jest to dzień, który Sejm ustanowił Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto zostało wprowadzone by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej i przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowały 27 września. W tym dniu wychowawczynie wraz z rodzicami przygotowały wspaniałe przebrania dla dzieci oraz dekoracje sal. Każdą grupę przedszkolną od maluchów po sześciolatki w szkole odwiedziła Pani Jesień, ktòrej dzieci złożyły przyrzeczenie a taże zaprezentowały swoje umiejętności. Wszystkim grupom zostały nadane nazwy. Sześciolatki zostały motylkami i żabkami, pięciolatki pszczółkami, czterolatki mrówkami, natomiast maluszki biedronkami. Dzieci wspólnie bawiły się i tańczyły przy przedszkolnych przebojach. Pani Jesień przyniosła również zdrowy poczęstunek w postaci tacy smakowitych owoców. Dzień ten był wspaniałym przeżyciem dla naszych podopiecznych i na długo pozostanie w naszej pamięci.
SPEKTAKL TEATRALNY PINOKIO
29.09.2017Elżbieta Wieczerzak
25 września uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami udali do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu na przedstawienie teatralne pt. „Pinokio”. Było to już nasze kolejne spotkanie z aktorami Wrocławskiego Teatru "In-Art". Widowisko, inspirowane powieścią Carlo Collodi'ego o takim samym tytule, pozwaliło nam przeżyć niezapomnianą przygodę. To opowieść o drewnianym pajacyku, którego marzeniem było zostać chłopcem, mieć prawdziwe serce i chodzić do szkoły. Jednak chęć przygody i poznawania świata okazują się być bardziej kuszące. Pinokio lekceważy przestrogi Świerszcza i ucieka z domu. Spotyka na swojej drodze kierownika cyrku, podstępnego Lisa, mamiącego obietnicami Osła i dobrą Błękitną Wróżkę. Pinokio przekonuje się jednak, że kłamstwo nie popłaca, starszym należy się szacunek, a miłość czyni cuda. Barwne kostiumy, maski, lalki, muzyka to tylko niektóre atrakcje tej czarodziejskiej przygody! Przedstawienie bardzo podobało się młodym widzom, na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
26.09.2017Ewelina Wiącek Sasor
W dniach 21 i 22 września 2017 r. w naszej szkole gościliśmy mł. asp. Damiana Gudza z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu - Rewir Dzielnicowych w Borowej. Policjant przeprowadzili prelekcję dla uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Na początku spotkania funkcjonariusz przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać w drodze do szkoły oraz w szkole. Zwrócił uwagę na konieczność zapinania fotelików podczas jazdy samochodem oraz bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Następnie przedstawił dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa zarówno w trakcie pobytu w domu, na podwórku, a także w trakcie zabawy. Uwrażliwił najmłodszych uczniów na zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi dorosłymi, a w szczególności w sytuacjach kiedy proponują cukierki czy inne prezenty. Dzieci zostały też poinformowane jak należy zachować się podczas kontaktu z obcym psem oraz jaką pozycję przybrać, gdy zwierzę jest agresywne. Wiele radości sprawiła dzieciom możliwość włożenia stroju ochronnego oraz możliwość oglądnięcia wyposażenia policyjnego.Bardzo dziękujemy za pouczające spotkanie.
POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI
26.09.2017Janusz Krawczyk
19 września reprezentanci naszej szkoły brali udział w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w indywidualnej lekkoatletyce. Zawody odbyły się na stadionie Stali Mielec. Nasi uczniowie startowali w następujących konkurencjach: rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 60 m, bieg na 600 m dziewcząt i bieg na 1000 m chłopców. Mateusz Gawżyński dotarł do finałowej ósemki w skoku w dal i ostatecznie zakończył rywalizację na 8 miejscu. Zuzia Czaja i Weronika Mazur również dostały się do finału skoku w dal dziewcząt. Zakończyły rywalizację na 8 miejscu Zuzia Czaja a na 6 miejscu Weronika Mazur. Bardzo dobrze poradzili sobie średniodystansowcy biegu na 1000 m. Józef Jurkowski zdobył brązowy medal a Bartłomiej Bogdan złoty. Bartłomiej Bogdan został powołany do reprezentacji powiatu mieleckiego na Mistrzostwa Wojewódzkie, które odbędą się 26 września w Rzeszowie.
ŚWIĘTO KROPKI W NASZEJ SZKOLE
21.09.2017Alicja Mazur
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Borowej z klas I-III dołączyli do szkół w Polsce i na świecie świętujących Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia bierze się z książki Reynoldsa o małej Vashti, która dzięki swojej nauczycielce odkrywa talent do ... rysowania kropek. To dzięki wychowawczyni, która powiesiła jej małą kropkę w galerii dziewczynka zaczyna w siebie wierzyć. A co najważniejsze tę wiarę w siebie przekazuje dalej! Pomaga kolejnej osobie odkryć swoje mocne strony! Czy może być piękniejsze przesłanie niż takie? Dobro, które się mnoży. Każdy coś potrafi, każdy ma jakiś talent. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do działania.
Obchody Dnia Kropki w naszej szkole zaczęły się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku w którym zapisano swój talent. Uczniowie sami wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Dziewczynki założyły ubrania w kropki. W wielkich kropkach rysowaliśmy to, co dla nas najważniejsze w życiu- rodzina, przyjaźń, moje zwierzątko, zdrowie. Była okazja porozmawiać o tym, co to znaczy pięknie żyć, uczniowie malowali kropkowe plakaty ukazujące ich talenty i mocne strony. Odbyły się też zawody sportowe „Z kropką w tle”. Uczniowie pokonywali kropkowe tory przeszkód, zmagali się o wygranie sportowej kropki.
Dzień pełen twórczej radości pokazał uczniom, że jest dziedzina, w której są najlepsi, a wiara we własne siły jest początkiem drogi do sukcesu.
ROCZNICA INWAZJI ZWIĄZKU RADZIECKIEGO NA POLSKĘ
18.09.2017Elżbieta Wieczerzak
17 września jest dniem, który na stałe zapisał się na kartach historii naszej ojczyzny. Tego dnia w 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na ziemie walczącej od 1 września z niemieckim okupantem Polski, wspomagając tym samym hitlerowską armię. Społeczność uczniowska naszej szkoły również przyłączyła się do obchodów 78 rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się pod pomnik na borowskim rynku by zapalić znicz pamięci o ofiarach wojny.
BEZPIECZNE DZIECKO Z RADIEM LELIWA
19.09.2017Ewelina Wiącek Sasor
„Bezpieczne dziecko z Radiem Leliwa. Bezpieczna droga do szkoły”. To hasło akcji zorganizowanej przez Radio Leliwa, wspólnie z Komendą Powiatowej Policji w Mielcu, którym partnerowała Grupa Enea Połaniec. Akcja ta przeprowadzona została w kilku miejscowościach naszego regionu m.in. w Borowej. Z tej okazji 13 września 2017 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli radia Leliwa wspólnie z patrolem ruchu drogowego z Mielca. Podczas spotkania mł. aspirant Urszula Chmura w towarzystwie dziennikarza Tomasza Łępy przeprowadziła pogadankę dla uczniów klas pierwszych. Na spotkaniu przypomniano dzieciom zasady bezpieczeństwa, których trzeba przestrzegać w drodze do szkoły oraz w szkole. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność zachowania ostrożności przy poruszaniu się jezdnią bez chodnika oraz bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Przed szkołą zaś policjanci sprawdzali m.in. czy rodzice naszych uczniów bezpiecznie przewożą swoje dzieci.Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali odblaskowe zestawy ucznia.
Serdecznie dziękujemy.
NARODOWE CZYTANIE „WESELA" W GMINIE BOROWA
19.09.2017Michał Opałacz
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania najbardziej znanych polskich dzieł literackich. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, kontakt z literaturą oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej. Narodowe Czytanie zostało zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W tegorocznej edycji w wyniku internetowego głosowania zwyciężył dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Społeczność naszej szkoły również aktywnie zaangażowała się w realizację tej wyjątkowej akcji. 11 września br. w sali widowiskowej GOK-u w Borowej miało miejsce zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną niecodzienne spotkanie miłośników dobrej literatury. Fragmenty „Wesela” czytali wspólnie Wójt Gminy Borowa, Przewodniczący Rady Gminy, samorządowcy, dyrektorzy szkół, uczniowie oraz czytelnicy miejscowej biblioteki. Uwagę zebranej publiczności zwrócili państwo młodzi – Rafał Bogdan i Julia Szczucińska, którzy znakomicie wywiązali się z powierzonej roli. Przywdziane przez nich stroje krakowskie wiernie odzwierciedlały klimat tamtego wydarzenia, a Pani Dyrektor, Kazimiera Smoleń,
z dumą oglądała sceniczne popisy swoich podopiecznych.
"Cóz tam, panie, w polityce?", "Jak się żenić, to się żenić!", "Miałeś chamie złoty róg" - te i wiele innych kwestii z najsłynniejszego dzieła Stanisława Wyspiańskiego można było usłyszeć podczas czytania dramatu powstałego na kanwie autentycznego wydarzenia - wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.
Urozmaiceniem spotkania były prezentacje multimedialne związane tematycznie z „Weselem” oraz występy taneczne i wokalne w wykonaniu podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej. Sporym zainteresowaniem cieszył się także konkurs wiedzy dotyczący czytanych fragmentów „Wesela” jak również okoliczności powstania tego dramatu. Na przyniesionych własnych egzemplarzach książki można było przybić okolicznościowy stempel otrzymany z kancelarii Prezydenta z okazji Narodowego Czytania.
Spotkanie było także okazją do dokonania podsumowań. Pani Krystyna Sroka, kierownik miejscowej biblioteki, ogłosiła wyniki konkursu plastycznego związanego z dramatem „Wesele”. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie uczennice naszej placówki – Julia Kalicka i Gabriela Pazdro, które otrzymały z rąk pana wójta dyplomy i nagrody książkowe.
Udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i bibliotekę publiczną był okazją, by przypomnieć sobie najsłynniejsze dzieło Stanisława Wyspiańskiego i na nowo odkryć wyjątkowy charakter opowieści o Polakach – naszych sukcesach, ale i o niewykorzystanych szansach.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
27.06.2017Joanna Gil
23.06 to dzień szczególnie wyczekiwany przez wszystkich uczniów - dzień zakończenia roku szkolnego. Rozpoczęliśmy go od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym, którą sprawował ksiądz proboszcz Stanisław Polek. Następnie udaliśmy się za pocztem sztandarowym do budynku szkoły na rozdanie świadectw. Na sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele i rodzice oraz zaproszeni goście. Najstarsi uczniowie w szkole- czyli klasy VI przygotowały pod kierunkiem wychowawców: Iwony Maziarz, Anny Podrazy i przy współpracy z panią Joanną Gil krótką część artystyczną. Wszyscy bawili się dobrze oglądając kabretowe scenki wprost z ławek szkolnych. Urozmaiceniem były piosenki wakacyjne. Po występie nastąpiła część oficjalna: podziekowania za cały rok pracy. Pani dyrektor i panie z Rady Rodziców z wychowawcami uhonorowały najlepszych uczniów wręczeniem świadectw z wyróżnieniem i nagród książkowych, A ci najlepsi z najlepszych otrzymali jeszcze nagrody pieniężne za wysokie osiągnięcia w nauce. Nie zapomniano też o najbardziej aktywnych sportowcach. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się jeszcze w klasach z wychowawcami i ze świadectwem w ręku mogli wreszcie zakrzyknąć : Niech żyją wakacje!Wszyscy pełni zadowolenia udali się do domów.
Życzymy wszystkim udanych słonecznych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie