Jędrzejowska Marta
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Szary, kolorowy, mały, duży, z kokardką czy w kubraczku jest towarzyszem zarówno dzieci, jak i dorosłych w codziennej rzeczywistości. Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia. Niejednokrotnie ten pluszak jest kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, powiernikiem największych sekretów i tajemnic czy lekarstwem na nocne koszmary. Nasza społeczność uczniowska odkryła jeszcze jedną bardzo ważną cechę pluszowego misia – mianowicie wszystkie misie potrafią ćwiczyć i dbać o sprawność fizyczną i dobre samopoczucie. Samorząd Uczniowski postanowił z okazji obchodów jego święta zachęcić wszystkich uczniów klas IV-VII do wspólnej aktywności fizycznej w ramach projektu „Szkoła promująca zdrowie”. 28 listopada wszyscy wraz ze swoimi misiami zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach fizycznych. Naszą misiowo- ruchową akcję wspomógł nasz wuefista pan Janusz Krawczyk oraz pani logopeda Ewa Lubera, która dbała o poprawne skandowanie sportowych okrzyków.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
08.12.2017
SZKOLNE ANDRZEJKI
04.12.2017Marta Jędrzejowska, Elżbieta Wieczerzak
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. W naszej szkole zabawy andrzejkowe odbyły się 27 i 28 listopada. Pierwszego dnia zawitały do szkoły przedszkolaki z rodzicami oraz uczniowie klas I – III. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek i postaci z bajek. Tu na wszystkich czekała niemała niespodzianka w postaci Wodzireja, który przygotował wiele ciekawych zabaw, konkursów i andrzejkowych wróżb, do których szybko porwał na parkiet nie tylko maluchy, ale także rodziców i wychowawców. Nie brakowało też tańców do popularnych muzycznych przebojów. Kolejnego dnia na szkolnej sali zgromadzili się wytwornie ubrani uczniowie klas IV-VI aby w muzycznych rytmach i tanecznych pląsach bawić się podczas andrzejkowej zabawy. W ten magiczny czas nie zabrakło również andrzejkowych wróżb, które przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek uczniowie klasy V a, a przeprowadzili je pod bacznym okiem swojej starszej koleżanki z Samorządu Uczniowskiego- Klaudii Polak. Chłopcy i dziewczęta mogli sprawdzić jaki czeka ich w przyszłości los lub jak będzie miał lub miała na imię ich przyszła sympatia. O dobrą zabawę w rytmach disco zadbali dwaj chłopcy z klasy VII-Patryk Stefanowicz i Dawid Szczerba. A, że taka zabawa jest wyczerpującą, toteż należało również zadbać o dostarczenie, zmęczonym uczniowskim organizmom, energii w postaci kilku kalorii. Zajęły się tym członkinie Rady Rodziców, która była fundatorem słodkiego poczęstunku. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas zabaw, które można obejrzeć w szkolnej galerii zdjęć.
WYCIECZKA KLAS VII NA SPEKTAKL TEATRALNY "OPOWIEŚĆ WIGILIJNA''
04.12.2017Edyta Gawżyńska
27 listopada 2017 roku odbyła się wycieczka klas VII wraz z wychowawcami do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Uczniowie obejrzeli klasyczną adaptację „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa w wykonaniu Teatru Współczesnego w Krakowie. Podczas spektaklu młodzież miała okazję przenieść się do Londynu końca XIX wieku i odkryć niepowtarzalny klimat tego miasta jak również poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Karol Dickens w swojej opowieści mówi o skutych lodem ludzkich sercach, które miękną pod wpływem magii świąt, aby odkryć i docenić to, co w życiu jest najważniejsze: miłość, rodzina i wzajemne zrozumienie. Spektakl przekazał widzom wiele ważnych życiowych wartości i jednocześnie był pełnym humoru popisem wspaniałej gry aktorskiej przy akompaniamencie autorskich piosenek. Uczniowie podczas spektaklu mieli okazję odbyć podróż po spowitych mgłami uliczkach dawnego Londynu jak również poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
LEKCJE WYJAZDOWE KLASY II B
04.12.2017Alicja Mazur
W ramach klasowego projektu Uczymy dzieci programować oraz Szkoły Promującej Zdrowie 21 listopada 2017r.klasa IIb uczestniczyła w dwóch lekcjach wyjazdowych - lekcji programowania w Centrum Kreatywność Bricks 4 Kidz w Mielcu i na lekcji wychowania fizycznego w klubie fitness Calypso.Nic lepiej nie motywuje dzieci niż budowa modeli wg podanych schematów , które następnie można samodzielnie wprawić w ruch, co pozwala na pełną “władzę” nad stworzonym obiektem oraz ćwiczenia gimnastyczne w sali profesjonalnie wyposażonej w sprzęt sportowy . Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolegami z innych klas.
Rodzice uczniów aktywnie włączyli się w zorganizowanie wyjazdu jak i pomoc w czasie trwania wycieczki. Dziękujemy pani Alicji Piatkowskiej i pani Izabeli Jędrzejowskiej –Gnida za pomysł i zorganizowanie tak inspirujących wesołych lekcji wyjazdowych dla dzieci.
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE KAROLCIA
04.12.2017Marta Załucka
27 listopada klasy pierwsze, drugie i trzecie były w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu na spektaklu pt. „Karolcia”. Przedstawienie Teatru Współczesnego w Krakowie przeniosło widzów w świat niesamowitych przygód głównych bohaterów. Dzieci zobaczyły w jaki sposób Karolcia i Piotr korzystają z magicznego koralika spełniając nie tylko swoje zachcianki, ale przede wszystkim pomagając przyjaciołom ze szkoły oraz rodzicom. Spektakl pokazał, że warto pomagać innym, a dawanie jest tak samo przyjemne co otrzymywanie. Zabawne kompozycje autorskich piosenek podkreślały przyjazny dla dzieci język przedstawienia, dodatkowo nadając widowisku musicalowego charakteru. Wykorzystane w spektaklu efekty specjalne pozwoliły najmłodszym widzom poczuć baśniowy charakter przeniesionej na scenę książki Marii Kruger.
KINOSZKOŁA
04.12.2017Joanna Gil
23 listopada klasy V wybrały się na wycieczkę do Mielca. Odwiedziły Muzeum Okręgowe Dworek Oborskich, w którym zwiedziły wystawę bursztynu pt. "Złoto Bałtyku”. Wszyscy podziwialiśmy przepiękne eksponaty wykonane z bałtyckiego jantaru od czasów rzymskich po współczesne. Pan przewodnik raczył nas także ciekwostkami dotyczącymi samego obiektu, w którym wystawiono ekspozycję. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych faktów o dworku nad Wisłoką. Następnym punktem programu była Galeria Navigator, gdzie w kinie Cinema 3D mieliśmy zarezerwowane bilety na seans w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej Kino Szkoła. Przed seansem widzowie wzięli udział w warsztatach, podczas których zostały omówione ważne problemy społeczne. Tematem spotkania była rola przyjaźni w życiu każdego człowieka. Wszyscy chętnie włączyli się w dyskusję. Po warsztatch przyszedł czas na najciekawsze – projekcję filmu. Oglądnęliśmy film w reżyserii Mikołaja Haremskiego pt. „ Gabriel”. Bohaterem filmu jest 14 – letni Tomek, który ucieka z domu dziadków, by odszukać swego ojca. W podróży towarzyszy mu tajemniczy Gabriel. Podczas różnorodnych perypetii i zabawnych sytuacji z włamywaczami nieudacznikami Tomek odkrywa znaczenie przyjaźni, a przede wszystkim tajemnicę swojej rodziny z przeszłości. Przepiękny film, który bawi i uczy, skłania do refleksji nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Po mile spędzonych chwilach pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
SPOTKANIE Z KUBUSIEM PUCHATKIEM W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
04.12.2017Małgorzata Sierpina
23 listopada 2017 r. dzieci przedszkolne z oddziałów O „a” i O „b” wybrały się z kolejną wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowej w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie z bajką- i my też czytamy”. Data naszej wizyty wcale nie była przypadkowa. Panie bibliotekarki zaprosiły dzieci w związku z Dniem Pluszowego Misia, który 25 listopada obchodzony jest na całym świecie. Przedszkolaki poznały najpierw historię tej niezwykłej maskotki- pluszowego misia. Jest on symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego wszyscy bardzo pragniemy. Z dużym zainteresowaniem dzieci wysłuchały opowiadań o przygodach Kubusia Puchatka i Misia Uszatka. Chętnie rozwiązywały zagadki i śpiewały piosenki o misiach. Dowiedziały się także wielu ciekawostek o zwyczajach niedźwiadków żyjących na wolności. Szczególnie podobały się przedszkolakom duże pluszowe misie, do których mogły się przytulać. W bajkowym klimacie dzieci powtarzały tajemnicze zaklęcie Kubusia Puchatka i jego przyjaciół: „ABRAKADABRA- powiem trzy razy i coś miłego zaraz się zdarzy.” I możemy powiedzieć, że chyba czary działały cały czas, bo do końca dnia było miło i przyjemnie. Później przedszkolaki wykonały „misiowy koszyczek” na smakołyki. Każdy starał się, aby jego praca była staranna i najładniejsza. Dzieci miały także możliwość oglądania wybranych przez siebie bajek. Robią to bardzo chętnie,bo coraz pewniej czują się w bibliotece. Wśród przedszkolaków są też tacy, którzy mają już założone swoje karty i samodzielnie wypożyczają książeczki. Cieszy też fakt, że nasze pociechy potrafią właściwie zachować się w bibliotece. Wiedzą, że trzeba szanować książki, aby służyły jak najdłużej także innym dzieciom. A na zakończenie naszego spotkania to, co misie lubią najbardziej- słodkie przysmaki. Panie poczęstowały nas pysznymi „misiowymi” ciasteczkami. Bardzo dziękujemy Paniom bliotekarkom za zaproszenie i miło spędzony czas.
TRENING Z PIŁKARZAMI RĘCZNYMI SPR STAL MIELEC
29.11.2017Janusz Krawczyk
23.11.2017 r. gościliśmy w naszej szkole piłkarzy ręcznych z drużyny SPR Stal Mielec. Przybyli do nas: Rafał Krupa – skrzydłowy, Matej Sarajlić – rozgrywający, Rudolf Cuzić – rozgrywający, Tomasz Mochocki – rozgrywający oraz rzecznik prasowy drużyny – Norbert Rzeszut. Po krótkim powitaniu piłkarze przeprowadzili trening z uczniami klasy VI i VII b. Na koniec goście zorganizowali konkurs z wiedzy na temat piłki ręcznej, w którym nagrodami były sportowe koszulki. Wszyscy nie tylko poznali nowe ćwiczenia, ale też świetnie się bawili.
PŁYNIE WISŁA PŁYNIE
29.11.2017Joanna Gil
22 listopada uczniowie klasy Va mieli okazję wystąpić na szkolnej scenie w inscenizacji pt. Płynie Wisła płynie”, którą przygotowali pod okiem wychowawcy. W ten sposób przypomnieli o trwającym Roku Wisły. Zainicjowaliśmy jednocześnie realizację Projektu Edukacyjno – Czytelniczego „ Z biegiem Wisły”.Młodzi aktorzy w krótkim przedstawieniu zaprezentowali najważniejsze miasta leżące nad Wisłą, królową polskich rzek. Wierszem, piosenką, tańcem i scenkami teatralnymi zaciekawili publiczność. Ich zadaniem było też zainspirować uczniów klas IV – VII do przygotowania krótkich prezentacji wybranego regionu Polski. Już kilka dni wcześniej w bibliotece szkolnej pod okiem pani Anny Podrazy odbyło się losowanie regionu do zaprezentowania przez klasy starsze. Kolejna impreza zaplanowana jest na 7 grudnia, poszczególne oddziały pod okiem wychowawców przedstawią ciekawostki związane z pięknymi krainami rozciagającymi się po obu stronach wiślanego brzegu. Od gór do Bałtyku „przepłyniemy” wraz z rzecznymi falami poznając piękno ojczystej ziemi. Klasy młodsze natomiast będą rozwijać swe kompetencje czytelnicze poznając podania i legendy polskie wylosowane z „magicznego kuferka" pełnego książek o czym poinformowała zebranych pani bibliotekarka. Jesteśmy ciekawi wyniku pracy uczniów klas IV – VII i z niecierpliwością czekamy na zapowiedzianą podróż po interesujących zakątkach naszego kraju z biegiem Wisły.
ROBOTYKA DLA NAJMŁODSZYCH
28.11.2017Marta Załucka, Renata Leśniak
Czym jest robotyka? ...to nowoczesna dziedzina, która łączy informatykę, fizykę, mechanikę i elektronikę. W praktyce jest to budowanie robotów i ożywianie wykonanego urządzenia. 15 listopada klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami panią Martą Załucką i Renatą Leśniak oraz Ewą Luberą były na wyjazdowych zajęciach z robotyki w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu. Zajęcia prowadzone były przez pana Pawła Kolba z wykorzystaniem najnowszych dostępnych na rynku zestawów Lego. Pod pretekstem dobrej zabawy dzieci miały okazję spróbować swoich sił w starciu z najnowszą technologią i nauczyć się kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Zajęcia, oprócz rozwijania u dzieci umiejętności technicznych, dostarczyły im mnóstwo zabawy i radości.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA U PRZEDSZKOLAKÓW
28.11.2017Kinga Maziarz
Mały, duży, kolorowy, bury, z kokardką czy w kubraczku – pluszowe misie opanowały nasze przedszkole wraz ze swoimi właścicielami 24.11.2017 r. aby obchodzić Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od poznania historii tego dnia oraz przedstawienia i opisania swoich misiów. Później nastąpiła gimnastyka z misiami, wspólne wykonanie piosenki „Jedna łapka, druga łapka, jestem mały misio”, w której dzieci miały za zadanie również ilustrować ruchem śpiewany tekst. Kiedy wszyscy trochę się zmęczyli, wykonaliśmy odprężające masażyki. Następnie dzieci bawiły się i tańczyły przy misiowych hitach. Na koniec każda grupa dostała zadanie: rysowanie i kolorowanie misiów. Dzień ten był pełen uśmiechu, radości i wspólnej zabawy.
SUKCES UNIHOKEISTÓW
28.11.2017Tomasz Pierzchała
22 listopada w Padwi Narodowej odbył się finał powiatowy IMS w unihokeju chłopców. Do turnieju zgłosiło się siedem drużyn z powiatu mieleckiego. Nasza drużyna po rozegraniu pięciu bardzo trudnych spotkań uplasowała się na drugim miejscu uzyskując awans do półfinału wojewódzkiego. Gratulacje!!!
"MOTYLKI" I "ŻABKI" ROBIĄ KANAPKI
23.11.2017Leokadia Polak, Małgorzata Sierpina
„Motylki” i „Żabki” włączyły się również w akcję „Szkoła promująca zdrowie”.
We wtorek 21 listopada 2017 r. dzieci przygotowały zdrowe i kolorowe kanapki. Do współpracy zaprosiliśmy rodziców przedszkolaków, którzy chętnie włączyli się do pomocy. Zajęcia praktyczne to niezbędny aspekt w procesie wychowawczo- dydaktycznym dziecka przedszkolnego. Nasze działania poprzedziła pogadanka na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci razem z wychowawczyniami omówiły piramidę zdrowia. Dowiedziały się, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym oraz dlaczego musimy się zdrowo odżywiać. Następnie wszyscy wspólnie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków, czepków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Z dużym zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Można śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale. Podczas robienia kanapek przedszkolaki kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Wykonanie kanapek okazało się niebywale ciekawą i radosną, a co najważniejsze „smaczną” zabawą. Na twarzach dzieci było widać zadowolenie, a kolorowe, bogate w witaminki kanapki znikały w mig z talerzyków. Dziękujemy rodzicom przedszkolaków za aktywne włączenie się w naszą akcję.
GMINNE ELIMINACJE KONKURSU "LITERATURA I DZIECI"
23.11.2017Alicja Mazur
„Dzień bez komputera ‘’ to hasło przewodnie tegorocznego Konkursu Wojewódzkiego – LITERATURA I DZIECI. Eliminacje gminne – Borowa 2017- odbyły 16 listopada się w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowej. Komisja konkursowa w składzie: pani Małgorzata Leśniak i pani Zofia Dudek, wysłuchawszy ogółem 56 prezentacji w kategoriach: klasy O-III i IV-VI klas szkoły podstawowej w kategoriach wykonawczych recytacja, piosenka oraz 58 prac plastycznych dokonała oceny przyznając nagrody i wyróżnienia uczniom i uczennicom również z naszej szkoły.
Kategoria : klasy O-III szkoły podstawowejKategoria: recytacja
Nagroda:
Aleksandra Opałacz
Kamil Borowiec- WróbelWyróżnienie:
Aleksandra Trela
Kamil Adamczyk
Oskar GnidaKategoria: piosenka
Wyróżnienie:Kamil Adamczyk
Kinga BaszturaKategoria: praca plastyczna
Nagroda:
Magdalena Gnida
Wyróżnienie:
Norbert Stefanowicz
Nicola PęgielKategoria : klasy IV-VI szkoła podstawowa
Kategoria: recytacja
Nagroda:
Klaudia Polak
Józef JurkowskiWyróżnienie:
Angelika Kalicka
Julia Dziekan
Aleksandra AdamczykKategoria: piosenka
Nagroda:
Klaudia Polak
Wyróżnienie:
Kinga Kamuda
Kategoria: praca plastyczna
Nagroda:
Karolina Proczek, Kamila Mazur, Gabriel Działowski, Kinga Rucka
Serdecznie gratulujemy naszym artystom oraz ich opiekunom wspaniałych osiągnięć plastycznych oraz scenicznych.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I UŚMIECHU
23.11.2017Marta Jędrzejowska
21 listopada nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Uśmiechu. Jak go obchodziliśmy? Otóż Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na wykonanie „uśmiechu” dowolną techniką. Tak wykonanym „uśmiechem”, który należało przykleić lub przypiąć z lewej strony ciała, albo wykonać go w formie małego transparentu nasza społeczność okazywała sobie sympatię i życzliwość. Transparencikami można było machać do przechodniów na ulicy, kolegów i koleżanek oraz nauczycieli i pracowników szkoły.Wystarczyło tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby i nic więcej, ponieważ kultura dnia codziennego wymaga uprzejmości względem innych. Obchody tego dnia miały na celu uświadomienie wszystkim faktu, że aby zasłużyć na życzliwość innych, samemu trzeba się na nią zdobyć. Jeśli wymagamy, by inni traktowali nas z szacunkiem, sami też tak powinniśmy robić. Na co dzień wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie a świat stanie się lepszy i przyjemniejszy. Uśmiech i życzliwość to najlepszy środek do „przełamania lodów”, do stworzenia miłej atmosfery. Wszystkie nasze działania miały przypomnieć także o tym, że dobre samopoczucie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Samorząd Uczniowski również podjął niniejsze działaniaw ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie”. W tym dniu komisja konkursowa, powołana w składzie pani Ewa Lubera, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Magdalena Drożdż oraz jego członek Milena Serafińska, wybrała w każdej klasie dwa najciekawiej i najstaranniej wykonane „uśmiechy”, które zostały nagrodzone słodkim upominkiem ufundowanym przez Samorząd. Zwycięzcom- gratulujemy, a wszystkim, którzy włączyli się do naszych działań serdecznie dziękujemy! Pamiętajmy- bądźmy życzliwi i uśmiechnięci nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok.
DZIEŃ PIĘKNEGO CZYTANIA „NAUCZYCIELE – UCZNIOM”
21.11.2017Anna Podraza
Nawiązując do Dnia Głośnego Czytania, jakie miało miejsce we wrześniu postanowiliśmy tę akcję kontynuować. Dlatego też w każdym miesiącu, poświęcimy 10 minut na głośne czytanie uczniom według ustalonego harmonogramu. Naszym celem jest popularyzacja czytelnictwa, rozwijanie kultury czytelniczej wśród dzieci
i młodzieży oraz integracja uczniów poszczególnych klas. Głośne czytanie pomaga szkole realizować jej misję edukacyjną i wychowawczą.Pierwsze czytanie odbyło się 20 listopada br. o godz. 8.00. Nauczyciele we wszystkich klasach czytali fragmenty wybranych książek.
MYJ RĘCE PRZED JEDZENIEM!
21.11.2017Jolanta Kapała, Anna Podraza
W klasach I a i I b odbył się Dzień Czystych Rąk. Głównym celem akcji było przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia, a także wyrobienie w nich prawidłowych nawyków związanych z higieną rąk, których stosowanie pomoże skutecznie ustrzec się przed infekcjami. Dzieci spotkały się z higienistką szkolną panią Czesławą Gruszka. Podczas spotkania uczniowie poznali choroby przenoszone przez brudne ręce, takie jak salmonella, żółtaczka pokarmowa (wzw typu A), choroby skóry, układu oddechowego oraz choroby pasożytnicze, np. owsiki. W przeciwieństwie do brudu, bakterie są niewidoczne i tylko dokładne mycie rąk mydłem może zapobiec przedostawaniu się ich do organizmu człowieka. Ręce należy myć przed jedzeniem, po przyjściu ze szkoły lub sklepu, po kontakcie ze zwierzęciem, po skorzystaniu z toalety. W klasach został przeprowadzony konkurs na Najlepszego Czyścioszka klas pierwszych. W wyniku wymieszania wody i mąki ziemniaczanej dzieci przygotowały ciecz nienewtonowską. Zadaniem było wymazać swoje dłonie z zewnątrz i wewnątrz cieczą, a następnie jak najszybciej się z niej oczyścić. Pani higienistka zwróciła uwagę, że chcąc usunąć ciecz nienewtonowską, dzieci muszą pracować całą dłonią a nawet nadgarstkiem, o którym często zapominają. Proces oczyszczania rączek powinien trwać około 15 sekund, czyli tyle co odśpiewanie piosenki ,,Wlazł kotek na płotek”. Dzieci wyobraziły sobie, że niewidoczne bakterie i zarazki przyczepiają się do ich dłoni podobnie, jak powstała ciecz i dlatego właśnie należy bardzo dokładnie myć dłonie, a następnie osuszyć ręcznikiem. Na gazetce ściennej została wywieszona dokładna instrukcja mycia rąk. Zajęcia te były dla dzieci ciekawą formą edukacji w dziedzinie dbania o higienę. Wyrobione w dzieciństwie nawyki procentują bowiem przez całe życie.
AWANS UNIHOKEISTEK DO PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO
21.11.2017Tomasz Pierzchała
20 listopada w Padwii Narodowej odbył się finał powiatowy unihokeja dziewcząt. Nasze zawodniczki cały czas są w wysokiej formie i potwierdziły to również w tym turnieju. Po wyczerpujących 4 meczach zajęły II miejsce i uzyskały awans do półfinału wojewódzkiego.Gratulacje!!!
SUPER WYGLĄDAM, SUPER SIĘ ZACHOWUJĘ
20.11.2017Aleksandra Adamczyk kl. VI
17 listopada w naszej szkole miała miejsce akcja "Dzień spódnicy i krawata" pod hasłem SUPER WYGLĄDAM - SUPER SIĘ ZACHOWUJĘ mająca na celu uwrażliwienie na kulturę osobistą i używanie słów: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM. Została ona zorganizowana przy współpracy z Samorządem Uczniowskim w ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie”, w tym przypadku- zdrowie psychiczne czyli dobre samopoczucie. Dziewczynki założyły w tym dniu swoje najładniejsze spódnice, a chłopcy krawaty. Jury w składzie: pani Ewa Lubera oraz uczniowie - Aleksandra Adamczyk i Kacper Pazdro odwiedzili wszystkie klasy i dokonali wyboru najładniej ubranej dziewczynki i chłopaka w ogłoszonym plebiscycie. Nagrodą były pyszne lizaki zakupione przez Samorząd Uczniowski. Podjęta w szkole inicjatywa przyciągnęła uwagę niemal wszystkich uczniów, co można było zaobserwować na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych. Dodatkowym jej atutem było zwolnienie, w tym dniu z pytania dla osób, które wzięły w niej udział. W tym dniu częściej niż zwykle można było również usłyszeć dobrze wszystkim znane trzy magiczne słowa- PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM, będące bohaterami tego dnia. Mamy nadzieję, że już na dobre zagoszczą one w słowniku każdego z nas czy to dorosłego, czy dziecka.A oto zwycięzcy plebiscytu z poszczególnych klas:
0a - Błażej Spyra, Zuzanna Polak
0b - Jakub Kilian, Alicja Lubaszewska
1a- Patryk Krupa, Julia Polak
1b - Arek Kilian, Zuzanna Twardy
2a - Mateusz Leśniak, Katarzyna Ciepła
2b - Olaf Leśniak, Zofia Lubaszewska
3a - Kamil Rzeźnik, Aleksandra Trela
3b - Alan Trzpis, Aleksandra Drożdż
4a - Oliwer Piątek, Maja Harmacińska
4b - Łukasz Tomaszek, Krystyna Zając
5a - Michał Rucki, Emilia Chorzępa
5b - Mateusz Swół, Oliwia Wyzina
6 - Sławomir Skop, Aleksandra Adamczyk
7a - Dawid Basztura, Milena Serafińska
7b - Dawid Rzeszut, Maja Serafin.
VII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MEDITEST
20.11.2017Ilona Drozdowska Nieć
17 listopada br. dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat ochrony zdrowia – MEDITEST. Byli to uczniowie klas VII:- Klaudia Polak
- Jakub Rogóż
- Patryk Stefanowicz
- Dawid Pezda
- Aleksandra Musz
- Wiktoria Zofia Miłoś
- Maja Serafin
- Magdalena Drożdż
- Emilia Peret
- Dawid Szczerba
Głównym celem konkursu jest promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia. Konkurs miał formę testu składającego z 30 pytań. Nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowia na tle całego kraju. Zakres wiedzy obejmował wiadomości i umiejętności ze znajomości budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu, współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego oraz postępowania w nagłych wypadkach.
Wyniki konkursu poznamy w styczniu!
Trzymajmy kciuki za naszych uczniów!
Archiwum Aktualności