Jolanta Kapała
W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie, Samorząd Uczniowski wraz ze szkolnym koordynatorem - panią Ewą Luberą, zorganizował kiermasz zdrowego zbożowego ciacha. Rodzice i uczniowie zaangażowali się aktywnie w tę akcję, mającą na celu promocję zdrowego odżywiania oraz wsparcie inicjatyw podejmowanych przez Samorząd Uczniowski. Na stole pojawiły zdrowe słodycze wypiekane z wykorzystaniem różnych nasion, miodu, suszonych owoców. Nie zabrakło smakołyków na bazie mąki owsianej, orkiszowej i kokosowej. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno rodziców podczas zebrania wywiadowczego, jak również nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Mogliśmy podziwiać i smakować nie tylko zbożowe ciasteczka, ale również babeczki, rogaliki i inne smakołyki. Wszyscy mogli się przekonać, że zdrowo to również smacznie. Mamy nadzieję, że zdrowe odżywianie stanie się naszą codziennością. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na takie inicjatywy podejmowane przez Samorząd Uczniowski jak Mikołajki, nagrody w przeprowadzonych konkursach itp. Wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do organizacji tej prozdrowotnej akcji serdecznie dziękujemy.
BAKE OFF, ALE CIACHO!!!
01.12.2018
SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ
01.12.2018Agnieszka Stachowicz
Dnia 20.11.2018r. w grupie Stokrotek odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką, mamą Aleksa. Pani Karolina przyszła tego dnia do przedszkolaków w stroju pielęgniarskim i z tajemniczą torbą. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Największe zainteresowanie wzbudziła torba, z którą przybyła pani Karolina, a zwłaszcza jej wyposażenie, czyli aparat do mierzenia ciśnienia, termometr, glukometr, kroplówki, strzykawki, bandaże i inne akcesoria medyczne. Dzieci „na własnej skórze” poznawały tajniki pracy pielęgniarki. Ochoczo statystowały i z wielkim zaangażowaniem chłonęły przekazywaną wiedzę. Na koniec każdy dzielny pacjent otrzymał pamiątkową naklejkę. Serdecznie dziękujemy pani Karolinie za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim za cierpliwość i dobre rady.
„DOROTKA W KRAINIE OZ"
29.11.2018Małgorzata Sierpina, Elżbieta Wieczerzak
Dnia 22 listopada 2018 uczniowie klas „0”- „III" pod opieką wychowawców udali się do Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu na musical „Dorotka w Krainie Oz” w wykonaniu aktorów TEATRU MOICH MARZEŃ z Chorzowa. Celem wyjazdu było rozbudzanie wśród uczniów miłości do literatury klasycznej, a także przygotowanie do odbioru dzieł sztuki teatralnej. Aktorzy w mistrzowskim wykonaniu przenieśli publiczność do bajecznej Krainy Oz, aby dowiedzieć się jak ważną w życiu rolę odgrywają uczucia, kształtowanie charakteru i wiara w to, że wszystko jest w zasięgu ręki. Musical bardzo spodobał się uczniom. Gra aktorów pełna była swobody i naturalności, a bogatej scenografii towarzyszyła piękna oprawa muzyczna i efekty świetlne. Uśmiechnięci, zadowoleni i rozpromienieni przeżyciami wróciliśmy do szkoły.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
25.11.2018Jolanta Kapała
"Niech uśmiech na Twojej twarzy zagości, bo dzisiaj jest Dzień Życzliwości.”
21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w ubraniu w kolorze żółtym -kolorze optymizmu, ciepła i radości. Uczennice klasy IV a przypinały na ,,dzień dobry” pracownikom szkoły uśmiechnięte buźki. Dodatkowo uczniowie ubrani na żółto i z przyklejonym uśmiechem nie byli pytani w tym dniu za zgodą pani dyrektor.W każdej klasie został przeprowadzony klasowy plebiscyt na najbardziej życzliwą osobę w klasie. Zwycięzcom Samorząd Uczniowski wręczył pamiątkowe dyplomy. Najwięcej głosów koleżanek i kolegów otrzymali:
0 a – Zuzia Polak
0 b – Milena Skiba
I a – Borys Wójtowicz
I b – Mikołaj Miłoś
II a – wszyscy uczniowie
II b – Julia Niwa
III a – Mateusz Leśniak
III b – Wiktoria Szczucińska
IV a – Dawid Burghardt
IV b – Alan Trzpis
V a – Filip Czerkies
V b – Dominik Bogdan
VI a – Szymon Rusek
VI b – Gabriela Gaj
VII a – Iwona Rusek
VII b – Amelia Miłoś
Gratulujemy serdecznie wyróżnionym osobom. Nie brakowało osób w ciekawej fryzurze, a przede wszystkim z uśmiechem. W tym dniu dominowało hasło: ,,Niech uśmiech na Twojej twarzy zagości, bo dzisiaj jest Dzień Życzliwości.”
Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
LOGOPEDYCZNE ZMAGANIA W KL. VB
01.12.2018Ewa Lubera
"Rymowanki polskie -Przysłowia dla dzieci" to lektura dzięki, której uczniowie klasy Vb w dniu 20 listopada 2018 r. mogli pochwalić się poprawną wymową. Czytanie i interpretowanie przysłów miało na celu pokazania jaki etap terapii i jaki ogrom pracy włożyli uczniowie i ich rodzice w celu opanowania prawidłowej wymowy. Dzieci uczestniczące w terapii mogły zaprezentować swoje umiejętności przed rówieśnikami jak i przed nauczycielami. Wszyscy uczniowie poprawnie czytali tekst oraz prawidłowo interpretowali znaczenie przysłów. Występy uczniów zakończyły się gromkimi brawami uczestników zajęć.
100 POCZTÓWEK NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
25.01.2019Alicja Mazur
W naszej szkole w wymianę pocztówkową "100 POCZTÓWEK NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI" włączyły się wszystkie klasy I-III. Kartki pocztowe przedstawiające naszą Gminę Borowa, uzupełnione życzeniami pisanymi własnoręcznie przez dzieci i pieczątką z wizerunkiem naszego patrona szkoły Adama Mickiewicza, wysłalismy do zaprzyjaźnionej Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie . Jednocześnie otrzymalismy od uczniów tejże szkoły, 100 kart z przepięknymi życzeniami, również własnoręcznie pisanymi przez uczniów i zdjęciami naszego pradawnego grodu Krakowa. Poprzez realizację tego projektu uczcilismy 100 lecie odzyskanie przez Polskę niepodległości.Dziekujemy pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowej za przekazanie nam kart pocztowych niezbędnych do zrealizowania projektu i pani Magdalenie Kidackiej, nauczycielce Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie za koordynowanie realizacji projektu w swojej szkole.
W OŚRODKU ZDROWIA
29.11.2018Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
20 listopada 2018 r. dzieci z klas 0 „a” i 0 „b” wybrały się na wycieczkę do Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Borowej. Celem naszego spotkania było zapoznanie dzieci z pracą lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników ośrodka zdrowia. Przeprowadzono pogadankę na temat „Co służy zdrowiu?”. Zwrócono uwagę dzieciom na znaczenie pracy służby zdrowia dla wszystkich ludzi. Serdecznie dziękujemy pani kierownik i innym pracownikom ośrodka zdrowia za miłe przyjęcie przedszkolaków i ciekawą prezentację specyfiki swojej pracy.
KONKURS WIEDZY O ZDROWIU "MEDITEST"
25.11.2018Ilona Drozdowska - Nieć
16 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu „MEDITEST” zorganizowanego przez Ogólnopolskie Centrum Edukacyjne w Warszawie. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu, zwiększenie świadomości na temat zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego oraz postępowania w nagłych wypadkach. Konkurs miał formę testu składającego z 30 pytań i odbył się w 3 grupach wiekowych.Oto uczestnicy:
Klasy 5-6 szkoły podstawowej:
- Martyna Skop
- Magdalena Dziadzio
- Weronika Lubaszewska
- Gabriela Gaj
- Wiktoria Zych
Klasy 7-8 szkoły podstawowej:
- Aleksandra Adamczyk
- Julia Dziekan
- Józef Jurkowski
- Kamil Wójtowicz
- Jakub Rządzki
- Emilia Peret
- Magdalena Drożdż
- Klaudia Polak
- Wiktoria Zofia Miłoś
- Maja Serafin
Klasa 3 gimnazjum:
- Patrycja Banaś
- Aleksandra Jachym
Wyniki konkursu poznamy 4 stycznia! Trzymajmy kciuki za naszych uczniów!
REJS Z BIAŁO- CZERWONĄ
03.12.2018Leokadia Polak, Aneta Duszkiewicz - Sypek
W październiku dzieci z oddziałów zerowych brały udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Słońce, Woda i Przygoda” pod hasłem „Rejs z biało- czerwoną” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Rzeszowie, Przedszkole Publiczne Nr 15 w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskich Drużyn Wodnych w Rzeszowie. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań tematyką morską i wodną, a także kształtowanie postaw patriotycznych dzieci. W konkursie udział wzięło 8 dzieci, które wykonały piękne i pomysłowe prace plastyczne. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu prac konkursowych.
WESOŁE PODRÓŻE PO POLSCE
29.11.2018Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
15 listopada bieżącego roku dzieci z oddziałów zerowych odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Borowej. Wiodącym tematem spotkania była podróż po ciekawych zakątkach naszego kraju. Wykorzystując mapę Polski przedszkolaki poznawały zabawne nazwy miejscowości oraz ciekawostki z nimi związane. Oglądały również albumy z krajobrazami Polski, dzięki którym przekonały się jak piękny jest kraj, w którym żyją. Na koniec Różyczki i Słoneczniki wykonały niezwykłą mapę Polski, zapełniając jej kontury kolorowymi nakrętkami.
FITNESS – SIŁOWNIA – BASEN
25.11.2018Tomasz Pierzchała
Nowe bardzo ciekawe formy spędzania wolnego czasu w aktywny sposób proponuje naszym uczniom Szkolny Klub Sportowy. Na środowy SKS wybraliśmy się do nowo otwartego ośrodka sportowego w Połańcu. Tam dzięki uprzejmości właściciela klubu EXTREME i kierownictwu pływalni młodzież uczestniczyła w zajęciach na siłowni, w strefie cardio i basenie korzystając ze wszystkich atrakcji. Wszystkim taka forma zajęć bardzo się podoba i myślimy o ich powtórzeniu.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
07.12.2018Anna Podraza
Tradycyjnie, od kilku lat w miesiącu październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ty roku obchodziliśmy go pod hasłem „Książka to przyszłość”. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W ramach obchodów MMBSz uczniowie aktywnie włączyli się w różne przedsięwzięcia zorganizowane przez bibliotekę szkolną. Przez cały miesiąc październik w bibliotece szkolnej odbywały się spotkania klasowe, w których uczestniczyli uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami. Była to okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi, jak również z ofertą czasopism z których można skorzystać w czytelni, do wypożyczenia ciekawej książki, dyskusji czytelniczych, prezentacji ulubionych książek, czytania ich na głos, zgłębiania wiedzy na tematy związane z biblioteką. Uczniowie mogli również obejrzeć wystawy „Czasopisma uczą i bawią”,
"Książka dobra na wszystko”. Ponad to uczniowie klas młodszych wykonali przepiękne plakaty- laurki z życzeniami dla biblioteki, a uczniowie klas starszych plakaty zachęcającego do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z jej zasobów. W każdej klasie została zorganizowana gazetka literacka lub kącik ciekawej książki. Przez cały miesiąc październik uczniowie mogli głosować na swoją ulubioną książkę, biorąc udział w plebiscycie pod hasłem „Książkowa Lista Przebojów”. Na pierwszym miejscu uplasowała się książka Holly Webb „Zaopiekuj się mną”. Uczniowie klas IV – VIII przygotowali recenzje książek, które ich zdaniem są warte polecenia. Tym samym wzięli udział w akcji „Czytamy i polecamy”. Dla wszystkich chętnych biblioteka przygotowała również konkursy: plastyczne „Logo biblioteki szkolnej”, „Maskotka biblioteczna”, literacki „Wiersz lub opowiadanie o bibliotece” i czytelniczy „Najlepszy czytelnik miesiąca października”. Podsumowanie wszystkich działań związanych z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyło się na specjalnym apelu 19 listopada 2018 r.Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursach otrzymali
dyplomy i nagrody książkowe:
Borowiec Kamil kl.II b ( I miejsce „Maskotka biblioteczna”)
Basztura Kinga kl.III a ( II miejsce „Maskotka biblioteczna”)
Pęgiel Nikola kl.III a i Twardy Zuzanna kl.II b (wyróżnienie „Maskotka biblioteczna”)
Mazur Kamila kl.V a (I miejsce „Logo biblioteki szkolnej”)
Serafin Maja kl. VIII b (II miejsce „Logo biblioteki szkolnej”)
Rucka Kinga, Działowski Gabriel kl.V a (nagroda „Wiersz o bibliotece szkolnej”)
Karkosza Zuzanna kl. III b (nagroda dla najlepszego czytelnika miesiąca października) oraz słodkie upominki za udział:
Niwa Bartosz, Niwa Julia, Urbaś Laura (kl. III b), Chlebowska Emilia, Leśniak Mateusz (kl. III a), Pazdro Angelika, Miłoś Izabela, Gnida Magdalena (kl.III b), Proczek Karolina, Kusek Piotr, Stafiej Paweł (kl.V a), Tomaszek Łukasz (kl. V b), Musz Aleksandra (kl. VIII b), Dziedzic Julia (kl. VIII a)
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkich uczniów zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej!
MISIOWE WARSZTATY U PRZEDSZKOLAKÓW
21.11.2018Kinga Maziarz
Dnia 19.11.2018 r. w oddziałach przedszkolnych 3, 4 i 5-latków odbyły się niecodzienne warsztaty. Odwiedziła nas pani Edyta Kapinos z firmy „Talizman”. Każde dziecko otrzymało uszytego misia i miało za zadanie dorysować mu oczy, nos, uśmiech, a także ozdobić go według własnego pomysłu. Pani opowiedziała nam jak powstają takie misie i co potrzeba do ich uszycia, a także zaprezentowała inne maskotki. Kreatywność dzieci nie miała końca – obserwowaliśmy jak powstają piękne, kolorowe i ciekawe misie z cekinów, błyskotek, gwiazdek i innych materiałów. Dzieci wymyślały także imiona dla swoich misiów. Na koniec „Bratki” zaprosiły naszego gościa do wspólnej zabawy. Warsztaty dostarczyły nam wszystkim wiele radości i pozytywnych wrażeń, a także były okazją do rozwijania u przedszkolaków motoryki małej.
100 LAT WOLNOŚCI!
18.11.2018Michał Opałacz
11 listopada br. społeczność naszej szkoły była głównym organizatorem gminnych obchodów przypadającej w tym dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Borowej w intencji poległych za ojczyznę, a udział wzięli w niej reprezentanci władz samorządowych, delegacje pocztów sztandarowych szkół i organizacji działających na terenie naszej gminy oraz uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami i nauczycielami, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy. Każdy z dumą prezentował wykonany na tę okoliczność kotylion, który powstał dzięki pani Alicji Polak. Ksiądz Prałat, Stanisław Polek, dokonał aktu poświęcenia wyremontowanego niedawno pomnika upamiętniającego ofiary bombardowania Borowej podczas II wojny światowej, a przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli na obelisku pamiątkowe wiązanki kwiatów. Uwagę uczestników korowodu zmierzającego ulicami Borowej zwrócił niecodzienny wystrój budynku naszej szkoły, która tego dnia przybrała kolor biało-czerwony. A to dzięki ogromnej liczbie flag, które zdobiły okna placówki. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany w Gminnym Ośrodku Kultury przez naszych uczniów przedstawiał krętą drogę Polaków do odzyskania upragnionej wolności. Uwagę publiczności zwróciła kapitalnie odegrana pantomima obrazująca tragiczne losy naszej ojczyzny. Do zebranych przemówił także sam marszałek Józef Piłsudski. Mieszkańcy gminy obejrzeli również prezentację przedstawiającą przełomowe dla naszego kraju wydarzenia, które rozegrały się w na przełomie XVIII i XIX wieku. O komentarz do prezentowanych wydarzeń zadbał uczeń kl. VIIIa, Dawid Basztura, za wyjątkowy muzyczny akcent akademii odpowiadały uczennice klasy VIII i III gimnazjum, zaś Pani Dyrektor, Kazimiera Smoleń, z dumą oglądała popisy sceniczne swoich wychowanków. Nie zabrakło także występów w wykonaniu najmłodszych. Tancerze z klas II – III z należytą gracją zaprezentowali dwa tańce – poloneza i krakowiaka. Radosne dźwięki muzyki uświadamiały wszystkim niezwykłą radość z faktu odzyskania wolności. Obchody wspomnianego święta były poprzedzone licznymi inicjatywami podejmowanymi przez uczniów naszej szkoły i nauczycieli. Ich podsumowanie miało miejsce 9 listopada, kiedy to o godzinie 11:11 społeczność szkoły wzięła udział w akcji Rekord dla Niepodległej. Spotkanie rozpoczęła defilada pocztu sztandarowego, następnie wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Komisja dokonała podsumowania konkursu na patriotyczny wystrój klasy. Później przedstawiciele poszczególnych drużyn wzięli udział historycznej „Kocham Cię, Polsko”, a każdy uczeń otrzymał cukierki w biało-czerwonych barwach. W zmaganiach historycznych zwyciężyła klasa VIIa, na drugim miejscu uplasowała się klasa VIa, zaś trzecie miejsce zajęła reprezentacja klasy VIIb.Dzięki tej niezwykłej uroczystości zapewne wszyscy uczniowie pamiętać będą o tych, którzy zginęli za nasz kraj, zaś silne poczucie tożsamości narodowej pozwoli z dumą przyznawać, że Polska jest naszą ojczyzną.
WYCIECZKA DO SKLEPU
21.11.2018Ewa Cybulska
W czwartek 8.11.2018 r . grupa „Bratków” wybrała się z wizytą do pobliskiego sklepu „Kwiat-Bor”, którego właścicielem jest tata i dziadek naszego kolegi Adama. Wycieczka była kontynuacją cyklu związanego z poznawaniem różnych zawodów. Dzieci z zainteresowaniem oglądały bogaty asortyment sklepu, pracę sprzedawcy, innych pracowników oraz klientów robiących zakupy. Dużą atrakcją był wózek widłowy, który ułatwia transport artykułów przeznaczonych do sprzedaży w sklepie. Podczas zwiedzania obiektu dzieci utrwalały właściwe nawyki kulturalnego zachowywania się w miejscach publicznych. Serdecznie dziękujemy właścicielom i personelowi za ciepłe i życzliwe przyjęcie nas w swoim sklepie oraz liczne upominki, które sprawiły dzieciom ogromną radość. Wizyta w sklepie dostarczyła przedszkolakom wielu pozytywnych wrażeń oraz wzbogaciła ich wiedzę o nowe informacje i spostrzeżenia. Była też inspiracją do zabaw tematycznych w „Sklep”.
MALUCHY U KOSMETYCZKI
19.11.2018Anna Struzik
13 listopada w ramach preorientacji zawodowej i cyklu zajęć „Poznajemy pracę naszych rodziców” grupa „Maków” została zaproszona do gabinetu kosmetycznego ARKADIA. Panie kosmetyczki pokazały dzieciom na czym polega ich praca. Dzieci mogły oglądnąć sprzęt, na którym pracują oraz specyfiki, które używają w pracy. Chętni mogli „doświadczyć” koloru na jednym paznokciu czy wypróbować jak to jest używać pędzla do pudru na policzkach. Miłym gestem ze strony pań był poczęstunek paluszkami i chrupkami. Przedszkolaki w podziękowaniu wręczyły laurkę z życzeniami. Był to miły i sympatyczny czas, który dzieci na długo zapamiętają i być może któreś z nich zainspiruje do wyboru takiego zawodu.
POZNAJEMY PRACĘ POLICJANTÓW
18.11.2018Agnieszka Stachowicz, Ewa Cybulska
W dniu 07.11.2018r. przedszkolaki z grup Bratki i Stokrotki odwiedziły Posterunek Policji w Borowej. Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy policjantów oraz kształtowanie zasad właściwego zachowania się w miejscach publicznych. To już kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy różne zawody”. Wizyta rozpoczęła się na dyżurce, gdzie przywitał nas pan aspirant Damian Gudz, który był naszym przewodnikiem. Pokazał dzieciom pomieszczenia i zaprezentował jak kontaktuje się z funkcjonariuszami pracującymi w terenie. W gabinecie kierownika przedszkolaki zachwycały się pucharami przyznanymi Policji za szczególne osiągnięcia w pracy. Następnie dzieci przeszły na plac, gdzie mogły obejrzeć policyjny radiowóz. Spotkanie z Panem Policjantem wzbogaciło wiedzę dzieci na temat pracy Policji oraz w jakimś stopniu pozwoliło docenić jej społeczną rolę. Pełni wrażeń pomaszerowaliśmy do przedszkola przestrzegając przepisów ruchu drogowego.
AKCJA "MAMY NIEPODLEGŁĄ"
18.11.2018Lucyna Wal
W dniu 9 listopada 2018 roku uczniowie klasy IV A i IV B oraz V B wzięli udział w realizacji akcji – „Mamy Niepodległą!” w ramach obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Została ona zorganizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w ramach Projektu Obywatelskiego – „Patriotyzm Jutra”. Akcja polegała na optymistycznym uczczeniu Niepodległości oraz dzieleniu się tą radością z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie symbolicznej kartki pocztowej. Projekt miał na celu radosne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada 1918 roku, upamiętnieniu wydarzeń związanych z odzyskaniem wolności, tworzeniu więzi społecznych pomiędzy nadawcą, a odbiorcą pocztówki. Z okazji 100. rocznicy wydarzeń z 11 Listopada 1918 roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się do tej wspaniałej akcji, napisali i wysłali kartki pocztowe do przyjaciół, znajomych i rodziny z życzeniami szczęśliwego przeżywania Dnia Niepodległości.
SKĄD ICH RÓD?
18.11.2018Barbara Magdziak
11 listopada jest okazją do świętowania jak i uświadamiania dzieciom ,,Skąd ich ród…”. W związku z tym uczniowie klasy II a wzięli udział w klasowym turnieju wiedzy o Polsce.
DZIEŃ MAŁEGO PATRIOTY W PRZEDSZKOLU
15.11.2018Anna Struzik
Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu nie tylko dla dorosłych,ale także dla tych najmłodszych -przedszkolaków. Obchody 100-lecia Niepodległości zobowiązały nas do zorganizowania wyjątkowej uroczystości. Tym bardziej, że budynek w którym mieści się przedszkole pamięta czasy odradzającej się tożsamości narodowej a stojący przed nim dąb to jeden z Dębów Wolności posadzonych na 20-lecie Niepodległości. Głównym celem uroczystości było kultywowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. 9 listopada tuż po śniadaniu ubrani odświętnie z flagami w dłoniach wspólnie z panią dyrektor zgromadziliśmy się przed budynkiem przedszkola by usłyszeć dźwięk sygnaturki zawieszonej na wieżyczce. Jej cichy dźwięk był sygnałem do udekorowania dębu kotylionem i rozpoczęcia Marszu Małego Patrioty. Wymachując biało-czerwonymi flagami pomaszerowaliśmy do drugiego dębu, który znajduje się na rozstaju dróg prowadzących do kościoła i rynku. Następnie udaliśmy się pod pomnik poległych w czasie bombardowania Borowej i tam został zapalony znicz. Tu pożegnała nas pani dyrektor a my pomaszerowaliśmy do przedszkola. Druga część uroczystości odbyła się w sali przedszkolnej. Rozpoczęliśmy polonezem z Pana Tadeusza w wykonaniu 5-latków i wierszem „Barwy ojczyste”. Potem 3-latki zatańczyły krakowiaka i zaśpiewały „Płynie Wisła płynie”, 4-latki wyrecytowały wiersz „Kto Ty jesteś” i wykonały Serce dla Niepodległej z biało - czerwonych serduszek. O 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu przystępując do Rekordu dla Niepodległej. Po odśpiewaniu hymnu dzieci oglądnęły krótkie prezentacje multimedilne na dużym ekranie: „Symbole narodowe” „Co to jest niepodległość”i „Jestem Polakiem”. Dzień ten stał się bardzo radosnym i niezwykłym bo 100-lecie obchodzi się tylko raz i na pewno zasługuje na miano Dnia Małego Patrioty.
Archiwum Aktualności