Tomasz Pierzchała
15 czerwca grupa 20 sportowców naszej szkoły wyruszyła na coroczną wycieczkę do Szczawnicy. Po dojechaniu na miejsce pożyczyliśmy rowery i piękną trasą wzdłuż Dunajca pojechaliśmy do Czerwonego Klasztoru. Kilku śmiałków spróbowało kąpieli w zimnym Dunajcu. Następnym punktem był wyjazd na Palenicę i wyjście na Szafranówki. Po takim intensywnym dniu obiad w Łososinie bardzo smakował. Do domu wróciliśmy o 20.30
ROWEROWA SZCZAWNICA
19.06.2018
KONKURSY PRZYRODNICZE
19.06.2018Ilona Drozdowska Nieć, Alicja Polak
Międzyklasowy konkurs przyrodniczy w klasach 4
pt. „Tajemnice przyrody”W konkursie wzięli udział wszyscy czwartoklasiści. Największą wiedzą przyrodniczą wykazali się:
I miejsce – Paweł Stafiej kl. IV a
II miejsce – Patryk Szlęk kl. IV b
III miejsce – Oliwier Piątek kl. IV a
Międzyklasowy konkurs przyrodniczy w klasach 5
pt. „Tajemnice przyrody”Był to konkurs poprzedzony eliminacjami, w których udział wzięło 10 uczniów z obu klas piątych. Do II etapu przeszło sześcioro uczniów: Izabela Kułaga, Wiktoria Zych, Aleksandra Groele, Filip Skop, Michał Rucki i Jakub Peret - wszyscy z klasy V a.
Ostatecznie największą liczbę punktów osiągnęła Izabela Kułaga zdobywając pierwsze miejsce w konkursie. Na drugim miejscu uplasował się Filip Skop, a na trzecim Jakub Peret.
Międzyklasowy konkurs przyrodniczy w klasie 6
pt. „Tajemnice przyrody”W konkursie wzięło udział 25 uczniów z klasy VI. Największą wiedzą przyrodniczą wykazali się:
I miejsce – Mateusz Gawżyński
II miejsce – Józef Jurkowski
III miejsce – Aleksandra Adamczyk
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM – PODRÓŻ DO TAJLANDII!
19.06.2018Ilona Drozdowska Nieć
15 czerwca 2018r. uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję spotkać się z prawdziwym podróżnikiem! Pan Maciej Kras - podróżnik należący do grupy "trzask.pl" przybliżamy ludziom świat odwiedził naszą szkołę i z wielką pasją opowiedział uczniom o swojej podróży do Tajlandii.
Z zapałem i fascynacją uczniowie wsłuchiwali się w opowieść pana Maćka. Nasz podróżnik opisywał zwyczaje i życie codzienne tajskiej ludności. Prezentacja wzbogacona była egzotycznymi rekwizytami takimi jak: tajskie stroje, nakrycia głowy, tkaniny. Wielką atrakcją stały się prawdziwe odchody słonia! Była to niesamowita lekcja geografii i biologii w połączeniu z historią, ciekawymi anegdotami i komentarzami podróżnika. Uczniowie mieli okazję obejrzeć mnóstwo zdjęć z każdego etapu wyprawy. Dzięki profesjonalnej prezentacji fotografii uczniowie mogli m.in. sprawdzić, czy faktycznie Bangkok jest najbardziej zakorkowaną stolicą, zobaczyć słynny most na rzece Kwai, poznać postać króla Bhumibola, Ramy IX - jednego z najdłużej panujących władców na świecie, spędzić czas w wiosce, w której żyją kobiety żyrafy - plemię Padaung, obejrzeć słonie, tygrysy, małpy, nietoperze i inne zwierzęta zamieszkujące Półwysep Indochiński. Była to też okazja do poznania życia uchodźców z Birmy na wysypisku śmieci w okolicy Mae Sot. W czasie spotkania najbardziej aktywni uczniowie, którzy odpowiadali na pytania, w nagrodę otrzymywali słodycze!Przekaz przepełniony pasją do podróżowania, wzbogacony o zdjęcia pozwolił w ciekawy sposób poznać środowisko, kulturę i zwyczaje Tajlandii - jakże dzikiego dla nas kraju! Nasz podróżnik - pan Maciek zaraził nas dodatkowo radością i dobrym humorem!
OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH ,, WARTOŚCI UKRYTE W BAJKACH”
19.06.2018Alicja Mazur, Elżbieta Wieczerzak
Miło nam poinformować, iż dwoje uczniów klas IIa i IIb Nikola Pęgiel i Radosław Niwa wzięli udział w ogólnopolskiej wystawie prac plastycznych "Wartości ukryte w bajkach" ramach XIII Edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych w Zespole Szkół Specjalnych nr 90 w Warszawie. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne na wystawę dla swoich kolegów realizując projekt "Książki poznajemy, tworzymy, czytamy”. Jest to szeroka współpraca środowiska osób niepełnosprawnych ze swoimi rówieśnikami z innych szkół. Temat szlachetny i cenny w dobie dzisiejszej cywilizacji, gdyż wartości ukryte w bajkach są źródłem dobrych zachowań i rozwijania empatii w kontaktach z innymi ludźmi.Bardzo cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do powstania tak pięknej wystawy, którą podziwiają dzieci ze szkół odległej od naszej o 300 km.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS Z BIOLOGII "TAJEMNICE DOKTORA FRANKENSTEINA"
19.06.2018Ilona Drozdowska Nieć
Konkurs zorganizowany przez Olimp School w Łodzi. Do konkursu przystąpiło 8 uczniów. Oto wyniki:- Emilia Peret – 14 miejsce
- Angelika Kalicka – 16 miejsce
- Kinga Przebięda – 17 miejsce
- Magdalena Drożdż – 21 miejsce
- Dawid Basztura – 21 miejsce
- Wiktoria Miłoś – 23 miejsce
- Joanna Sapała – 28 miejsce
- Monika Adamczyk – 29 miejsce
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa. Gratulujemy!
NAGRODA W KONKURSIE WYDAJEMY WŁASNĄ KSIĄŻKĘ
19.06.2018Joanna Gil
15.06. 2018 r. Bartosz Kilian, uczeń z klasy VI, reprezentował naszą szkołę na podsumowaniu XVIII edycji Powiatowego Konkursu „Wydajemy własną książkę” pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Pana Zbigniewa Tymuły. Na konkurs napłynęło 58 książek z 21 szkół powiatu mieleckiego. Wystawa tych unikatowych dzieł przyciągała wzrok i uwagę przybyłych na uroczystość uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszyscy chcieli zobaczyć te piękne dzieła literacko – plastyczne młodych twórców. A było co oglądać. Prace zostały ocenione przez Jury w kategorii klas I – VI oraz klas VII i gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Książka Bartka pt. „Od Kościuszki do Piłsudskiego” otrzymała nagrodę za oprawę plastyczną i zasiliła niespotykaną nigdzie indziej Bibliotekę Białych Kruków, którą można odwiedzić w GOK w Grochowem. Aby uświetnić tę ważną uroczystość, młodzież pracująca z instruktorami w miejscowym domu kultury przygotowała dla przybyłych gości ciekawy program artystyczny, w którym zaprezentowali fragmenty książek z poprzednich edycji, które zostały nagrodzone mianem „Złotej książki”. Ale najważniejsze i najprzyjemniejsze były ...... oczywiście laury i nagrody dla zwycięzców, którzy chętnie stanęli do pamiątkowego zdjęcia. To kolejny już przykład, który powinien zachęcić innych uczniów do twórczego wysiłku i brania udziału w konkursach, bo warto!Fotograficzną relację z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii na naszej stronie.
KONKURSY GEOGRAFICZNE
19.06.2018Alicja Polak
Konkurs dla uczniów klas siódmych pt. „Z atlasem przez świat”Wzięło w nim udział siedmioro siódmoklasistów z obu klas. Był to również konkurs dwuetapowy, który dotyczył umiejętności korzystania z atlasu i interpretowania różnych map tematycznych oraz wykresów i diagramów w nim zawartych. Spośród uczniów biorących udział w konkursie najlepiej atlasem posługuje się Patryk Stefanowicz z klasy VII b, który bezapelacyjnie zdobył pierwsze miejsce. Drugie miejsce zdobyła Klaudia Polak a trzecie Emilia Peret i Wiktoria Zofia Miloś.
Konkurs geologiczno-przyrodniczy
W dniu 23 maja 2018 roku w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego- Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie odbyła się uroczystość rozdania nagród XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego Nasza Ziemia środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro pod hasłem „Tajemnice karbońskich lasów”. Uczeń naszej szkoły z klasy V a – Witold Walas otrzymał VIII wyróżnienie i wspaniałą nagrodę w finale regionalnym części plastycznej. Oprócz Witolda Walasa w konkursie wzięło udział 4 innych uczniów klas piątych: Michał Rucki, Magdalena Dziadzio, Oliwia Wyzina i Gabriela Gaj. Konkurs polegał na zilustrowaniu fragmentu tekstu dotyczącego życia w karbońskim lesie.
III EDYCJA KONKURSU OGÓLNOPOLSKIEGO Z CHEMII DLA UCZNIÓW KLAS VII
19.06.2018Ilona Drozdowska Nieć
Konkurs zorganizowany przez Olimp School w Łodzi. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z klas siódmych.Oto wyniki:
- Wiktoria Zofia Miłoś – 17 miejsce
- Klaudia Polak – 19 miejsce
- Monika Adamczyk – 21 miejsce
- Kinga Przebięda – 21 miejsce
- Angelika Kalicka – 24 miejsce
- Maja Serafin – 25 miejsce
- Patryk Stefanowicz – 25 miejsce
- Emilia Peret – 29 miejsce
- Dawid Szczerba – 29 miejsce
- Wiktoria Miłoś – 29 miejsce
- Dawid Basztura – 34 miejsce
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa. Gratulujemy!
ZAKOŃCZENIE SPOTKAŃ BIBLIOTECZNYCH W ZERÓWKACH
15.06.2018Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
14 czerwca 2018 r. dzieci z oddziałów zerowych po raz ostatni w tym roku szkolnym odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Borowej. Kończymy już nasze tegoroczne spotkania biblioteczne pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom. Spotkanie z bajką- i my też czytamy”. Wiodącym tematem naszej wizyty w bibliotece było zachowanie bezpieczeństwa podczas wakacyjnych zabaw. Pani bibliotekarka wykorzystując utwory literackie przekazała dzieciom cenne wakacyjne rady. Podczas tego spotkania niektórzy nasi wychowankowie zostali nagrodzeni za udział w bibliotecznym konkursie plastycznym „Piękna nasza Polska cała”. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale „Przyjaciela książki i biblioteki”. A my w podziękowaniu wręczyliśmy Paniom kwiatki. Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom bibliotekarkom za współpracę oraz organizację ciekawych i kształcących spotkań bibliotecznych, służących rozwijaniu zainteresowań czytelniczych u naszych przedszkolaków.
UNIHOKEJ W GLINACH MAŁYCH
18.06.2018Tomasz Pierzchała
11 czerwca odbył się turniej unihokeja o Puchar Dyrektora szkoły w Glinach Małych. Drużyna dziewcząt i chłopców klas gimnazjalnych zajęła II miejsce a młodsi koledzy i koleżanki ze szkoły podstawowej zajęli III miejsce.
GRECKI DZIEŃ W ZERÓWKACH
18.06.2018Leokadia Polak
W związku ze zbliżającymi się wakacjami ostatnim krajem naszej "Wędrówki po Europie" była Grecja – kraj słońca, bogów i oliwek. Któż z nas po długim roku szkolnym nie chciałby spędzić kilku dni wakacji na jednej z malowniczych wysp tego kraju? Rodos, Mykonos, Santorini, Kefalonia, Kos, a może Kreta? Dzieci w tym dniu wystąpiły w pięknych antycznych strojach. Po sali spacerowali przystojni bogowie oraz piękne boginie. Na samym początku odwiedziliśmy górę Olimp – uważaną za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Zwiedziliśmy również Ateny – stolicę Grecji, Akropol, świątynię Posejdona. Znamy już kolory Grecji (biały i niebieski), flagę, godło i hymn. Nie obca nam jest historia teatru oraz igrzysk olimpijskich. Właśnie pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji i były rozgrywane co 4 lata. Na czas tych igrzysk zaprzestawano wszelakich wojen, by wojownicy mogli wziąć udział w zawodach, a widzowie bezpiecznie dotrzeć do Olimpii. Nagrodą dla zwycięzcy był wieniec z gałązek oliwnych – laur olimpijski. Wiemy, co przedstawia flaga olimpijska. Pięć złączonych okręgów symbolizuje przyjaźń mieszkańców i sportowców pięciu kontynentów. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy niektórych bajek Ezopa, których przesłania są aktualne mimo upływu czasu (Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe, Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada, Powolny, ale wytrwały wygrywa wyścig itp.). Równie ciekawe były mity greckie. My poznaliśmy Mit o początku świata i Mit o Prometeuszu. Gdy dobrze opanujemy technikę czytania na pewno przeczytamy je wszystkie. Dowiedzieliśmy się też ,co lubią jeść Grecy. Nam najlepiej smakowała sałatka grecka z serem feta, oliwkami, pomidorami, ogórkami, papryką i czerwoną cebulką – była przepyszna. Na koniec uczyliśmy się podstawowych kroków słynnego tańca greckiego – Zorby. Przygoda z Grecją trwała cały dzień, szkoda, że tak szybko się skończyła.Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji cyklu „Wędrówek po Europie”.
JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM
15.06.2018Anna Podraza
8 czerwca 2018 roku o godzinie 10.00 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły jednocześnie czytali wybrane przez siebie książki. Tym samym wzięliśmy udział w III edycji największej akcji czytelniczej w Polsce „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest promowanie czytania dla przyjemności. Bez przymusu, w miłej atmosferze, wraz z rówieśnikami, nauczycielami, często rodzicami. Symbolem tej wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli do ręki dowolną książkę i w ten sposób zaznaczyli swój udział w akcji masowego czytania.
SZKOLNY KONKURS LITERACKI – CZY ZNAMY BAŚNIE?
15.06.2018Lucyna Wal
W dniu 29 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs literacki – Czy znamy baśnie? przeznaczony dla uczniów klas IV i V.Jego celem było:
- rozwijanie zainteresowań tematyką baśni,
- rozbudzanie wrażliwości, fantazji oraz wyobraźni twórczej,
- skierowanie uwagi dzieci i młodzieży na ponadczasowy przekaz wartości zawartych w baśniach,
- odróżnianie świata prawdopodobnego od fantastycznego,
- kształcenie sprawności posługiwania się językiem literackim.
Uczniowie chętnie zmierzyli się z zagadnieniami dotyczącymi świata baśni i jej twórców. Najlepsze wyniki w zmaganiach konkursowych uzyskali:
- I miejsce - Paweł Stafiej – klasa IV a
- II miejsce - Magdalena Dziadzio – klasa V b
- III miejsce - Martyna Skop – klasa V b
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
WYCIECZKA NA ŚCIEŻKĘ PRZYRODNICZĄ
13.06.2018Ilona Drozdowska Nieć
W bieżącym roku szkolnym już po raz drugi został zorganizowany wyjazd uczniów do Nadleśnictwa w Kolbuszowej nad Zalew w Wilczej Woli na ścieżkę przyrodniczą. Tym razem wzięli w niej udział gimnazjaliści z klasy II i uczniowie klasy VI wraz z wychowawczyniami. Wyjazd na ścieżkę edukacyjno – wypoczynkową „Maziarnia” nastąpił 8 czerwca 2018 roku. W kolbuszowskich lasach uczniowie spędzili całe piątkowe przedpołudnie. Aktywny spacer obejmujący 9 przystanków to wspaniała okazja do przeprowadzenia zajęć terenowych przez nauczycieli biologii i geografii. Uczniowie pracując w grupach zapoznawali wszystkich uczestników ścieżki z florą i fauną tych terenów, z procesami erozji wodnej i wietrznej, z zawodem leśnika, z działalnością człowieka w lesie zarówno tą pozytywną jak i negatywną. Scharakteryzowane zostały m. in. szkody wyrządzone przez ludzi oraz przyczyny i skutki pożarów lasów. Uczniowie poznali też rys historyczny tego regionu. Ostatni fragment ścieżki prowadził przez Królewski Trakt Piastowski jaki powstał w Puszczy Sandomierskiej podczas panowania Kazimierza Wielkiego. Spacer po lesie był też okazją do rozpoznawania różnych gatunków drzew, do przypomnienia sobie wiadomości na temat porostów i ich roli jako bioindykatorów zanieczyszczeń powietrza, do obcowania z piękną przyrodą. Po intensywnym marszu miało miejsce wspólne grillowanie, gra w piłkę oraz ogólnopolska akcja głośnego czytania! Udział w ścieżce przyrodniczej to niezwykła okazja do aktywnego i zdrowego wypoczynku!
WYCIECZKA W PIENINY
13.06.2018Monika Chmielowiec
4 czerwca uczniowie klas IV a, IV b, V a i V b udali się na wycieczkę w Pieniny do miejscowości Kluszkowce. Maszerując ścieżką edukacyjno – przyrodniczą wiodącą przez stary kamieniołom na szczyt góry Wdżar (767 m n.p.m.), wszyscy podziwiali przepiękne widoki rozpościerające się na całą okolicę. Na szczycie można było zobaczyć m.in. cztery parki narodowe (Pieniński, Gorczański, Tatrzański, Babiogórski), Jezioro Czorsztyńskie, Tatry oraz całą Kotlinę Nowotarską. Ciekawostką jest przeszłość góry, gdyż jest ona wygasłym wulkanem. Obserwowaliśmy również miejsce anomalii magnetycznej, jedno z dwóch w Europie, gdzie kompas nie wie gdzie jest kierunek północny. Po czym zjechaliśmy ze szczytu kolejką krzesełkową z piękną panoramą na Tatry, co sprawiło wszystkim wiele frajdy. Następnym punktem programu było zwiedzanie zamku Czorsztyn oraz rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim pomiędzy zamkiem Czorsztyn a Niedzica. W czasie rejsu zetknęliśmy się z wyjątkową urodą pienińskich gór. Udaliśmy się na koronę zapory w Niedzicy z trójwymiarowym malowidłem, które przedstawiało fale wody przelewające się po ścianach obiektu. Po pysznym obiedzie na uczniów czekały wspaniałe atrakcje Spiskiej Krainy (Park Rozrywki i Park Miniatur).To był ostatni punkt naszej wyprawy, pełni wrażeń wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wycieczka była traktowana nie tylko jako rekreacyjne spędzenie czasu wolnego, ale wzbogaciła naszą wiedzę o regionie, pokazała piękno i różnorodność krajobrazu Pienin.
DZIEŃ BUTA
20.06.2018Marta Jedrzejowska, Magdalena Drożdż kl. VII a
24. 05. 2018 r. w naszej szkole miało miejsce ciekawe zdarzenie, to jest "dzień buta”. W pierwszej chwili każdy kto usłyszał to hasło, zastanawiał się - A cóż to za nowe święto. Pomysł naszych samorządowych działaczy polegał na tym, że każda osoba, która założyła w tym dniu dwa różne buty - nie była pytana z żadnego przedmiotu. Wszystkim uczniom bardzo spodobała się ta inicjatywa. Chodząc szkolnymi korytarzami można było zauważyć, że każdy z uczniów mających dwa różne buty wyróżniał się z tłumu, a niekiedy wyglądał bardzo śmiesznie.PS. My uczniowie żałujemy, że nauczyciele nie wczuli się w tą sytuację równie dobrze jak ich podopieczni. Nie pytalibyśmy ich przecież w tym dniu o nic. Wszyscy mamy nadzieję, że następnym razem będzie inaczej.
ZOSTAŃ MISTRZEM
12.06.2018Małgorzata Sierpina, Leokadia Polak
„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”
W ramach programu „Szkoła promująca zdrowie” 8 czerwca 2018 r. dzieci z oddziałów zerowych wzięły udział w konkurencjach sportowo- rekreacyjnych, sprawdzających ich sprawność fizyczną. Nasz turniej sportowy pod hasłem „Zostań mistrzem” zawierał zabawy i ćwiczenia ruchowe dostosowane pod względem trudności do kondycji fizycznej najmłodszych. Rywalizacja była na najwyższym poziomie. Pogoda dopisała, humory także, a emocje wśród startujących sięgały zenitu. Nie było przegranych, gdyż ideą naszych zmagań sportowych była wspólna zabawa, wzmacnianie wiary we własne możliwości oraz propagowanie zdrowia i sportu wśród dzieci. Na zakończenie każdy przedszkolak chętnie poczęstował się pysznym i zdrowym sokiem owocowym. Mamy nadzieję, że turniej „Zostań mistrzem” przyniósł naszym wychowankom wiele korzyści, a w przyszłości wyrosną z nich zdrowi nastolatkowie i dorośli.
NAGRODA MILENY W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
12.06.2018Joanna Gil
09.06. 2018 r. uczennica naszej szkoły, Milena Serafińska, odwiedziła Archiwum Państwowe w Rzeszowie. Celem tej wizyty był odbiór dyplomu i nagrody przyznanej przez Organizatora w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „ Moja miejscowość dawniej i dziś”. Nasza uczennica z klasy VII a przedstawiła „wczoraj i dziś” swojej rodzinnej miejscowości i gminy Borowa i zajęła III miejsce w kategorii klas VII i gimnazjalnych. A było z kim konkurować, bo w konkursie wzięło udział ponad 150 uczniów z całego województwa, zaś nagrodzonych i wyróżnionych jedynie 15. Milena znalazła się w tej szczęśliwej „ piętnastce”. Jak i inni przybyli do Archiwum uczniowie, miała okazję zwiedzić piękny, nowoczesny budynek Archiwum Państwowego w Rzeszowie, co było dodatkową atrakcją dla przybyłych uczniów, nauczycieli i rodziców. Po zwiedzeniu sali wystawowej, gdzie zaprezentowano prace plastyczne nagrodzone i wyróżnione w konkursie, goście mogli zobaczyć też magazyn z dokumentami oraz czytelnię. Poznali w ten sposób pracę Archiwum, które nie tylko przechowuje i udostępnia stare dokumenty, ale też popularyzuje wiedzę historyczną wśród dzieci i młodzieży. Milenie gratulujemy, a innych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
ROWERAMI DO CZERMINA
11.06.2018Tomasz Pierzchała
Ostatnia w tym roku wycieczka szkolnego koła rowerowego wyruszyła do Czermina. W zaprzyjaźnionej miejscowości ugościł nas pan Mariusz bardzo dobrą pizzą. Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym na nowe wyzwania rowerowo – rolkowe.
WYJAZD KLAS III DO CENTRUM JANA PAWŁA II
08.06.2018Renata Leśniak, Marta Załucka
Tradycją jest, że uczniowie klas trzecich odbywają pielgrzymkę po po przyjęciu I Komunii Świętej. W tym roku udaliśmy się do Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Dzieciom towarzyszył ksiądz proboszcz, rodzice i wychowawczynie. Sanktuarium zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie . Dzieci w skupieniu uczestniczyły w Mszy Świętej. Następnie z uwagą wysłuchały informacji na temat miejsca, w którym się znalazły. Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” zostało wzniesione na Białych Morzach w Krakowie. Budowa tego wspaniałego obiektu poświęconego pamięci wielkiego papieża Polaka, św. Jana Pawła II, rozpoczęła się 11 października 2008 roku. 27 maja 2006 roku papież Benedykt XI poświęcił kamień węgielny pod mające powstać sanktuarium. Cały okres budowy, a później poświęcenia kościoła został udokumentowany na fotografiach mistrza Adama Bujaka. Zdjęcia przedstawiające piękno świątyni i proces jej wznoszenia zostały zgromadzone w książce „Dom Świętego. Sanktuarium Jana Pawła II”. Miejsce powstania Centrum nie zostało obrane przypadkowo. Białe Morza to miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się fabryka sody. Właśnie tam w latach okupacji, w pocie czoła pracował Karol Wojtyła. W roku 2011 w nowopowstałej świątyni złożono relikwie świętego papieża. Następnym, jakże wyczekiwanym punktem programu była zabawa w parku rozrywki w Inwałdzie. Zbudowany na dużym obszarze kompleks nie okazał się dużym wyzwaniem dla naszych uczniów. Korzystali ze wszystkich dostępnych atrakcji. Mogli również odpocząć w parku miniatur, gdzie zgromadzono modele najsłynniejszych obiektów architektonicznych świata. Kolejną atrakcją był zamek, gdzie można było zobaczyć smoka ziejącego ogniem i zobaczyć warunki życia w średniowiecznym grodzie.
Archiwum Aktualności