Klasa 4a wzięła udział w projekcie wychowawczo - integracyjnym pt. "Moje zwierzątko". Uczniowie przygotowali 5-minutową przemowę na temat swoich milusińskich, ich nawyków oraz zachowań. Emocjonującym opowieściom nie było końca! Czwartoklasiści opowiadali o nietypowych sytuacjach, jakie przydarzyły im się, w związku z opieką nad zwierzętami. Niektórzy opiekują się naprawdę egzotycznymi stworzeniami, wymagającymi specjalnej troski. Do licznych zwierzaków naszych czwartoklasistów należą koty, psy, rybki, papużki, chomiki, kucyki, a nawet ... gekony i węże!!! Prawda, że ładne? :D
WIELKANOCNE RYMOWANKI
01.04.2021W ramach przeglądu twórczości dzieci, uczniowie klas trzecich układali rymowanki o tematyce wielkanocnej. Zapraszamy do lektury przesłanych utworów.
12
PISANKOWY ZAWRÓT GŁOWY
01.04.2021Uczniowie klas pierwszych i drugich w okresie przedświątecznym wykonali kolorowe pisanki różnymi technikami. Dziękujemy za nadesłane prace. Gratulujemy wspaniałych pomysłów.
34
TROPCIELE WIOSNY
30.03.2021Czy wyjrzeliście już za okna? Tak, to wiosna! Już się u nas rozgościła i udekorowała ogrody barwnymi kwiatami, co wyraźnie widać na zdjęciach nadesłanych przez naszych uczniów. Niech radosny, wiosenny nastrój stanie się motywacją do działania.
WYNIKI PRZEDSZKOLNEGO KONKURSU „MOJA WYMARZONA KSIĄŻKA”
29.03.2021Jury w składzie:
p. Anna Struzik
p. Kinga Maziarz
p. Leokadia Polak
p. Anna Kasprowicz
po obejrzeniu wystawy zgromadzonych 24 prac plastycznych postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników pamiątkowymi dyplomami oraz wyróżnić następujące prace:
Martyny Pruszyńskiej gr,3-latki
Olgi Treli gr. 4-latki
Nadii Piekary gr.5-latki
Emilii Rogóż gr. „0A”
Martyny Kapinos gr. „0B”
Wszystkim uczestnikom gratulujemy a rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w wykonaniu prac.
7
POWITANIE WIOSNY W KLASACH TRZECICH
29.03.2021Trzecioklasiści powitali wiosnę uczestnicząc w turnieju wiosennym. Na początek przypomnieli jakie są zwiastuny wiosny. Następnie rozwiązywali zagadki. Potem uczestniczyli w konkurencjach sprawnościowych. Przygotowane zabawy sprawiły uczniom wiele radości.
27
POWITANIE WIOSNY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
25.03.2021„Czym powitać cię wiosenko, gdy zielona wracasz znów,
chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów”
22 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych uroczyście powitały Wiosnę. W tym dniu wszyscy przyszli ubrani w wiosenne kolory. Nie brakowało również przebrań związanych z tą porą roku. Były tańce, śpiewy, wiosenne quizy i mnóstwo zabawy. Dzieci rozwiązywały specjalne zadania, wykonywały różnorodne prace plastyczne związane z wiosennymi tematami. Każda grupa zorganizowała kącik przyrody, w którym znalazły się nowalijki. Na koniec gupy wyruszyły w barwny korowód po ulicach naszej miejscowości w poszukiwaniu oznak wiosny. Mimo chłodnej pogody wszystkim towarzyszyła radość. Mamy nadzieję, że starania naszych przedszkolaków sprawią, że wiosna zagości u nas na dobre.
61
"STRAGAN Z WIERSZYKAMI"
23.03.2021"Zaczytane dzieciaki" to projekt czytelniczy realizowany w tym roku przez bibliotekarza szkolnego w klasach I- III. W ramach tego projektu 18 marca odbył się konkurs literacki pod hasłem "Stragan z wierszykami", którego głównym celem była popularyzacja wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I b, którzy podzieleni na trzyosobowe drużyny rozwiązywali różne zadania literackie. Były zagadki, rozpoznawanie cytatów, uzupełnianie tytułów, układanie puzzli.
W trakcie konkursu panowała miła atmosfera i zdrowa rywalizacja, dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością wierszy obu poetów. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Zwycięska drużyna , tj. Maja Jędrzejowska, Kacper Miłoś i Maciej Rajpold otrzymała pamiątkowe dyplomy i książeczki.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
24
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W KLASACH IV
22.03.2021Dziś, czyli 22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. W związku z tym uczniowie klas IVa i IVb w ramach realizowanego projektu Badacze Wody przygotowali koszulki promujące oszczędzanie wody. Pamiętajmy! Oszczędzajmy wodę!
6
W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ
18.03.2021W związku z nadchodzącą wiosną przedszkolaki z grup zerowych założyły swój mini ogródek. W środę 17 marca dzieci spróbowały swoich sił w sadzeniu cebuli. Impulsem do tych działań była zbyt długa zima i zbliżająca się wiosna. Przedszkolaki dobrze wiedzą jak ważne dla ich zdrowia jest jedzenie witamin w postaci nowalijek. Posadziły cebulę, gdyż bardzo lubią kanapki ze szczypiorkiem. Wszystkie sadzonki ustawiły na parapecie, aby wiosenne słoneczko ładnie na nich świeciło, by mógł wyrosnąć z nich smaczny szczypiorek. Wszyscy wykonali swoją pracę wzorowo i zobowiązali się do dbania o swoje cebulki.
18
ŚWIĘTO KOBIET W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
11.03.2021Marzec pięknie się wystroił,
W kole między dziećmi stoi,
I gromadkę uśmiechniętą
Pyta: jakie dzisiaj święto?
Zapamiętaj sobie – dzisiaj jest DZIEŃ KOBIET!
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień . Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci uprzejmości wobec pań i koleżanek, przeżywania pozytywnych uczuć i współpracy w grupie.
36
DZIEŃ KOBIET
08.03.2021Z okazji Dnia Kobiet Gromada Zuchowa wspólnie z Samorządem Uczniowskim przygotowała laurki dla wszystkich Kobiet pracujących w szkole i słodki upominek dla koleżanek. Chłopcy odświętnie ubrani w mundury zuchowe składali życzenia. Dziewczynki też podkreśliły odświętny charakter tego sympatycznego dnia i przyszły do szkoły w kolorowych sukienkach. Z tej okazji odbyły się również małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała na swój sposób.
8
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ.
01.07.2021Dnia 3 marca obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek. Celem święta jest promowanie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy i pisarek na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek to świetna okazja, by pomyśleć o pracy, jaką twórcy wkładają w stworzenie dzieła literackiego. Jak nie trudno się domyślić, jest to dość samotniczy proces – wiele miesięcy spędzonych przy biurku, nierzadko poprzedzonych długim i mozolnym zbieraniem materiałów. W dobie komputeryzacji wielu pisarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi swojej pracy. Aby urozmaicić ten dzień w świetlicy szkolnej, zaprosiliśmy do siebie bibliotekarza Panią Annę Podraza, która interesująco przypomniała uczniom naszego patrona szkoły i jego piękne bajki zakończone morałem. Dzieci bardzo chętnie sięgają po bajki ze swoimi ulubionymi bohaterami. Dały tego wyraz w krótkich scenkach dramowych, które przedstawiły wspomagając się pacynkami.
Składamy serdeczne życzenia dla wszystkich pisarzy i pisarek obecnych i przyszłych, wielu sukcesów i nieustającej weny twórczej. Jednocześnie zachęcamy wszystkich uczniów szkoły do aktywnej twórczości własnej i korzystania z naszej biblioteki. Zapraszamy do fotorelacji .
47
DZIEŃ DINOZAURA
08.03.2021W dniu 26.02.2021 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Dzieci miały okazję poznać prehistoryczne fakty na temat życia gadów, sposobu ich żywienia oraz aktywności. Podziwiały sylwety zwierząt przez okulary 3D, oglądały figurki. Poznały pracę paleontologa oraz narzędzia, jakimposługują się naukowcy badając skamieniałości. Wchodziły w rolę badaczy, przechodząc przez tunel i szukając szczątków dinozaurów. Ponadto uczestniczyły w zabawach ruchowych i dźwiękonaśladowczych, co wzbogaciło ich wiedzę oraz wyobrażenia na temat poznanych gadów.Na koniec dzieci wykonywały piękne prace plastyczno-techniczne, przedstawiające wesołe dinozaury.
26
BO NAUKA MA BYĆ ZABAWĄ!
02.03.2021W jaki sposób utrwalić pisownię w klasach pierwszych, kiedy jeszcze nie zawsze uczniowie umia samodzielnie pisać? maty Kiddo są idealnym rozwiązaniem. Bo nauka ma być ZABAWĄ!
INICJATYWA CHARYTATYWNO- EKOLOGICZNA - Kosz pełen nakrętek!
28.02.2021Historia charytatywno – ekologicznej akcji zbierania plastikowych nakrętek zaczęła się w naszej szkole wiele lat temu.Tym działaniom przyświecał zasadniczy cel - pomoc ludziom skrzywdzonym przez los! Sprzedaż nakrętek firmom recyklingowym pozwala zebrać środki finansowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych na ich leczenie – leki, opatrunki medyczne, rehabilitację zy sprzęt specjalistyczny. Nakrętki zbierane przez uczniów w naszej szkole przekazywane były głównie na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, a w ostatnich latach również na rzecz innych potrzebujących.
Jak mówi p. Michał Żukrowski z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie - koordynator pierwszej akcji nakrętkowej w Polsce:„Nie tylko o pieniądze w całej akcji chodzi. Ważne jest to,że pomagamy ludziom”.Ponadto zbiórka nakrętek jest ważnym elementem edukacyjnym i ekologicznym. Młodzi ludzie nabywają nawyku selektywnego zbierania odpadów i wiedzą, jak ważny jest recykling i ochrona środowiska.Piękny, metalowy kosz na nakrętki w kształcie Polski z symbolicznym sercem został zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Metalowym Stefan Drozdowski w Pławie. Nasza szkoła po raz kolejny otrzymuje wsparcie od niezawodnych Przyjaciół Szkoły - Państwa Drozdowskich przy realizacji różnorodnych działań.
Państwo Teresa i Stefan Drozdowscy wraz z Panem Jarosławem Nieciem– prezesem Sekcji Bokserskiej MUKS „Iryda” Mielec to fundatorzy symbolicznego kosza na nakrętki dla naszej szkoły, a zarazem
dla społeczeństwa gminy Borowa.SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
26 lutego 2021 roku kosz na nakrętki został umieszczony przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Borowej, gdzie nastąpiło symboliczne przekazanie pojemnika przez fundatorów na ręce Wicedyrektor Szkoły Pani Teresy Czerwiec.
Prosimy o zbieranie różnego typu plastikowych nakrętek, zakrętek, kapsli, korków, wieczek i pokrywek!
Nie wyrzucaj nakrętek, przyłącz się do akcji i zbieraj razem z nami!
Pamiętajmy:
„Dobroć dawana innym zawsze do nas powraca…”.
20
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU WOKALNEGO “ZIMA DŹWIĘKIEM MALOWANA”
26.02.2021JURY W SKŁADZIE:
p. Lidia Borowiec-Decowska,
p. Alicja Polak
p. Monika Chmielowiec
po przesłuchaniu 15 solistów w 4 kategoriach wiekowych postanowiło przyznać następujące nagrody :
I KATEGORIA WIEKOWA :
I MIEJSCE: KAROL POLAK ( 0 A)
II MIEJSCE: ZOFIA KORZEŃ ( GRUPA 5 LATKÓW)
II KATEGORIA WIEKOWA:
I MIEJSCE: KORNELIA MORYTO (3 B)
II MIEJSCE: FILIP KOKOSZKA (1 B)
III MIEJSCE: JULIA MAJOCHA (2 A)
III KATEGORIA WIEKOWA:
I MIEJSCE: OSKAR GNIDA (5 B)
II MIEJSCE: WIKTOR JAGUSIAK (6 B)
III MIEJSCE: ANIELA MORYTO ( 4 A)
IV KATEGORIA WIEKOWA:
I MIEJSCE: KAMILA MAZUR ( 7 A)
Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom oraz dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci do konkursu!
WALENTYNKI 2021
04.03.2021Samorząd Uczniowski wraz z Gromadą Zuchową "Leśne duszki" przygotował 14 lutego pocztę walentynkową. Uczniowie odpowiedzialni za zebranie kartek z życzeniami rozpoczęli pracę kilka dni wcześniej. W poniedziałek 15 lutego nastąpił finał w postaci doręczenia kartek do adresatów. Dużą niespodzianką okazały się kartki walentynkowe od tajemniczego nadawcy, który do każdej walentynki dołączył mufinkę. Znamy go jako Tajemniczego Ciastka. Jak co roku walentynki cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.
5
CHEMICZNA PRZYGODA!
24.02.2021Zainteresowani uczniowie z klas 8 w dniu 16 lutego 2021 r. wzięli udział w wykładzieon-line z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. O tym „Jak chemik może wykorzystać światło?”w ramach cyklu „Chemia niejedno ma imię”opowiedział Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prof. dr hab. Wojciech Macyk.
Wykład ten dostarczył słuchaczom informacji na temat zastosowania fotokatalizatorów w różnych dziedzinach życia, takich jak: ochrona środowiska, medycyna czy nowoczesne technologie. Szczegółowe dane dotyczyły znaczenia fotokatalizy w oczyszczaniu wód i powietrza, w fototerapii antynowotworowej, w niszczeniu mikroorganizmów, w fotowoltaice czy produkcji powłok, farb i tynków samooczyszczających.Dla naszych uczniów było to nowe doświadczenie. Spotkali ciekawych ludzi, poznali akademicką rzeczywistość, zobaczyli budynki i zaplecze Wydziału Chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim - najstarszej uczelni w Polsce i jednej z najstarszych w tym regionie Europy.
9
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - EMOCJA
23.02.2021Uczniowie świetlicy szkolnej i klasa IIa zrealizowali kolejny - III moduł projektu pod hasłem - Moc Słów. Dzieci z ogromną ochotą wyruszyły w podróż do Krainy Słów..., biletem wstępu było powiedzenie czegoś miłego i wręczenie serduszka koledze, koleżance z grupy. Nie są nam obce trzy magiczne słowa: dziękuję, przepraszam, proszę, wykorzystaliśmy je do odgrywania scenek. Wysłuchaliśmy Bajkę o ciepłym i puchatym. Przekazywaliśmy sobie tylko puchate. Postanowiliśmy dzielić się tylko ciepłym i puchatym słowem. Drzewo życzliwości przypomina nam na co dzień byśmy byli dla siebie mili. Podczas realizacji zajęć pojawiło się wiele różnorodnych emocji, a uczniowie odnieśli się do własnych doświadczeń udowadniając jak dużą moc mają słowa dla motywacji człowieka, jego samopoczucia a czasami nawet całego życia. Z niecierpliwością czekamy na realizację kolejnego modułu projektu.
53
Archiwum Aktualności